Çamaşır makinesinin tamburunu nasıl temizlerim?

Çamaşır makinesinin tamburunu nasıl temizlerim?

Çamaşır makinesi temiz tutmamıza yardımcı olur, ancak bazen kendini temizlemeyi gerektirir. Kirli şeylerle, ev kimyasallarıyla ve şüpheli kalitede musluk suyuyla sürekli temas, cihazın içinde plak oluşumuna yol açar. Bu sadece yıkama kalitesine zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda çamaşır makinesinin çalışmasını da olumsuz etkiler. Günümüzün makalesinde bulunan baterideki kirleri nasıl temizleyeceğiz.

Bir çamaşır makinesinin tamburunu temizlemek için ne

Nedenleri ve kirlilik türleri

Kirlilik türü

Oluşma nedeni

pislik

Magnezyum ve kalsiyum tuzlarının büyük miktarlarda mevcut olduğu, çok sert su nedeniyle çamaşır makinesinin metal elemanlarında ölçek belirebilir.

Ev kimyasalları kalıntıları

Tozun ve koşullandırıcının kalıntılarından elde edilen plak, genellikle, suda iyi çözünmeyen, kötü kalitede olan yıkama araçlarının kullanılması nedeniyle ortaya çıkar; başka bir olası neden ise ev kimyasallarının tavsiye edilen dozunun fazla olmasıdır.

Yağ ve çamur çökeltileri

Sık sık yağ, benzin, yağ, akaryakıt ve diğer pek çok çıkarılabilir maddede kirlenmiş iş kıyafetlerini yıkarsanız, kalıntıları tamburun üzerine yapışkan, koyu renkli bir plak şeklinde yerleşebilir.

Çamaşır makinesinde ev kimyasallarının kalıntıları - temizlik

Çamaşır makinesinin tamburunu teraziden temizleme

Çamaşır makinesi tamburunun kir ve yağ birikintilerinden temizlenmesi

para

Her metresi, davulun kirden temizlenmesi için ne anlama geldiğini kendisi belirler. Asit ve alkaliler bazında üretilen hazır giyim preparatları ile ağırlıklı olarak bu kimyasal bileşiklerin kullanımına dayanan halk tarifleri arasında seçim yapmayı tercih edin. İlk yöntem daha hızlı ve daha az emek-yoğun, ve ikinci yöntem daha ekonomiktir. Halk ve mağaza araçlarının etkinliği yaklaşık olarak aynıdır.

Çamaşır makinesi tamburları için yıkama araçları

Evde temizlik karışımları yapmak için kullanılan en popüler malzemeleri listeleyelim:

  • sitrik asit - En etkili araç olarak kabul edilir, hazır birçok temizleyicinin bileşiminde bulunur;
  • asetik asit - sitrik asitin bir analogu olarak kullanılır;
  • kabartma tozu - Diğer araçlarla bir komplekste daha etkilidir;
  • ağartıcı - Dikkatli kullanıldığında, sadece iyi temizlenmez, aynı zamanda hoş olmayan bir koku giderir;
  • bakır vitriol - Antiseptik tedavide olduğu gibi kirletici maddeleri çıkarmak için çok fazla kullanılmaz: stylalki içinde görünebilen mantar ve küfü ortadan kaldırır.

Çamaşır makinesi çamaşır yıkamak için çamaşır suyu

Bir çamaşır makinesinin tamburunu temizlemek için soda

Bir çamaşır makinesinin tamburunu temizlemek için bakır mesane

Temizlik yöntemleri

Kiri bir ağartıcı veya asetik asitle temizleyin

Eldivenlerle çalışmak gereklidir ve solunum sistemini tıbbi bir maske ile korumanız önerilir. Ev süngeri veya yumuşak bir bez üzerine az miktarda para uygulayın ve tamburun tüm yüzeyini iyice silin. Daha sonra durulama modunu çalıştırın. Makinenin içine yerleştirilen para miktarını en aza indirmek için, durulama işlemini iki kez tekrarlayın.

Çamaşır makinesinin tamburunu sirke ile temizleme

Tamburu sitrik asitle temizleyin

Sirke aksine, sitrik asit tamburun içinde değil, deterjan tozunun haznesinde kaplanmalıdır. En uzun yıkama modunu başlatın, toz sitrik asit yerine kap içine koyun. Yıkama programı tamamlandığında, ek durulamayı açın.

Daha fazla ayrıntı için aşağıdaki videoyu izleyin.

Kabartma tozu içeren bir çözelti ile kirden kurtuluruz

Küçük bir miktar su ile kabartma tozu birkaç yemek kaşığı seyreltin, böylece kalın bir yulaf ezmesi oluşur. Bir sünger kullanarak bu karışımı tambura sürün. Çözeltiyi 30 dakika bırakın - bu süre zarfında sertleşmelidir. Bundan sonra, bir sünger veya paçavra ile kurulayın, oluşan kabuğun kiri ile birlikte kazıyın.

Bir çamaşır makinesinin tamburunu temizlemek için soda ve sudan makarna

Çamaşır makinesinin tamburunu soda ile temizleme

Bakır sülfat tozu yardımıyla mantar ve küf oluşumunu engelleyin

Başlangıç ​​olarak, bir litre kaynamış su ve 30 gram tozdan oluşan bir çözelti hazırlamanız gerekir. Karışımı işlemeden önce lastik eldiven giyin. Çözeltiyi iyice karıştırın, süngeri içine sokun ve tamburun tüm yüzeyini dikkatlice uygulayın. Ardından üniteyi bir gün için iyi bırakın. 24 saat sonra, besleyicideki tozu doldurun ve yıkama programını başlatın. Sonundan sonra programı tekrar açın, ancak bu sefer yıkama aracı olmadan.

Bir çamaşır makinesinin tamburunu temizlemek için bir bakır sülfat çözeltisi

Temizlemeye değer başka ne var?

Bir çamaşır makinesinin tamburunda algılayabileceğimiz kirlilik, ünitenin çeşitli kısımlarında biriken şeylerin sadece bir kısmıdır. Aslında, birimin içine çok sayıda enkaz parçacıkları yerleşir. Onlara ulaşmak için çamaşır makinesinin sökülmesi gerekiyor. Çoğu zaman, çamur plakasından, boru şekilli bir ısıtma elemanı, bir tahliye filtresi, ambarın erişim açıklığında bir sızdırmazlık kauçuk manşonu ve manşetin tutturulduğu bir kasnak vardır.

Tamburun dış tarafındaki kir ve pislik ve çamaşır makinesinin tankı

Kauçuk manşonlu çamaşır makinesinde kirlenme

Kir çok ciddi değilse, bu parçalar tambur ile aynı şekilde temizlenebilir. Bununla birlikte, bazı durumlarda, biriken kir, parçanın kullanılamaz hale gelmesine neden olur - ve sonra değiştirilmesi gerekir. İşte bu nedenle çamaşır makinesinin durumunu izlemek, işleminde en ufak bir değişikliğe dikkat etmek çok önemlidir. Zamanla, temizlenmiş kirlenme ve önleyici bakım, sadık yardımcınızın ömrünü uzatmaya yardımcı olacaktır.

Tamburun ve çamaşır makinesinin diğer elemanlarının önleyici temizliği

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

− 1 = 3