Bir çamaşır makinesinden su nasıl tahliye edilir?

Bir çamaşır makinesinden su nasıl tahliye edilir?

Çamaşır makinesini suyla dolu bir tankla durdurmaya karar verirseniz, genellikle suları zorla tahliye etmeniz gerekir, aksi takdirde kapının açılmasıyla birlikte su akışı size akacaktır. En kolay yol, suyun birleşmeye başladığı "Spin" modunu koymaktır. Ardından çamaşır makinesini kapatabilir ve kapıyı açarken güvenli bir şekilde açabilirsiniz.

Çamaşır makinesinin deposunda su kalırsa, nasıl boşaltılır?

Drenaj sistemi ile ilişkili arızalar, modern yıkama ekipmanının çalışmasında yaygın bir sorundur. Bu makalede, su yıkandıktan sonra depodan çıkmaması durumunda ne yapmanız gerektiği anlatılacaktır.

Hataların Nedenleri ve Kodları

Bu sorunların nedenleri çeşitlidir:

 • Komut doğru ayarlanmamış. Ayarı kontrol edin: Yanlış tuşlara yanlışlıkla basmış olabilirsiniz ve cihaz, su tahliyesinin planlanmadığı bir görev gerçekleştirir.
 • Bazı programlarda drenaj bulunmamaktadır. Bu modlardan biri olmadığınızı belirtin (örneğin, "Yün").
 • Zasory - su bertarafı ile ilgili sorunların ana nedeni. Boşaltılan hortumun mümkün olduğundan emin olun: küçük kalıntılara girebilir. Bazen sorunun sebebi tahliye filtresinde yatmaktadır. Üstatlar düzenli olarak orada düğmeler, pimler, madeni paralar ve diğer şerbetler bulurlar.
 • Boşaltma pompası (pompa) ayrıca tıkanmalara karşı da hassastır. Bu problem işitme ile belirlenir: çamaşırları boşaltmadan veya sıkmadan hemen önce ortaya çıkan bir tökezleme ve çatırtı ile karakterizedir.
 • Çöp ayrıca davul ile tahliyeden sorumlu pompayı birbirine bağlayan kısa bir boru ile de öldürülür.
 • Hortum virajı. Boşaltma hortumunun durumunu kontrol edin. Onun bükülmesinin gerçekleşmesi mümkündür.
 • Pompa arızası. Pompa yaşam belirtileri vermiyorsa, değiştirilmesi gerekecektir. Bu parçayı profesyonelce yükleyin.
 • Kontrol modülünün kırılması. Her otomatik makinede, tüm parçalarının ve elemanlarının çalışmasından sorumlu bir elektronik "beyin" bulunur. Çoğu zaman sorunun sebebi arızasında yatmaktadır.
 • Su seviyesi sensörü ile ilgili sorunlar. Bu durumda, sıvının seviyesini, gerçekte olduğundan daha düşük olarak belirleyerek yanlış bir şekilde düzeltir. Yüklenen çamaşırların ağırlığı normu aştığında da bu durum geçerlidir.
 • Teknik arıza. Drenaj sorunları genellikle ekipmanın bozulmasından kaynaklanır: burçlardan birinin hasar görüp görmediğini veya motor sargısının yanmadığını kontrol edin.
 • Kanalizasyona yanlış bağlantı. Tahliye hortumu kanalizasyona düzgün şekilde bağlanmamışsa, su tahliyesinde bir sorun oluşur. Bu durumda, bir ustanın yardımı olmadan yapamazsınız.

Hatalı bir pompa nedeniyle su çamaşır makinesinden çıkmıyor

Su, kontrol modülündeki bir arıza nedeniyle çamaşır makinesinden ayrılmaz

Su, hatalı su seviyesi sensörü nedeniyle çamaşır makinesinden ayrılmaz

Su, kanalizasyon sisteminin yanlış bağlanması nedeniyle çamaşır makinesinden ayrılmaz

Modern çamaşır makinelerinde, her bir hata ya da arıza, teknik cihazın ekranında yanan alfasayısal bir kod ile belirtilir.

Farklı markaların yıkama ekipmanı için boşaltma ile ilgili sorunlar aşağıdaki kodlarla belirtilmiştir:

 • Samsung makineleri için - E2;
 • Zanussi ve Electrolux cihazları için - EF1;
 • çamaşır makineleri için Whirlpool - F03;
 • Aparat Ariston ve Indesit - F05 veya F11'de;
 • Siemens ve Bosch markalarının ürünleri - F18, d02 veya d03;
 • çamaşır makineleri markası Beko - H5;
 • LG-OE tarafından üretilen teknik araçlar.

Çamaşır makinesi samsung E2 boşaltma sisteminde hata

Arızalı yıkama sistemi F05 çamaşır makinesi arızası

OE çamaşır makinesi yıkama sistemi hatası

Suyu boşaltma yolları

Sorunun sebebini aramadan önce, çamaşır makinesini ayırın ve suyu tahliye edin; İçindeki sıvı hacmi bazen otuz litre kadar yüksektir. Teknik cihazın türüne bağlı olarak, sudan kurtulmanız için en uygun yolu seçin.

Yeni bir örnek çamaşır makinesi

Muhafazanın alt kısmında, acil boşaltma hortumunu bulun, pelvise (veya diğer düşük kapasiteye) yerleştirin ve emniyet valfini çıkarın. Suyu boşaltın. Sonra kapıyı aç ve çamaşırları çıkar; kendin bas.

Çamaşır makinesinden suyun acil olarak boşaltılması

Çamaşır makinenizde acil durum hortumu yoksa, suyu, gövdenin altındaki dairesel bir delik olan özel bir filtreden geçirin. Bazen küçük bir paneli kaplar. Muhafazayı hafifçe eğin ve kilitleyin. Altından uygun bir rezervuar yerleştirin ve boşaltma filtresini, herhangi bir çaba sarf etmeden ve ani hareketleri kendisinden çıkarmadan yavaşça açın. Filtrenin tıkanmaması için açılması mümkün değilse, tamburu pompaya bağlayan drenaj borusuna ulaşılması ve suyun içinden boşaltılması gerekir.

Geri dönüşsüz bir vana ile donatılmamış makineler için, aşağıdaki yöntem etkilidir: 3-5 saniye boyunca, boşaltma hortumuna bir miktar su aktarın ve daha sonra hortumun serbest ucunu depo seviyesinin altında bulunan bir tankın içine yerleştirin. Basınçtaki fark sıvının hareket etmesine ve tamburun boşalmasına neden olur.

Aşağıdaki videoda suyu boşaltmanın bu yollarına görsel olarak bakabilirsiniz.

Eski stil çamaşır makinesi

Merkezi su kaynağı ve kanalizasyon sistemine sahip olmayan evlerde, aktivatör tipi olan eski tip makinelere tercih edilir. Bu tür cihazlardaki su, üst kısımdan dökülür, ancak mahfazanın dibinde bulunan bir drenaj hortumundan süzülür.

Aktivatör makinesinin deposundan su aşağıdaki yollarla çıkarılabilir:

 • yapının eğilmesi, sıvının kenarı boyunca akması;
 • bir pompa kullanarak;
 • bir kepçe ya da diğer uygun gereçlerle suyu dışarı atmak.

Eski moda bir çamaşır makinesinden suyu tahliye etme yolları

sorun giderme

Sudan kurtulduktan sonra, arızanın sebebini arayın. Tahliye filtresinden başlayın. Enkazdan temizleyin ve durulayın. Pompayı inceleyin, doğrudan filtrenin altına yerleştirilir. Pompa tıkanmamışsa, filtreyi orijinal konumuna getirin.

Çamaşır makinesinin tahliye filtresinin temizlenmesi - drenaj sistemine hasarın önlenmesi

Boşaltma hortumunu ve sifonunu inceleyin. Hortumun bir ucunu boş bir kaba koyun ve sıkma işlemini gerçekleştirin veya boşaltma modunu ayarlayın. Bir sıvının görünümü, sorunun nedeninin hatalı bir kanalizasyon sisteminde yattığını gösterir. Su cihazın içinde kalırsa, sorun makinenin agregatlarındadır.

Makine boşaldığında, çamaşır makinesinin tahliye hortumunun kontrol edilmesi

Tamburu pompaya bağlayan dallanma borusunun tıkanması, aynı zamanda drenajın tıkanmasını da gerektirir. Bu durumda, makineyi demonte etmek, tüm bağlantı elemanlarını temizlemek ve drenaj pompasının durumunu kontrol etmek gereklidir.

Arızanın nedeni belirlenmemişse, kontrol modülünü araştırın. Bir multimetre (test cihazı) kullanarak voltajı kontrol edin. Elektrik beslemesi bozulursa, elektronik ünitenin değiştirilmesi gerekir. Bu karmaşık süreç beceri ve özel eğitim gerektirir, bu yüzden modülü kendiniz değiştirmek tavsiye edilmez.

Makine suyu boşaltırsa, çamaşır makinesinin kontrol modülünü kontrol etme

İpuçları

Dikkatli sahibi, cihazın açık kapağından zemine akmadan önce cihazın arızasını belirleyecektir. Deşarj sisteminde meydana gelen ihlalleri gösteren bir takım işaretler vardır. Çoğunlukla, işletim cihazının sesindeki bir değişiklik, sorunu bildirir: alışılmış vızıltıyla, dışarı sızan su üfürümünü duymayacaksınız. Bir başka açık işaret ise, çamaşırın yıkanmasından sonra bile sıvının depoda kalmasıdır.

Ancak, çoğumuz yıkamanın seyrini takip etmiyoruz, bu nedenle su dökülmesine ilişkin sorunların fark edilmediği ve “taşkın” ın sürprizle karşılaştığı durumlarda sıkça karşılaşılan durumlar var. Kendi kendini kontrol etmeyin, kapağı mümkün olduğunca çabuk kapatın ve yerden su toplayın. Ekipmanı boşaltın ve suyu mevcut olan şekilde boşaltın.

Çamaşır makinesi su tahliye etmezse - ipuçları

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

− 7 = 3