Bir daire için mini sauna

Bir daire için mini sauna

Sauna neredeyse herkes tarafından sevilir, çünkü sadece hoş değil, aynı zamanda sağlık için de (bazı kontrendikasyonlar hariç) sıcak, aromatik bir buhar odasında olması çok yararlıdır. Bu nedenle biz kırsal çıkmak ve spa-salonları ve fitness merkezlerinde seans gelmek zorunda çünkü - Ne yazık ki, kent sakini saunaya erişim genellikle değildir yönetir. Bütün bunlar gereksiz harcamalar ile ilgilidir - sadece geçici değil, aynı zamanda parasaldır.

Bugün, saunanın gerçek uzmanları, kendi dairelerinde uygun bir zamanda sağlık prosedürlerini alma fırsatına sahiptir. Mini saunadan üç farklı şekilde alabilirsiniz: hazır bir kabin satın alın, kroki üzerinde sauna sipariş edin ya da kendi ellerinizle sauna yapın. Seçebileceğiniz seçenek size bağlıdır. Bu yazıda, evdeki saunaların mevcut çeşitlerini ve kendi dairenizde bir sauna inşa etmeyi anlatacağız.

Bir daire için küçük saunalar

Türleri, artıları ve eksileri

Dünyada var olan tüm çeşit çeşit saunalardan, sıradan bir şehir dairesine sığdırmak için sadece iki tane var: klasik Fin buhar odası ve kızılötesi sauna. Bu türlerin her birinin özelliklerini ele alalım.

Fin saunası ülkemizde özel bir popülerlik kazanmıştır, çünkü etkisi Rus hamamına çok benzer. Ancak, normal saunadan farklı olarak, Finli bir buhar odasında buhar, ıslak değil, kuru. Fin saunasında hava genellikle 100 ila 120 derecelik bir sıcaklığa kadar ısınır, bu nedenle uzun süreli iyi eğitimli insanlar uzun süre orada kalabilirler. Fırında sıcak taşların dökülmesiyle büyük miktarda sıcak buhar elde edilir.

Bir daire için Fin mini sauna

Fin buhar odasının dairesinde yer alan cihaz, su geçirmezlik ve güçlü bir havalandırma sistemi düzenlemesini gerektiriyor, ayrıca yangın güvenliği gereksinimlerine uymak gerekecek.

Fin saunasının diğer dezavantajları, insan müköz membranları üzerinde kontrendikasyonların ve olumsuz etkilerin büyük bir listesini içerir.

Bir daire için Fin mini sauna

Bir daire için Fin mini sauna

Kızılötesi sauna son zamanlarda daha fazla hayran kazandı. Bu kızılötesi ışınlar vücuda zararsız, böylece onun dairesinde onu donatmak önce okumak böylece geleneksel "sıcak" sauna kaçınmak isteyenler için buhar bu tür (gerçi, kızılötesi sauna, bazı sınırlamaları olduğunu unutmayın olmasından kaynaklanmaktadır kontrendikasyonların bir listesi ile). Kızılötesi ışınlar havayı ısıtmaz ve bu nedenle vücut, kas ve kemik dokusunun derin katmanlarına ısıtır. Kabin içindeki hava sıcaklığı 60 derecenin üzerine çıkmaz, bu nedenle kızılötesi saunada oldukça rahattır. Kızılötesi saunanın önemli bir avantajı düşük güç tüketimidir.

Bir daire için kızılötesi mini sauna

Daireniz sağlık oturumları sabit saunalar tam kurulumu için yer tahsis ve almak için mümkün değilse yine ev modeli portatif sauna bakmak istiyorum.

Apartman koşullarında aşağıdaki tipler en uygun olanlardır:

 • Fitobochka - ahşap varil içindeki sauna seansları genellikle çeşitli sağlıklı yaşam merkezlerini sunar. Namlu büyüklüğü, yetişkin insanına özgürce uyum sağlar. İnfüzyonları şifalı otlar kullanarak yapabilirsiniz.
 • Doku saunası aynı zamanda metal bir çerçeve üzerine gerilmiş yoğun bir kumaştan oluşan bir tür varildir. Katlanan bu mini sauna pratik olarak yer kaplamaz, dolapta ya da yatağın altında saklanabilir. Bu cihazın dezavantajı büyük bir elektrik tüketimi, çünkü yapı içinde güçlü ısıtıcılar var.

Ev için doku sauna

Daire için Fitobochka

fitobochka

anlaşma

Evde gerçek bir buhar odası kurmaya karar verdikten sonra, bazı durumlarda hak talepleri için hazır olmanız gerekir. Bu nedenle, bir ev saunasının ekipmanına başlamadan önce, bu kuruluşların onayını alacaksınız. Bir izin için başvurmanız gereken örneklerin tam listesi, ikamet yerine göre değişir, çünkü aynı ülkede bile şartlar değişebilir.

Eğer Rusya’nız varsa, büyük ihtimalle, rızaya ihtiyacınız olacak:

 • Devlet İtfaiyesi;
 • Devlet Konut Müfettişliği;
 • Ev sahibi dernekleri;
 • Sıhhi ve Epidemiyolojik Servis;
 • Rospotrebnadzor;
 • Devlet inşası denetimi denetimleri.

Tüm belgelerin toplanması size oldukça fazla zaman ve biraz para kazandıracak, ancak muhtemelen izin alacaksınız.

Ev mini sauna için belgeler

Kendi ellerin nasıl yapılır?

Şehir apartmanında tam teşekküllü bir sauna inşaatı zahmetli bir süreçtir. Güzel, konforlu ve en önemlisi güvenli bir saunaya sahip olmak için bazı önemli noktalara dikkat etmeniz gerekir:

 • Elektrik güvenliği. Buhar odasını düzenlerken kullanacağınız tüm elektrikli ekipmanlar, nemden uygun bir koruma derecesine sahip olmalıdır. Kablolama gizli bir şekilde yapılmalıdır. Bir kablo, aydınlatma ve diğeri fırın için "cevap "lamalıdır. Kablo tesisatına bir artık akım cihazı ve topraklama elemanları bağladığınızdan emin olun.
 • Havalandırma. Kızılötesi hariç tüm sauna türleri için gereklidir. Havalandırma sistemi, hava akışını sağlayan kapılardaki bir kukuleta ve deliklere sahip olmalıdır. Havalandırma duvara veya tavana yerleştirilebilir, ana şey fırının önünde yer almasıdır.
 • Duvar ve zemin kaplamaları. Kuru bir buhar odası hakkında konuştuğumuzdan, kanalizasyon için suyu donatmaya gerek yok. Zemin seramik fayans veya ahşap tahtalarla döşenebilir. Duvar kaplama için genellikle bir çam kirişi kullanılır. Kiriş, en az beş yerde kaide tırnaklarına sabitlenir, bu nedenle çerçeve üzerinde çok sayıda çapraz parçayı sabitlemek gerekir.
 • Isınma. Termal bariyer tabakası oluşturmak için, sadece ısıtıldığında zehirli maddeler yaymayan malzemeler kullanabilirsiniz. Çoğu zaman bu amaçlar için mineral yünü seçin. İlk ısı yalıtım katının üstünde sabit folyo (zımba ve folyo bant yardımı ile) bulunur. Folyo bir kontrol çubuğu ile döşenir ve sadece çubuk eklenir.
 • Fırın. Geleneksel olarak, ev tipi saunalarda, sözde elektrikli ısıtıcı kullanılır (kızılötesi sauna hariç - infrared ısıtıcılar monte edilir). Daireye elektrikli soba yerleştirilirse, elektrikli soba bağlantısıyla ilgili herhangi bir sorun olmayacaktır - elektrikli ekipmanın gücü başka bir sobaya bağlanmak için yeterlidir. Ancak, gaz boru hattına bağlı dairelerde, bazı zorluklar var. Sorun iki şekilde çözülebilir: küçük bir kapasiteye sahip bir ocak bağlayarak (bu durumda sauna en az birkaç saat ısıtılır) veya ısıtıcıyı ağa bağlamak için ayrı bir giriş düzenleyerek (burada profesyonel bir elektrikçiye ihtiyacınız olacaktır).
 • Kapı Kapı ve buna göre, kapı mümkün olduğunca küçük olmalıdır - bu yüzden ısıyı korumak daha iyi olacaktır. Araç izin verirse, kapı gerçek saunalarda olduğu gibi masif ahşap masiflerden yapılmalıdır. Güvenlik gereksinimlerine göre, kapıya ısıya dayanıklı bir cam eklenti yerleştirilmelidir.
 • İç donanım Sauna içinde minimum miktarda mobilya bulunmalıdır. Banyo aksesuarları için yeterli koltuk, ayaklık ve raflar. Uzmanlar, bir ıhlamurdan sauna için aksesuar yapmayı tavsiye ediyor. Üst koltuğun optimum yüksekliği 110 cm'dir.

Kendi elleriyle ev mini sauna

Ev saunası tasarlama aşamaları

Kendi elleriyle bir daire için mini sauna

İpuçları

 • Çok sık saunaya gitmeyin. Tavsiye edilen ziyaret sıklığı sağlık durumuna bağlıdır, bu yüzden burada her şey ayrı ayrı kararlaştırılır. Bir kişi her gün oturum yapabilir, diğerleri ise haftada sadece bir veya iki kez gerekir.
 • Saunaya gitmenin en iyi zamanı, yatmadan önce sabah veya akşam erkendir. Saunadan önce gözenekleri kirlenmeden temizlemek için duş almalısınız. Saunadan sonra, yıkamayı ve biraz zaman geçirmeyi unutmayın.
 • Ter bezleri aktif başlar saunada değil önceki 10 dakikadan daha çalışmak, böylece kokpitte en az 15 dakika oturabilir, böylece ısıtma için rahat bir sıcaklık sorun.
 • Sauna temiz bir havlu ile yürümeli. İlk olarak, hijyeniktir ve ikinci olarak, havlu ter emer, böylece koltukların saflığını korur.
 • Mümkün olduğu kadar saf su içmeyi unutmayın. Seans sırasında çok fazla sıvı kaybedersiniz, bu nedenle stoğun yeniden doldurulması gerekir.
ev için mini sauna

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

− 2 = 5