Khrushchevka’da çamaşır makinesi bulunan bir banyonun tasarımı

Khrushchevka'da çamaşır makinesi bulunan bir banyonun tasarımı

Küçük standart daireler, Kruşçev denilen, oldukça yaygındır. İçlerindeki ev odaları o kadar küçük ki, çoğu zaman gerekli şeylerden vazgeçmek zorunda kalırsınız. Birkaç metrekare gerekli ev aletleri ve bir çamaşır makinesi ile bir Kruşçeveki bir banyo tasarımı düşünmek nasıl yönetilir?

Tezgahın altında çamaşır makinesinin montajı

Artan alan

Her şeyden önce, banyonun yetkin bir yeniden planlamasını yapmak gerekir, odanın büyüklüğü ve özellikleri göz önüne alındığında, odanın tüm gerekli unsurlarını rasyonel olarak nasıl ayarlayacağınızı dikkatli bir şekilde düşünmeniz gerekir. Sonuçta, Kruşçev'deki banyonun tasarımı, küçük alan yüzünden çok kolay değil.

Bu durumda problem için en iyi çözüm banyo ve tuvaleti birleştirmektir. Bir fırsat varsa, koridor veya koridorun bir kısmını kullanmak da iyidir, çünkü iki veya üç metrekaresi modern bir banyoda asla gereksiz olmayacaktır.

Eski düzenlerin bir başka özelliği de, iletişimin talihsiz konumu. Bu bakımdan, banyoyu yeniden geliştirirken, çoğu zaman düzeni tamamen değiştirmelisiniz, gerekli tesisatın yerini önceden dikkatlice düşünün. Küçük bir banyo tasarımında, sıhhi tesisatın minyatür ve açısal modellerini seçmek daha iyidir.

Kombine banyo

Küçük bir banyoda mini su tesisatı kullanma

Makine dolabın içine yerleştirilmiştir

Duş veya banyo

Son zamanlarda, banyoda onarım yapmak, banyo hemen bir duş ile değiştirilir. Ancak birçok insan, duşun sadece avantajlar değil, aynı zamanda madencilerin de olduğunu düşünmüyor. Ancak banyo gibi. Banyoyu duş ile değiştirmeye karar vermeden önce, artıları ve eksileri tartmak zarar vermez.

Duşlu banyo

Duş kabini ana avantajları:

 • yoğunluk, küçük odalarda çok önemlidir. Duşu monte ederken, her zaman yeterli olmayan bir miktar boşluk bırakılır.
 • işlevselliği, çünkü çoğu model bu veya diğer ek işlevlerle donatılmıştır.
 • ekonomi - Duş alırken, değerli zamanınızı ve suyunuzu kurtarırsınız.

Ancak bazı durumlarda belirleyici bir argüman olabilecek dezavantajlar vardır:

 • Su basıncına bağımlılık. Hidromasaj gibi birçok ek fonksiyon, sadece yeterince güçlü bir su başlığı ile etkilidir. Ve eski fonun dairelerinde genellikle normal su kaynağı ile ilgili sorunlar var.
 • Oldukça karmaşık bir kurulum. Banyoda büyük bir revizyon yapmak zorunda kalacaksınız: iletişimi tamamen değiştirin, duvar ve zemin dekorasyonunu güncelleyin.
 • Banyo yapmak mümkün değildir. Ancak birçok kişi bu rahatlatıcı prosedürü duşta hızlıca yıkamak için tercih ediyor.

Duş kabini olmayan duşakabinli küçük bir banyo fikri

Duş ve çamaşır makinesi bulunan küçük banyo

Banyoda çamaşır makinesi ve duş

Geleneksel banyoların duş kabinlerine göre avantajları vardır:

 • Banyo yapma imkanı.
 • Banyoda küçük çocuklar banyo yapmak, duş kabinlerinden farklıdır.
 • Gerekirse, el ile şeyleri yıkamak kolaydır.
 • Eski banyonun değiştirilmesi fazla sorun getirmeyecektir, çünkü tüm boruları değiştirmek zorunda kalmazsınız, yeni modele uyacaktır.
 • Hamamın büyük boyutu hem artılara hem de eksilere atfedilebilir. Banyo çok yer kaplıyor, ama aynı zamanda tam büyüme içinde rahatça oturmak çok rahat.
 • Banyonun ana dezavantajı, doldurulduğunda yüksek su tüketimi olarak adlandırılabilir.

Banyo ve çamaşır makinesinde küçük bir banyo

Ancak modern sıhhi tesisat piyasası, banyo yapmaktan hoşlananlar için büyük bir ödün veriyor. Bu küvet ile duş kabini, yani, sedanter banyo olarak kullanılan derin bir palet ile. Yani, eğer bir seçim sorunuz varsa, tüm nüansları iyi çalışın ve istediğiniz modern vitrifiye modelini seçin.

Banyoda çamaşır makinesi

Banyoda derin duş

Küçük bir banyo planlama fikri

Çamaşır makinesi seçimi

Otomatik çamaşır makinesi, her kadının en önemli yardımcısıdır. Çok az insan ona yardım almadan yapabilir ve her kadının, hatta küçük ölçekli daire, sadece makineyi yüklemek için ücretsiz bir yer bulmak için, herhangi bir hile gidecek neden olmasıdır. Hemen soru ortaya çıkıyor: Hangi araba seçilir? Kruşçev'in sahipleri, her şeyden önce, çamaşır makinesinin bu tür parametrelerine boyut ve tip olarak dikkat etmek gerekir.

Küçük bir banyo için dar çamaşır makinesi

Çamaşır makineleri:

 • gömülü tip;
 • klasik tip;
 • dikey bir çamaşır dolusuyla;
 • yatay çamaşır yıkamasıyla.

Ankastre makineler genellikle odanın genel tasarımını korurken mutfakta kurulum için kullanılır.

Banyoda klasik tip çamaşır makineleri veya dahili çıkarılabilir mutfak tezgahları genellikle kullanılır:

 • Dikey yüklemeli makineler, yaklaşık 90/45/60 santimetre küçük boyutlara sahiptir. Bu makineler küçük banyolar için idealdir.
 • Önden yüklemeli makinelerin modelleri standart, dar ve kompakt varyantlarla sunulmaktadır. Tam boy makinenin boyutları 85/60/60 cm, dar 85/60/45 cm, kompakt 70/50/50 santimetre. Modellerin boyutları birkaç santimetre arasında değişebilir.
Küçük bir banyoda standart bir daktilo

Dolayısıyla, küçük bir banyo alanınız varsa, önce dikey yüklemeli çamaşır makinelerinin dar veya kompakt modellerine dikkat etmelisiniz. Makinenin hacmini unutma.

Küçük bir aile, 3,5 - 5 kg arası bir arabaya, üç kişiden daha büyük bir aileye uygundur, tabi ki, en az 5-8 kg çamaşır yükü olan modelleri seçmelisiniz.

İhtiyacınız olacak ek işlevler hakkında da unutmayın, örneğin:

 • çocuklardan korunma,
 • narin yıkama
 • ilave durulama ve benzerleri.
Önden yüklemeli dar daktilo

Lavabo altında kurulum ile

Banyoda tüm en gerekli tesisat yüklerken, çok az boşluk kalır ve çamaşır makinesi henüz doğrudan lavabonun altında makinenin konumunu düşünebilirsiniz, yerini bulamamıştır. Bu yerleşim, yerden tasarruf etmek ve çok fonksiyonlu bir banyo oluşturmak için en iyi seçenek olacaktır.

Bu tür bir tesisat için özel ekipmana ihtiyacınız olacak:

 • Bir çamaşır makinesi ve bir nilüfer kabuğundan oluşan hazır bir set kullanmak en iyisidir. Bu durumda, kitin tüm bileşenleri dikkatli bir şekilde ayarlanır ve eşleştirilir.
 • Tek tek elemanlar monte ediyorsanız, önden yüklemeli kompakt dar modeller seçin.

Çamaşır makinesinin böyle bir şekilde yerleştirilmesinin avantajları arasında, odanın genel tasarımını bozmamak, biraz yer tasarrufu ve estetik görünüm bulunmaktadır. Dezavantaj, bu tür ekipmanların yüksek maliyeti ve makinenin küçük kapasitesidir.

Lavabo altında çamaşır makinesi

lavabonun altında çamaşır makinesi

Makinenin üstündeki lavabo

Kurulum seçenekleri

Küçük apartman sakinleri - Kruşçev sık sık bir çamaşır makinesi için uygun bir yer aramak zorunda. Bazıları mutfakta onun için bir yer bulmayı başarır, diğerleri onları bir dolapta veya koridorda yapar. Ancak bu aşırı önlemler, çünkü çamaşır makinesinin iletişime bağlı olması gerekiyor ve bu tür seçenekler tesisatın tamamen yenilenmesini gerektiriyor.

Küçük bir banyoda bile çamaşır makinesi yerleştirmek için birkaç seçenek vardır:

 • En basit seçenek çamaşır makinesini diğer nesnelere bağlamadan serbest bırakmaktır. En önemli şey, makinenin aile üyelerinin hareketine müdahale etmemesidir. Bu nedenle, en iyi seçenek bir köşeye veya bir duvarın içine yerleştirmektir. Yararlı alanı artırmak için, makinenin üstündeki raflarla bir ayna yerleştirin, sadece küçük bir raf veya havlu tutacağı.
 • Bir başka seçenek tezgahın altında bir makine inşa etmektir. Bu seçenek banyo, tuvalet, lavaboya ücretsiz yolculuk bırakır. Masa üstü altında bulunan çamaşır makinesi, perdeler veya ek kapılar ile dekore edilebilir.
 • Küçük bir banyo için diğer bir gerçek seçenek, makineyi dolaba gizlemek. Sonuçta, birçok banyo önceden makine ve kazan gibi gerekli ekipmanı saklayabileceğiniz küçük dolaplar planlanmaktadır. Buna ek olarak, bu gibi nişlerde deterjan, havlu, tuvalet kağıdı saklamak için çeşitli raflar yapılır.
Ayrı çamaşır makinesi

Dolapta dahili çamaşır makinesi

Tezgahın altında çamaşır makinesi

Perde ile masa üstü altındaki makine

Uzay Optimizasyonu İpuçları

Odanın teknik genişlemesine ek olarak, alanı genişletmek için görsel yöntemler kullanabilirsiniz. Bu yöntemler ışık, renk ve gölge oyununu içerir.

Tasarımcılara başvurması önerilen birkaç temel teknik:

 • Tavana daha yüksek görünüyordu, parlak, açık tonlu yapmak;
 • Duvarlardaki yatay düzen, odayı görsel olarak daha geniş yapacak ve dikey olanı daha yüksek olacak;
 • Geniş bir alanın yanılsaması alternatif renkler ile elde edilebilir. Örneğin, hafif bir duvarda, koyu bir rengin ritmik eklemeleri yapın, bu da bir derinlik etkisi yaratacaktır;
 • Büyük ayna yüzeyleri odayı her yöne doğru hareket ettirir;
 • Zemin daha koyu olmalı, karo diyagonal olarak yerleştirilmelidir;
 • Alanı genişletin ve askıya alınmış sıhhi tesisata yardımcı olacak alan ekleyin;
 • Dekorda minimalizm, daha fazla alan hissini de arttırır;
 • Camdan yapılmış nesnelerin tercihini verin, odanın tasarımına hafiflik ve ferahlık verir;
 • Saf beyaz renkte dikkatli olun. Soğuk hastane koğuş tasarımı alma riski vardır.
 • En iyisi, çıplak gözle, krem, süt, bej ve çikolata tonlarının farklı bir kombinasyonu benimsenir;
Çamaşır makinesi ile küçük bir banyo iç

Küçük bir banyo tasarımı için fikirler

Küçük bir kombine banyo tasarımı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

+ 38 = 42