Kruşçev’in değişme çeşitleri: 1, 2, 3, 4 – oda, fotoğraf öncesi ve sonrası

Kruşçev zamanında inşa edilen evlerin en başarılı daireleri: çok küçük alanlar ve ideal olmayan planlama. O günlerde, sorun çözüldü - her aileye ayrı bir yaşam alanı sağlamak ve hiç kimsenin yaşam konforuna özel bir önem vermediğini söyledi. İyi oldukları şey, Kruşçev'in yeniden planlanmasının herhangi bir özel sıkıntıya yol açmamasıdır: Bir kural olarak, taşıyıcı duvarlar sadece dışsaldır, her şey kalan bölümlerdir. Tüm binanın taşıma kapasitesini riske atmadan yıkılabilir veya taşınabilirler. Ancak bu, onarım çalışmasının bir proje ve koordinasyon olmadan başlayabileceği anlamına gelmez. Herhangi bir değişiklik tescile tabidir. 

Yeniden geliştirme ve nasıl düzenleneceği

Yeniden planlama, apartmandaki bölümlerin konfigürasyonundaki herhangi bir değişikliktir. Taşıyıcı duvarlarda, ilk önce hasarın değerlendirilmesi ve ortadan kaldırılması için önlemler belirlenmeksizin herhangi bir şeyi değiştirmek kesinlikle yasaktır. Kaldırılmamış duvarlar veya bölümler söz konusu olduğunda, her şey o kadar da kategorik değildir; her şeyden önce bir proje hazırlamak, sonra onu koordine etmek ve ancak o zaman fikirlerin uygulanmasına devam etmek önerilmektedir.

Asla uzlaşmayacağınız birçok kabul edilemez değişiklik olduğunu bilmek faydalı olacaktır:

 • "Islak odalar" alanın - mutfak, banyo ve tuvalet - genişlemesi sadece teknik tesislerin masrafına izin verilir. Yerleşik olanlar üzerinde bulunamazlar. Yani, koridorun, gömme dolabın, koridorun bir kısmını alabilirsiniz. Bu bakımdan, bazı yeniden yapılanma türleri hakkında tartışmalı noktalar olabilir. Özellikle, aşağıdaki fotoğraf böyle tartışmalı bir bölgeyi göstermektedir.
  Banyo alanının genişlemesi ile tartışmalı bölge

  Banyo alanının genişlemesi ile tartışmalı bölge

  Kırmızı parça aslında koridorda yer almaktadır, ancak BTI belgelerine göre bir yerleşim alanıdır. Ve eğer bu formda bir yeniden geliştirme sunmak için kabul edilmeyecektir. Bu engeli ortadan kaldırmak için, önce koridoru ayıran bir bölüm oluşturulacak, bu yeniden geliştirmeyi gerçekleştirecek, daha sonra genişletilmiş bir banyo alanına sahip bir proje sunulacaktır.

 • Mutfağın alanını genişletirken, bu yapılamaz:
  • banyo alanı nedeniyle;
  • Genişleme oturma odasının alanı nedeniyle ortaya çıkarsa, üzerine sıhhi ve mutfak ekipmanları (yıkama ve soba) monte etmek mümkün değildir;
  • Mutfakta bir gaz ocağı varsa, bunu bir oturma odası ile birleştirmek yasaktır.

Gaz sobasını elektriğe çevirmek her zaman iyi bir çıkış yolu değildir, ancak son noktayı başka bir şekilde yapabilirsiniz: sürgülü kapılar veya "akordeon" takarak.

Tek odalı Kruşçev'in tadilatı

Tek yatak odalı daireler çoğunlukla genç insanlar tarafından satın alınır. Bu durumda, tek odalı Kruşçev'in bir apartman dairesine dönüştürülmesi için olası bir seçenek. Genellikle oda ve mutfak arasındaki tüm bölümleri kaldırın, genellikle koridoru ayıran başka bir bölümü yıkın.

Stüdyo dairede odnushki yeniden planlama seçeneği

Stüdyo dairede odnushki yeniden planlama seçeneği

Her halükarda değişmeden kalır, banyoların yeri: bu binaların apartmanlarda herhangi bir transferi yasaktır (ilk katlar hariç).

Yukarıdaki fotoğrafta, yeniden yapılanma banyoya da dokundu, ancak yerini değiştirmedi. Boyutlar değişti - alan iki duvarın taşınması nedeniyle arttı: odanın yüzüne bakan oda biraz ileriye doğru hareket ettirildi ve yan kapı giriş kapısına daha yakın bir yere taşındı. Bu bir çamaşır makinesinin kurulmasını mümkün kıldı. Onun sık sık küçük dairelerde zorluklar var. Bu versiyondaki koridor küçüktür, ancak odada giyinme odası için yer ayırabilirsiniz.

Stüdyo dairenin tasarımında detaylı olarak okuyabilirsiniz. 

Bir sonraki fotoğrafta 1 odalı Kruşçev'in yeniden geliştirilmesinin bir başka versiyonu sunulmuştur. Bu durumda koridoru ve mutfağı bir araya getirdiler, odanın kapıları girişten daha ileriye taşındı, böylece odanın işlevselliği önemli ölçüde arttı. Ayrıca koridorda geniş bir gömme dolap için yer ayırmak mümkün hale geldi. Mutfağın işlevselliği etkilenmedi, alanın tahrip olmasının bir sonucu olarak alanı biraz arttı - 0.2 kare.

Tadilat 1 oda Kruşçev

Tadilat 1 oda Kruşçev

Burada, yaşam alanlarını - balkonların ve tomrukların izolasyonunu - arttırmak için son yıllarda yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Yeterli bir yalıtım seviyesi ve ısınma organizasyonu ile rahat bir sıcaklık korunur. Aynı zamanda, pencerenin altında bulunan duvarın herhangi bir özel zorluğu olmadan temizleyebilirsiniz. Duvarın geri kalanına dokunulmaz. Bu durumda ısıtmalı sundurma üzerinde bir ofis düzenlenir.

Kruşçev'in düzeni: 1 oda

Kruşçev'in düzeni: 1 oda

Bir tuğla evde inşa edilmiş tek odalı Kruşçev'in yeniden geliştirilmesinin bir başka versiyonunu düşünün. Diğer kareler, sundurma yerine bir balkon, çok küçük bir banyo ve küçük bir mutfak vardır, ancak bölümler önceki durumdakilerle aynıdır.

Bir köşe duşu kullanılması ve banyonun reddedilmesi nedeniyle, sıhhi tesisatın yerini optimize etmek mümkün oldu, böylece çamaşır makinesi için bir yer oluşturuldu. Aynı zamanda duvar, mutfak alanında bir artış veren eğik hale getirilmiştir. Bu versiyondaki gerçek koridor oldukça küçüktür, ancak mutfak neredeyse bir metre (0,7 kare) daha fazla olmuştur.

Balkonun izolasyonu nedeniyle oturma alanı arttırılmış, masa ve dolaplar oraya taşınmıştır. Bu yeniden yapılanmanın tuhaflığı, müşterinin böyle küçük bir alanda 5 yatağa sahip olması gerektiğidir: 3 çocuk ve 2 yetişkin için. Fotoğrafta gördüğünüz gibi hepsi orada: bir yatak iki katlı bir çocuk.

Bir başka gelişme varyantı

Bir başka gelişme varyantı

Bazen, önceki fikir, "ısınmayan" denir. Mutfaktaki duvarların olmaması, koridordan bölme olmasa da, oda ile değil de, normal olarak algılanmaz. Bir sonraki versiyonda, Kruşçev'in yeniden şekillendirilmesi, bölümlerin taşınması nedeniyle gerçekleştirildi. Koridorun yan duvarına taşındı - odanın yanına kaydırdı. Aynı zamanda, koridorun ön duvarı neredeyse doğrudan bankaya giden kapıya taşınır. Sonuç olarak, salon alanı genişletilmiş, gömme dolap veya giyinme odası için bir yer var.

Odanın alanındaki azalmayı telafi etmek için mutfak alanı azalır. Ama neredeyse işlevselliğini kaybetmedi, çünkü bölümün banyo kapısına aktarılması nedeniyle buzdolabının kurulumu için bir yer ortaya çıktı. Kruşçev'in bu şekilde yeniden planlanması, yemek alanının odaya taşınmasına ve sallanan kapıların bir kayan veya "akordeon" ile değiştirilmesine neden oldu.

Aynı zamanda, oda L şeklindedir ve bu, “çocuk yatak odasını” “oturma-yemek odası” ndan ayıracak bir bölüme girme fırsatı verir. Aynı seçenek, tek odalı bir daireden iki odalı bir daire yapmak isteyenler için uygundur. Çoğunlukla Kruşçev'in böyle bir değişimi, küçük bir çocukla çiftler tarafından başlatılır. Başka bir başlangıç ​​düzeni olan 2 odalı bir dairenin 1 odalı bir dairenin değiştirilmesinin bir başka versiyonu.

Odnushki'den kopeck parçası

Odnushki'den kopeck parçası

Bu en kolay yoldur - alçı panelin bir bölümünü koymak. İşgal edildiğinde lümenin yarısından fazlası olmamalı, böylece ikinci yarısında hala doğal ışık var.

Odnushku kopeck parçası

Odnushku kopeck parçası

Bir köşeyi tek odalı "Kruşçev" i özel bir yatak odasına sahip bir stüdyo dairesine nasıl dönüştürebileceğinize dair bir başka örnek. Yatak odasında, tabii ki, ekstra eşya olamaz, sadece bir yatak ve bir dolap. Ama izole edilmiş.

Bu makalede, tek yatak odalı daireleri değiştirmek için birkaç seçenek daha var.

Kruşçev'in kopeklerinin tekrarı

Bu yılların evlerinde iki odalı Kruşçev, çoğu. Dezavantajları aynı, tek odalı olarak: küçük alanlar ve rahatsız edici planlama, geçiş odaları. Yine de, çoğu sorun bazı duvarların aktarılmasıyla çözülebilir. Örneğin, bitişik odalar bölünebilir ve aynı anda iki odalı bir odadan üç oda yapılabilir.

Kruşçev'in yeniden yapımı

Kruşçev'in Remaking: "tramvay" dan iki ayrı oda yaptık

Odayı koridordan ayıran ek bir bölüm ayırdık. Böylece, bir depolama odası olarak kullanılabilen veya bir soyunma odasına dönüştürülebilen oldukça büyük bir oda elde edilir. İkinci oda - uzun ve dar olan - iki bölüme ayrılmıştır: bir yatak odası ve hafif bir alçıpan veya diğer sac malzeme bölmesi olan bir oturma odası.

Aşağıdaki fotoğrafta, eşofman parçasında başka bir geçiş odası tipi var: - İkinci odaya girmek için, ilkinin bir duvardan diğerine geçilmesi gerekiyor. Oldukça talihsiz düzen, ilk odanın işlevselliğinin çok düşük olması anlamında: "ölü" geçiş bölgesi dışarıya düşüyor. Ve genellikle ikinci odanın sonunda kiler yapılır, tam olarak kullanılamaz.

Üç odalı bir iki odalı dairenin değişiminin bir başka versiyonu

Üç odalı bir iki odalı dairenin değişiminin bir başka versiyonu

Değişikliğin önerilen versiyonuna göre, duvarın geçişi nedeniyle banyonun şekli dikdörtgen hale gelir, salon ilk oda ile birleştirilir. Mutfağın girişinin yapıldığı bir oturma odası olarak kullanılır. Arka oda iki küçük yatak odasına ayrılmıştır. İki yatak odası arasındaki bölüme dikkat edin - doğrusal değildir, böylece her iki odada küçük bir giyinme odası düzenlemek mümkün olmuştur.

Kruşçev'in yeniden düzenlenmesi: 2 oda yeniden düzenlenmiştir.

Tadilat Kruşçev: 2 oda

Bir müstakil iki odalı daireyi Kruşçevli bir panelde, birleşik bir oturma odası-mutfak bulunan modern bir apartman dairesine dönüştürebilirsiniz. Bu yeniden yapılanma ile ana görev, giriş kapılarını hareket ettirmek için izin almaktır. Aynı zamanda, eski koridor bir soyunma odasına dönüşüyor. Mutfak ve oturma odası kısmen yıkılan bölüm pahasına birleştirilir ve banyo da birleştirilir.

İstenirse, ikinci oda çalışma alanına veya dolabın yatak odasını ayıran hafif bir bölme ile ikiye ayrılabilir. İmar alanı daha fazla oldu, ama yatak odasında güneş ışığına erişildi, bölme tam yükseklikte değil, yaklaşık 1,5 metrede yapılabilir.

İki parçalı replanranın ilginç bir çeşidi

Açısal iki parçanın yeniden tasarlanmasının ilginç bir çeşidi

Değişikliğin bu versiyonunda kopeck parçasını değiştirme konusunu çok etkili bir şekilde çözmüştür. Aslında, bir çöp oldu. Salonun eğimli olması nedeniyle, banyo alanı artırılmıştır. Mutfağı odadan ayıran bölüm kısmen sökülmüştür. İkinci oda iki bölüme ayrılmıştır, ikinci alan bir dolap ve bir dolap nedeniyle genişlemiştir. İki ayrı yatak odası ortaya çıktı ve dairenin açısal olması nedeniyle her ikisinde de pencereler var.

Koridorun alışılmadık bir şekli vardır - duvarları diyagonal olarak bulunur. Onun işlevselliği küçük ama aynı zamanda alan da. Ve gerisi çok iyi bir seçenek.

Açıklanan teknikleri kullanarak tek yatak odalı daireleri tamir etmek için birkaç seçenek burada bulunabilir. Bu makalede iki odalı (gerçek fotoğraflarla) bir onarım açıklanmıştır.

Tadilat 3 x Oda Kruşçev

Kruşçev dizi II-57.3.2'de üç odalı bir dairenin yeniden yapılması. Bu versiyondaki en kötü şey, tuvaletin ve banyonun yetersiz boyutudur. Temel olarak, durumu düzeltmek ve tamir etmek için. Yeniden planlama için, tuvalet ile banyo arasındaki bölmeler kaldırılmış, koridorun bitişik kısmı kapıların yapıldığı bir duvarla çevrilmiştir. Daha önce bir koridorun bulunduğu bölgede, zeminin su geçirmezliği daha kötü olduğundan, bu bölgede ek önlemler gereklidir.

Üç oda hruschevki tadilat: fotoğraflardan önce ve sonra

Üç oda hruschevki tadilat: fotoğraflardan önce ve sonra

Orijinal yerleşimin ikinci zayıf noktası: Dolabın yerleştirileceği yer yok. Koridorun yoğun bölümünde küçük bir duvar dolabı vardı, ama çok küçüktü. Bu bağlamda, yatak odalarından birinin duvarını ve boş bir yerde gardırop yapmak için taşınmaya karar verildi.

Mutfak ve oturma odasını birleştirmek için duvarın bir kısmı tahrip edildi. Projeye göre, bitişik yatak duvarlarının ve zeminlerinin arttırılması gerekiyordu. Mutfaktaki ocak gaz olduğu için kapılar gerekli. Sürgülü temin edildi.

Yenilemenin bir sonraki versiyonu, banyo alanlarını arttırmak ve odaların birini mutfaktan yararlanan bir oturma-yemek odasına dönüştürmek için planlandı. Geçerken, iki yatak odası almanız gerekiyor.

3 odalı daire Kruşçev'in yeniden geliştirilmesi

3 odalı daire Kruşçev'in yeniden geliştirilmesi

Tuvalet ile banyo arasındaki bölmeler söküldü, koridorun bir kısmı banyoya gitti. Koridorun normal alanını düzenlemek için duvar odalardan birinden biraz hareket eder. Mutfakta oturma odasından bir giriş yapın, karşı duvarda ikinci yatak odasına giriş yapılır ve daha önce ikinci yatak odasına giden kapı ünitesi sökülür, açıklık kapatılır. Kemerin tasarımında burada okuyun.

Düzenin gözden geçirilmesi

Düzenin yeniden düzenlenmesi: öncesi ve sonrası

Başka bir seçenek. Khrushchev yeniden planlama ile çözülen ana görev - mutfak ve banyo alanında bir artış. Banyo için çözüm gelenekseldir - iskeleleri çıkardılar ve aynı zamanda duvarı da düzleştirdiler. Küçük mutfak yemek odası ile birleştirilmiştir. Hatta bir grup dinlenmek için bir yer buldu - bir kanepe ve bir televizyon.

Başka bir problem çözüldü: Geçit odaları bölünmüş durumda. Bu alanın azaltılması nedeniyle oldu, ancak tesisler daha işlevsel hale geldi ve kapalı alanlarda iki dolap oda yapıldı.

Mutfak ile oda arasındaki bölmeyi çıkarmayı düşünüyorsanız, burada kombine mutfak ve oturma odası tasarımı hakkında bilgi edinebilirsiniz. 

4 odalı Khrushchev Remaking

Bu mizanpajın dairelerindeki oda sayısındaki artışla birlikte, dezavantajlar sadece daha da kötüleşmektedir: küçük bir banyo ve mutfak artık oda haline gelmez, odalar genellikle kontrol noktalarıdır. Aşağıdaki fotoğraftaki en talihsiz seçeneklerden biri. Bu "ÖNCE" idi.

4 odalı oda Khrushchev'in yeniden geliştirilmesi: fotoğraf

Remodeling 4 x Oda Kruşçev: fotoğraf "önce"

Bu daire alan koridorunda nispeten büyüktür, ancak verimsizdir. İyi duvarlara sahip tek köşe, bir depo tarafından işgal edilmiştir. Diğer tüm duvarlar sorunludur: 7 kapı koridora girer.

4 odalı oda Khrushchev'in yeniden geliştirilmesi: fotoğraf

Tadilat 4 x oda Kruşçev: fotoğraf "sonra"

Odanın önerilen versiyonunda, daha kolay olan ve kareye daha yakın olan, kullanımı daha kolay olan bir şekle sahiptir. İki ayrı yatak odası vardır ve iki oda bir yemek odasına ve bir oturma odasına dönüştürülür. Koridordan kapalı gardırop odasına bir giriş vardır.

Banyo ayrı kalmıştır, duvarın düzleştirilmesi nedeniyle banyo alanı genişlemiştir. Daha önce koridora ait olan kısım, su yalıtımının güçlendirilmesini de gerektirmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

+ 85 = 93