Gaz kolonunun su ünitesi

Gaz kolonunun su ünitesi

Gaz kolonunun iç yapısı oldukça karmaşıktır ve çok sayıda ayrıntıyla temsil edilir. Bunlardan biri de su azaltıcı, su bağlantısı, su regülatörü veya "kurbağa" olarak adlandırılan bir su bloğu. Isı değiştiricinin önündeki sütunun içinde yer alır ve aparatın içine akan su akışına bağlı olarak kolonun çalışmasını düzenlemekten sorumludur.

Gaz kolonunun su ünitesi (kurbağa)

türleri

Üretim malzemesine bağlı olarak su bloğu:

 • Pirinç, çinko ile bir bakır alaşımından yapılmıştır. Pirinç genellikle sıhhi tesisat armatürlerinin oluşturulmasında kullanılır.
 • Plastik. Böyle bir düğüm çok pratiktir ve uzun bir servis tarafından karakterize edilir.
 • Polyamid. Bu tür bir bloğa ilave dayanıklılık, bileşiminde mevcut olan cam elyaf tarafından sağlanır.

Pirinç Suyu Komplesi Gaz Kolonu

Pirinç Suyu

Gaz kolonunun plastik su hortumu

Plastik su düğüm

Polyamid su damlası gaz sütunu

Poliamid su düğüm

Çalışma prensibi

Su ısıtıcısının gaz ısıtıcısındaki ana görevi, vinç açıldıktan sonra sütunu başlatmak ve musluk açıkken normal çalışmasını sağlamaktır. Ayrıca, bu düğüm gelen suyun akışını düzenlemek için önemlidir. Su basıncı yeterli değilse, redüktör ayrıca, kolonun aşırı ısınmasını önleyen koruyucu bir fonksiyon uygulayacaktır.

Su ünitesinin çalışması, dişli kutusunun üzerindeki su akışının etkisine dayanmaktadır. Kolona giren su diyafragmanın yanı sıra diski de etkiler (aynı zamanda bir mantar olarak da adlandırılır). Konumlarının değiştirilmesi, gaz ünitesinin valfini harekete geçiren çubuğu etkiler ve böylece gaz brülöre akmaya başlar.

Sıcak su musluğu kapanır kapanmaz, diyafram ve mantar üzerindeki basınç azalır. Bu, gaz vanası üzerindeki etkisini azaltır, bu da gaz erişimini kapatır ve cihazı kapatır. Gaz sütunu açılmadığında, su düğümü çalışmaz.

Gaz kolonunun su tertibatının çalışma prensibi

dizayn

Su azaltıcı aşağıdakilerden oluşur:

 • Vidalar ile taban ve kapakları.
 • Çubuğa (plaka) bağlı bir diski olan diyaframlar (membranlar).
 • Akış kontrolörü.
 • Venturi memeleri.
 • Akış düzenleyici.
 • Sıcaklık seçici.
 • Sıcak su için filtreler.

Aşağıdaki kısa videoda, küçük ve büyük su düğümlerinin aygıtı gösterilmektedir.

Tipik arızalar

Bir su bloğu arızası, gaz su ısıtıcılarının en yaygın arızalarından biri olarak kabul edilir. Ünitenin arızalanmasının en yaygın nedeni, zarın deformasyon veya kirlenmesidir. Üzerine tuz konabilir ve çatlaklar da oluşabilir. Böylesi hasarlarla, düğüm, gazın sütuna erişimini engelleyen işlevini durdurur.

Ayrıca, sıkça karşılaşılan bir sorun da, su indirgeyicinin filtrelerinin tıkanmasıdır ve cihazın sık sık açılıp kapanması nedeniyle ünitenin yıpranması nedeniyle sızdırmazlıkların yerinde sızıntıya neden olur.

Gaz kolonunun su ünitesinin aşınmış membranı

Bir gaz kolonunun bir su redüktörünün filtresi

Su düğümünü şu şekilde kontrol etmelisiniz:

 • Su basıncı normaldir, ancak kolon açılmaz (membran hasar görür veya gövde kirlenir).
 • Soğuk su basıncı normaldir ve sıcak su çok zayıf bir kafa ile gelir (tıkanma oluşur).
 • Sıcak su musluğu açıktır ve kolon bir süre sonra çalışmaya başlamıştır (akış regülatöründeki problem).
 • Sıcak su musluğu kapalı, ancak kolon hala bir süre çalışıyor (akış regülatöründe sorun).
 • Kolon çalışma sırasında kapanır veya gerekli gücü (membran hasar görür) kazanmaz.

Su bağlantısına bağlı gaz kolonunun arızaları

Onarım ve bakım

Gaz kolonunun düzgün çalışması için, su birimi periyodik olarak sökülmeli ve temizlenmeli ve deformasyon alanlarının ve küçük çatlakların zamanında tespiti için incelenmelidir. Bu parçanın en küçük deformasyonu ile bile membranın su redüktörüne değiştirilmesi tavsiye edilir.

Kolonun su ve gaz kaynağından ayrılması, basıncı boşaltmak için sıcak su musluğunu açmanız gerekir. Bundan sonra, muhafaza kapağını çıkarmak ve soğuk su borusunda bir su azaltıcı bulmak gereklidir. Sabitleme parçalarını somunun borularına ve sabitleme redüktörünü gaz tertibatına sökerek regülatör çıkarılabilir.

Açmak için, iki parçayı (genellikle sekiz) tutan cıvataların etrafındaki daireyi gevşetin. Membranı ve gövdeyi inceledikten sonra, gerekli manipülasyonları (temizlik, değiştirme) gerçekleştirin, ardından montajı monte edilir ve sütunun içindeki yerine monte edilir. Bu durumda, memelerin bağlantısının karıştırılmaması önemlidir (girişin çapı daha büyük olmalıdır). Ayrıca tüm bağlantıların yeterince sızdırmaz olduğundan emin olun.

Gaz kolonunun su tertibatının onarımı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

− 1 = 2