Fayans derzlerden eski harç nasıl kaldırılır?

Fayans derzlerden eski harç nasıl kaldırılır?

Apartman tadilatı çoğu zaman insanlar için sonsuz bir mücadeleye dönüşmekte, bu arada çok fazla çaba, mali kaynak ve en önemlisi - zaman harcanmaktadır. Bu nedenle, çoğu dairelerinin görünümünü kozmetik onarımlarla güncellemeyi tercih ediyor. Nitelikli bir onarım bile, nemin etkisi altında orijinal parlamasını hızla yitirdiği için en talepkar oda banyo. Neredeyse tüm insanlar banyoyu fayansla bitirmeye çalışırlar, çünkü bu malzeme nemin uzun yıllar boyunca olumsuz etkilerine dayanabilir. Pahalı kiremitlerin bile görünüşü, koyulaşan, karanlığa dönüşen şerbeti bozabilir, çipler ve çatlaklar oluşturur. Bu nedenle, şiltenin değiştirilmesi sorunu birçok mal sahibi için geçerlidir.

Banyoda duvarlarda kiremit dikişleri arasında eski derz dolgu

Harcın değiştirilmesi genellikle aşağıdaki nedenlerle gereklidir:

  • uygulandığında, malzeme derzlerin tüm derinliğini doldurmaz. Sonuç olarak, şeriti yok eden hava boşlukları oluşur;
  • harç yanlış tip kullanılarak: su girişine bağlıdır ve malzemenin bir yıkımı vardır gibi banyo kesinlikle bir nem itici ve suya dayanıklı harç seçmek gerekir;
  • Agresif temizleyicilerin kullanımı: Banyoda fayans yıkarken, bazen sadece kirleri değil aynı zamanda harçları da yok eden ve aynı zamanda kiremitin dış kaplamasını silen güçlü kimyasallar kullanılır. Bu nedenle, fayans ve dikişler üzerinde olumsuz etkileri önlemek için, temizlik maddelerini daha dikkatli seçmeniz gerekir. Hatırlanması gereken en önemli şey - pahalı - her zaman en iyisi değildir.

Banyoda kahverengi ve beyaz seramik karolar için yeni mala

Harç ne zaman kaldırılır?

İki veya üç yıllık taze tamirden sonra, çalışma zayıf bir şekilde yapılırsa, derz dolgu, karartmaya başlar ve pratik olarak siyah bir gölge elde eder. Bu, şeritteki mikro çatlaklar ve bazen nem alan büyük çatlaklar nedeniyle gerçekleşir. Nem etkisi altında siyah lekeler gibi görünen bir kalıp oluşturmaya başlar. Kalıp görünümünü beklemeyin, çünkü zaman içinde çıkarmak için önlemler almazsanız, kiremit yıkımı süreci başlayacaktır. Eğer Derz fayans arasında kendi bütünlüğünü kaybetmiş veya biraz tonunu değiştiğini fark ettiğinizde O anda,: ördek başlangıcını, sen olumsuz sonuçları basmamak üzere birikintileri değiştirmeyi düşünmelisiniz.

Banyolarda kalıp ve banyoda ara harmanı

Derzinin sökülmesinin çok kolay olmasına rağmen, sık sık problemler vardır: eğer yöntem yanlış seçilirse, döşemeyi yok etmek mümkündür. Bu nedenle, kiremit eklemlerinden harçları çıkarmak için sadece kanıtlanmış yöntemleri kullanın.

Hazırlık çalışması

Herhangi bir inşaat ve onarım çalışmasına başlamadan önce sağlığınızı korumaya dikkat etmeniz gerekir. Onarım sırasında insan vücudu çok miktarda toza, çeşitli malzemelerin cildine maruz kalmasına, birçoğu tahrişe veya alerjik reaksiyona neden olur ve küçük parçalar gözün veya yüzün diğer kısımlarına zarar verebilir. Bu nedenle, işe başlamadan önce, eldiven, solunum cihazı ve özel gözlük satın almaya değer. Kendinizi olumsuz etkilerden tamamen koruyun, işe başlayabilirsiniz.

Banyoda tamir çalışmaları için lastik eldiven, maske ve gözlük

Harçları çıkarmak için mekanik yöntemler

Matkap ile matkap

Derzlerin bu şekilde uzaklaştırılmasına başlamadan önce, tüm dikişler özel bir sirke ve su çözeltisiyle (bir ila iki) muamele edilmelidir. Çözeltiyi yumuşak bir bez veya geleneksel bulaşık yıkama süngeri ile uygulamak daha uygun olur, bundan sonra solüsyonun harç içine emilmesi için 15-20 dakika beklemek gerekir.

Bir sirke ve su çözeltisiyle şerbetin temizlenmesi

Matkabı hazırlayın: Matkap, kiremitin kenarlarına zarar vermeyecek şekilde dikişin genişliğine sahip bir çap olmalıdır. Buna ek olarak, aleti sadece düşük hızlarda kullanmak ve deliciye dikişe sıkıca basmak gerekir, böylece iş sırasında uçmaz ve kiremitin görünüşüne zarar vermez.

Eski harcı matkapla çıkarma

Eğer çiftlikte matkap bulunmuyorsa, ocağın bir kısmına takabileceğiniz herhangi bir metal nesneyi kullanabilirsiniz. Takım seçimi için sadece iki gereksinim vardır: daha az keskin (ince) ve aynı zamanda dikdörtgen biçim olmalıdır. Kaldırma, yukarı ve aşağı translasyonel hareketlerle gerçekleşir.

Bir tornavida kullanarak eski harç kaldırılıyor

Ayrıca, bir Bulgar yardımı ile benzer çalışmalar yapılabilir. Doğal olarak, diskin çapı, zholzhen intertice dikiş ile eşleşir.

Eski harçların Bulgarca ile kaldırılması

Derzlerin tüm ana parçalarını çıkardıktan sonra, dikişler malzemenin geri kalan kısmından temizlenmeli, tercihen pamuklu çubuklar veya özel körükler kullanılmalı ve sonrasında yüzey yeni bir harç uygulamak için hazır hale getirilmelidir.

spatula

Harcı mekanik olarak gidermek için herhangi bir inşaat mağazasında satılan sıradan bir metal spatula da uygundur. Yapısı, eski harçları çıkarmayı kolaylaştırır ve fayansın görünüşüne zarar vermez, ancak yüzeyin yukarıdaki çözelti ile yeterince arıtılmış olması şartıyla.

Eski harç bir spatula ile kaldırılıyor

Harç çıkarmanın kimyasal yöntemleri

Eğer mekanik yöntemler artık yardımcı olmazsa ya da malzemenin kalıntılarını manuel olarak çıkarma arzusuna veya zamanına sahip değilseniz, hem "popüler" hem de modern olarak kanıtlanmış kimyasalları kullanabilirsiniz. Kimyasalları kullanırken dikkatli olmanız gerekir, çünkü Karo üzerindeki olası kimyasal etki, görünümünü bozabilir. Ayrıca, bu durumda sağlıklarını korumak için yukarıdaki önlemler zorunludur.

Kimyasalların yardımı ile fayanslar arasındaki eski harçların yumuşaması

Bir sitrik asit çözeltisi

Bu çözeltiyi hazırlamak için, sitrik asit ve suyu karıştırmalı ve zamanın durmasına izin vermelisiniz. Bundan sonra, harmanın kalan kısmına bir sünger veya bir bez parçası uygulayarak, gereksiz tüm parçacıkları kolayca kaldırabilirsiniz. Bu yöntemi kullanmak için, yüksek konsantrasyonda bir çözelti elde etmek gereklidir, buna ek olarak, bir harcı ya da bıçağı kullanmadan yapamazsınız.

Fayanslar arasındaki eski harcı yumuşatmak için bir sitrik asit çözeltisi

Modern kimyasal maddeler

Valo Clean - sertleştirilmiş harcı yumuşatmaya yardımcı olur. Bu ilacı kullandıktan sonra, maddenin kalıntıları mekanik olarak uzaklaştırılmalıdır.

Litostrip - aynı zamanda harmanın yumuşatılmasını da sağlar. Başlangıç ​​işleminden sonra herhangi bir katı partikülün kalması durumunda, prosedürün benzer şekilde tekrarlanması gerekmektedir.

Fayans arasındaki eski mala yumuşatmak için Valo Clean

Fayans arasındaki eski mala yumuşatma için Litostrip

Ek olarak, ayrı bir tür enjeksiyon için özel olarak tasarlanmış çok sayıda kimyasal madde bulunmaktadır. Çoğu durumda, aynı marka altında bir harç ile giderler. Bu tür aletler eski harçları çıkarmak için en etkili olanlardır.

Dikiş güncelleme

Harcın değiştirilmesi gerekli olmadığında, dikiş yükseltmesini kullanabilirsiniz. Bu yöntemin doğru kullanımı ile, harç orijinal gölgesini elde etmeli ve aynı zamanda bütünlüğünü ve gücünü sağlamalıdır. Dikişi yenilemek için neredeyse her inşaat mağazasında satılan özel kimyasalları satın almanız gerekir. Bunların arasında: Edding 8200, PUFAS FRISCHE beyaz ve gri tonlarında üretilmektedir FUGE, LITOCLEAN, ancak kullanılabilir Kohler söyledi.

Fayanslar arasındaki eski harç güncelleniyor

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

9 + 1 =