3D zemin doldurma – dayanıklı ve güzel

3D zemin doldurma - dayanıklı ve güzel

Bazı nedenlerle onarım yapmak, birçok insanın, modern tasarım fikirlerinin hayal gücünü gerçekleştirebildiğini unutarak, duvarlara ve tavanlara odaklanır. Bu fikirlerden biri sıvı 3D zeminler. Çizimlerden, düz ve üç boyutlu nesnelerden, büyüleyici bir görünümden bireysel kompozisyonlar oluşturmanıza izin verir. Görüntüler o kadar gerçekçi ki, hayata gelmek üzereler. Kurulumlarının tüm aşamalarını doğru bir şekilde gerçekleştirirseniz, kendinden yayılan zeminlerin teknolojisi çok zor değildir. Bu durumda, onlarca yıl sürebilir.

Küçük bir banyoda kendinden yayılan zeminler

Banyoda 3D zemin ve karo döşeme

Banyodaki zemin resmi rampa

Kendiliğinden yayılan zeminler nedir?

Kendiliğinden yayılan zeminler, bir desene veya resme uygulanan ve daha sonra sertleşen bir polimer dolgudur. Bundan dolayı, kesintisiz bir kaplama oluşur. Figürün kendisi taban katmanı üzerine uygulanır ve bir 3D efekti elde etmenizi sağlayan son polimer dolgudur. Şeffaf üst katman daha kalın, daha gerçekçi bir etki. Hazır çizimler kullanmak gerekli değildir, örtü içinde dekoratif bir kum tabakası veya başka doğal malzemeler yapabilirsiniz.

Madeni paraların yer altı

Uzmanlar sıvı zemin döşerken profesyonellere güvenmeyi tavsiye ediyorlar, ancak her şey kendi elleriyle yapılabiliyor, bu çok zor değil. Ama teknolojiyi oldukça doğru bir şekilde gözlemlemeniz gerekecek.

Kattaki nehir resmi

Tuvalette 3 kat

Banyoda volumetrik zemin

Avantajları ve dezavantajları

Kendinden yayılan zeminler çok güvenilir ve pratiktir, ancak avantajlarının listesi burada bitmez.

Böyle bir zemin kaplamasının ana avantajlarından biri beklenebilir:

 • Zemin yüzeyi mükemmel düz ve pürüzsüz;
 • Kaplama dikişsizdir, bu nedenle eklemli derzlerde olduğu gibi su birikmesi ve küf oluşumu riski yoktur;
 • Zeminler aşınmamış, onlarca yıldır hizmet edebilirler;
 • Kaplama, yüksek bir su yalıtımına sahiptir ve bu, dolgu zeminini banyoda döşerken önemli bir noktadır;
 • güvenilirlik, pratiklik ve darbe dayanımı. Talaş ve çizilme riski minimumdur. Aynı zamanda kimyasal saldırıya karşı yüksek direnç de sağlanır;
 • çevre dostu ve toksik olmayan;
 • temizleme kolaylığı ve basit döşeme teknolojisi;
 • UV radyasyonuna direnç;
 • Tasarım çözümlerinin uygulanmasında geniş kapsam.

Banyoda 3d kat

3D zeminlerin doldurulması da bazı dezavantajlara sahiptir:

 • uzun kuruma (bir haftaya kadar);
 • pahalı bakım;
 • sıvı zemin "ısırıkları" fiyatı;
 • zeminleri sökmek zordur;
 • zeminin ıslak olması durumunda, çok büyük bir kayma riski vardır.

Zemin deseni varyantı

Resimsiz zemin

Banyoda banyo

Banyoda 3 kat

Kruşçeveki kat

Geniş banyo için resim

Ancak tüm dezavantajlar artılarla örtüşüyor, çünkü sıvı zeminler çok uzun ömürlü. Ve maliyetin büyük kısmı görüntünün hazırlanmasına ve zeminin temeline gider.

Toplu kat ile iç

türleri

Tüm sıvı kaplamalar iki tipe ayrılmıştır:

 • Tek bileşenli. Bu katlar sadece daha sonra bitirmek için kesinlikle düz bir yüzey oluşturmak için gereklidir. Bu gibi kaplamaları elde etmek için, talimatlara uygun olarak suda çözünen kuru karışımları kullanın. Ortaya çıkan çözelti hazırlanan alt tabakaya uygulanır ve düzleştirilir.
 • İki bileşenli. Bu gibi kaplamalar dekoratif amaçlar için zaten kullanılmaktadır. Reçine ve sertleştirici ile zemin yapın. Bazen karışıma kuvars kumu eklenir, bu da artan mukavemet özelliğini verir. Ortaya çıkan çözelti hazırlanan alt tabakaya uygulanır ve düzleştirilir.
Tek bileşenli kendinden yayılan zeminler

Banyoda iki bileşenli zeminler

3D efekti

Aslında, 3D katlar geleneksel yığınlarla neredeyse aynı şekilde uyuyor, ancak sadece bazı nüansları hesaba katıyor. Ya resim, akrilik boyalarla taban katmana uygulanır, ya da halihazırda hazırlanmış bir deseni olan bir afiş ya da vinil film kullanılır. Benzer bir filmde, uygun bir filmde böyle bir filme resim yazdırabilirsiniz. Tabii ki, bir görüntü elde etmenin ikinci yolu, sanatçının hizmetlerini kullanmanız gereken ilk olandan çok daha ucuz olacaktır. 3D efekti nasıl elde edilir aşağıda açıklanacaktır.

Dünya haritasının hacimsel çizimiyle zemin

teknoloji

Böyle bir zeminin döşenmesi çok zor değil, ancak 3B efekti elde etmek için bazı detayları göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Katların döşeneceği odadaki havanın sıcaklığı 10 santigrat derecenin altında olmamalıdır.

Yüzey hazırlığı. Taban mükemmel seviyede olmalı.

Beton şaplar önceden hazırlanmalıdır. Bunun için ihtiyacınız var:

 • Beton tabanını özel bir makine ile zımparalayın ve herhangi bir çıkıntıyı bir keski veya delici ile dikkatlice çıkarın;
 • tüm çatlaklardan ve olası yongalardan kurtulun. Bunu yapmak için çimento harcı veya epoksi reçine ile doldurulur;
 • tablayı kirden iyice temizleyin ve birikmiş tozu endüstriyel amaçlarla tasarlanmış bir elektrikli süpürgeyle temizleyin;
 • Yüzeyde yağ lekeleri olmadığından emin olun, aksi takdirde zeminler zamanla soyulur. Onlardan lekeler varsa, kesinlikle onlardan kurtulmanız gerekir.
Zemin altında şap

Kaba şap taşlama

Temel astar

Temel astar. Beton şapın tamamen temizlendikten sonra bir astar uygulanır. Betonun içindeki tüm gözenekler ile doldurulması ve şapların malzemeyle ideal tutuşunun sağlanması gerekmektedir. Astarı bir fırça, rulo veya spatula ile uygulayın. Zaman içinde küçük aralıklarla iki kat halinde yerleştirilir. Yüzey astarlandıktan sonra en az 4 saat beklemeniz gerekir, ancak bir günden fazla olmamalıdır.

Taban katmanını doldurun

Taban katmanının uygulanması

Taban katmanı aynı zamanda beton bir temel olarak da kullanılabilir. Ve bu amaç için polimer yüzeyini kullanabilirsiniz. Ancak, kendiliğinden yayılan zeminlerde yalnızca doğal malzemeler varsa, taban katmanı bir arka plan olarak hizmet edecektir, bu nedenle mümkün olduğunca yüksek kalitede ve uygun şekilde renklendirilmelidir.

Polimer zemini taban katmanı olarak kullanırsanız, amortisör bandını duvarlar boyunca sabitlemeniz ve çözümü hazırlamanız gerekir. Tabana yayılmış ve düzlenmiştir. Yüzeyde hava kabarcıkları olmadığından emin olmak için bir iğne silindiri ile tedavi edilir. Zeminin tam olarak nasıl olduğunu görmek için seviye kontrol edilmelidir.

Taban katmanının hizalanması

Balonları taban katmanından çıkarın

Bitmiş taban katmanı

Gerekli iş zeminde tam bir taslak ve güneş ışığı yokluğu gerektirir. Baz tabaka en az 5 gün için kurur.

Dekorasyon veya dekorasyon

Yukarıda da belirtildiği gibi, görüntü iki şekilde uygulanır: akrilik boyalarla veya bir kumaşın uygulanmasıyla. Desenli bir bitmiş tuval kullanılırsa, odanın boyutundan biraz daha büyük olmalıdır, böylece daha sonra kesilmesi daha kolay olan küçük bir kenar boşluğu vardır. Bir vinil filmi kullanırken, basitçe tabana yapışır. Tabii ki, hava kabarcıkları onun altında oluşmayacak şekilde dikkatlice düzeltilmelidir.

Bir afiş kumaşı kullanırken, finiş için kullanılan karışımın çok ince bir tabakası ile yapıştırılır. Kumaşın altında hava kabarcıkları oluşması da kabul edilemez.

Çizim ve bitirme

Bitirme ve koruyucu kaplama

Finiş tabakası için, bir tabakanın kalınlığına bağlı olarak hesaplanan bir polimer bileşimi gereklidir. Minimum kalınlık 3 mm olmalıdır. Son katman şu şekilde uygulanır:

 • İlk olarak, iki kısımlı bir çözümün tüm bileşenleri karıştırılır;
 • Elde edilen karışım desenin üzerine dökülür ve yüzeye yayılır;
 • Karışımın kalınlaştırılmasından önce, yüzeyi hava kabarcıklarını kaldıran bir merdaneyle yuvarlamak gerekir.

Karışımın ayar zamanı farklıdır, odanın içindeki havanın sıcaklığına ve ayrıca nemin kendisinin kalınlığına bağlıdır. Sahnede çalışırken, özel ayakkabılarla zeminde hareket etmelisiniz.

Son olarak katılaştıktan sonra son katın üzerine koruyucu lak uygulanır. Zemini çeşitli hasarlardan koruyacak ve servis ömrünü uzatacaktır. Özel bir vernik kullanarak, yüzeyi kaymaz hale getirebilirsiniz. Ayrıca, uygulanan vernik, deterjanların zararlı etkilerinden korkmadan zemine dikkat etmeyi kolaylaştıracaktır.

Hazır kat

Banyo için

Banyodaki kendinden yayılan zeminler için görüntünün seçimi, odanın genel tasarımına bağlıdır.

Yunuslar - kendinden yayılan zeminler

Dandelions - kendinden yayılan zeminler

Küpler - kendinden yayılan zeminler

Çoğu zaman resim olarak deniz kabuklarının, deniz tabanının, yunusların, alglerin uygulandığı deniz konularının yaratılmasına başvurulur. Sulu yüzeyin görüntüsünde durabilir ve sonra suyun yüzeyinde yürürsünüz. Ayakların altında oldukça ilginç olan deniz tabanından çakıl taşlarıdır. Plaja ait yanılsamayı yeniden oluşturabilir, görüntüye kumlu bir kıyı ekleyebilir, en uygun modelin seçimi sadece hayal gücünüzle sınırlıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

4 + 4 =