Jak vybrat čerpací stanici pro váš domov a rekreační dům

Čerpací stanice pro domácnost - zařízení pro automatické zásobování soukromé vodní domečky. Může dodávat vodu z jakéhokoliv zdroje: studnu, studnu, centrální vodovodní potrubí nebo řeku. Plus instalace takového zařízení - konstantní tlak ve vodovodním systému, který umožňuje připojení jakýchkoli domácích spotřebičů. 

Čerpací stanice pro zásobování vodou v soukromém domě nebo chalupě se skládají z:

 • čerpadlo;
 • akumulátor;
 • skupinové řízení a automatizace.

Pro jeho provoz je vyžadováno zaručené napájení. Samotná instalace je sama o sobě a nevyžaduje zásah: voda je dodávána s konstantním tlakem - existuje rozdíl, ale je malý a technický a ještě více se spotřebitelé necítí.

Povinné složky čerpacích stanic pro zásobování vodou v soukromém domě (příměstské nebo v rámci města)

Povinné složky čerpacích stanic pro zásobování vodou v soukromém domě (příměstské nebo v rámci města)

Čerpací stanice pro soukromé zásobování vodou domů: princip provozu

V moderních čerpacích stanicích pro zásobování vodou jsou instalovány akumulátory, které jsou válcovou nádobou, rozděleny do dvou částí pružnou membránou. Jedna část nádrže v továrně je naplněna plynem. V této buňce byl vytvořen určitý tlak.

Když je čerpadlo zapnuté, voda vstupuje do druhé části akumulátoru. Nádoba se postupně naplní, membrána se táhne, čímž ještě více stlačí plyn v druhé části. Tímto způsobem vzniká tlak ve vodovodním systému soukromého domu (dacha). Jeho hodnota je řízena snímači tlakových spínačů. Když je dosaženo prahové hodnoty (asi 2 až 4 atm), senzory vydávají příkaz k vypnutí čerpadla. Zatímco systém není v systému otevřený, tlak je stabilní, čerpadlo již nefunguje.

Princip provozu čerpacích stanic: čerpání vody podle potřeby do speciální nádrže - hydraulický akumulátor

Princip provozu čerpacích stanic: čerpání vody podle potřeby do speciální nádrže - hydraulický akumulátor

Někde se otevře jeřáb. Do akumulátoru proudí voda, v níž tlak postupně klesá s průtokem. Když se dosáhne spodní hranice, spustí se druhý snímač, který dává povel ke spuštění čerpadla, voda opět začne proudit a vyrovnává tlak. Po uzavření kohoutku čerpadlo běží na chvíli a poté zhasne.

Systém tak udržuje stabilní tlak. To znamená, že v domě můžete použít jakoukoli techniku ​​- jak pračku, tak i myčku nádobí a ohřívač vody. V případě potřeby můžete uspořádat automatické zavlažování místa nebo trávníku.

Typy a typy, funkce připojení

Hlavní pracovní částí tohoto zařízení je čerpadlo. Je to jeho typ, který určuje jejich základní technické vlastnosti. Na čerpadlech se bude diskutovat.

Povrch a ponorné

Většina rostlin dodávaných z rostlin v sestavené formě je vybavena povrchovými čerpadly. Jsou namontovány na stejném rámu jako akumulátor a kontrolní skupina. Potrubí je připojeno k čerpadlu, které je spuštěno do zdroje - studna, studna apod. Tato možnost je dobrá, protože může být použita v úzkých studních - průměr potrubí může být od 32 mm, což je i pro nejužší vrt normální. Ale takové systémy mohou zvýšit vodu z hloubky asi 7-10 metrů.

Schéma napájení pro soukromý dům s čerpací stanicí s povrchovým čerpadlem

Schéma napájení pro soukromý dům s čerpací stanicí s povrchovým čerpadlem

Při instalaci takového zařízení na konci napájecího potrubí ponořeného do vody musí být nainstalován filtr a zpětný ventil. Filtr (mřížka) je povinný, protože čerpadla vyžadují kvalitu vody a zpětný ventil neumožňuje odtok vody během čerpání. Bez těchto dvou částí funguje systém neefektivně.

Je-li vrstva hluboká, je potřeba ponorné čerpadlo nebo instalace se vzdáleným vyhazovačem. V tomto případě je vyhazovač spuštěn do studny nebo studny, do ní jsou připojeny dvě hadice. Zbytek zařízení je na povrchu. Pomocí tohoto systému může voda stoupat z hloubky 40-45 metrů.

Čerpací stanice s externím ponorným ejektorem umožňuje získávat vodu z hlubokých vrtů nebo vrtů s hloubkou až 40-45 m

Čerpací stanice s externím ponorným ejektorem umožňuje získávat vodu z hlubokých vrtů nebo vrtů s hloubkou až 40-45 m

Nevýhodou tohoto systému je, že se v potrubí (hadicích) nelíbí přítomnost vzduchu, kvůli němuž je spuštění systému nepříjemné a zodpovědné.

Tichý a hlučný

Interní konstrukce čerpadel se liší. Úroveň hluku při práci závisí na jejich struktuře.

 • Vortex. Sací síla vytváří čepelky uvnitř těla. Tyto čerpací stanice zásobování vodou domu jsou bezhlučné nebo velmi tiché, ale mohou pouze zvedat vodu z mělké hloubky. Mohou a mají být umístěny v obytných budovách: nemají rádi změny teploty a při zmrazení selhávají.
 • Odstředivé čerpadla jsou při tvrdé práci hlučné, ale čerpadlo z důstojných hloubek a mohou pracovat při různých teplotách, protože mohou být instalovány ve speciálně vybavených jímkách.

Jak nakreslit vodu ze studny nebo studny do domu, přečtěte si zde.

Pravidla pro instalaci čerpací stanice

Pro provoz čerpací stanice je nutný výkon. A to je jedno z hlavních kritérií při výběru místa instalace: musíte buď umístit stanici, kde je napájecí zdroj, nebo vytáhnout linku na místo, kde stojí stanice. Je však třeba vzít v úvahu řadu dalších faktorů:

 • Zařízení by mělo být instalováno s ohledem na vzdálenost, do které může být voda dodána.
 • Pokud je plánováno zimní používání systému, musí být místnost, ve které je zařízení instalována, teplá - stanice nesnášejí mráz. Současně by měla být dobře větrána tak, aby se kondenzace nehromadila.
 • Pokud je čerpadlo velmi hlučné a je vhodnější jej instalovat v domě nebo vedle něj, musí být uzavřeno v odhlučněné skříňce.

Někdy je nejlepším způsobem, jak postavit kajon - malý pokoj, který je uspořádán přibližně v hloubce 2,5 m. Pokud přívod vody přichází ze studny, skříň se ořezává mírně nad dno kajonu. Čerpadlo je ponořeno do studny, která pumpuje vodu do akumulátoru.

Zařízení je instalováno pod hloubku zamrznutí půdy, což zabraňuje jejímu mrazu: vnitřní teplota je kladná. Poté je vhodné položit potrubí pod hloubku zmrazování a vytáhnout je pod dům, v teplé mrazící zóně a napustit vodu do hřebene.

Schéma instalace stanice pro přívod vody do soukromého domu v kavárně

Schéma instalace stanice pro přívod vody do soukromého domu v kavárně

Pokud je domácí zařízení caisson - oprávněné náklady, pak pro zemi - je nepravděpodobné. Pak zjednodušte verzi - postaví malou krabici nebo udělají jámu a vloží je do jarního léta a zimu ji vezme do vytápěné místnosti.

Na výstavbu vodovodu v zemi je napsáno v článku "Jak udělat vodovod v zemi: vybrat si potrubí, schéma, způsob balení"

Jak vybrat čerpací stanici pro váš domov

Kromě typů čerpadel při výběru čerpacích stanic pro dodávku vody do soukromého domu je třeba věnovat pozornost řadě parametrů:

 • Vzdálenost od místa přívodu vody k instalaci čerpadla. Určuje, jak má být zařízení blízko ke zdroji vody.
 • Výška vzestupu vody - jak daleko od místa přívodu vody může být krmení. Mějte na paměti, že je třeba vzít v úvahu také rozšířené horizontální úseky.
 • Výkon je množství vody, které lze podávat za jednotku času. Pro výpočet tohoto parametru můžete použít průměrnou míru spotřeby v závislosti na typu spotřebitele (viz tabulka).

  Při výpočtu průměrného průtoku můžete zvolit kapacitu čerpací stanice

  Při výpočtu průměrného průtoku můžete zvolit kapacitu čerpací stanice

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  − 2 = 3