İnverter kaynağını pişirmek için nasıl: yeni başlayanlar için ipuçları

Özel bir evde ve ülkede, bir şeyler pişirmeye sürekli ihtiyaç vardır. Profesyonellere dönmemek için (ve onlara ödeme yapmamak), ucuz bir kaynak makinesi satın alabilir ve kendinizi öğrenebilirsiniz. Bu becerileri satın almak için, DC kaynak makineleri ve özellikle kaynak invertörleri satın alınması tavsiye edilir. Küçük boyutlara sahiptirler, biraz tartılırlar, yardımlarıyla çok fazla deneyime sahip olmadan bile kaliteli bir dikiş elde edebilirsiniz. Ne daha az önemli değil, bu kategoride düşük fiyata oldukça iyi cihazlar var (5-10 bin ruble). Yeni başlayanlar için invertör kaynak - Çünkü bugün piyasaya sunabileceği en iyisi. 

Bir kaynak invertörü nedir ve nasıl çalışır?

Bu cihaz bir invertör olarak adlandırıldı, çünkü 220 V şebekenin alternatif bir akımını 50 Hz frekansta, yüksek frekanslı salınımlara ve daha sonra da doğru bir akıma dönüştürdü. Aynı zamanda, cihaz yüksek bir verimliliğe sahiptir: yaklaşık% 85-90 ve hatta oldukça yüksek yüklerde, ölçüm cihazı "biraz" döner. Her durumda, çılgın faturaları ödemek zorunda kalmayacaksınız. Tüketim, kaynaksız olarak biraz daha yüksek olacak, ancak fazla değil.

Bu küçük kutu bir inverter kaynak makinesidir

Bu küçük kutu bir inverter kaynak makinesidir

İnverter kaynak makinelerinin çoğu 220 V'luk evden çalışır (cihazlar vardır ve 380 V). Ve bu onların avantajlarından biri. Üstelik, bunlar üzerinde hemen hemen hiç etkisi yoktur, yani. gerginliği "zorlamayın". Komşulara gelince, sakin olun: kaynak yapmaya çalıştığınızı bilmeyeceklerdir. İkinci önemli avantaj, azaltılmış voltaj altında daha fazla veya daha az çalışabilmeleridir. Tabii ki, karakteristiklere bakmak gerekir, ancak 170 V'de, bunların çoğu hala 3 mm'lik bir elektrot ile çalışmayı sağlar. Bu özellikle düşük voltajın istisna olmaktan çok bir norm olduğu kırsal alanlar için çok önemlidir.

Yeni başlayanlar için iyi olan şey, arkın invertör kaynağı ve elde tutması daha kolay olmasıdır. Ve genel olarak, "yumuşak" dan çok sayıda demete göre ve ark "kolay" dır. Yani yemek yapmayı öğrenmek istersiniz - ilk invertör kaynağını deneyin.

Ev ve evler için kaynak invertörleri seçimi burada okuyun.

Kaynak invertörü temelleri

İlk olarak, kaynak invertörünün tasarımını bulalım. "Doldurma" düşünülmeyecek, ne üstünde olduğunu ve ne kullanılması gerektiğini göreceğiz.

İnverter kaynak makinası neyi kapsar?

Invertör kaynak makinesi hangi oluşur (resmin boyutunu artırmak için, sağ fare tuşu ile üzerine tıklayın)

Bu cihaz, güce bağlı olarak 3 kg ila 6-7 kg ağırlığındaki küçük bir metal kutudır. Dava genellikle metaliktir, bazı üreticiler hava boşaltma delikleri yaparlar - “doldurma” nın daha iyi soğutulması için (çoğu parça için - transformatör). Taşıma için bir kemer vardır, bazen bir sap da vardır: işin harekete geçmesi gerekiyorsa, kayış omuza takılır.

Panellerden birinde bir güç düğmesi veya geçiş anahtarı vardır. Önde güç ve aşırı ısınma göstergeleri var. Ayrıca voltaj ve kaynak akımını ayarlamak için düğmeler vardır. Ayrıca ön panelde çalışma kablolarının bağlı olduğu iki çıkış vardır - "+" ve "-". Bir kablo, kısma yapışan bir klipsli, ikincisi - elektrot tutucusu ile biter. Güç kablosu konektörü genellikle arkada bulunur. Aslında hepsi bu.

Bir invertör alırken, kabloların yeterince uzun ve esnek olduğunu lütfen unutmayın: çalışmak daha uygundur. En çok şikayetin "Resanta" kaynak inverterinin popüler kullanıcıları tarafından yapıldığı, yeterince uzun ve sağlam çalışma kabloları üzerindedir.

Bu videoda invertör kaynak makinesi ile çalışma prensipleri anlatılmaktadır.

Yeni başlayanlar için invertör kaynak

Herhangi bir elektrik kaynağında olduğu gibi, elektrik arkının ısısına bağlı olarak metal eritme meydana gelir. Kaynak elektrodu ve kaynak metali arasında oluşur. Bir yay oluşturmak için, karşıt kutuplara bağlanırlar: biri "+", diğeri "-" ile beslenir.

Elektrodu "eksi" ye ve "artı" kısmına bağlarken, bağlantı "doğrudan" olarak adlandırılır. Elektrot "artı" ile beslenirse - bağlantı tam tersidir. Her iki varyant kaynak için kullanılır, ancak sadece farklı kalınlıktaki metaller için kullanılır: ters - ince metallerin kaynaklanması için; Düz - kalın metallerin kaynağı için (3 mm'den daha kalın). Ama bu mutlak bir kural değildir, bazen tersini yaparlar.

Kaynak invertöründe bağlantının doğrudan ve ters polaritesi

Kaynak invertöründe bağlantının doğrudan ve ters polaritesi

Pratikte böyle bir ayrılığın sebebi nedir? Sürecin fiziği. Elektrotlar, ark ortaya çıktığında eksi ile artı arasında hareket eder. Aynı zamanda, pozitif yüklü yüzey de enerjisini artırarak sıcaklığını arttırır. Pozitif çıkışa bağlı olan eleman daha fazla ısıtır. Yeterli kalınlıkta metaller kaynatılırken, iyice ısıtılmaları gerekir, böylece kaynaştırılır ve dikiş yüksek kalitededir. Çünkü "+" hizmet ediyorlar. Aksine, ince metal, aşırı ısınmadan dışarıya ve "eksi" tutunmaya, daha çok erimiş metalden bir elektronun daha fazla erimiş metali ısınmasına neden olabilir.

Doğru şekilde metal invertörün kaynaklanması için, elektrotun sizin tarafınızdan kontrol edilmesi mümkün olabilir. Bunu yapmak için, sahibini doğru bir şekilde almanız gerekir. Nasıl yapılır, videoyu izleyin.

Kaynak nasıl bir dikiş oluşturdu

İndüksiyon kaynağının daha anlaşılır hale getirilmesi için, bir dikiş oluşturulduğunda ne olacağını düşünün. Başlangıç ​​olarak, kaynak metali kaynak metali bir metal göbek ve bir kaplamadan, kaynak bölgesindeki havayla birlikte gelen oksijenle temastan kaynaklanan özel bir kaplamadan oluştuğunu açıklığa kavuşturacaktır. İnvertörler için elektrotlar hakkında daha fazla bilgi edinin.

Şimdi aslında kaynak işlemi hakkında. Elektrot ve metal çekirdeğin temas ettirilmesiyle bir elektrik arkı oluşturulur (hemen arkın nasıl aydınlanacağına bakın). Aynı zamanda, kaplama yanmaya başlar. Kısmen erir, kısmen gaz haline dönüştürülmüş, sıvı bir duruma geçerek. Bu gazlar kaynak bölgesini çevreliyor - kaynaklı bir banyo. Havadaki erimiş metal oksijene "kırılmaya" izin vermezler. Bir sıvı haline geçen kaplamanın bu kısmı, erimiş metali kaplar ve ikinci bir koruma tabakası oluşturur. Soğuduktan sonra, bir mantar ile dikişi kaplayan cüruf haline dönüşür. Ve bu aşamada cüruf sıcak metal metali oksijenden korur.

Kaynak inverter nasıl yapılır

Kaynak inverter nasıl yapılır

Ancak cüruf ve koruma, hiçbir şekilde gerçekleşmeyen ve kontrol edilmesi gereken tek süreç değildir. Kaynak yaparken, iki metal parçasının bağlantısının eşit ve yeterli bir şekilde ısıtıldığından emin olun. Her iki parça da kenardan aynı mesafede erimelidir. Isınmak tek tipti, elektrodun ucundan aynı mesafeyi parçayla tutturmalısın. Bunu yapmak çok basit değildir: elektrot kaynak sırasında erir ve erimiş metal ark parçacıkları dikişe aktarılır. Bu nedenle, elektrot tutucusu yavaş yavaş kısma doğru itilir. Ama bu bile elektrot kaynak tekniği ile bitmiyor. Ayrıca zikzaklar, daireler, köknar ağaçları vb. Dikişi daha geniş yapmanıza ve iki parçayı birleştirmenize izin verir. En yaygın elektrot hareketleri aşağıdaki fotoğrafta gösterilmiştir.

İnverteri kaynak yaparken elektrodun hareketi: yeni başlayanlar için kaynakçıların otomatizmaya birkaç hareket etmeleri gerekiyor

İnverteri kaynak yaparken elektrodun hareketi: yeni başlayanlar için kaynakçıların otomatizmaya birkaç hareket etmeleri gerekiyor

Yani, elektrod, bu yörüngelerden biri boyunca dikişin genişliği tarafından bir taraftan diğerine doğru hareket ettirilmeli, daha sonra kaynaklanmış olan banyonun bulunduğu koşulu takip etmeli ve elektrotu yanarken kısaltır, mesafeyi sabit tutar. Bu, metali pişirmeyi öğrenmek isteyenler için zor bir görevdir. Kaynak invertörü daha kolaydır - ark sabittir ve zıplamaz, ancak ilk başta başarılı olamazsınız.

Çok büyük bir yavaşlamaya sahip olan bu videoda, metal parçacıkların elektrottan kaynaklı banyoya aktarılma süreci ve oluşturulma şekli gösterilmektedir.

Bir metal invertörün nasıl kaynak yapılacağını öğrenmek

Arkın ateşlenmesi ile eğitime başlayın. Bunu yapmak için, aparatlara ek olarak, (5-6 mm kalınlığında) metal ve kaynak makinesinin hala maske ve tozluklarının (yoğun deri eldivenleri) yanı sıra kıvılcım ve skaladan korumak için yoğun cildin yoğun kıyafetleri ve çizmeleri gerekir.

Kaynak kablolarının bağlantısı ile çalışmaya başlayın. Daha sonra seçilen elektrodu tutucuya yerleştirin (önce 3 mm çapındaki MP'yi alın - kolayca ateşlenir ve iyice kaynatılır). Gücü açtıktan sonra kaynak akımını ayarlayın (tabloya bakınız). 3 mm çapında bir elektrot için, 90-120 A'lik bir akım ayarlanır, kaynak işlemi sırasında akım ayarlanabilir. Eğer bir merdanenin olmadığını görürseniz, ama sadece bir kısmı kesik çizgilerle arttırın. Aksine, metal çok sıvı ve kaynaklı banyo taşımak ise, azaltmak. Ayarlar makineye ve seçilen elektroda çok bağlıdır. Öyleyse dene, değiştir. Kaynakçı maskesinin üzerine bir akım konduktan sonra (yeni başlayanlar maske-bukalemun içinde çalışmak daha kolay olacaktır), çalışmak mümkündür.

Metalin kalınlığına bağlı olarak elektrot çapının seçimi için genel öneriler

Metalin kalınlığına bağlı olarak elektrot çapının seçimi için genel öneriler

Yeni başlayanlar için kaynak invertörü ark ateşlemeyi öğrenmekle başlar. İki yöntem vardır: elektrotun ucunu parçanın üzerine birkaç kez vurun veya bir eşleşme gibi vurun. Her iki yöntem de çalışır. Daha uygun olacağından, onu kullanın. Ama gelecek için, dikiş hattında tıraş olmanız gerektiğini unutmayın - böylece ürün üzerinde hiçbir iz kalmaz. Arkı sürekli olarak tutuşturmak için bir süre antrenman yapmalı ve birkaç elektrot yakmalısınız.

Ark problemsizce ateşlediğinde, hareketlere hakim olabilirsiniz. Kalın metal silindirler üzerinde çizim yaparak bunu yapın. Metal plakada, dikiş yerini alacak bir tebeşirle bir tebeşir çizin. Sonra arkı yakarsınız. Dinlendiği yerde, erimiş metal ve bir sıvı cüruf filmiyle kaplı. Bu yere kaynak banyosu denir. İşte burada ve çizilen çizgi boyunca hareket etmeniz gerekiyor. Yukarıdaki resimde gösterilen hareketlerden birini yapın.

Banyoyu hareket ettirmek için elektrot, yaklaşık olarak 50-45 derecelik bir açıda hafifçe eğilmelidir. Birisi daha büyük bir açıya sahip, birinin daha azı var. Genel olarak, elektrodu eğerek, kaynaklı banyonun boyutunu (genişliğini) değiştirirsiniz. Deneyebilirsiniz: kaynağında çok farklı teknikler vardır ve sadece dikişin yüksek kalitede olması önemlidir ve bunu nasıl başaracağınız önemlidir, özellikle de kendiniz ve kendiniz için çalışacağınız için.

Elektrotun iki ana çalışma pozisyonu vardır: ileriye doğru bir açı ve bir geri açı. İleriye doğru bir açı ile kaynak yaparken, daha az ısı elde ederiz, dikiş daha geniş olacaktır. Bu teknik, ince metallerin kaynağında kullanılır. Kalın kaynak, bir kural olarak, geri açı.

Kaynak sırasında elektrot pozisyonları ve kullanımı

Kaynak sırasında elektrot pozisyonları ve kullanımı

Ancak eğim açısı, dayanmanız gereken tüm parametreler değildir. Ark uzunluğu da vardır. Bu, elektrodun ucundan parçanın yüzeyine olan mesafedir. Ortalama ark 2-3 mm, kısa olan 1 mm veya çok yakın, uzun olan 5 mm ve daha fazla - kırılıncaya kadar. Uygulama, yayın ortalama uzunluğu üzerinde çalışma ile başlar. 2-3 mm'ye kadar dayanır. Daha sonra dikiş daha düzgün ve daha kalitatif olarak elde edilecektir: eğer boşluk çok büyükse, ark dörtgen halinde başlar, metalin ısınması yetersizdir, dikiş lekelenir, bağlantı güvenilmezdir. Kısa bir ark ile, başka bir sorun ortaya çıkar: dikiş bölgesi çok küçük olduğu için dikiş çok dışbükeydir. Bu aynı zamanda iyi değildir, alt kesimler olduğu gibi - parçaların üzerindeki dikiş boyunca oluklar - eklemin mukavemetini azaltır.

Kaynak arkının uzunluğu ve kaynak kalitesine etkisi

Kaynak arkının uzunluğu ve kaynak kalitesine etkisi

Silindirleri farklı hareketlerle döşemeye biraz zaman ayırdıktan sonra, merdaneler aynı genişliğe sahip olduktan sonra, yüzey kaplama yongaları yaklaşık olarak aynı ebatlara sahiptir, dikişleri kaynak yapmaya çalışabilirsiniz. Burada eklemlerin ve eklemlerin çeşitlerini ve bunların hazırlanışlarını okuyabilir ya da "Dummies için Kaynak" başlıklı bir ders daha alabilirsin.

Yeni başlayanlar için kaynak invertörünün temelleri. Sadece alıştırma yapmanız gerekir: eğitim için birden fazla elektrot kireçlemeniz gerekir. Hatta belki bir kilogram değil. Elin tüm hareketleri yapacağı zaman, her şey size oldukça basit görünür.

Bu bilgiyi pekiştirmek için bu videoya da bakın. Burada, elektrotsuz bir el eğitimine başlamak, elinde bir kalem tutan hareketi uygulamak önerilmektedir. Ayrıca iyi bir seçenek, belki sizin için daha kabul edilebilir görünecektir. Bu videoda yeni başlayanlar için invertör kaynağında ders çok mantıklı, basit ve erişilebilir her şey yola çıktı. Herhangi bir belirsizlik varsa, gözden geçirin. Kaynakların doğru şekilde nasıl ters çevrileceğini anlayın. Acemi kaynakçılar için çok yararlı.

Ve en sonunda kaynak invertörlerinin çalışmasıyla ilgili bazı özellikler. Tozdan, özellikle metalden çok korkuyorlar. Bu nedenle, yanlarında bulgaryanın kullanılmaması ve içinde elektrikli süpürge ile düzenli temizlik yapılması (garanti süresi bittikten sonra) tavsiye edilir. Yağmurda veya rutubetli bölgelerde çalışma önerilmemektedir. Özellikle ucuz ev modelleri ile ilgilidir. Her ne kadar elektrik çarpmasına karşı korumaya sahip olsalar da, her şeyden önce güvende olmak daha iyidir.

Elektrotları seçerken, kullanım alanlarına dikkat ediniz: doğru akım çalışması için uygun olmalıdırlar. En yüksek akıma veya gerilime kaynak yaparken, çalışma modu aralıklıdır. Pasaporttaki her cihaz için belirtilmiştir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

65 − = 61