Wicket: ahşap, metal

Herhangi bir çitte bir giriş olmalı. Arabalara girmek, insanların geçişi için bir kapı yapıyor - küçük kapılar. Ahşap veya metalden yapılmış bir çerçeve üzerinde yapılır, dolgu, çitle aynı veya orijinal bir şeyle seçilir. İki tuğla duvar arasındaki giriş ise, dolgu zevkinize göre seçilebilir. Ve kendi ellerinizle bir kapı yapmak çok zor değil, en azından bazı basit seçenekler. 

cihaz

Wicket, direklerin yardımıyla direklere sabitlenen, sütunlar ve çerçeve üzerindeki bir kapı kanadından oluşur. Mesajlar tuğla (taş), ahşap veya metal olabilir. Tuğla işlerinde, çerçevenin daha sonra kaynak yapılacağı tuğla işinde küçük parçalar kalın metal veya kalın bir metal çubuk bulunur.

Ahşap çerçeve ve orijinal dolgu ile sıradışı küçük kapılar

Ahşap çerçeve ve orijinal dolgu ile sıradışı küçük kapılar

Metal direkler, kalın duvarlı yuvarlak veya profilli bir borudan yapılır. Yuvarlak borular daha az ve daha az kullanılır: Bir şeyleri sabitlemek için kaynak yapmak daha zordur. Aynı kesite sahip profilli boru (çapa göre diyagonal) ve duvar kalınlığı büyük rüzgar yüklerine dayanır, düz yüzeylere vida ve cıvatalarla kaynak yapılması veya tutturulması daha kolaydır. Bu nedenle, cihaz küçük eşyalarında giderek daha çok kullanılmaktadır. Diğer bir seçenek ise bir metal köşenin bir profil borusunun çerçevesine kaynak yapılmasıdır. Bu durumda dolgu, çerçeveli gibi olacaktır.

Ahşap ve metal bir çerçeveye sahip wicket cihazı aynıdır

Ahşap ve metal bir çerçeveye sahip wicket cihazı aynıdır

Ahşap direkler genellikle çit ahşap ise kullanılır. Çoğu zaman, sütunlar koruyucu emprenye ile muamele edilmiş bir çam ışınıdır. Ahşabın tahrip edilmesini önler (veya yavaşlatır). Ancak direklerin metalden yapıldığı ve kapı ile çitin ahşap olduğu durumlar da vardır. Bunun nedeni, zemindeki ahşabın koruyucu tedaviden sonra bile hızla bozunmasıdır.

Destek çerçevesinin tasarımı hakkında biraz. Toprağa kazılmış sadece iki sütun olabilir - toprak çırpmaya eğilimli değilse (kum, kumlu tınlı, bereketli fakat killi topraklar olmasa da) seçenek uygundur.

Sütunlar yol açtı. Üst ve alt kısımda jumper varsa (bu durumda üstte bir kemer yapabilirsiniz), bu tür bir sorun olasılığı çok daha düşük olacaktır.

Sütunlar yol açtı. Üst ve alt kısımda jumper varsa (bu durumda üstte bir kemer yapabilirsiniz), bu tür bir sorun olasılığı çok daha düşük olacaktır.

Cloddy toprakları için (kil, tın), sütunların üstte ve altta bağlanması arzu edilir. Bu durumda, kıştan sonra kertenkeleyi bükme olasılığı çok azdır. Girişte bir kapı oluşturmak istemiyorsanız, alt jumper zemin seviyesinin altına indirilebilir (bayonet ve bir buçuk). Antikorozif bileşikle dikkatlice kaplanmalı, astarlanmalı ve birkaç kat halinde boyanmalıdır. Eğilmeyi önlemek için, direkleri en az 15-20 cm olan donma seviyesinin altına getirmek gereklidir.

Küçük çerçevenin çerçevesi metal boru veya tahta çubuklardan yapılmıştır. Ahşap diğer tüm durumlarda ahşap çitler, metal için kullanılır.

Profilli sac, metal profil ile bir profil boru iskeleti ile ...

Wicket'in en çok, belki de evrensel versiyonu - profil borusundan veya metal köşesinden bir çerçeve. dövme ya da bükülmüş elemanlar ... çeşitli malzemelerin bir arada yapmak, ağaç, metal, oluklu, metalik çit, düz arduvaz, polikarbonat, ağ, file, metal çubuklar: Metal temel üzerinde herhangi bir dolgu malzemesi tutturulabilir. Eğer bir wicket yapmak istiyorlarsa, genellikle kare bir tüp anlamına geliyorlarsa, bir çok seçenek var ve tasarım bir çitle bir tarzda seçildi.

Profil borusundan çerçeve. Dolum - soğuk dövme ve ahşap

Profil borusundan çerçeve. Dolum - soğuk dövme ve ahşap

Boyutlar ve malzemeler

Sürekli doldurma ile (ahşap, sac metal, oluklu mukavva vb.) Paletler için, direkler için 60 * 60 * 3 mm profilli boru kesitini alırlar. Daha kalın duvarlar alınabilir, daha ince - daha iyi gerekli değil. Çerçeve için genellikle dikdörtgen bir tüp 40 * 20 * 2.5 mm kullanılır. Bu borunun gücü ortalama rüzgar yükleri için yeterlidir. Küçük rüzgar yükleri ile 2 mm duvar alabilir, ancak pişirmek daha zor olacaktır. Kaynak yapmak için 2,5-3 mm daha ince olan her şey özel bir modda gereklidir ve kolay değildir. Rüzgarlar daha güçlü ise, duvar kalınlığını artırabilir veya daha büyük bir kesit kullanabilirsiniz: 40 * 30 veya 40 * 40, hatta 40 * 60.

Üst traversi olan kaidenin yüksekliği genellikle bir çarpma çubuğu olmaksızın yaklaşık iki metredir - 1.2 m den alçaktır. Çoğunlukla iç çitler, alanın sınırlandırılması veya yarı şeffaf düşük dış çitler olarak yapılır. Sağırlar, ahşap, düz arduvazdan sağır yüksek çitler için, çit seviyesindeki yükseklik daha karakteristiktir. Wicket genişliği - en az 90 cm, en uygun 100-110 cm.

Sütunlarda kazma derinliği hakkında konuşmamız gerekiyor. Standart çözüm - Donma derinliğinin 15-20 cm altında. Bu numaraya ve küçük kaidenin yüksekliğine göre kutuplar yapılır.

Ek perdeler sertliği artırır

Ek perdeler sertliği artırır

Yerdeki bir delme yardımıyla, alt kısımda bir parça moloz kalıntısının uykuya daldığı bir delik açın. Daha sonra sütun, dikey olarak açıkta, molozla örtülmüş (kırık tuğla ve diğer inşaat kalıntıları olabilir) yerleştirilmiştir, bu rammed ve beton çözeltiyle dökülür. Çözelti en az% 50 mukavemet topladığında (+20 ° C sıcaklıkta 7 gün sonra), çerçeveyi direklere monte etmek mümkündür. Kapıyı doğru bir şekilde yapmak istiyorsanız, sadece yapınız.

Kendi kendine üretim örneği: açıklamalarla fotoğraf raporu

Çit - profilli tabakadan sırasıyla tuğla direkler ve profilli tabakanın kapısı. Sütunlarda, inşaat sırasında bile, ortada bir boru ile kaynaklanmış metal plakalar imrenmiş. Daha fazla perdahlı bir fitil yapılmasına karar verildi - böylece oluklu tabaka daha sıkı bir şekilde sabitlendi ve ayrıca kilit sabitleme alanını güçlendirdi. Kilit şimdiye kadar eski, yedek mümkün.

Sonuç

Sonuç

Küçük çerçevenin çerçevesi 40 * 20 * 3 mm profil borusundan bir invertör kaynak makinesi kullanılarak pişirilir. İpoteğe kaynak olarak "yerinde" koyacağız. İş parçasını kesin:

  • bir kolondan diğerine uzanan iki çapraz kiriş (108 cm),
  • iki raf - 185 cm yükseklik.

Çerçeve yapıyoruz

Çaprazlar kaynaklı değil, sadece ipotek plakalarına "takılır" - tutmak için. Bağlantı noktasına tam anlamıyla iki kaynak noktası. İkinci tarafa kaynak yapmadan önce, çapraz çubuğun yatay olduğunu kontrol ederiz. Bina seviyesini koyarız, durumu düzeltir, sonra onu alırız. Yani, açılışta iki yatay köprü var.

İpoteğe çapraz üye iki puan alıyoruz

İpoteğe çapraz üye iki puan alıyoruz

Yerleştirilen çapraz parçalara dikey raflar üretiyoruz. Dikey olmalıdırlar - lentolarla birleşme noktasında açı kesinlikle 90 ° 'dir. Bağlantı sırasında kontrol edin, gerekirse düzeltin. Yine de: dikiş, borunun çevresi boyunca her taraftan iyi, güçlü, haşlanmalıdır.

Ve diğer yandan

Ve diğer yandan

Sonuç, yazılara bağlı bir çerçevedir. Bir kez daha köşeleri kontrol ediyoruz, aksi halde eğilebilir, kapı kapanmayı / açmayı durduracaktır.

Döngüler koyduk

O zaman en önemli an menteşeleri kaynaklamaktır. Herhangi bir inşaat atölyesinde ve piyasada bulunan standart döner menteşeler için standart metal menteşeler aldık. Kesinlikle dikey olarak monte edilmeli ve üstelik aynı eksende. Aksi halde kapı açılmayacaktır.

Döngüleri kaynak ederiz.

Profil borusu çerçeveli kapaksız kapı - cihaz ve boyutlar

Profil borusu çerçeveli kapaksız kapı - cihaz ve boyutlar

İlk olarak, düşük döngüyü kaynak yapın, birçok kez dikeylik seviyesini yeniden kontrol edin. Aynı eksende kurmaya çalıştığımız ikincisi. Öncelikle ipoteğe götürüyoruz, kontrol et ve sadece her şey çakıştıysa, dikişi dikkatli bir şekilde kaynakla. Her şey doğru bir şekilde hesaplanırsa, ilmek, çerçeve borusuna bitişiktir, böylece kaynak yapılacak herhangi bir iş olmayacaktır.

Döngü kapıya kaynaklıdır

Döngü kapıya kaynaklıdır

Menteşeler monte edildiğinde, kapağı tutan "tutucuları" çıkarın. Şimdi büyülü açılır / kapanır. Sonra, pergelleri kaynaklamak için küçük insanlara kalmış. İş temeldir: aynı uzunlukta bir borunun parçalarını kesip, öngörülen montaj alanına uygulayın, kesmek için gerekli olduğu gibi tebeşirle işaretleyin. Bulgarcayı metal için keser, keser, gerekirse kontrol et (Bulgarca veya dosya - "jamb" un büyüklüğüne bağlı olarak). Güdük "oldu", biz kaynak yaparız.

Pergelleri kaynaklamak zor değil

Pergelleri kaynaklamak zor değil

Benzer şekilde, güçlendirmeyi kapıdaki kilit altında tamamlıyoruz. Eski metal kilidin üst tarafa monte edilmesi için bir köşe parçasının kaynaklanması gerekiyordu, aksi takdirde sabitlemek mümkün olmayacaktı.

Bir kapı yapmak için de bir kilit kaynağı

Bir kapı yapmak aynı zamanda kiliti de kaynak yapmaktır (boyandığında daha iyi görünecektir)

Son kaynaklı çalışma - yukarı ve yanlara yönlendirilen boruların açık bölümlerini kapatmak gerekir. Kapalı olmadıkları takdirde yağmur suyu ve karları içeri girecek, borular içeriden paslanmaya başlayacak ve bu da karkasın ölümünü hızlandıracaktır. Bu aşamada kaynak yapmak gerekli değildir, silikonla kapatılabilir veya uygun boyutta plastik kapaklar bulunabilir.

Bitirme işi

Hepsi bu kadar. Kapı neredeyse bitti. Sonraki - metal üzerinde standart çalışma - parlatma, astarlama, çerçeveyi ve son aşamayı boyama - doldurmayı sabitleme. Bu durumda, profilli tabakanın çitin üzerine kurulmasından farklı değildir.

USM'de (Bulgarca) metalin etrafına bir zımpara taşıdık, tüm kaynak yerlerini temizledik, pasları temizledik vb. Bu arada, kapı yerinde olduğunda bunu yapmak daha uygundur. Eğer çıkarırsan, çalışmak o kadar kolay olmayacak, etrafını çevirmen, çevrelerinde dolaşman gerekecek ...

Astar sonra Wicket

Astar sonra Wicket

Uzun bir süre için küçük kapı çerçevesine sıkışıp kalmaz, pas dönüştürücü, sonra bir astar ile tedavi edilir. Daha sonra oluklu tabakayı düzeltebilirsiniz. Boyutu kesilmeli, denemelisin.

Ve bu son sonuçtur: bir set yapmaya karar verdiler, ...

Ve bu son sonuçtur: bir set yapmaya karar verdiler, ...

Kesinlikle bir yeri kesmek zorundasın, böylece her şey açılır. Bu nedenle, başlamak için, kesilmiş sac dört köşeli vidaya tutturulmuştur - köşelerde, işaretlemede - kesilecek, çıkarılacak, kesilecek, tekrar deneyiniz. Normal bir iş başardığınızda, "çağlar için" sabitleyebilirsiniz.

Yaz konut için ahşap kapı

Dascha'lardaki çitler nadiren kabul edilemez bir bariyeri temsil etmektedir. Genellikle çok uzun tahta çitler değildir. Böyle bir çit için, bir ahşap tahta yapmak mantıklıdır. Hileler olmadan çok basit bir şey var. Sadece kuru levhalara ihtiyaç olacaktır (direklerin orada olması şartıyla).

Ağaç işleme makineleri (kalınlık, freze makinesi) yoksa, gerekli parametrelerin bir kenar kartını satın almak daha kolaydır. Levhaların genişliği / kalınlığı, kaburgalar arasındaki mesafeler gibi, keyfi. En yaygın olarak kullanılan çam tahtası 6-10 cm genişliğinde ve yaklaşık 2 cm kalınlığındadır, kaburgalar arasındaki mesafe 2-6 cm'dir, az çok istenen "şeffaflık" derecesine bağlıdır.

En yaygın seçeneklerden biri

En yaygın seçeneklerden biri

Kurulların kuru olması tercih edilir. Kameraların kurutulması pek olası değildir, ancak birkaç yıl veya yılda en az yarım yıl ya da yılda (yaklaşık% 25 nem oranı) - bu zaten mükemmeldir. Ahşabın daha uzun bozulmamasını sağlamak için koruyucu emprenye ile tedavi edilmelidir. Şimdi, yerde bulunan ahşabı bile koruyan bileşikler vardır (zemine doğrudan temas eden bir ağacın koruyucu emdirilmesi). Ancak bazıları oduna yabancı bir gölge (çoğunlukla yeşilimsi, zeytin) verir. Kapı boyayacaksa, korkutucu değil. Parlak bir cila kullanacaksanız, bu noktaya dikkat edin.

Basit bir bahçe kapısı

Bu, sıradan bir insanın bir marangoz değil yapabildiği en basit küçük kapıdır. Eğer nasıl görüneceğini biliyorsan, elinde bir çekiç tut, çivi çak, her şey biter. Yapmak zor bir şey yok.

İki çubuk ya da iki çubuk alın (parametreler, ayarın ağırlığına bağlıdır). Uzunlukta, gelecekteki küçük malların genişliğine eşittirler. Bu çubuklar uzanıyor. Aralarındaki mesafe, kapının yüksekliğinden biraz daha azdır. Onları bitişik çeperin üzerindeki bowstring ile aynı mesafede düzenlemek daha mantıklıdır (yukarıdaki fotoğrafta olduğu gibi). Sonra kapı, grubun bir parçası gibi görünecek.

Ahşap kapı

Ahşap kapı

Işlenmiş ve kurutulmuş plakalar-shtaketiny çapraz üyeler belirli bir mesafe ile yayıldı. Mesafeyi korumak için daha kolaydı, aynı uzunluktaki kesimleri kullanabilirsiniz, bunları tahtalar arasında bırakabilirsiniz (eğer boyutundan memnunsanız, kibrit kutusu ve kibrit kutusu). Biz çivileri (ikisi üstteki çubukta ve altta iki adet olmak üzere) alıp, her bir parçayı tahtalara tutturuyoruz.

Tüm çıtalar çivildikten sonra, küçük mendil bezini çeviririz, çarkı deneyin, çarkı kesmek için gerekli olan hatları çizin. Bıçak fazlalığı kesti, yerine koydu, tuttur - her iki tarafta da iki veya üç çivi. Şimdi her bir tahtayı kesime sabitliyoruz. Bu, küçük ek sağlamlık sağlar.

Bir yazlık konut için bir ağaçtan basit bir teleferik nasıl yapılır

Bir yazlık konut için bir ağaçtan basit bir teleferik nasıl yapılır

Metalleri seçtiğimiz döngüler, mümkün - tahıl ambarı. Küçüklükleri küçük, sadece ülke çapındaki küçükler için. İstenirse, onları küçük kapıya takın - belirli bir lezzet verir. Aynı başarı ile onları arka taraftan düzeltebilirsiniz.

Bir tahta levhası nasıl yapılır: doğru tasarım

Basit bir bahçe tipi varyant yukarıda açıklanmıştır, ancak daha karmaşık ve güvenilir bir tasarıma sahiptir. Bu, minimum marangozluk becerilerini gerektirecektir: bu, başak / oluğa katılacaktır. Bu ahşap kapı, daha büyük bir kalınlığa sahip iki demet, iki çubuk (üst ve alt) ve bir dikmelendir. Üst çubukların ve çubukların (dikey çubuklar) kalınlığı aynıdır ve kafes kirişlerin kalınlığı üç kat daha kalındır (daha kalın, daha ince - hayır). Örneğin, pimler, kirişler ve eğimler 20 mm'lik bir kalınlığa, 60 mm'lik çemberlere sahiptir.

Bir çerçeve ile ahşap bir wicket nasıl yapılır

Bir çerçeve ile ahşap bir wicket nasıl yapılır

Çemberleme kayışlarında, bir oluk kesilir, çubukların uçlarında bir başak vardır. Bileşik, bir mengene ile sıkıştırılmış doğrama yapıştırıcısı ile bulaşır. Eğim de ayarlanabilir - diken ve oluk üzerinde, ancak karmaşık bir şekil olduğu ortaya çıkıyor, bağlanmak için gereklidir. Bu nedenle, daha sıklıkla tırnaklara takılır - daha kolaydır. Çerçeve monte edildikten sonra tırnaklar sıkışır. Avlunun kenarından veya sokağın kenarından çivilenebilirler. Çiviler yerine cıvatalı bağlantılar kullanılabilir, bu durumda bağlantı elemanları da dekorasyon görevi görür. Paslanmaz veya bronz perçinler koymak mantıklıdır.

Güzel kapılar fotoğraf

Kapıyı sıradan değil, ama güzel - çok zor değil. Ve bunun için her zaman pahalı malzemeler gerekli değildir. Her zaman gerekli olan şey bir hayal. Daha sonra bir bisiklet, bir kürek, bir düğüm veya bir kazma bile özel bir tasarımın malzemesidir.

Evcil hayvanlar için))

Evcil hayvanlar için))

Modern tarzda evler için, kablolar uygun olmalı

Modern tarzda evler için, kablolar uygun olmalı

Çeşitli malzemelerden ... düğümlerden bile

Çeşitli malzemelerden ... düğümlerden bile

Ahşap ve dövülmüş ürünler kazan-kazan kombinasyonudur.

Ahşap ve dövülmüş ürünler kazan-kazan kombinasyonudur.

Ana bileşen fantezi

Ana bileşen fantezi

Şablon en basit çitleri bile değiştiriyor

Şablon en basit çitleri bile değiştiriyor

Tahtada bir çift kesik yapın ... orijinal ahşap kapı hazır!

Tahtada bir çift kesik yapın ... orijinal ahşap kapı hazır!

Masal ziyareti

Masal ziyareti

Bisiklet, tekerlekler, kürek - kapılar yapmak için tüm malzemeler

Bisiklet, tekerlekler, kürek - kapılar yapmak için tüm malzemeler

Euro çitin çitine

Euro çitin çitine

Küçük bir parça kontrplak bir kedi ...

Küçük bir parça kontrplak bir kedi ...

Orijinal tasarım ... bahçeden

Orijinal tasarım ... bahçeden

Oluklu mukavvadan gelen kablo bile orijinal olabilir

Oluklu mukavvadan gelen kablo bile orijinal olabilir

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

64 + = 74