Seramik kenarlar ve banyo köşeleri

Seramik kenarlar ve banyo köşeleri

Neden ihtiyaç duyuyorlar?

Fontun kenarı ile banyonun duvarı arasında oluşan boşluk, insanların banyo tamirinde karşılaştıkları en yaygın sorunlardan biridir. Birkaç on yıl boyunca, bu sıkıntıyı ortadan kaldırmak için birçok yol vardır - çatlakların kapitalizasyondan, kiremit kiremitlerinin yapıştırılmasıyla, daha geçici bir çözüm olan boşluklu yapışkan bantın yapıştırılmasına kadar.

Banyoyu kendi başlarına tamir eden ve bitiren kişiler genellikle daha basit ve daha güvenilir bir yol, yani banyo için özel köşe kullanımı tercih ederler. İki çeşittir - plastik ve seramik. Plastik köşeleri esas olarak pratik bir işlev görürse - suyun banyoya girmesini önlemek için, seramik kaide aynı zamanda dekoratif amaçlar da sunar. Seramik kenarlar, döşemeden banyoya güzel bir geçiş yaratır ve tasarımı bitmiş bir görünüm verir.

Banyo için seramik köşesinin amacı

şekerleme

 • Banyo için seramik kaide, plastik karşılığından çok daha estetik görünüyor. Renk çeşitliliği, döşemeye yakın olan ve gölgeyi neredeyse farkedilmeyen bir gölge seçmenize izin verir.
 • Seramik - doğal bir malzeme, bu yüzden iç mekandaki doğal her şeyin uzmanları tarafından seçilir.
 • Seramikler, banyoda nemin kaçınılmaz olduğu yüksek nemi tolere eder. Nadiren mantar ve küf görünüyor. Sıcaklık düşüşleri de onun için korkunç değildir.
 • Seramik köşesi özel bakım gerektirmez. Karo için kullandığınız aynı deterjanlarla temizleyin.
 • Banyo için seramik köşenin servis ömrü benzer bir plastik ürüne göre çok daha büyüktür.

Banyo için seramik köşenin avantajları

Banyo için bir seramik kaide avantajları

eksileri

 • Seramiklerin - sağlam bir malzemenin ve operasyon sırasında kazayla kazınması zor olsa da, yeterince güçlü bir darbe, kaldırıma zarar verebilir.
 • Seramik köşeler tamamen plastik değildir, bu nedenle dolaylı boşlukları kapatmak için kullanılamazlar (örneğin, banyo düzensiz şekilli ise).
 • Seramik banyo için baza plastik bir köşeden daha pahalı bir seçenektir. Ancak fiyat kendisini haklı çıkarır, çünkü böyle bir ürün daha uzun sürer.

Banyo için seramik kaidenin dezavantajları

Türleri ve boyutları

Yapı deposuna gelince, banyo için üç çeşit seramik köşesi bulacaksınız.

 • "Kalem". Bu seçenek en ince boşlukları kapatmak için uygundur. Bazen birkaç yüzüyle silindirik bir şekle sahiptir. Renk versiyonu metalik etki de dahil olmak üzere farklı olabilir. Uzunluk 20 cm ve genişliği 15 mm'dir. Aynı zamanda, oda ve bölgeler için bir alan olarak kullanılır ve odayı bölgelere ayırır.
 • "Köşe" - en popüler kaide türü; banyo için bir köşe hakkında dedikleri zaman, genellikle ima edilir. Üçgen bir kesite sahiptir, bu da bir parçanın doğrudan boşluğa sokulmasını, diğerinin ise banyo kenarına ve duvara monte edilmesini sağlar. Seramik köşeler beyaz veya renkli, tek sesli veya desenli olabilir. Standart ölçü 20x5.5 cm ve 25x5.5 cm'dir.
 • "Freese" - en çok banyo duvarlarını bitirmek için kullanılan geniş bir dekoratif sınır. Ancak, bazıları bir banyo için bir köşe olarak onu kurmak. Bu elemanla çalışmanın bazı yapı becerilerini gerektirdiği unutulmamalıdır, çünkü karo ile aynı prensibe uymaktadır. Bu tip bir kaldırımın boyutları farklı olabilir.

Seramik köşesiyle birlikte, ek elemanlar satın almayı unutmayın - köşelere yerleştirme için kenarlar ve dişli çarklar. Bu parçalar genellikle kitte satılır, ancak bunları satın alabilir ve ayrı olarak yapabilirsiniz - ilgili olanları renk ve boyuta göre bulmak zor olmayacaktır.

Banyoda seramik kaide tipleri ve boyutları

Banyo için seramik köşeleri ve boyutları

Banyo için seramik köşeleri çeşitleri

Seramik köşe küvete iki farklı şekilde monte edilir.

Karo üzerine nasıl kurulur?

İlk yöntem genellikle en basit olarak kabul edilir, bu nedenle genellikle inşaat sektöründe yeni başlayanlar tarafından kullanılır. Bu durumda, kaldırım doğrudan karona yapıştırılır.

 • Küvetin kenarları ve duvarın bitişik kısımları kirden arındırılır, yağdan arındırılır ve kurutulur.
 • Dikişi bir dolgu macunuyla birleştirin ve kurumasını bekleyin.
 • Gerekirse, seramik bordürü istenilen büyüklükteki parçaya kesin. Aynı zamanda, arka taraftan kesmeniz ve seramik üzerindeki cilaları bir parlatma makinesi veya zımpara kağıdıyla kesmeniz gerekir.
 • Uzmanlar seramik köşeler için sıvı çivilerin kullanılmasını önermektedir. Yapışkan bileşimi kaldırımın arkasına uygulayın, boşluğa takın ve birkaç saniye boyunca sıkıca bastırın.
 • Çalışmanın sonunda, banyo için silikon bir taban üzerinde bir şeffaf dolgu macunu ile eklemleri tedavi edin.

Karo üzerine seramik bordür kurulumu

Karo altından yükleme

Profesyoneller fayanstan önce banyo için seramik bir kaldırım döşemeyi tercih ediyorlar. Bu yöntem daha fazla zaman alıcı olarak kabul edilir, daha fazla zaman ve yapı malzemeleri gerektirir. Ancak sonuç buna değer - sınır çok güzel ve dayanıklıdır.

 • Birincisi, duvarları seramik fayanslar için hazırlamanız gerekiyor: eski son kat malzemelerini temizlemek, alçı veya alçı levhalarla hizalamak, astarlanmış.
 • O zaman bir banyo kurmanız gerekiyor. Bunun için seviyeyi kullanın, ancak normal bir su akışı için gerekli eğimi sağlamayı unutmayın.
 • Şimdi boşluk bir sızdırmazlık bileşiği ile doldurulabilir. Silikon bazlı bir dolgu macunu kullanmak en iyisidir. Başlamadan önce, boya bandının her iki tarafındaki boşluğu kapatın - böylece banyo ve seramik karoların emayesini sızdırmazlık ve yapıştırıcının nüfuzundan koruyun.
 • Sızdırmazlık maddesi kuru değilken, bir kauçuk spatula veya sabunlu bir parmakla hızlı bir şekilde düzleştirin (endişelenmeyin, bileşim cildi iyice yıkayarak temizleyin).
 • Talimatlara göre fayans yapıştırıcısı hazırlayın.
 • Gerekli tutkal miktarını köşenin arka tarafına uygulayın ve boşluğa doğru bastırın.
 • Sınırın elemanları arasında, plastik haçları ekleyin - fayans döşerken kullanacağınız gibi.
 • Boşluk kapatıldıktan sonra duvarları fayans ile döşemeye devam edebilirsiniz. İşin sonunda, döşeme ve kaldırım elemanları arasındaki dikişler silinmelidir. Bunun için aynı renkteki bir harç kullanın.

Karo altından seramik karo montajı

ömür

Banyo için seramik köşenin servis ömrü, banyoda duvar kaplaması için kullanılan diğer seramik ürünlerle aynıdır. Uzmanlara göre, yüksek kaliteli fayanslar, tüm kurallara uygun olarak, 30 ila 50 yıl arasında özenli "hayat" ile döşenmiştir. Tabii ki, banyonuzda böyle bir süre için tekrar tekrar değişiklikler olacaktır, çünkü çoğu kişi en az 10-15 yılda bir büyük onarım yapmayı tercih ediyor. Bu nedenle, banyo köşesini değiştirmek istemeden önce seramik köşenin kullanılamaz hale geleceğinden endişe edemezsiniz.

Banyoda seramik kaidenin kullanım ömrü

Banyoda seramik kaldırımın servis ömrü

Banyo için seramik köşenin servis ömrü

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

7 + 2 =