Fayans için plastik dış köşe

Fayans için plastik dış köşe

Karo için dış köşe, kurulum için zorunlu bir unsur değildir. Ancak, güzel, pürüzsüz ve estetik açıdan çekici olmayan bir kaplama elde etmek vazgeçilmezdir. Köşeler farklı malzemelerden yapılabilir: alüminyum, plastik, paslanmaz metal, seramik. Her birinin avantajları ve dezavantajları vardır.

Fayans için plastik dış köşe

Fayans için plastik dış köşe

Fayans için plastik dış köşe

Bu yazıda plastiklerin dış köşelerini kullanmanın artıları ve eksileri hakkında konuşacağız.

avantajları

Dış köşe, karoların montajı için son işlemlerde kullanılan L şekilli bir profildir. Karo döşemenin dış köşelerini dekore etmek için kullanılır. Plastik köşe aynı anda birden fazla işlevi yerine getirir.

Fayans için plastik dış köşe

İlk olarak, tamamen estetik. Fayanslara bakan, dikkatli ve özen gerektiren oldukça zahmetli bir iştir. Bununla birlikte, küçük hatalar genellikle işlem sırasında ortaya çıkar. Onları saklayın ve tuvale güzel, pürüzsüz ve bitmiş bir görünüm verin ve plastik dış köşelere yardım edin. Ek olarak, çok çeşitli plastik tonları, neredeyse her renkteki karoların tasarımı için doğru seçeneği seçmenize izin verir. Köşe, ana tuvalin tonunda olabilir veya zıt bir renk tonuna sahip olabilir.

Fayans için plastik dış köşe

İkincisi, köşeler somut bir işlevsel yük taşımaktadır. Köşelerin kullanımı kiremitin ömrünü önemli ölçüde artırabilir. Dış köşe, dış şoklara maruz kalan çentiklerdeki çatlaklar ve çatlakların oluşmasını engelleyen önemli bir mekanik yük alır. Mekanik hasar durumunda, köşeyi değiştirmek karoların tamamını veya bir kısmını kaldırmaktan çok daha hızlı ve daha ucuzdur.

Fayans için plastik dış köşe

Üçüncüsü, fayansların köşe eklemi, özellikle fayanslar kesilirse, yeterince keskin veya pürüzlü bir yüzeye sahiptir. Olası yaralanmalardan veya kesilmelerden kaçınmak için dış köşe kullanılır. Bu an özellikle, yakınlarda çocuklar varsa geçerlidir.

Ek olarak, dış köşe karoların derzlerindeki dikişlerin sızdırmazlığını maksimize etmeyi sağlar. Bu mantar ve küflerin görünümünü ve yayılmasını önler. Plastiğin dış köşesinin bir başka avantajı plastik yapıya yeterli yumuşaklık ve uyumluluktur.

Fayans için plastik dış köşe

Sertlik tipinin köşeleri üç gruba ayrılabilir: sert, yarı sert ve yumuşak. İlk iki tip metal ve PVC'den yapılmıştır. Daha güçlü ve daha dayanıklı olabilirler, ancak yardımlarıyla, yüzeyi karmaşık bir geometrik şekle sahip olacak şekilde sırlamak çok zordur. Plastik bir köşe ile, bu daha kolay ve daha hızlıdır. Hem düz hem de kavisli yüzeylerde finisaj için kullanılırlar.

Fayans için plastik dış köşe

Fayans için plastik dış köşe

Boyutu nasıl seçilir?

Uygun bir köşe seçerken (eğer kaplama için kullanılan karoların koleksiyonunda bulunmazsa), karoyla birlikte bir örneğini mağazaya almak en iyisidir. Bu yüzden renk şeması için uygun bir profil seçmek daha kolay olacaktır.

Bitmiş fayansın en etkili ve uyumlu görünmesini sağlamak için köşeler, boyut olarak çok fazla renk seçilmemelidir. Açının uygun boyutunun seçimi doğrudan kullanılan karo kalınlığına bağlıdır. Fayanslar köşeye oldukça sıkıca girmeli ve plastik profil fayansın yüzeyinden çok yüksek olmamalıdır.

Ayrıca, bir köşe seçerken, köşenin kenarında ne tür bir çini olacağını bilmelisiniz - tamamen veya kırpılmış. Bu nokta temeldir. Kesim döşemenin orta ve kenar arasındaki kalınlık farkı, şekline bağlı olarak 1 ila 2 mm arasında olabilir. Bu nedenle, bu noktayı önceden belirlemek en iyisidir, çünkü köşe, kiremitin tüm düzensizliklerini ve pürüzlerini ideal olarak gizlemelidir. Bunun için kullanılır.

Her köşenin kendine ait bir işareti vardır ve sayıyı, dekorasyon için kullanılacak olan karo kalınlığına göre karşılaştırarak yönlendirebilirsiniz.

Fayans için plastik dış köşe

Nasıl kurulur?

Köşeyi monte etmeden önce gerekli tüm ölçümler yapılmalı ve köşe tam olarak satırın yüksekliğinde kesilmelidir. Daha sonra bir veya iki fayans köşenin oluğuna takılmalı, bağlantılarının yoğunluğunu kontrol etmeli ve gerekli işaretlemeyi yapmalıdır. Bu, tüm kiremit serisinin mümkün olduğunca hassas ve net bir şekilde bir köşeyle monte edilmesini sağlamak için yapılır.

Fayans için plastik dış köşe

Fayans için plastik dış köşe

Montaj açısı aşağıdaki gibidir. Öncelikle duvarın köşesine yapıştırıcı sürülür, bir köşe dikkatlice üzerine konulur ve duvara sıkıca bastırılır. Başka bir seçenek olarak, köşe delinebilir. Karo uygulanmış yapıştırıcıda, karo köşenin oluğuna sokulur ve kuvvetle bastırılır. Aynı şey ikinci ve müteakip çinilerle olur. Yüzleşme sürecinde, düzlük serme seviyesini periyodik olarak kontrol etmek gerekir. Fazla yapıştırıcı hemen çıkarılır. Döşemelerin serilmiş sırası temiz bir bezle silinir.

Fayans için plastik dış köşe

Fayans için plastik dış köşe

Fayans için plastik dış köşe

Fayans için plastik dış köşe

Fayans için plastik dış köşe

Montaj yapmak çok sıkı ve güvenilirdi, fayanslar boya bandıyla daha da sıkıldı. Bir gün sonra, çözeltinin tamamen kurumasının elçileri olabilir.

Köşe bir duvarla süslenmişse, tavandan zemine en iyi şekilde döşeyin. Görüş alanına düşen duvarın bir kısmı çok düzgün ve güzel bir şekilde çerçevelenmelidir. Kırpılmış karo veya köşe, odanın alt kısmında çok daha az fark edilir.

Bir köşenin montajı basit bir süreçtir, ancak dikkat ve belirli bir beceri gerektirir. Bazen karoyu köşeye sıkıca bağlamak imkansızdır. Bu, karo veya profilin geometrisine bağlı olabilir. Bu durumda, aralarında, dikişler için bir harçla kapatılacak olan küçük bir boşluk olasılığını önceden sağlamak gerekir.

Fayans için plastik dış köşe

Açı köşeye bitişik temiz ve güzel kiremit baktı, mutlaka bütün olmalıdır. Kesilmiş karo en iyi köşenin kendisine yerleştirilmiştir.

Ayrıca, bitmiş kaplamanın kalitesi, köşenin kendisinin kalitesini etkiler. Pürüzsüz, pürüzsüz ve yeterince sert olmalıdır. Onun gölgesi genel iç arka plandan çıkmamalı, ancak zarif bir şekilde vurgulamalıdır. Tüm bu kurallar sayesinde, bitmiş kaplamanın mükemmel, pürüzsüz, güzel ve uzun yıllar süreceğinden emin olabilirsiniz.

Fayans için plastik dış köşe

Bir döşemeye köşe yükleme hakkında daha fazla bilgi için, aşağıdaki videoya bakın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

67 − = 64