Yunan tarzında banyo

Yunan tarzında banyo

İç ya da giyimdeki Yunan stili hakkında konuştuğumuzda, genellikle modern Yunanistan değil, bu devletin tarihinde antik dönem denen dönemdir. Varlığının birkaç bin yılı boyunca, antik Yunan uygarlığı bilim ve sanatın gelişimi için inanılmaz derecede çok şey yapmıştı. Antik Yunanistan'da kültür ve bilgi büyük önem verildi. Antik Yunan filozofların ve matematikçilerin eserleri tüm modern bilimlere dayanmaktadır. Eski Yunan heykeltraşları, mimarları ve sanatçılarının eserleri ve günümüze klasik sanatın örnekleri sayılıyor.

Eski Yunanlılar, insanlık tarihindeki başka insanlar gibi, güzelliği nasıl takdir edeceklerini biliyorlardı. Onlar için güzellik, uyum ve düzen. Uyum arayışı, biçim ve içerik birliğini ifade etme arzusu - eski Yunan sanatının gelişimini belirleyen şey budur.

Banyodaki Yunan tarzı, mozaik döşeli sütunlara sahip geniş bir banyodır.

Banyoda Yunan tarzı

Antik Yunan uygarlığının başarılarına olan ilgi, son binyılın sonuna doğru canlandı. Klasisizm ve barok gibi stillerin oluşumuna yansıdı. Antik Yunan kültürünün etkisi sadece tiyatro, edebiyat ve resim üzerine değil, aynı zamanda mimarlık ve tasarım üzerine de çok güçlüydü. Modern iç mekanlarda, Yunan temaları da popüler olmaya devam ediyor. Bugün size banyoda bir Yunan iç mekanı yaratma hakkında bilgi vereceğiz.

Yunan tarzında banyo

Stil özellikleri

Çoğunlukla Yunan tarzı, tasarımda Roma yönünün zenginliği ve lüksü ile karıştırılır. Ve bu doğal, çünkü bu iki medeniyet birbiriyle çok yakından ilişkili ve birçok benzer özelliklere sahip. Fakat bunlar belirlenmemelidir: Yunan stili, zarafet ve zarafet ile karakterize edilirken, Roma stili daha "umutlu" dur.

Yunan tarzında banyo

Yani, Yunan tarzında iç ana özellikleri:

 • Yüksek tavanlı ve geniş pencereli geniş odalar;
 • sütunların sık kullanımı;
 • Ulusal Yunan süslemesinin kullanımı - menderes döngüleri bir dekor unsuru olarak;
 • tavanlar, kolonlar ve diğer yapılarda sıva kalıplaması;
 • duvarlarda tematik duvar resimleri;
 • pastel renk paleti;
 • yaldız dahil olmak üzere minimum parlaklık;
 • doğal veya yapay mermerden yapılmış karolarla yüzeylerin bitirilmesi;
 • ağırlıklı olarak doğal materyallerin kullanımı;
 • Sanat eserlerinin eski Yunan ustaları tarafından dekor unsurları olarak kopyaları.

Dekoratif strüktürlerle açık renklerin seramik karolarla kaplı Yunan tarzında banyo

Katta geleneksel desenleri ile Yunan tarzında beyaz banyo

Yunan tarzında banyo

Kim yapacak?

Yunan stili, tasarımdaki klasik trendlerden biridir. Bu tarzın sakin ve asaleti, çeşitli odaların tasarımı ve birçok farklı insan için uygun olduğu için evrensel olarak adlandırılabilir. Ancak, özellikle Yunan iç mekanı sevecek insanlar kategorileri var:

 • "Stalinkas" veya yeni binaların yanı sıra banliyölerde yaşayanlar gibi geniş dairelerin sahipleri. Yunan tarzındaki iç mekanın düzgün göründüğünden emin olmak için geniş alanlara ve yüksek tavanlara ihtiyacınız var. Sadece bu durumda kemerli tonozlar ve mermer kaplı sütunlar uyumlu görünür.
 • Klasiklerin bilenleri. Modern kültürden uzaksanız, dairelerin tasarımındaki (çatı katı veya füzyon gibi) en son trendlerin size hitap etme olasılığı düşüktür. Bu durumda, gereksiz ve gereksiz hiçbir şeyin bulunmadığı Yunan stilinin sadeliği ve uyumu - bu tam olarak sizin seçeneğinizdir.

Yunan tarzında banyoda yüksek tavanlar, sütunlar, geniş oda

Renk Çözümleri

Yunan tarzında dekore edilmiş diğer tüm odalar gibi, banyo açık renklerde yapılmalıdır. süt, krema, açık bej, açık limon: - bu odadaki tüm yüzeyler mermer ile kaplı olduğu kabul edildiğinden (aslında olsa bile doğal taş sadece bir taklit), iç beyaz ve onun sesi yakındır hakim. Aynı zamanda açık mavi renkte bir gölgeye de sahip olmak mümkündür - tabiatta kesinlikle beyaz mermer neredeyse hiç bulunamamıştır.

Yunan tarzında banyo

Klasik Yunan iç mekanlarına birkaç parlak renk katmak istiyorsanız, Akdeniz tarzı tasarımda Yunan yönünün daha modern çeşitlerine yaklaşabilirsiniz. Bu turkuaz, mercan, sarı, zeytin yeşili - parlak, doygun, ama neden olmayan renklerin kullanımını içerir.

Yunan tarzında banyoda duvarlar dekore edilmiştir.

Yunan tarzında sütunlarla geniş banyo

Banyoda Yunan desenleri ile sarı duvarlar

Bitirme malzemeleri

Antik Yunan yöneticileri ve soylu şehir halkı, evlerini dekore etmek için mermerden aktif olarak yararlandı. Duvarlarla yüzleştiler, zemini döşediler, onlardan sütunlar çizdiler ve bas kabartmaları kazdılar. Günümüzde, doğal mermerin banyo gibi küçük bir odayı bile bitirmek için yeterli miktarda satın alınması, yuvarlak bir toplam ile sonuçlanacaktır. Bu lüksü kimseye ödemezsiniz, bu nedenle, doğal mermere alternatif olarak seramik karoları kullanmanız tavsiye edilir.

Yunan tarzında mermer ile banyo dekorasyonu

Modern üretim teknolojileri seramik graniti ve fayansları, doğal mermerleri taklit etmeyi mümkün kılmaktadır. Son malzemelerin bileşimi, taş dokusunu daha gerçekçi hale getiren gerçek mermer yongaları içerebilir.

Duvarları ve zeminleri bitirmek için geniş bir ışık tonları döşemelisiniz. Orijinal dekor elemanları olarak, seramik mozaik ve kaldırım kullanabilirsiniz. Menderes desenli bir sınır (düz çizgiler ve deniz dalgalarını simüle eden açıların sürekli süslenmesi) hem zeminin kenarına hem de duvarlara yerleştirilebilir. Finiş malzemeleri satan dükkanların neredeyse tamamı, Yunan tarzında fayans koleksiyonları tarafından temsil edilmektedir.

Yunan tarzı banyoda süsleme ile seramik fayans

Banyo için Yunan desenleri ile seramik fayans

Banyoda Yunan iç

aydınlatma

İdeal olarak, Yunan banyosunda, ana ışık kaynağı deniz kıyısına bakan büyük bir pencere olmalıdır. Ancak, sahil kentlerinden birinde özel bir evin sahibiyseniz, bu tasarım kararını gerçeğe dönüştürmek çok zor olacaktır.

Banyoda doğal ışık sağlayamazsanız, yapay bir düzenleme yapmanız gerekir. Bir Yunan banyosundaki ışık mümkün olduğunca olmalı ve odanın tüm köşelerine nüfuz etmelidir. Ancak, aynı zamanda, ışık çok parlak ve gözlerde dövmemelidir.

Yunan tarzında banyo, ahşap mobilya, avize ve Yunan tarzı banyoda duvar lambaları ile seramik fayans

Ana ışık kaynağı olarak klasik bir avize kullanabilirsiniz, ancak sadece tavan yüksekliği buna izin veriyorsa. Aynı koleksiyondan bir çift sundurma ile bir tavan lambası ekleyebilirsiniz. Düşük tavanlı bir banyoda spot ışıkları kullanmak daha iyidir. Aynı zamanda dikkat çekici krom kaplamalı elemanlar seçmeden modelleri seçmeye çalışın - bronz, pirinç veya yaldız altında lambalar çok daha iyi görünecektir.

Spot ve tavan aydınlatması, ahşap mobilyalar, Yunan tarzında banyoda duvarlarda yapay mermer

Yunan tarzında banyoda doğal ışık olarak büyük pencereler

Dekor ve Aksesuarlar

Antik Yunanistan'da yaşayan insanlar, güzel sanatlar için büyük bir sevgiye sahip olduklarından, bu sanatın konusu, Yunan tarzında dekore edilmiş, banyonun ana dekorasyonu olmalıdır. Efsaneler ve efsanelerden sahneleri tasvir eden freskler, Yunan tarzında bir oda için tipik bir dekor unsurudur. Tek sorun, yüksek hava nemi koşullarında ıslak sıva üzerindeki boyamanın, sıcak buhar ve su damlacıklarının etkisi altında kalmasıdır. Bu nedenle, ilgili konu üzerinde kiremitli bir panel ile değiştirmek daha iyidir.

Yunan tarzında banyoda duvar resmi ya da kiremit-boyama

Ancak porselen ve mermer neme karşı mükemmeldir, bu nedenle her türlü figürin, vazo ve amforalar, Yunan tarzında banyo için aksesuar olarak güvenle kullanılabilir. Minyatür heykeller antik Yunan tanrıları, mitolojik yaratıklar, kahramanlar veya hayvanları tasvir edebilir.

Yunan tarzı banyoda dekoratif öğeler

Banyoda mobilya üzerine Yunan tasarımları

Bir dekorasyon olarak banyoda mobilya üzerine Yunan freskleri

Banyodaki duvarlarda mermer lavabo ve Yunan desenleri

Tasarım özellikleri

Yunan stili için lütuf ve sadelik en uygun tanımdır. Bu banyo için mobilya seçimi için geçerlidir. Mobilya çok fazla olmamalı, ancak odanın büyüklüğü izin veriyorsa, iç kısmı kavisli ayaklı bir kanepe veya klasik bir koltukla tamamlayabilirsiniz. En iyi çözüm hafif kumaş döşemeli ahşap mobilyalar olurdu.

Menderesli bir zemine sahip aydınlık, Yunan tarzı banyo

Yunan banyosundaki sıhhi tesisat, iç mekanın tüm diğer unsurlarına uygun olmalıdır - doğru biçim, sağduyulu, ama asil bir performans. Çok etkileyici ve mekana doğal veya yapay mermerden yapılmış büyük bir banyo görünecek. Yazı tipi mutlaka doğru şekil - yuvarlak, oval veya kare olmalıdır. Eğer küçük bir dökme demir veya akrilik banyo seçtiyseniz, bronz veya yaldız kaplamalı dekoratif ayaklara monte etmenizi tavsiye ederiz.

Yunan banyosunda doğal taştan lavabolar

Banyoda mermer tezgah Yunan tarzı

Yunan tarzında banyoda mermer lavabo

Eşsiz bir iç mekan yaratmak

 • Yunan süsleri sadece zemin ve duvarları süslemekle kalmayıp, aynı zamanda mobilya ve sıhhi tesisat armatürlerinin dekorasyonunda da mevcut olabilir.
 • Basit bir çalışma çerçevesindeki büyük bir ayna, Yunan tarzında döşenmiş banyoda olmalıdır.
 • Odada bir pencere varsa, sıcak bir yaz gününde biraz esinti geliştirecek olan havadar, yarı saydam bir perde ile dekore etmeniz gerekir.
 • Yunan stilistiğinde bir banyoyu dekore ederken, simetri ve uyum prensiplerini gözlemlemeye çalışmalı. Yani, yazı tipinin kendisi, içeride kalanın inşa edileceği bir kompozisyon merkezi haline gelebilir.
Banyoda dekor için Yunan süsler, parlak aksan olarak yeşil havlular

Yunan tarzı banyo duvarlarında geleneksel desenler

Yunan tarzı banyoda sıradışı ayna ve Yunan süsler

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

− 2 = 2