Dveře s větráním v koupelně

Dveře s větráním v koupelně

Význam větrání

Čerstvý vzduch v domě je zárukou pohody celé rodiny, protože v neprůchozí místnosti vytváří velkou koncentraci oxidu uhličitého a kyslíku. Kromě toho se ve vzduchu mohou hromadit toxické látky uvolňované úpravami materiálů a chemikálií pro domácnost. A pokud v obytných prostorách je problém přílivu čistého vzduchu řešen jednoduchým větráním, pak v koupelně a toaletu je situace odlišná.

Ne tak dávno nebylo uspořádání větrání v koupelně příliš důležité. Je to způsobeno nevědomostí stavitelů, ale skutečností, že se v posledních několika desetiletích zcela změnil přístup k opravám. Byly zde nové dokončovací materiály a stavební konstrukce, které mají dobré tepelně izolační, hydroizolační a zvukotěsné vlastnosti. Na jedné straně je koupelna zcela komfortní a naprosto intimní a na druhé straně nezanechává na čerstvém vzduchu žádnou šanci "proniknout" do místnosti.

Dříve, když byly praskliny v dřevěných oknech a dveře v místnostech byly volně uzavřeny, došlo samo o sobě k přirozenému proudění vzduchu. Organizace výměny vzduchu dnes vyžaduje jiný přístup. Například v koupelně, kromě nucené ventilace, měli byste se postarat o dveře, které nebudou zasahovat do proudění čerstvého vzduchu.

Význam větrání v koupelně

Větrání v dveřích v koupelně

Materiály

Dveře ze skla jsou ideální pro koupelnu z hlediska hydroizolace a tepelné izolace. Oni tolerují vysokou vlhkost vzduchu, horkou páru a změny teploty. Ovšem vzduchová skleněná dvířka prakticky neprochází (pokud nemá pro tento účel zvláštní otvory).

Dveře ze skla v koupelně

Dveře z plastu mají podobné vlastnosti jako sklo: dokonale udržují teplo a neumožňují průchod vlhkosti. Neustále v podmínkách vysoké vlhkosti, nejsou deformovány a neztrácejí se. Za cenu jsou plastové dveře mnohem levnější než skleněné nebo dřevěné dveře, ale jsou nižší než estetické vlastnosti.

Dveře z plastu s ventilací pro koupelnu

Dveře z přírodního dřeva jsou jednou z nejdražších možností, ale nejúspěšnější z hlediska větrání. Je známo, že dřevo netrpí vlhkostí a teplotními změnami velmi dobře, a proto kvalitní dřevěné dveře určené k instalaci do koupelny musí být ošetřeny antiseptiky a pokryty několika vrstvami laku.

Dveře z laminátu, dřevotřískové desky a MDF - jsou považovány za rozpočet. Mohou být instalovány jak v koupelně, tak v jakékoliv jiné místnosti v domě. U těchto dveří je obvykle možné ventilační otvory vybavit vlastními rukama. Recyklované materiály jsou pokryty speciálními roztoky, takže tolerují těsnou blízkost vody.

Dveře z přírodního dřeva s větráním pro koupelnu

Dveře z MDF a dřevotřískové desky do koupelny

Typy větrání ve dveřích

Podle pravidel by měla být malá mezera mezi spodní částí vnitřních dveří a podlahou, přes kterou se provádí přirozené větrání. Ve skutečnosti majitelé bytů zřídka opouštějí tento rozdíl, protože se obávají, že v případě povodní se voda rozšíří po celém bytě. Proto mnoho lidí používá různé těsnění nebo vybaví vstup do koupelny nehty. Z tohoto důvodu se výrobci začali vyrábět dveře do koupelny s vestavěnou ventilací. Existují dvě možnosti.

Ventilační mřížky

Konstrukce takových dveří je docela zajímavá: ve spodní části je malé okno, do něhož je vložena samotná mřížka - rám s plochými závěsy uspořádanými pod úhlem. Takto se taková mřížka nepracuje a čerstvý vzduch v místnosti bude volně cirkulovat. Větráky pro dveře jsou vyrobeny z kovu a plastu a mají různé provedení.

Koupelnové dveře s větrací mřížkou

Otvory pro odvzdušnění (kroužky)

Jedná se o jednodušší a levnější variantu. Prostřednictvím ventilačních otvorů se stejně jako mřížky nacházejí ve spodní části dveří v počtu tří až čtyř kusů. V dírách jsou vloženy plastové kroužky, které jsou zodpovědné za estetickou součást konstrukce. Na prodej najdete pokročilé modely vybavené ochrannou mřížkou pro pohlcování hluku.

Koupelnové dveře s větracími otvory

Větráky pro dveře

Koupelnové dveře s větracími otvory

Tipy pro výběr

Jak ukazuje praxe, není snadné najít ventilační dveře v obchodě, které jsou vhodné pro vaši koupelnu. Volba modelů je velmi omezená (zatímco například kovové vchodové dveře s ventilací není obtížné). Proto vám doporučujeme vybavit dvířka s větráním.

Chcete-li dělat otvory pro ventilační mřížky nebo kroužky, je nejlepší zakoupit dvířka ze dřeva nebo materiálů pro zpracování dřeva. Chcete-li řezat skleněné dveře, budete potřebovat profesionální vybavení a jak se plastová dvířka chovají, pokud začnete vrtat, je těžké předvídat.

Tipy pro výběr dveří pro koupelnu s větráním

Nechcete-li se obtěžovat při nákupu nových dveří nebo při potížích s ventilačními grily a kroužky, můžete použít starou osvědčenou metodu. Stačí jen pár centimetrů odříznout dveře ze spodku. Pokud uděláte vše úhledně, poškození vnějšího vzhledu místnosti nezpůsobí a efekt nebude horší než u moderních typů větrání.

Jak provést ventilaci ve dveřích sami?

Jedním z nejúčinnějších způsobů uspořádání napájecí ventilace v koupelně je větrací mřížka dveří. V této části vám řekneme, jak ji instalovat na dveře koupelny sami.

  • Za prvé, vezměte pravítko a změřte ventilační mřížku, kterou jste koupili (obvykle jsou součástí balení 2 kusy).
  • Poté použijte označení na dveřích, podél kterých budete řezat otvor. Zároveň přidejte 1-2 mm k délce a šířce mřížky.
  • Vyřízněte otvor v křídle dveří odpovídající velikosti (pracovní nástroje by měly být vybrány v závislosti na materiálu dveří).
  • Namontujte ventilační mřížky po obou stranách otvoru. Některé modely jsou určeny pro upevnění na stavební lepidlo, zatímco jiné mohou být upevněny na samořezné šrouby.

Je tak snadné a rychlé instalovat důležitý prvek větrání v koupelně!

Otvory pro větrání ve dveřích koupelny s vlastními rukama

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

+ 1 = 9