İplik için delik ölçüleri: tablolar, aletler, kesme işlemi

Bir iç dişi herhangi bir detayda kesmek için bir deliğin önceden delinmesi gerekir. Boyutu, ipliğin çapına eşit değildir, ancak biraz daha küçük olmalıdır. Matkabın çapını deliğin altında bulabilirsiniz, özel bir masa içinde olabilir, ancak bunun için iplik türünü de bilmeniz gerekir. 

İplik parametreleri matkap ucunun çapını belirler

İplik parametreleri matkap ucunun çapını belirler

Temel parametreler

Herhangi bir iş parçacığı iki parametre ile karakterize edilir:

  • çap (D);
  • adım (P) - bir dönüşten diğerine olan mesafe.

Tanımlanmış mı? GOST 1973257-73. Büyük bir adım normal kabul edilir, ancak birkaç küçük olana karşılık gelir. İnce duvarlı ürünlere (ince bir duvarlı tüpler) yatırıldığında küçük bir adım kullanılır. Ayrıca uygulanan iplik - herhangi bir parametreyi ayarlama yolu ise küçük bir bobin yapmak. Ayrıca, eklemlerin sıkılığını iyileştirmek ve parçanın kendi kendini gevşetme olgusunun üstesinden gelmek için dönüşler arasında küçük bir adım yapılır. Diğer durumlarda, standart (büyük) bir adım kesilir.

İplik çeşitleri ve temel özellikleri

İplik çeşitleri ve temel özellikleri

Her biri kendi şekillendirme özelliklerine sahip olduğu için, her bir durumda dişli deliğin çapı farklı olduğundan, birçok oyma türü vardır. Hepsi GOST'lere kayıtlıdır, ancak çoğu zaman üçgen metrik ve konik metrik dişler kullanırlar. Onlar hakkında daha fazla konuşacağız.

Üçgen dişler genellikle cıvatalar ve diğer benzeri tutturucularda, çoğu hijyenik ürün üzerinde konik dişler ve çıkarılabilir bir bağlantıyı içerir.

tesisler

Kendi elleriyle diş açma için küçük cihazlar kullanılır: