Aerokarbon blokların bölme duvarları kendi elleriyle

Çoğunlukla onarım sürecinde, bölümleri monte etmek gerekir ve bu kullanım için daha çok gazlı beton (gaz silikat) kullanılır. Hafiftir - tuğladan çoğu kez daha az, duvarlar hızla katlanır. Çünkü yatak duvarları ne olursa olsun, bölmeler apartmanlarda ve evlerde havalandırılmış betondan yapılmıştır.

Havalandırılmış betondan bölümlerin kalınlığı

Tesis içerisinde bölümlerin inşası için daha küçük kalınlığa sahip özel gaz silikat blokları üretilmektedir. Bölme duvarlarının standart kalınlığı 100-150 mm'dir. Standart olmayanları 75 mm ve 175 mm olarak bulabilirsiniz. Genişlik ve yükseklik aynı kalır:

  • genişlik 600 mm ve 625 mm;
  • yükseklik 200 mm, 250 mm, 300 mm.

Havalandırılmış beton blokların markası D 400'den daha düşük olmamalıdır. Bu, 3 metre yüksekliğe kadar olan bölümlerin dikilmesi için kullanılabilecek minimum yoğunluktur. Optimum - D500. Daha yoğun bir ürün alabilirsiniz - D 600 markası, ancak maliyeti daha yüksek olacak, ancak daha iyi bir taşıma kapasitesine sahip olacaklar: özel ankrajların yardımıyla duvardaki nesneleri asabilirsiniz.

Tecrübe olmadan, havalandırmalı betonun markasını belirlemek neredeyse imkansızdır. Isı yalıtım blokları yoğunluğu arasındaki farkı görmek için "görerek" mümkündür. D300 ve D600 duvarı, ancak 500 ile 600 arasında yakalamak zordur. 

Daha düşük yoğunluk, daha büyük

Yoğunluğu ne kadar düşükse, "kabarcıklar" o kadar büyüktür

Mevcut tek kontrol yöntemi tartıdır. Gazlı betondan bölme duvarların büyüklüğü, hacmi ve kütlesi ile ilgili veriler tabloda verilmiştir. 

Bölümler için gaz beton blokları parametreleri

Bölümler için gaz beton blokları parametreleri

Havalandırılmış beton bölümlerin kalınlığı çeşitli faktörlere göre seçilir. Birincisi onu taşıyan ya da olmayan duvar. Taşıyıcı duvar iyi bir şekilde, taşıma kapasitesinin hesaplanmasını gerektirir. Gerçek hayatta, dış yatak duvarlarıyla aynı genişlikte yapılırlar. Temel olarak - dış duvarlarda olduğu gibi, takviye ile 200 mm genişliğindeki duvar bloklarından. Bölüm bir taşıyıcı değilse, ikinci parametreyi kullanın: yükseklik.

  • 3 metreye kadar yükseklikte, 100 mm genişliğinde bloklar kullanılır;
  • 3 m'den 5 m'ye kadar - bloğun kalınlığı zaten 200 mm alınmıştır.

Daha kesin olarak, bloğun kalınlığı tablodan seçilebilir. Üst çakışma ile arayüzün varlığı ve bölümün uzunluğu gibi faktörleri hesaba katar.

Aerocrete bloklardan septum kalınlığının seçilmesi

Aerocrete bloklardan septum kalınlığının seçilmesi

Cihaz ve özellikleri

Havalandırma beton bölümleri, dairelerin veya evlerin onarımı ve yeniden geliştirilmesi sürecine girerse, önce bir işaret koymanız gerekir. Hat çevresi her yerinde çivili: zemin, tavan, duvarlar. Bunu yapmanın en kolay yolu bir lazer düzlemi oluşturucusuna sahip olmaktır. Eğer orada değilse, akışla başlamak daha iyidir:

  • Tavanda, çizgiyi işaretleyin (karşıt duvarlarda iki nokta). Bunlar arasında mavi veya diğer kuru boya maddeleriyle boyanmış bir boya ipi çekilir. Onun yardımıyla, çizgiyi yendi.
  • Tavandaki çizgiler zemine kadar erimektedir.
  • Daha sonra zemin ve tavandaki çizgiler, duvarlar boyunca dikeyleri taşıyor. Doğru yapıldığında, kesinlikle dikey olmalıdır.

Bir sonraki adım, gaz betonun bir bölümünün montajıdır - tabanın su geçirmez hale getirilmesi. Zemin döküntü ve tozdan arındırılır, su geçirmez rulo malzemesi (film, çatı malzemesi, su yalıtımı, vb) döşenir veya bitümlü macunlarla sürülür.

Titreşim sönümleme şeritleri

Kayınvalidesinin oluşma olasılığını azaltmak ve ses yalıtımı özelliklerini arttırmak için titreşim sönümleme şeridi tepeye yayılır. Bunlar çok sayıda küçük hava kabarcığı olan materyallerdir:

  • sert mineral yün - mineral karton;
  • polistiren yüksek yoğunluklu, ancak küçük bir kalınlık;
  • yumuşak lif levha.

Yapıştırıcı üzerindeki bu şerit üzerinde ilk sıra bloklar serilir. Yapıştırıcının kalınlığı 2-5 mm'dir, 1 mm kalınlığında akış 30 kg / m'dir.3. Ayrıca, bölümlerin yapımı, taşıyıcı duvarlarla aynı teknolojiye göre gerçekleştirilir. Burada havalandırılmış betondan duvar döşeme teknolojisi hakkında daha fazla bilgi edinin. 

Kısa açıklıklarda - 3 metreye kadar - takviye hiç yapılmamaktadır. Daha uzun bir takviye polimer örgü, fotoğrafta olduğu gibi delikli bir metal şerit, vb.

Gazbetondan yapılmış bölmeler istenirse güçlendirilebilir

Gazbetondan yapılmış bölmeler istenirse güçlendirilebilir

Duvara bitişik

Duvar evresindeki bitişik duvarlarla iletişim sağlamak için, dikişlerde esnek bağlar döşenir - bunlar ince metal delikli plakalar veya T şeklindeki ankrajlardır. Her 3-rd satırında kurulurlar.

Duvarın ve bölümün T şeklinde bir çapa vasıtasıyla bağlanması

Duvarın ve bölümün T şeklinde bir çapa vasıtasıyla bağlanması

Gaz silikatın bir bölümü, bu tür bağlantıların sağlanmadığı bir binaya yerleştirilirse, duvara bir parça yerleştirilerek "G" harfi şeklinde bükülerek duvara sabitlenebilir.

Ankrajlar kullanıldığında, duvar ile olan bağlantı serttir, bu durumda çok iyi değildir: titreşimlerden (örneğin rüzgar) gelen sert bir çubuk, bitişik yapıştırıcıyı ve bloğun gövdesini tahrip edebilir. Abutmentin kuvvetinin bir sonucu olarak, sıfır olduğu ortaya çıkıyor. Esnek bağlantılar kullanıldığında, tüm bu olaylar blokları çok fazla etkilemeyecektir. Sonuç olarak, bağlantının gücü daha yüksek olacaktır.

Dikişlerde esnek bağlar, değilse bile, plakalar vidalara basitçe vidalanırlar.

Dikişlerde esnek bağlar, değilse bile, plakalar vidalara basitçe vidalanırlar.

Köşelerde çatlak oluşmasını önlemek için, duvar ile bölme arasında bir sönümleyici dikişi yapın. Bu, sıcak zemin ve diğer malzemeleri döşemek için kullanılan ince bir köpük plastik, mineral yün, özel bir sönümleyici bant olabilir. Bu dikişler boyunca nemin "emilmesini" dışlamak için, duvar işleminden sonra buhardeğilgeçirgen dolgu macunu.

Gaz silikat bölmelerinde açıklıklar

Bölmeler yataklanmadığından, üzerlerindeki yük aktarılmayacaktır. Bu nedenle, kapıların yukarısında, standart betonarme kirişlerin döşenmesine veya yük taşıyıcı duvarlarda olduğu gibi tam bir köprü yapmasına gerek yoktur. 60-80 cm'lik standart bir kapı için iki köşe yerleştirilebilir, bu da üstteki bloklar için bir destek görevi görecektir. Başka bir şey, köşenin açıklığın ötesine geçmek için 30-50 cm olması gerektiğidir. Açıklık daha genişse, bir kanal gerekli olabilir.

Fotoğrafta, standart kapının açılmasını güçlendirmek için, iki metal köşesi (sağda) kullanılır, soldaki açıklıkta kanallar açılır ve blokların içindeki oluklar seçilir.

Açıklık geniş değilse ve blok sadece ikiye birleştirilirse, dikişin neredeyse açıklığın ortasında olduğu şekilde bunların seçilmesi tavsiye edilir. Böylece daha istikrarlı bir açılış elde edersiniz. Köşelere veya kanallara döşenirken, bu önemli olan bir tablo olmamasına rağmen, taşıma kapasitesi fazlasıyla yeterlidir.

Havalandırılmış beton bölmelerdeki kapı açıklıkları

Havalandırılmış beton bölmelerdeki kapı açıklıkları

Metal için tutkal kururken bükülmez, açıklıklar kuvvetlenir. Dar açıklıklarda, levhaları sökmek yeterlidir, geniş destekler zeminde duran destekleyici bir yapı gerektirebilir (açıklığın ortasındaki blokların sütunlarını katlayın).

Gaz betonunun duvarlarına kapı girişini güçlendirmek için başka bir seçenek - takviye ve yapıştırıcı / harçtan güçlendirilmiş bir bant yapmak. Açılışta kesinlikle düz tahta, duvarlara çivileme. Yanlarda, çivi vidalı / tutturulmuş, bu da solüsyonu tutacak.

Kartın üstüne bir çözelti konur - 12 mm çapında üç çubuk A-III bağlantı parçası. Bölme duvarlarının üstünde, her zamanki gibi, dikişlerin kaymasını takiben döşenir. Çimento "kapmak", 3-4 gün içinde kalıp kaldırmak.

Blokların perdesindeki boşluk

Blokların perdesindeki boşluk

Son sıra - tavana abutment

Yük altında olduğundan, zeminin plakaları bükülebilir, bölümün yüksekliği 20 mm'ye kadar tavana ulaşmayacak şekilde hesaplanır. Gerekirse, üst sıranın blokları kesilir. Ortaya çıkan kompanzasyon boşluğu, bir damper materyali ile kapatılabilir: örneğin, aynı mineral mukavva. Bu seçenekle, en üst kattaki sesler daha az duyulur. Daha kolay seçenek dikişi suyla nemlendirmek ve bir montaj köpüğü ile dökmek.

Ses yalıtımı gaz beton

Gaz-silikat satıcıları yüksek ses yalıtımı yapabilmelerine ve yüksek ses yalıtımı yapabilmelerine rağmen, çok fazla abartıyorlar. 200 mm kalınlığındaki standart bir blok bile sesleri ve sesleri ve hatta daha hassas bölme duvarlarını ve hatta daha fazlasını gerçekleştirir.

Farklı malzemeden bölümlerin ses yalıtımının karşılaştırmalı özellikleri

Farklı malzemeden bölümlerin ses yalıtımının karşılaştırmalı özellikleri

Normlara göre, bölümlerin ses direnci 43 dB'den düşük olmamalı, ancak 50 dB'nin üzerinde ise daha iyi olmalıdır. Bu size sessizliği sağlayacaktır.

Farklı odalar için ses yalıtım standartları

Farklı odalar için ses yalıtım standartları

Gaz silikat bloklarının nasıl “gürültülü” olduğu hakkında bir fikir sahibi olmak için, tabloyu farklı yoğunluk ve kalınlıktaki blokların ses direncinin standart göstergeleri ile sunalım.

Havalandırılmış beton blokların ses absorpsiyon katsayısı

Havalandırılmış beton blokların ses absorpsiyon katsayısı

Blok ile görebileceğiniz gibi, 100 mm kalınlığında en düşük gereksinime biraz ulaşmıyor. Bu nedenle, havalandırılmış betonun dekorasyonunda, normlara “tutmak” için son katın kalınlığını arttırmak mümkündür. Bununla birlikte, normal ses yalıtımı gerekli ise, duvarlar ek olarak mineral yünü ile kaplıdır. Bu malzeme ses geçirmez değildir, ancak yaklaşık% 50'si gürültüyü azaltır. Sonuç olarak, sesler neredeyse duyulmaz değildir. En iyi göstergeler özel ses geçirmez malzemelere sahiptir, ancak bunları seçmek için, gaz geçirgenliği içindeki nemi engellememek için, buhar geçirgenliğinin özelliklerine bakmanız gerekir.

Eğer kesinlikle "sessiz" duvarlara ihtiyacınız varsa, uzmanlar, ses emici malzeme ile doldurulmuş 60-90 mm'lik iki ince bölümün yerleştirilmesini tavsiye ediyorlar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

39 + = 40