Ahşap bir evde su yalıtımı: kurallar, yöntemler, malzemeler

Ahşap bir evde su yalıtımı: kurallar, yöntemler, malzemeler

Ahşaptan yapılmış özel evlerin tasarımı ve inşaatı, yaşam alanınızı özgürce planlamanızı sağlar. Bu tür inşaatlarda, bölümlerin ek inşası ve iletişimin yerleştirilmesi konusunda temel kısıtlamalar bulunmamaktadır. Bu yaklaşım sayesinde banyo, herhangi bir katın üzerine kolayca yerleştirilebilir, eşzamanlı olarak bitişik odalar pahasına genişletilebilir veya geniş bir odada duş köşesini esnetebilir.

Çerçeve evlerin yapısında nüansları vardır ve banyoyu düzenlerken göz önünde bulundurulması gerekir:

 1. Ağaç hem nemi emer ve buharlaştırır (nefes alır);
 2. Ağaç organik bir maddedir, mantar ve küf, yüzeyinde ve kalınlığında etkili bir şekilde çoğalır ve bu da tahribatına yol açar.
 3. Yüksek nemli koşullarda, zararlı organizmaların büyümesi yoğunlaşır ve odun daha değersiz hale gelir.

Bir yatak duvarıyla ve zemin kattaki gelecekteki banyo için bir yer ayırmanızı tavsiye ederiz.

ahşap bir evde banyo

Buhar ve yoğuşmanın her zaman fazla olduğu banyo ve tuvalette, su yalıtımı ile ilgili çalışmaları tamamlamanız gerekir.. Sadece duvarların korunması amacıyla değil, bir nemin olumsuz etkisinden bir kat ve bir tavan için de gerçekleştirilir. Yardımlarıyla, sıhhi tesisat odalarında hoş olmayan kokulardan, nemden ve hijyenden kurtulacaksınız.

Zemine su itici kaplama uygulanması zorunludur, ancak neme karşı tam koruma sağlamaz.

ahşap döşeme işlenmesi

Günlük evde banyoda ahşap zemin

Zeminin temeli, gecikmeler üzerinde sabitlenmiş yonga levha levhaları olacaktır.

Üst katlarda banyo yerleştirme seçeneğini düşünüyorsanız, zemin katının ek takviyesini sağlamalısınız.

Operasyonel tecrübeye dayanarak, bu etki, daha büyük kesitli kirişlerin yerleştirilmesi ve daha küçük boşluklarla döşenmesiyle elde edilebilir. Döşeme kirişlerinin seviyesinin 10-12 cm kadar azaltılması tavsiye edilir, böylece işin tamamlanmasından sonra tüm odalarda taban yüksekliği aynıydı.

ahşap bir evde kirişler

Zemin seviyesi çimento dökülerek, yerden ısıtma sistemi monte edilerek ve fayansların döşenmesiyle telafi edilecektir. Banyoda ve bitişik odalarda taşmayı önlemek için, son kaplamayı belirledikten sonra taban yüksekliği, 2-1.5 ile santimetre eşiğinin altında olmalıdır.

Zemin ikinci katın üzerindeyken ve betonun dökülmesinden sonra isteğe bağlı olarak, ancak bu olmadan birinci katın durumunda, yapılmaması, ısıtılmasında kurulacaktır.

zemin şapı

Isıtma için avantajları ve dezavantajları olan bir çok çözüm var. Bu bir ısıtma kablosu, bir elektrik filmi veya su ile bir bobin olabilir.

Uzmanların genellikle en az pahalı olan ısıtma suyu prensibini seçmeleri tavsiye edilir.

Işin aşamaları

 • Günlükleri 30-50 cm aralıklarla doldururlar. Daha sonra aralarında gecikme yüksekliği ile bir yalıtım yünü seviyesi yayıldı. Sunta levhalar kütüklere bağlanır. Tercihen, iki tabaka üst üste gelir. Ahşabı on milimetrelik bir manyezit levha ile değiştirebilirsiniz.
 • Oluşturulan zeminde, buhar yalıtımı döşenir, derzlerinin yerleri viski bandı ile sıkılır. Alt tabaka, duvarlara yaklaşımı 20 cm'de tutar.

Manyezit tabakaların kaplanması daha dayanıklıdır ve yükün artmasına karşı dayanıklıdır.

 • Harç dökmek için hazırlık. Çelik hasır zemine kendinden kılavuzlu vidalar ile tutturulur, üzerine sabitlenmiş kelepçeler su ısıtma boruları gerilir. Bu amaçla polietilen boru almanızı öneririz. Ucuz ve dayanıklıdırlar. Metalloplastikadan reddetmek daha iyidir - zamanın geçişi ile bağlantılarda akmaya başlayabilir. Polietilen boru, sürekli bir parça halinde serilebilir, köşelerde problemsiz kıvrılır, bu da ısıtma sisteminde istenmeyen sızıntıları önler.
 • Borunun döşenmesiyle bitmiş beton dökülmeye devam edin. Güvenilir bir taban elde etmek için, tablayı en az 4 cm yükseklikte doldurmanızı öneririz .. Bu aşamada zemin bitmiştir. Seramik karolar 3 gün sonra döşenemez.

Döşemeye başvurmanızı öneririz - bu, son işlem için daha pratik bir seçenektir. Kiremit kullanımı kolay ve dayanıklıdır. Ancak laminat, parke veya ahşap dokulu başka bir malzeme takarak zeminin son katını tamamlamak mümkündür.

kontrplak tabakalarının günlükleri üzerine yerleştirilmesi

yerden ısıtma borularının montajı

fayans vvannoy

Zorunlu koşullar

Alt katın ahşap zeminlerinin su geçirmez hale getirilmesi için bir dizi önlem ve aşağıdaki gereklilikler dikkate alınarak doğru şekilde gerçekleştirilmiş olanlar:

 • Gecikmelerin serilmesi için, antiseptik emdirme ile iyi kurutulmuş ve pürüzsüz bir çubuk gereklidir;
 • Döşemeden önce antiseptik ve ahşap yapı elemanlarının diğer koruyucu araçlarını kullanın, böylece tüm eklemler ve uçlar da bunlarla kaplıdır. Uygun olmayan parçaların yerinde budamasını yaparken, derhal kesim yüzeyini kesin;
 • Çatlakların çatı kirişlerine sabitlendiği yerlerde, bir çatı keçesi astarlanmıştır;
 • tüketilen olmayan ısının yakın kış üzerinde 10-12 cm deliğin birkaç delik yapmalıdır bodrum, zemin altına hava almasını sağlamak için .;
 • Zemin ve ikinci kattaki duvarlar arasında, havalandırma için bir buçuk santimetre boşluk bıraktığınızdan emin olun. Daha sonra, bir kaide ile kapatılacak ve görünür olmayacak.

Bu önlemler ahşap evde uygun havalandırma sağlamak için gereklidir. Bu olmadan, normal buhar ve zeminlerin su yalıtımı basitçe imkansızdır.

antiseptik tedavi

ahşap bir evde kat

Yaşam alanlarında izolasyon çalışmaları yapılırken, bodrum katını göz ardı etmek mantıksız olacaktır. Bodrum katı çoğunlukla zemin seviyesinin altında olduğundan, içeriye düşen yağmur ve kar yağması veya bodrum katları ile yer altı suyunun çatlaklar ve duvarlar ile yer döşemeleri arasındaki çatlaklardan geçmesi ihtimali vardır.

Rutubetten ve taşmadan korunmak için bodrum duvarlarına bir çatı malzemesi veya başka bir su yalıtım tabakası yapıştırılır. Aynı zamanda, yanıcı olduğu ve ısıtıldığında zehirli duman çıkardığı için, bir bitümlü su yalıtım macununu eşit bir şekilde uygulamak da mümkündür.

ahşap bir evde banyo

Ahşap zemin üzerine günlükleri

Bu tasarım, hem özel bir evde hem de apartmanda, inşaatta ciddi avantajlara sahiptir. Bacaklar ek takviyeler oluşturur ve yükü etkin bir şekilde dağıtır, Tahta levhalara tutturulmuş, güçlü şoklar durumunda, tüm iskeleti etkin bir şekilde söndürür ve amorti ederler.

İletişim hatları ve iletişim hatları için, bu şekilde monte edilen zemin çok uygundur. Güvenli bir şekilde gizlenirken, hiçbir yöne kablo oluşturmaya engel olmaz.

Tabanların kütükler üzerindeki tek dezavantajı, sonunda tavana olan uzaklığın 8-10 cm kadar azalmasıdır, bu yükseklikteki bir azalma, tavanın düzenlemesinde özellikle istenmeyen bir durumdur.

kütükler üzerinde zemin

Standart boyutların kütükleri 25 * 30, 50 * 40, 50 * 50, 50 * 70 mm kesitleri ve 3 veya 2.5 m uzunluğundaki çubuklarla temsil edilir. Zemin karkasında kullanılacak olan levhaların kalınlığını dikkate alarak gecikme seçimi gereklidir.. şekillendirme işlemi suretiyle banyo için, beton şap ve döşeme kirişleri 40 mm'lik bir asgari yüksekliği ve kalın 20 mm'lik bir ahşap tahta gerekir.

ahşap bir evde kat

Kaba zeminin düzenlenmesi için, kayıt uygun değildir. Cilalı kullanımı ekonomik olarak mantıksız ve anlamsızdır - gecikme hala yerin altında gizlenecektir.

zeminlerin zeminlerde tesviyesi

Tomruklar, birbirinden 50-60 cm mesafede ve 20 cm'lik duvarlardan bir girinti ile zemine paralel döşenir. Enine ahşap kirişlere dayanacak ya da bir tuğladan toplanan ayrı raflara asılacaktır. Her duvarın altında temel ayrı dökülür - 40x40 cm kare.

Her iki durumda da, yataylığı korumak için, inşaat seviyesi kirişlerin üzerine yerleştirilir ve kurulumun yüksekliği onlara göre ayarlanır. Boy farklarının olduğu yerlerde ek olarak kontrplak veya tahta parçaları da destek üzerine yerleştirilir.

Tuğla, kütükleri destekler, bir dübel veya bir çapa ile preslenir. Bağlantı elemanlarının uzunluğu kereste üzerine 50-60 mm kadar çekilir. Enine kirişlerde, kütüğün gövdesini 30-50 mm'ye giren, kendinden kılavuzlu vidalarla kütüğün monte edilmesi uygundur.

Ayarlanabilir gecikmeler

Oluşturucunun ömrünü önemli ölçüde kolaylaştıran yeni bir inşaat trendi düzenlenmiştir. Aslında, ciddi düzgünsüzlük ve şapların veya levhaların sallanması çok katlı evlerin yaygın bir hastalığıdır. Ve eğer ahşap kütük evler hakkında konuşursak, o zaman içlerinde üst üste binen kirişler genellikle bir yöne ya da diğerine yol açar.

Burada, ayarlanabilir gecikme kurtarmaya gelir ve bununla birlikte artıları:

 • Kurulum süresi birkaç kez azalır;
 • Yeraltının yüksekliği irade ile ayarlanacaktır;
 • Levhalardan zemine kadar uzanan lümen ile birlikte döşenecek yalıtım tabakasının arttırılması mümkündür;
 • Ayarlanabilir destekler ile daha az yük taşıyıcı kirişler.
ayarlanabilir gecikmelerdeki zemin

Her gecikmenin kaldırılması, baskı yataklarına vidalanmış cıvatalarla düzenlenir. Yapım süreci kabaca aşağıdaki gibidir:

 1. Gecikmelerdeki raf cıvataları için delikleri delin. Bu deliklerin 2 metre uzunluğuna dayanarak 5 adet olacak;
 2. Gecikmeler 50-60 cm'lik artışlarla yerleştirilir;
 3. Üst üste binerken, dübellerin yuvaları açılır. Cıvata-rafa tutturulacaklar.
 4. durana kadar dübel içine sürülen vidaları etkisiyle, daha sonra raf bir seviye gecikme yaşanır getirmek için cıvata üzerinde giymiş somun anahtarları, sıkıştırın. Gecikmenin üzerinde çıkıntı yapan cıvatanın parçaları kesilir.
 5. Bitmiş çerçeve bir ahşap veya manyezit levha ile dikilir.
yükseklik ayarı

malzemeler

Banyodaki zeminin su yalıtımı durumunda, bir yalıtım tabakasının kullanılması gerekliliği belirlenir. Mineral pamuk yünü, küf ve mantar tarafından aşındırılmamış olsa da, nemi emer ve tutar. Nemli olduğu için, zemini aynı hacimdeki durgunluktan koruyamaz.

Hem zemin yüzeyine hem de beton tabanına farklı tiplerde su itici maddeler uygulanır. Her birinin özelliklerini daha ayrıntılı olarak ele alalım.

banyoda kat

Su geçirmez boya

Boya uygulaması en kolay ve en ucuz yöntemdir. Kimsenin gücü altında boya yardımıyla zemini su geçirmez. Bitümlü veya polimerik bileşimler, bir fırça ile birkaç kat halinde uygulanan iş için kullanılır.

Boyamadan önce ahşap yüzey parlatılır, yağ ve kirden arındırılır ve iyice kurutulur. Daha sonra zemin ve duvarlar verniklenir. Köşelerde ve duvarların derzlerinde özel dikkat gösterilmelidir.

Renkli su yalıtımı, sıcaklık değişimlerinden dolayı çatlakların ortaya çıkması nedeniyle uzun süre dayanamaz. Güvenebileceğiniz maksimum değer 5-6 yıldır.

boyama su yalıtımı

Su yalıtım malzemeleri

Daha yoğun bir sıvı yalıtımı çeşitliliğini temsil ederler. Mekanik etkisi ve sıcaklık farkı nedeniyle hasar görmedikleri yüksek plastisiteye sahiptirler.

Ahşap tabanın tedavisi için pergamina'dan en uygun yalıtım mastikleri uygundur. Tabii ki, mastikler ve çimento var, ama bunlar kırılgandır ve böyle bir kaplama hızla çatlayabilir.

mastik ile su yalıtımı

Sıvı parşömen birkaç nedenden dolayı tercih edilir:

 • Kuru olmayan bir yüzey üzerinde bile uygulanabilir. Pergamin, kayaların gözeneklerine derinlemesine nüfuz ederek, yer değiştiren nemin yanı sıra ileride ona erişimi bloke eder;
 • Keresteyi kurutmak için zaman kazandıracaksınız;
 • Kompozisyon çok esnek ve dayanıklıdır.

Pergaminal yalıtımın salınım şekli bir kutu veya bir aerosoldür.

sıvı parşömen

Yalıtım Dolgusu

Dolgu uygulaması, ahşap levhaların derzlerindeki yükseklik ve pürüzlülük farklılıklarını düzeltmeye yardımcı olur. Hazırlama işleminin tamamlanması üzerine, işlemler için tek tip ve güçlü bir temel elde ederiz. Ayrıca döküm, sudan yüksek bir izolasyon kalitesi sergiliyor ve oluşumu çok az zaman alıyor.

Yalıtımlı zemin dökümü için hammaddeler ısıtılmış bitüm veya asfalt betondur. Dolum birkaç geçişte gerçekleştirilir. İzolasyonun son kalınlığı 2-2,5 santimetredir.

Yalıtım dolum prosedürü ile su yalıtımı, kompozisyonun yüksek tüketimi ve yüksek maliyeti nedeniyle ekonomik olarak oldukça pahalıdır.

döküm su yalıtımı

Dökme hazırlıkları, plakaların kesilmesi ve aralarındaki çatlakların mühürlenmesi ile başlar. Formlar duvarlar boyunca monte edilir. Bir astar olarak, küçük bir sıcak çözelti tabakası uygulayın ve donmasına izin verin.

Ardından, köşelerden ve su borularının zeminden geldiği yerlerden en iyi şekilde çıkan aşağıdaki katmanlar dökülür. Çözeltiyi eşit olarak dağıtmak için çentikli mala kullanılır. Dökümün kalınlığından gelen hava kabarcıkları, bir iğne makarasıyla uygun şekilde dışarı çıkarılır.

Dolum yalıtım

Özellikle ilgi, zemin için dolgu yalıtımdır. Üretimi çok kolay olduğu için, özel evlerde ve ülkede kullanım için uygun olacaktır.

Bu özel gevşek bileşenler gerektirir - bentonitler. Paket üzerinde belirtilen oranlarda su ile seyreltilirler ve su geçirmez bir jel oluştururlar. Jel, düşük bir termal iletkenliğe sahiptir ve aynı zamanda ilave bir yalıtım görevi görecektir.

Dolgu izolasyonu, yalıtım yünü için bir alternatif olarak düşünülebilir. Gecikmeler arasında yer almak çok daha kolay olacak ve yönetim kurulu seviyesinin altında DSP kuralını düzleştirecek. Pamuk yününden ziyade malzeme higroskopik değildir ve yalıtımın kendini nasıl tamamen haklı çıkardığı.

dolgu su yalıtımı

Haddelenmiş su yalıtımı

Form ve kompozisyon ile, su yalıtımı için rulolar çok çeşitlidir. Polietilenler, fiberglas ve cam elyafların alaşımları sert bir baz olarak kullanılabilir. Bitüm büzücü bir bileşendir, ancak modern ürünler genellikle sentetik ikame maddeleri içerir. Rulonun alt katmanları kendinden yapışkanlı bir filmle veya olmadan gelir.

Sac kendinden yapışkanlı değilse, yere mastik yardımıyla sabitlenir. Yalıtım levhaları birbiriyle örtüşüyor. Tam sızdırmazlık sağlamak için Tuval dikişleri ek olarak bir fırça ile yağlanacaktır.

rulo su yalıtımı

Bir rulo ile çalışmak su yalıtımı birkaç aşamada gerçekleştirilir:

 1. İnşaat kalıntılarını ve tozu zeminden temizleyin. Tabaka eklemlerindeki tüm çatlaklardan bitümen mastik geçirin.
 2. Ruloların doğru serilmesi için, eklemlerde ve düzensizliklerde fark olmamalıdır. Bu tür yerlerde su yalıtım filmi altında boşluk olacak ve ağırlıkları ile takip eden katmanlar filmi perdenin çıkıntılı kenarı ile itecek. Bu nedenle, darbe üzerindeki yataylık, bina seviyesinde kontrol edilmelidir.
 3. Rulo, duvarlara yaklaşma ile gelecekteki beton şapların biraz yukarısına kadar bir yüksekliğe yayılır. Yalıtım filmi köşelerinde kesmek ve kenarları üst üste koymak zorunda kalacak. Kolaylık sağlamak için, çimento ile hafif yuvarlatılmış açıyı tavsiye ediyoruz, böylece duvarlar ve silindir arasında boşluk kalmayacak.
rulo su yalıtımı

Temel yöntemler

Zemindeki bitirme işlerini tamamladıktan sonra, ahşapların su yalıtımına dikkat etmeliyiz. Çoğu zaman, su yalıtım araçları ayrıca ağacı mekanik hasardan ve eski lekelerin görünümünden koruma işlevini yerine getirir. Dayanıklı bir lake katmanı, doğal ahşabı güvenilir bir şekilde kapatır ve deterjan bileşimleri kullanılarak banyoda ıslak zemin temizliğini güvenle tutabilirsiniz.

banyoda ahşap zemin

Koruyucu bir tabaka için, bir bileşen veya birkaç katmanda uygulanan birkaç kombinasyon kullanılabilir:

 • Parke vernik - Tabanı neme nüfuz etmesine karşı korur, parlak ve parlak bir görünüm verir ve farklı renklere sahiptir. Sorun, verniğin uzun süre kuruyup keskin bir koku yaymasıdır. Aynı zamanda 50 derecenin üzerindeki sıcaklıklara da negatif tepki verirler (pullaşmaya başlarlar).
 • Bitümlü vernik - Fiyat açısından karlı ve uygulama malzemesinde karmaşık değildir. Bu vernikler önceden etiket üzerinde belirtilen oranlarda evrensel bir çözücü ile seyreltilir ve hazırlanan temiz bir yüzeye uygulanır. Sertleştikten sonra, bitümlü reçineler güçlü ve elastik bir tabaka oluştururlar, bu da ağacın yapısına çok derinden nüfuz eder ve sertleşir. Bitümlü verniğin kaplanması şoklara ve talaşlara ve ayrıca yüksek sıcaklıklara karşı çok dayanıklıdır.
 • Astar vernik - daha sonra parke vernik uygulaması için bir başlangıç ​​tabakası. Astar, parke verniklerinin yapışmasını ve yapışmasını iyileştirir. Bu durumda, ana vernik renksiz ise, ahşap, tonlama ve lekeleme için kullanılabilir.
 • lekeleri - Aslında, su geçirmezlik işlevlerini yerine getirmezler, ancak ahşaba doğru rengi vermek için kullanılırlar. Fakat aksine, daha canlı ve farklı renkler verir.
ahşap zemin

Leke yardımı ile, en sıradan çam bile, lüks maun rengi tonlarıyla veya asil meşe veya fındıkla oynayabilir.

zemini lekeyle kaplıyoruz

Finisaj malzemelerinin özellikleri

Ahşap evlerdeki banyoda son kat kaplama malzemesi, hizmet ömrü, görünüşü ve tabi ki fiyatı ile ilgili gereksinimleri göz önünde bulundurarak seçilir. Aşağıdaki seçenekler arasından seçim yapabilirsiniz:

 • karaçam. Bu cinsin döşeme tahtası yüksek mukavemet ile ayırt edilir, taşlama ve diğer işleme türleri dayanabilir. Ayrıca, güzel doku, desen ve uygun fiyatını da göz önünde bulundururuz.
 • Mantar kat. Ayrıca uygun ve karlı bir seçenek. Bu nispeten ucuz, dokunuşa sıcak. Farklı renkleri ile birlikte özgün tasarımı, en cesur tasarım kararları için kullanmayı mümkün kılar.
 • Işaretleyin. Gemi yapımından eve geldim (bir tik tahta, güverteleri monte etmek için uzun süre kullanıldı). Teak suya ve rutubete en dirençli olarak kendini kanıtlamıştır. Bu özellik, doğal esansiyel yağların yüksek konsantrasyonu ile açıklanmaktadır. Bir fiyatta, tik tahta en uygun fiyatlı seçenek olmayacak, ancak orijinal şeklini ve özelliklerini çok uzun bir süre koruyacak.
karaçam

mantar kat

Ayrıca banyo düzenlemesinde dekorasyon çalışmaları için yeni teknik bilgi birikimine dikkat etmek gerekir - "Thermowood". 220 derecelik bir sıcaklıkta bir otoklavda sıcak buharla ısıl işlem görmüş odundan elde edilir.

Bu spesifik tedavi beş kez nem emilimini azaltır ve 10 kez mantar olasılığını azaltır. Termal ağaç, kesit alanı boyunca homojen bir renk gamı, renklendirmenin değişkenliği ile karakterize edilir ve hem ısıtma hem de onsuz zeminlere monte edilebilir.

thermowell kat

Bu tür gelişmiş ve gelişmiş malzemeler su ortamının ve mikroorganizmaların zararlı etkilerine karşı tam bir koruma sağlamamaktadır, bu nedenle banyoyu egzoz havalandırma sistemi ile donatmak kesinlikle değerlidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

− 1 = 1