Çamaşır makinesinin kapısı açılmazsa ne olur?

Çamaşır makinesinin kapısı açılmazsa ne olur?

Çoğu modern çamaşır makinesinde, çamaşırın yıkanması sırasında kapağın kapağını tıkayan bir işlev kurulmuştur. Çamaşır makinesi çalışmaya başlar başlamaz kilit otomatik olarak başlar. Yıkama işlemi tamamlandıktan sonra kilit açılır. Sunroof kilitleme cihazı, çamaşır makinesinin güvenli kullanımı için gereklidir. Kapı güvenli bir şekilde kilitlenirse, çamaşır makinesini alırken ya da suyu tahliye ederken yanlışlıkla açamazsınız. Buna ek olarak, yanlışlıkla açılmayı başarabilen, kapağı açabilen küçük çocukların merakını hesaba katmak gerekir. Ayrıca, rastgele faktörü göz ardı etmeyin - kapı kilitli değilse, yıkama sırasında ortaya çıkan titreşimlerden salınabilir.

Çamaşır makinesi kapısının kilit işlevini ekranda bir tuş şeklinde

Ancak, kilitleme cihazı sizin lehinize çalışmayabilir. Bazen çamaşır makinesi yıkama işleminin bittiğini bildirir, ancak kapı açılmaz. Bu problemle ilk karşılaşanlar çoğunlukla, sadece mekanizmaya zarar veren fiziksel güç kullanırlar. Kilidin nasıl çıkarılacağı konusunda, üniteyi onarım için vermeden, bugünkü makalemizi okuyun.

Çocuk ve çamaşır makinesi

Nedeni ne anlama geliyor?

Gelecekte ev aletleri için bir tamirciyle görüşmeniz gerekse bile, ilk tanıyı kendiniz yapabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken ilk şey, yıkama programının hangi aşamasında çamaşır makinesinin kapısının "açmak istemediği" dir. Bu, yıkama sırasında gerçekleşirse, bu kesinlikle normaldir - yukarıda da belirttiğimiz gibi, ambarın tıkanmasıyla ilgilidir (eski tarzınız eskiyse, bunun sebebi diğer tarafta olduğu anlamına gelir).

Ayrıca, kapak, yıkama işleminin bitmesinden sadece birkaç dakika sonra açılmaz. Bu dakikalara güvenlik zamanı denir. Çamaşır makinesinin tüm süreçleri tamamlayabilmesi ve kapanabilmesi için gereklidir.

Çamaşır makineli çamaşır makinesi - kilitli ise kapı nasıl açılır

Tanıya yardımcı olacak bir diğer önemli nokta, tamburdaki suyun kalıntılarıdır. Su tamamen boşaltılmamışsa veya hiç boşaltılmamışsa, o zaman sorun kapıda değil, drenaj sistemindedir.

Ambarın kilitlendiğini gördüğünüzde yapılacak ilk şey çamaşır makinesini gücü kapatmak ve sonra tekrar açmaktır. Birçok durumda bu yardımcı olur. Şansınız yoksa, arızaların sebebini daha fazla araştırmanız gerekir.

Soket ve çamaşır makinesi - Çamaşır makinesinin elektrik şebekesinden ayrılması

Araba çalışırken kapıyı açmazken mi?

Tamamen işlevsel bir çamaşır makinesi, sadece iki durumda kapı kilidini açmaz - güç kaynağı yoksa veya kapak kilitleme cihazı devre dışı değilse. İkinci durumda, örneğin, yıkama sırasında çamaşır eklemeye karar verirseniz, kapı açılmayacaktır. Ev aletleri üreticileri bu fonksiyonu sağladılar, böylece ellerinizi sıcak su veya buharla yakmayacaksınız. Böylece, çamaşırları kapaktan çıkarmadan önce, yıkama işleminin tamamlandığından emin olun.

Çamaşır makinesi bir son sinyal verdiğinde, iki ila üç dakika bekleyin ve kapıyı açmaya çalışın. Arıza durumunda, makineyi fişten çekin ve birkaç dakika sonra tekrar bağlayın. Bu hala çalışmıyorsa, yıkama programını tekrar çalıştırın. Tekrar tekrar yıkandıktan sonra kapıyı açmak mümkün değildi - diğer yöntemleri denemeniz gerekiyor. Kapı ani bir elektrik kesintisinden sonra açılmadığında, bir sonraki bölümde daha farklı hareket etmelisiniz.

Çamaşır makinesinde yıkamanın sonu

Güç kesintisi

Konutlarda elektrik bağlantısının kesilmesi her zaman çizelgede gerçekleşmez, bu nedenle bunları tahmin etmek zordur. Çamaşır makinesinin devreden çıkarılmış fişlerinin çalışması sırasında veya ağın bu bölümünde bir kaza meydana gelmişse veya planlanmış onarımlar gerçekleştirilirse, ünitenin aniden kapanması sonucunda kilitleme cihazının arızalanması muhtemeldir.

Güç kaynağını durdurduktan sonra çamaşır makinesini kapattığınızda, hemen kapıyı açmaya çalışmayın. Uzmanlar, elektrik kesintisinin kısa sürmesi durumunda bir süre beklemeyi tavsiye ediyorlar. Güç kaynağının yakında çalışmayacağını bilmeniz durumunda, kapıyı kendiniz açmaya çalışmalısınız.

Genellikle çamaşır makinesinin kullanım kılavuzunda, kapı zorla kilitleme nedeniyle açılmazsa ne yapılacağı söylenir. Kural olarak, bunun için tahliye filtresinin içinde özel bir acil durum kablosu öngörülmüştür. Çekerek, kapak kapısının kilidini açabilirsin. Bu kablonun tanımlanması kolaydır, çünkü parlak renklerde boyanır - kırmızı veya turuncu.

Güç kesildiğinde çamaşırlar çamaşır makinesinde bırakıldı

kırılma

Bir çamaşır makinesinin kapısının kilitlenmesinin en yaygın nedenlerinden biri, mekanizmalardan birinin zarar görmesidir. Çoğunlukla kapak açıldığında / kapandığında kırık sap. Bu, her zaman kapı açıldığında uygulanan aşırı fiziksel eforun sonucu olarak gerçekleşmez. Bunun nedeni, temel bir aşınma ve ekipmanın yıpranması olabilir. Bu durumda, sadece kapıyı menteşelerinden çıkarmanız ve sökmeye çalışmanız gerekir.

Çamaşır makinesinin kapısındaki tutamağın değiştirilmesi

Kapağın kapısı vidalarla birbirine bağlanan iki janttan oluşur. Bu vidalar, yapıyı sökmek için önemli detayları kaybetmemek için, sökülmeli ve dikkatlice yapılmalıdır. Jantlardan birine kilitleme mekanizması yerleştirilmiştir. Onun aygıtı hiç karmaşık değil, bu yüzden herkes anlayabiliyor. Mandalın iyi durumda olduğundan ve gerekirse yenisiyle değiştirildiğinden emin olmalısınız. Ardından, kapağı monte edin ve değiştirin.

Kırık kapı kilidi kilit çamaşır makinesi

Zorla nasıl engellenir?

Çamaşır makinesini kullanmak için el kitabınız hala varsa, şanslısınız - genellikle üretici, kapının zorla açılmasına yönelik eylem sırasını gösterir. Eğer talimat uzun zamandır kaybolmuşsa veya bu konuda herhangi bir bilgi bulunmamışsa, kendi başınıza idare etmeniz gerekecektir.

  • Yapılacak ilk şey, ünitenin elektrik şebekesinden ayrılmasıdır. Tamburun içinde su varsa, havzayı ve paçavraları saklayın - banyodaki zeminin suyla doldurmaması için.
  • Ardından drenaj filtresinin bulunduğu kapağı açın. Yakınında acil durum kilidinin açılması için bir kablo bulunmalıdır - daha önce de yukarıda yazdığımız gibi. Kablo bulunamadıysa, sonraki adıma geçin.
  • Bağlantı elemanlarına zarar vermemeye özen göstererek çamaşır makinesinin üst panelini dikkatlice çıkarın. Daha sonra bir asistanla hareket etmek daha iyidir. Biriniz çamaşır makinesini geriye yatırın, böylece tambur arka panele eğilir. Diğeri ise arabanın kapısına içeriden girmeli, kilidi bulmalı ve kenara çekmelidir.

Çamaşır makinesi filtresi ile yıkayıcı

Çamaşır makinesinin üst panelini sökün - kapı kilidini açın

İpuçları

  • Çamaşır makinesinin kapısı, elektrik kesintisi sonucu tıkanırsa ve içeride su varsa, kapak açılmaya zorlanmadan önce, bu suyun boşaltılması gerekir, böylece makinenin içine giremez. Bu amaçla özel bir tahliye filtresi sağlanır.
  • Eğer çamaşır makinesi yeniyse, garanti süresi dolmamışsa, üniteyi kendiniz sökmeye değil, doğrudan servis merkezine başvurmak daha iyidir (gerçek şu ki, çoğu firma garanti hizmeti için onarımdan sonra ürünü kabul etmemektedir).
Çamaşır makineli çamaşır makinesi, kapı kilitli - ipuçları

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

83 − = 76