Jak zrobić dach czterospadowy: urządzenie, węzły

Domy z dachami dwuspadowymi, jak wiele. Pomimo tego, że wymagają większości materiałów, a tym samym większości pieniędzy, są popularne. Po pierwsze dlatego, że nadają nawet prostemu "pudełku" bardziej interesujący wygląd. Po drugie, ponieważ są silne i niezawodne. I niech system krokwi dachu czterospadowego jest jednym z najtrudniejszych, może być opracowany i wykonany przez siebie. 

Rodzaje dwuspadowych dachów

Cztery dachy są najdroższe i najbardziej skomplikowane w urządzeniu. Ale mimo to byli i pozostają popularni. A wszystko dlatego, że wyglądają atrakcyjniej niż wszystkie inne rodzaje pokryć dachowych, mają wysoką wytrzymałość mechaniczną, dobrze opierają się obciążeniom wiatrem i śniegiem. Dom z dwuspadowym dachem lub nawet altanką wygląda "solidniej" niż jakikolwiek inny.

Nawet proste

Nawet proste "pudełko" pod 4-daszkowym dachem wygląda imponująco

Istnieją dwa główne typy dachu czterospadowego: dach biodrowy i czterospadowy. Ramka biodrowa nadaje się do kwadratowych budynków, biodra są odpowiednie do prostokątnych budynków. W czterospadowym dachu wszystkie cztery zbocza mają wygląd trójkątów i wszystkie zbiegają się w jednym punkcie - pośrodku placu.

Wspólna struktura dachu czterospadowego

Wspólna struktura dachu czterospadowego

Klasyczny dach hip ma dwa zbocza w kształcie trapezów, które zbiegają się na grzbiecie. Promienie te znajdują się wzdłuż długiej strony prostokąta. Pozostałe dwa zbocza są trójkątami, które przylegają do skrajnych punktów belki kalenicowej.

Zwykle urządzenie dachu czterospadowego

Zwykle urządzenie dachu czterospadowego

Mimo wszystko, chociaż są cztery łyżwy, rozmieszczenie i obliczenie tych dachów jest inne. Kolejność montażu jest różna.

Semi-volum

Dachy hip są o wiele bardziej powszechne - nadal jest o wiele więcej prostokątnych budynków niż kwadratowych. Istnieje jeszcze kilka jego odmian. Na przykład semi-royal - duński i holenderski.

Dachy pół wełny - duńskie i holenderskie

Dachy pół wełny - duńskie i holenderskie

Są dobre w tym, że umożliwiają instalację pełnych okien w pionowej części bocznych ramp. Umożliwia to wykorzystanie przestrzeni pod dachem jako przestrzeni życiowej. Oczywiście, w porównaniu do pełnowymiarowego drugiego piętra, przestrzeń życiowa jest mniejsza, ale koszt budowy również nie jest tak duży.

Kąt łyżwy i wysokość dachu

Nachylenie dachu dwuspadowego zależy od obciążenia śniegiem i wiatrem w danym obszarze. Im większe obciążenie śniegiem, tym wyższe jest podnoszenie łyżwy - tak, aby żądło było bardziej strome, a śnieg nie utrzymywał się w dużych objętościach. W przypadku silnych wiatrów łyżwa jest obniżana niżej - w celu zmniejszenia obszaru promieni iw konsekwencji obciążenia wiatrem.

Nawet przy wyborze kąta nachylenia dachu skate'a kierują się względami estetycznymi i praktycznymi. Dzięki estetyce wszystko jest mniej więcej jasne - budynek powinien wyglądać proporcjonalnie. I wygląda lepiej z wystarczająco wysokimi dachami - 0,5-0,8 wysokości pierwszej (lub jedynej) podłogi.

Jeden z wariantów krokwi dachu półzłotowego

Jeden z wariantów krokwi dachu półzłotowego

Rozważania praktyczne mogą być dwojakiego rodzaju. Po pierwsze, jeśli przestrzeń pod dachem ma być wykorzystywana jako obszar mieszkalny, należy zwrócić uwagę na obszar, który będzie wygodny w użyciu. Mniej lub bardziej wygodnie jest w pomieszczeniu o wysokości sufitu 1,9 m. I to jest dla osób o średniej wysokości. Jeśli twój wzrost jest wyższy niż 175 cm, będziesz musiał podnieść poprzeczkę.

Z drugiej strony, im wyższa wysokość dachu, tym więcej materiałów będzie potrzebnych do jego wykonania. I to jest drugi aspekt praktyczny, który należy wziąć pod uwagę.

Jest jeszcze jeden punkt, który należy wziąć pod uwagę: materiały dachowe mają minimalny i maksymalny kąt nachylenia, z którym ta powłoka może "pracować". Jeśli masz pewne preferencje dotyczące rodzaju pokrycia dachowego, weź pod uwagę ten czynnik. Na tym zależy, na jakiej wysokości powinien być podniesiony system krokwi dachu czterospadowego (względem ścian).

System rampowy dwuspadowego dachu typu biodrowego

Jeśli wykonasz dwuspadowy dach, najczęściej jest to dach czterospadowy. O tym i porozmawiaj na początek. Centralna część systemu krokwi po kolei powtarza system dwuspadowego dachu. System może być również z pylonami lub krokwiami zawieszonymi. Wiszące krokwie są zainstalowane "na miejscu" - na dachu, do tej pracy wystarczą dwie osoby. Kratownice dachowe, w kształcie trójkątów, można zmontować na ziemi, a następnie gotowe, uniesione i zamontowane. W tym przypadku praca na wysokości jest mniejsza, ale aby podnieść i zainstalować gotowe farmy, potrzebujesz albo techniki (żurawia), albo brygady złożonej z czterech lub więcej osób.

Krokwie na zawiasach z krokwiami

Krokwie na zawiasach z krokwiami

Główne różnice w systemie dachu w miejscach, gdzie krokwie są skracane (połówki krokwi) i biodra, są trójkątne. Tutaj zainstalowane są krokwie ukośne, które nazywane są również oksnymi. Polegają na zewnętrznych lub wewnętrznych narożnikach budynku, są dłuższe niż zwykłe nogi krokwi. Na krokwiach krzyżowych należy zwrócić szczególną uwagę, ponieważ mają one półtorakie obciążenie (w porównaniu z sąsiednimi krokwiami). Dlatego nogi kratownicowe są wzmocnione - są one montowane z dwóch desek, łącząc je wzdłuż szerokości za pomocą gwoździ. Ponadto w celu podparcia ukośnych nóg krokwi montowane są dodatkowe stojaki i pochyłości, zwane blokami sprężynowymi.

Dachowy system kratownicowy: system dachu hip

Dachowy system kratownicowy: system dachu hip

Kolejny system krokwiowy czterospadowego dachu typu biodrowego charakteryzuje się tym, że Mauerlat jest układany wzdłuż obwodu budynku, a nie tylko wzdłuż długich boków skrzyni. Jest to zrozumiałe - krokwie znajdują się wzdłuż obwodu, a nie tylko z dwóch stron, jak w dwuspadowym dachu.

Mauerlat - element systemu pokryć dachowych budynku. Jest to belka lub kłoda ułożona na krawędzi zewnętrznej ściany. Służy jako ekstremalnie niższe wsparcie dla krokwi.

Ukośne krokwie

Jak już wspomniano, nachylone (kątowe) krokwie przenoszą zwiększone obciążenie: od skróconych krokwi bocznych ramp i od bioder. Ponadto długość krokwi ukośnych dachu czterospadowego zwykle przekracza standardową długość tarcicy - jest większa niż 6 metrów, więc są one sparowane i podwojone (sparowane). Rozwiązuje to dwa problemy naraz: otrzymujemy belkę o wymaganej długości, zwiększamy jej nośność. Dwie połączone płyty wytrzymują większe obciążenia niż stały pręt z tej samej sekcji. I jeszcze jedno: belki profilowane do krokwi nosowych wykonane są z tego samego materiału co zwykłe krokwie krokwi. Jest tańszy i nie trzeba szukać specjalnych materiałów.

Jak sparować krokwie z desek

Jak sparować krokwie z desek

Jeśli używasz dźwigarów, krokwie ukośne, z reguły zapewnij instalację rozpórek i / lub szwów (stojaki).

  • Jeżeli długość belki wynosi do 7,5 m, wystarczy jedna pojedyncza rozpórka, która opiera się o górną część belki.
  • Przy długości od 7,5 m do 9 m zainstalowany jest dodatkowy stojak lub czop. Podpory te znajdują się poniżej, 1/4 długości krokwi.
  • Przy długości nachylonych krokwi ponad 9 metrów potrzebna jest trzecia, pośrednia podpora - słupek podtrzymujący środek biegu.

Sprengel - specjalny system, który składa się z belki, wspartej przez dwie sąsiednie ściany zewnętrzne. Na tej belce wsparty jest stojak, z dwóch stron poparty łodygami (w razie potrzeby stawia się kołki).

Trójkątne belki wspierają krokwie ukośne

Trójkątne belki wspierają krokwie ukośne

Gospodarstwo Sprungel zwykle nie jest brane pod uwagę, ale wykonane z tych samych materiałów co system krokwi. Dla samej belki 150 * 100 mm, regały - 100 * 100 mm, dla sadzonek - 50 * 100 mm. Może to być wiązka o odpowiednim przekroju lub wydłużonych belkach.

Wspieranie nogi nogi kratownicy

Ukośne, sprężyste nogi spoczywają na belce kalenicowej z górnym końcem. Dokładne wykonanie tego węzła zależy od typu systemu i liczby przebiegów.

Jeśli bieg jest jeden, konsole są dłuższe niż tylne o 10-15 cm. Jeśli ten problem jest zbyt duży, to jest cięty. Ale nie krępuj się - rozwój i rozwój jest znacznie trudniejszy i kosztowniejszy. W tym momencie podparte zostaną ukośne nogi.

Jednostka podpierająca do krokwi ukośnych z jednym biegiem grzbietowym

Jednostka podpierająca do krokwi ukośnych z jednym biegiem grzbietowym

Krokwie są przycinane pod kątem prostym, łączą się z konsolą. Wzmocnij paznokciami. Wzmocnij połączenie za pomocą metalowych płyt nakładkowych.

Jeśli loty kalenicowe są dwa (jeśli planowane jest mieszkanie typu mansarda), sposób połączenia zależy od materiału, z którego wykonane są krokwie:

  • Jeśli używasz dywaników, potrzebujesz sprintera, który opiera się na zewnętrznych odcinkach grani. Ukośne krokwie są cięte i wsparte przez drzewca.
  • Jeśli stosuje się pręt, w punkcie podparcia jest zainstalowana kipiel - kawałek deski o grubości co najmniej 50 mm. Deskę zapina się gwoździami na dwa biegi, a do tej deski już - nogi krokwi, które utworzą biodro.
W obecności dwóch belek kalenicowych

W obecności dwóch belek kalenicowych

Dolna część wykończenia nożnego jest cięta poziomo i mocowana do Mauerlat lub deski. Aby zwiększyć niezawodność urządzenia, można zainstalować dodatkową ukośną belkę i przymocować do niej belkę narożną (na poniższym rysunku).

Mocowanie krokwi do Mauerlat

Mocowanie krokwi do Mauerlat

Mocowanie - gwoździe z dwóch stron, jeśli to konieczne, można dodatkowo przymocować za pomocą skrętów lub zacisków.

Jak wzmocnić narożniki i półnogi

Do ustalonych nóg krokwi krzyżowych z jednej strony przymocowane są wiązarowe krokiewy bocznych rajidów (zwanych jeszcze pół-nogami), z drugiej strony - pracownicy - krokwie tworzące biodro. Muszą być one ułożone w taki sposób, aby połączenia się nie pokrywały. Czasami w tym celu konieczna jest zmiana odległości między krokami narodnye (lepiej - w kierunku zmniejszania wysokości).

Aby wykluczyć wymiary belek, możesz użyć tabeli

Aby wykluczyć wymiary belek, możesz użyć tabeli

Zwykle ścięte krokwie przycinane i zapinane po 2-3 gwoździe po obu stronach. To zapięcie jest w większości przypadków wystarczające. Ale jeśli chcesz zrobić "dobrze", dla każdego krokwi musisz wykonać "cięcie" - wycięcie nie większe niż połowa grubości belki. Krokwie są wycinane, ustawiane w pożądanym położeniu, na belce zaznaczany jest niezbędny kontur (nierówna trapez jest uzyskiwana dzięki różnym kątom połączenia). Na powstałym konturze wyciąć nacięcie, do którego sadzi się połowę nogi, po czym paznokcie są mocowane z dwóch stron. To złożony węzeł i robić to przez długi czas. Ale nośność takiego połączenia jest znacznie wyższa. Istnieje inna opcja, która jest znacznie łatwiejsza do wykonania, ale nie różni się znacząco pod względem niezawodności.

Sposoby zapinania

Sposoby zapinania

Optymalny sposób i narozhnikov montażu polunog do nakosnoy wiązki może przyjmować paznokcie przyłączenie dodatkowej instalacji czaszkowych barów (patrz fig. Powyżej). W tym celu, element prętowy 50 x 50 mm, które jest przybite do dolnej krawędzi belki przymocowanej pomiędzy krokwiami. W tym przypadku belka staje się belką dwuteową, co znacznie zwiększa jej elastyczność, zwiększa nośność.

Jak naprawić dolne końce krokwi

Sposób mocowania dolnych zakończeń krokwi zależy od tego, jaki rodzaj systemu krokwi dachowych jest wybrany - z wiszącymi lub nylonowymi krokwiami, których obwód jest używany. System z krokwiami przesuwnymi (zwykle stosowany w budynkach, które są przeciwwskazane w obciążeniu dystansowym - drewnianym, ramowym, lekkim betonem) realizowany jest za pomocą specjalnych metalowych łączników. Składają się z dwóch części. Jeden jest zainstalowany na płycie hipotecznej, drugi - na krokwiach. Pomiędzy nimi są one połączone za pomocą długiej szczeliny lub płyty.

Przesuwne mocowanie do krokwi

Przesuwne mocowanie do krokwi

Dzięki temu urządzeniu, gdy ładunek się zmienia, dach "wygrywa" - krokwie poruszają się względem ścian. Przestronne obciążenia są nieobecne, cała masa dachu i osadów jest przenoszona na ściany pionowo w dół. Takie mocowanie pozwala skompensować nierównomierne obciążenia, które powstają, gdy konstrukcja dachu jest złożona (z przyległością G lub T).

Twarde mocowanie można wykonać na różne sposoby - z wycięciem pod listwą Mauerlat / wiążącą lub z dolną listwą nośną. Mocowanie jest zwykle za pomocą gwoździ, może być wzmocnione przez metalowe płyty i narożniki.

Kilka opcji mocowania krokwi do Mauerlatu

Kilka opcji mocowania krokwi do Mauerlatu

Połączenie z cięciem jest wykonywane, jeśli dach czterospadowy z wylotem - zwisy. Zazwyczaj zwisy są dość duże i, aby nie kupować długich belek, są wykopywane - dodają deski, które przenikają na dno belek. Pozwala to na wykonywanie nawisów tak długo, jak chcesz, bez dużego przekroczenia materiałów.

Duński pół-królewski dach

Duński dachowy system krokwi dachowej różni się od klasycznego dachu czterospadowego. Różnica w konstrukcji biodra - tu, w pewnej odległości od kalenicy, jest zapakowana w płytę nośną o grubości co najmniej 5 cm, do tej deski przymocowane są podwójne krokwie krzyżowe. Jak niski, aby obniżyć płytę pomocniczą, jest twój wybór. Ale im niżej deska jest opuszczona, tym mniejszy kąt nachylenia będzie mieć, a im gorsze będzie opady. Przy dużej powierzchni pół-wałka należy wziąć pod uwagę obciążenie i wybrać grubość krokwi.

Ale niska obniżona płyta pomocnicza pozwala na umieszczenie poziomego okna o wystarczającej powierzchni. Korzystne jest, jeśli mieszkanie znajduje się pod dwuspadowym dachem biodrowym.

Aby surfować (płyta łącząca dwie przeciwległe kończyny krokwi) od obciążeń skierowanych w dół, nie zginać, należy zainstalować krótką - kawałek tej samej deski, która jest przybita do słupka podpierającego kalenicę. Te same ograniczniki są wykonywane na krawędziach surfowania, a także mocowania szortów za pomocą gwoździ (krok instalacji jest rozłożony po 5-10 cm).

Dachowy system kratownicowy: duński półłupek

Dachowy system kratownicowy: duński półłupek

Za pomocą tego urządzenia konieczne jest wzmocnienie punktów mocowania krokwi linowych, ponieważ ładunek z nich jest przenoszony na ostatnią parę nóg krokwi. Stosuje się dwie metody amplifikacji:

  • Krokwie zewnętrzne są podwojone.
  • Zamontuj rozpórki na podwójnych deskach. Dolna część podpory opiera się o nogę lub stojak. Są one mocowane za pomocą gwoździ, złącza są wzmacniane przez instalowanie skrawków desek.

Jeśli dom ma kształt prostokąta, a biodro nie jest zbyt szerokie, można albo ustawić rozpórki, albo wykonać zewnętrzne krokwie bliźniaczych belek. W przeciwnym razie system kratownicowy typu du-karłowatego typu duńskiego jest montowany dokładnie tak, jak opisano powyżej.

Urządzenie 4 dwuspadowy dach namiotowy z przykładem altanki

Za kwadratową altanę 4,5 * 4,5 metra wykonano namiotowy dach kryty miękkimi kafelkami. Kąt gradientu wybiera się jako "materiał podłogowy", biorąc pod uwagę obciążenie śniegiem i wiatrem - 30 °. Ponieważ struktura jest mała, zdecydowano się na stworzenie prostego systemu (na rysunku poniżej). Odległość między nogami krokwi wynosi 2,25 m. Gdy długość krokwi wynosi do 3,5 m, potrzebna jest deska o wymiarach 40 * 200 mm. W uprzęży zastosowano drążek 90 * 140 mm.

System krokwi dachowych do altany

System krokwi dachowych do altany

Zebrane System kratownica na ziemi, mocowane na słupach nośnych, a następnie ustawić solidną podłogę RSD, po - pokryty gontem.

Najpierw zebraliśmy uprząż, która zostanie przymocowana do słupków. Ponadto zainstalowano krokwie, które spoczywają na środku paska. Procedura jest następująca: w środku kładziemy stojak, na którym będą się opierać nogi krokwi. W tej wersji regał jest tymczasowy, potrzebujemy go tylko na chwilę - do momentu połączenia pierwszych czterech krokwi w środku. W innych przypadkach - w przypadku dużych domów - regał ten może pozostać.

Kolejność montażu namiotu czterospadowego: zmontowana uprząż, do której przymocowane zostały środkowe nogi kratownicy

Kolejność montażu namiotu czterospadowego: zmontowana uprząż, do której przymocowane zostały środkowe nogi kratownicy

Wchodzimy na planszę żądanej sekcji, opieramy się o wieszak w miejscu, w którym będą one połączone (zależnie od pożądanego kąta nachylenia). Zwracamy uwagę na to, jak ją wyciąć (powyżej, na skrzyżowaniu i gdzie łączy się z taśmą). Odciąć wszystkie niepotrzebne, spróbuj ponownie, w razie potrzeby popraw. W dalszej części tego przygotowania robimy trzy takie same.

Teraz może zostać zmontowany system krokwi z czterospadowym okapem dachowym. Większość pytań dotyczy połączenia stopek krokwi w środku. Optymalny sposób - niezawodny i niezbyt trudny - polega na zabraniu kawałka drewna o odpowiednim przekroju, z którego powstał ośmiokąt - aby połączyć osiem krokwi (cztery narożniki i cztery środkowe).

Rozmiar twarzy jest wzdłuż przekroju nóg krokwi

Rozmiar twarzy jest wzdłuż przekroju nóg krokwi

Mocując wszystkie cztery centralne elementy systemu krokwi za pomocą gwoździ, wykonujemy te same operacje z krokwiami narożnymi: bierzemy jedną, próbujemy, wycinamy, wykonujemy trzy kopie zgodnie z szablonem i montujemy.

Układ rampy 4 skośny dach czterospadowy zmontowany

Układ rampy 4 skośny dach czterospadowy zmontowany

Na tej samej zasadzie wykonaj półnogi (ścięte krokwie). W razie potrzeby wszystkie połączenia mogą zostać dodatkowo wzmocnione narożnikami lub metalowymi płytami, wówczas dachowy system dachowy będzie bardziej niezawodny i nie będzie można obawiać się nawet najsilniejszych opadów śniegu.

Testy zakończyły się pomyślnie

Testy zakończyły się pomyślnie

Zmontowany system jest instalowany na stojakach altany, zapinany na gwoździe, narożniki, zapinany na sadzonki. Następnie można zamontować skrzynię (w tym przypadku - ciągłą) i pokryć pokrycia dachowe.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

5 + 3 =