Ako nainštalovať split systém (klimatizácia) sami

Prekonanie letného tepla a plynulosti pomáha technológii klímy a najmä rozdelené systémy, ktoré sa zvyčajne nazývajú klimatizačné zariadenia. Technika nie je lacná, ale najhoršia zo všetkého, že pre jej inštaláciu musíte zaplatiť o niečo menej ako zariadenie. Pretože mnoho ľudí premýšľa o vlastnej inštalácii. Inštalácia klimatizácie s vlastnými rukami je možná, ale existuje veľa malých vecí a funkcií, ktorých neznalosť vedie k rýchlemu opotrebovaniu zariadení. Podrobné pokyny krok za krokom vám pomôžu urobiť všetko správne. 

Inštaláciou klimatizácie vlastnými rukami ušetríte značné množstvo

Inštaláciou klimatizácie vlastnými rukami ušetríte značné množstvo

Vyberte miesto

Inštalácia klimatizácie vlastnými rukami začína určením polohy zariadenia. Keďže split systém pozostáva z dvoch alebo viacerých blokov, budete musieť vybrať miesto pre obe. Súčasne je potrebné brať do úvahy, ako chladný vzduch prúdi v dome alebo byte, a tiež zohľadniť technické požiadavky.

Začnime s technickými požiadavkami. Pri výbere umiestnenia vnútornej jednotky berieme tieto požiadavky do úvahy:

  • od bloku po strop - nie menej ako 15 cm (pre niektorých výrobcov nie menej ako 20-30 cm);
  • na stenu zo strany - nie menej ako 30 cm;
  • na prekážku, ktorá bude rozbitá prietokom studeného vzduchu - nie menej ako 150 cm.
Bežné možnosti inštalácie klimatizačných zariadení

Bežné možnosti inštalácie klimatizačných zariadení

Vonkajšia jednotka sa zvyčajne umiestňuje obvykle v blízkosti okna alebo na otvorenom balkóne, ak je. Na zasklenom balkóne / loggii je možné inštalovať na plot (ak má dostatočnú nosnosť) alebo vedľa steny. Ak žijete v prvom alebo druhom poschodí vysokej budovy, vonkajšia jednotka sa ju snaží umiestniť nad úroveň okna - od prechádzajúcich. Na vyšších podlažiach môžete umiestniť pod oknom alebo na bok.

Ak je inštalácia klimatizácie s vlastnými rukami plánovaná v súkromnom dome, miesto sa vyberá zvyčajne na základe nosnosti stien. Ak je vetraná fasáda, môžete použiť špeciálnu montáž alebo zavesiť jednotku na základňu, ak je.

Pri výbere umiestnenia blokov rozdeľovacieho systému je tiež potrebné pamätať na to, že vo väčšine prípadov sa normalizuje minimálna a maximálna vzdialenosť medzi blokmi. Presné čísla závisia od výrobcu. Napríklad minimálna vzdialenosť môže byť 1,5 m, 2,5 m (rôzne modely Daikin) a dokonca 3 metre (Panasonic). U niektorých výrobcov nie je minimálna dĺžka regulovaná, to môže byť akékoľvek. V tomto prípade môžete nainštalovať jednotky back-to-back. Inštalatéri takýto spôsob inštalácie sa nazýva "sendvič".

Spustenie inštalácie klimatizácie vlastnými rukami s výberom miesta

Spustenie inštalácie klimatizácie vlastnými rukami s výberom miesta

Trochu jednoduchšie je situácia s maximálnou vzdialenosťou medzi dvomi blokmi. Zvyčajne je to 6 metrov. Možno viac, ale potom potrebujete dodatočné doplnenie paliva systému freon, a to - dodatočné náklady a značné. Preto sa pokúste investovať do požadovaných 6 metrov.

Čo sa bude vyžadovať pri montáži

Pravdepodobne viete, koľko stojí za inštaláciu klimatizačného zariadenia odborníkmi. Na otázku, prečo tieto ceny, pretože práca je len na 3 hodiny, sa odpovedá, že veľmi nákladné zariadenie a jeho odpisy predstavujú významný podiel na nákladoch. Možno je to pravda, ale väčšina z týchto zariadení sa už môže nachádzať v priestoroch. Výnimkou je vákuové čerpadlo, ale mnohé brigády robia bez neho, pretože je naozaj veľa normálne a nie je nič dobré robiť zlú.

Pri inštalácii je dôležité dodržiavať horizontálnu inštaláciu jednotiek. To si vyžaduje dobrú úroveň budovy

Pri inštalácii je dôležité dodržiavať horizontálnu inštaláciu jednotiek. To si vyžaduje dobrú úroveň budovy

zariadenie

Pre inštaláciu klimatizácie s vlastnými rukami budete potrebovať nasledovné vybavenie: