Ciddi yatırımlar olmadan banyodaki karo nasıl güncellenir

Ciddi yatırımlar olmadan banyodaki karo nasıl güncellenir

Banyo fayansı sadece güzel bir görünüme, yüksek mukavemete sahip değil, aynı zamanda uzun servis ömrüne sahip en iyi malzemelerden biridir. Sıcaklık değişikliklerine dayanır ve suya sadıktır. Ancak kiremit bile servis dışı kalabilir.

Zamanla, çini duller olur. Üzerinde çatlak veya cips bulunabilir. Bu sorunu çözmenin bir yolu, karoları değiştirmek. Ancak banyoda eksiksiz bir yenileme yapmak, ekstra bir para ve zaman harcamasıdır. Aşağıda tartışılacak olan döşemeyi güncellemenin başka yolları vardır.

Bir kiremit değiştirilmesi

Çeşitli fayansların değiştirilmesi

Dikişlerin güncellenmesi

Kırık fayansların değiştirilmesi

Birçok kişi için, karolar aşırı derecede güçlü mekanik etkilerden ya da çatlaklardan geçtiğinde durum aşinadır. Bir veya daha fazla hasarlı fayans için, tamirlere başlamak gerekli değildir, çünkü hasarlı fayansların değiştirilmesi yeterlidir.

Renk ve stil karoları için uygun seçim ile başlar. Onarımlardan sonra malzemeleriniz kaldığında harika olur. Ardından hasarlı elemanı tamamen değiştirebilirsiniz. Ama tam olarak aynı karo kalmamışsa ne olur?

Mozaikli bir kiremit değişimi

Prosedür:

 • Hasarlı eleman, kimsenin yakından bakmayacağı bir yere yerleştirilirse, daha çok veya daha az renkle eşleşen ve kusurlu olanın boyutuna tam olarak uyan bir döşeme bulabilirsiniz.
 • Çini açıkta çatlamışsa ve herhangi bir şekilde aynı şeyi bulamazsanız, biraz aldatabilirsiniz. Hasarlı bir parça yerine, aynı boyuttaki bazı dekoratif unsurları kullanabilirsiniz. Tek bir kopyada garip görünüyorsa, aynı dekoratif detaylarla birkaç tüm fayans değiştirin. Evet, biraz daha pahalı ve zahmetli, ama ne yapabilirim?
 • Son olarak, çatlamış fayansları aynı boyutta bir çini ile değiştirebilir, ancak vinil bir etiketle kapatabilirsiniz.

Fayans için etiket

Bir sonraki önemli soru, hasarlı çini kaldırmak ve geri kalanını bozmamak mı?

 • Bir harç hasarlı parça etrafındaki bir kazıyıcı tarafından tamamen çıkarılmalıdır.
 • Hasarlı parçanın ortasında birkaç delik açılır.
 • Deliklerin yanında, bir keski takmanız ve kiremitleri güçlü, fakat dikkatli vuruşlarla kırmanız gerekir.
 • Parçalar ayrıca orta kısımdan kenarlara doğru hareket eden keski tarafından geri çekilir.
 • Karonun yapıştırıldığı kompozisyon, duvardan dikkatli bir şekilde çıkarılır.

Eski harç kaldırılıyor

Sondaj fayans

Kırık fayansların çıkarılması

Aslında, hepsi bu, yeni bir karo yükleyebilirsiniz. Yeni parçanın gözünüze çarpması riski vardır.

Bunu önlemek için şu adımları izleyin:

 • Duvarın yüzeyine yapıştırıcı sürün ve tüm alan üzerinde bir mala ile düzleştirin;
 • boş uzayda yeni bir kiremit takın ve bağlantı kesişmelerini derzlere bırakın (daha sonra dikişler aynı kalınlıkta olacaktır);
 • Karo hafifçe öne doğru çıkıntı yaparsa, yerine oturması için hafifçe dokunun;
 • yapıştırıcı donduğunda, montaj haçlarını sökün ve dikişleri şerbetle doldurun.

Eski tutkalın çıkarılması

Yeni karo dikişlerinin derz dolgu işleri

Intertagged eklemlerin tadilatı

Bazen genel resim, birbirine geçen dikişlerin türüne bağlıdır. Örneğin, karo harika görünüyor, ancak dikişler karardı ya da sarıya döndü, yontulmuşlardı ve bu nedenle banyo ihmal edildi.

Dikişlerin güncellenmesi

Geçmeli sütürlerin her zaman yeni gibi görünmesini sağlamak için, uygun bakım sağlanmalıdır: özel aletler kullanın. İyi havalandırmaya da ihtiyaç vardır - bu küf küfünün önlenmesine yardımcı olacaktır.

Dikişleri eski haline getirmek için eski bakımlı görünüm, derzlerin yenilenmesine yardımcı olacaktır. Bunun için ihtiyacınız var:

 • bir spatula ile önceki harç kaldırmak. Fayansın hasar görmesi riskine karşı, özenle yapılmalıdır. Derzleri çıkarmak için mağaza araçlarını kullanabilirsiniz. Özel bir sıvı uygulandıktan sonra, bileşim yumuşar ve dikişleri eski harçtan temizlemek çok kolay hale gelir;
 • yeni bir mala hazırlayın. Karonun tonu için bir renk seçmeniz önerilir. Ama aynı zamanda kontrastı yenmeyi de deneyebilirsiniz;
 • kauçuk spatula ile yeni kompozisyon uygulayın;
 • Harç tutucular, fazlalığı nemli bir bez veya süngerle çıkarılır. Karo iyi cilalanmalıdır.

Banyodaki fayanslar iyi durumda ise, derz onarımı mükemmel bir sonuç verecektir, sanki bir tamiriniz varsa.

Eski harç kaldırılıyor

Yeni bir harç uygulaması

Harcın kurutulmasından sonra çalışma

Çeşitli fayansların değiştirilmesi

Bazı sebeplerden dolayı hasarlı olan çeşitli karoların değiştirilmesi için kullanılan algoritma, bir döşemenin değiştirilmesiyle aynıdır. Tek fark, birkaç fayans kaldırmak zorunda olmasıdır. Birbirlerinin yanında bulunurlarsa daha kolay olurlar, fakat eğer düzgünsüzlerse, onları komşu elemanlara zarar vermemek için aşırı derecede doğru olmalıdır.

Karoların diğerleriyle aynı seviyede olduğundan emin olmak için montaj haçlarını kullanın. Eklemlerin aynı genişliğini garanti eder ve yeni bir döşemenin tam olarak kurulmasını sağlarlar.

Çeşitli fayansların değiştirilmesi

Vinil çıkartmalar

Vinil çıkartmalar, bir fayansın kozmetik bir tadilatını yapmak için basit, hızlı ve ucuz bir yoldur. Şimdi üreticiler çeşitli renk varyasyonlarında ve çizimlerle çok sayıda çıkartma seçeneği sunuyorlar, bu sayede döşemenin tonunda kolayca bir şeyler alabilirsiniz.

Vinil etiketlerin uzun sürmeyeceği akılda tutulmalıdır. Zamanla, pul pul dökülür ve değiştirilmesi gerekir. Ama aynı zamanda, sadece bir dezavantaj değil, aynı zamanda bir erdemdir, çünkü banyonun tasarımını periyodik olarak değiştirebilirsiniz.

Vinil çıkartmalar

Vinil çıkartmalar basitçe yapıştırılmıştır. Arka taraftaki koruyucu tabakayı çıkarın ve çıkartmayı istenen yüzeye yapıştırın ve sonra yavaşça pürüzsüz hale getirin. Temel ön koşul, karoların temizliğidir. Bir şey yapıştırmadan önce, yüzey yağdan arındırılmalıdır, aksi takdirde etiket bir süre sonra kabarcıklar ve oldukça hızlı bir şekilde değiştirmeniz gerekecektir.

Banyo için bebek vinil çıkartmalar

boyama

Vinil çıkartmaları kullanabileceğimiz hakkında konuştuk. Ama sonuç atıldığında daha dirençli olacak. Bu durumda, bazı yaratıcı yetenekleri gösterebileceksiniz. Karoyu tamamen yeniden boyayabilirsiniz ve ona bir resim uygulayabilirsiniz. Her iki yolu da düşünelim.

Karo yaşlanmış ve görünebilir görünümünü yitirmişse, tamamen yeniden boyamak daha kolaydır. Etkili bir sonuç elde etmek için, yüzeyin tam olarak hazırlanmasının yanı sıra, boyanın uygun bir seçimi de gereklidir.

Banyoda fayans lekesi

Bu kararla, çalışma aşamaları aşağıdaki sırayla gerçekleştirilecektir:

 • İlk olarak karo, deterjanlarla temizlenir ve akabinde akan su ile iyice yıkanır;
 • fayansın yüzeyi yağdan arındırılmalıdır. Aseton veya alkol yardımcı olacaktır. Bu maddelerden herhangi birini bir karo ile temizleyin;
 • parlak tabakayı çıkarmak gerekir, bu yüzden karo ince taneli zımpara ile öğütülür;
 • Yüzeyde gün boyunca kuruyan bir epoksi astar tabakası uygulanır;
 • fayanslar tekrar öğütülür;
 • Hazırlanan hazırlandıktan sonra karo için epoksi boya veya özel renklendirme bileşimleri uygulamak mümkündür;
 • İlk tabaka en az 12 saat kurutulmalıdır. Bundan sonra ikinci katman uygulanır. Işık tonları boyası kullanıyorsanız, ikinci kat kuruyana kadar beklemeniz ve üçüncüsünü uygulamanız gerekir.
Çizim için kiremit hazırlama

Fayans için bir desen seçimi

Çini üzerinde bitkisel desen

Boya yardımı ile boyamak istiyorsanız, sanatsal yeteneklere sahip olmanıza bile gerek yoktur, çünkü eğer bir şablonunuz varsa, döşeme üzerindeki hemen hemen tüm desenleri boyayabilirsiniz.

Şablon desen

Bir şablonunuz yoksa, geometrik desenler oluşturmayı deneyin. Onlar en basit uygulamada ve her zaman alakalı. Bir şablon yerine, boya bandı kullanabilirsiniz. İşin aşamaları aşağıdaki gibidir:

 • Karodaki kiremit elle veya bir kalem, cetvel ve üçgenle işaretleyin (örneğin, model geometrikse);
 • Tüm konturlarda her zamanki ressamın bandını yapıştırın. Bantın tam olarak çizgiler boyunca olmasına dikkat etmek önemlidir. Hemen doğru yapıştırıcı olmasaydı - önemli değil, her zaman tekrar deneyebilirsiniz;
 • Fırça ve sünger, yüzeye bir desenle bir astar uygular;
 • En az birkaç saat bir kat boya uygulayabilirsiniz. Astarın doğal olarak kurumasını bekleyin. Bir saç kurutma makinesi kullanarak, yüzeydeki toz girişine katkıda bulunabilirsiniz;
 • Boya tamamen kuruduktan sonra ikinci bir kat uygulanır. Boya karodan daha açıksa, başka bir katman gerekebilir;
 • En az bir gün sonra (boya tamamen kuruduktan sonra) yapışkan bant soyulabilir.

Tercihen suya dayanıklı bileşime sahip bir boya kullanın. İdeal olarak, epoksi boya kullanımı, daha sonra fayans aşındırıcılar olmadan deterjan bile korkutucu olmayacaktır.

Çini boyama yöntemi

Lekelenme sonucu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

46 − 38 =