Ako pripojiť káble

Pri elektroinštalácii alebo oprave elektrického vedenia, pri pripájaní domácich spotrebičov a mnohých ďalších prác sa vyžaduje pripojenie vodičov. Aby bolo spojenie drôtov spoľahlivé a bezpečné, je potrebné poznať vlastnosti každého z nich, kde a kedy, za akých podmienok sa môžu používať. 

Existujúce spôsoby pripojenia vodičov

Hlavné spôsoby pripojenia vodičov v dome alebo byte

Hlavné spôsoby pripojenia vodičov v dome alebo byte

Pripojenie drôtov môže byť vykonané niekoľkými spôsobmi:

  • Zváranie - najspoľahlivejšia metóda, ktorá poskytuje vysokú spoľahlivosť spojenia, ale vyžaduje zručnosti a prítomnosť zváracích strojov;
  • Terminály - jednoducho uskutočniteľné a pomerne spoľahlivé pripojenie;
  • spájkovanie - funguje dobre, ak prúdy neprekračujú normatív a pripojenie sa nezohrieva na teploty nad normou (65 ° C);
  • krimpovacie rukávy - vyžaduje znalosť technológie, špeciálne kliešte, ale spojenie je spoľahlivé;
  • používajú sa pružinové svorky - wago, PPE - sa rýchlo inštalujú, za podmienok fungovania poskytujú dobrý kontakt;
  • skrutkové spojenie - jednoduché vykonávanie, zvyčajne používané v ťažkých prípadoch - v prípade potreby prechod z hliníka na meď a naopak.

Špecifický typ zlúčeniny je vybraný na základe mnohých faktorov. Je potrebné vziať do úvahy materiál vodiča, jeho prierez, počet žíl, druh izolácie, počet vodičov, ktoré budú pripojené, ako aj prevádzkové podmienky. Na základe týchto faktorov a zvážte každý typ pripojenia.

Zváranie - vysoká spoľahlivosť za všetkých podmienok

Keď sú drôty spojené zváraním, vodiče sú skrútené a koniec je varený. V dôsledku toho sa vytvorí kovová guľa, ktorá zabezpečuje stabilné a veľmi spoľahlivé spojenie za všetkých podmienok. A spoľahlivý je nielen z hľadiska elektrických vlastností, ale aj mechanicky - kov spojených drôtov vytvára po tavení monolit a nie je možné izolovať jednotlivé vodiče.

Zváranie - je dôležité ohriať kov, ale neroztaviť izoláciu

Zváranie - je dôležité ohriať kov, ale neroztaviť izoláciu

Nevýhodou tohto typu pripojenia drôtu je to, že pripojenie je 100% trvalé. Ak potrebujete niečo zmeniť, musíte odstrihnúť fúzovaný kus a znova upraviť všetko. Preto pre takéto spojenia zostane nejaká rezerva drôtov - v prípade možnej zmeny.

Medzi ďalšie nevýhody je potrebný zvárací stroj, zodpovedajúce elektródy, tok a pracovné zručnosti. Okrem toho to vyžaduje veľa času na zváranie, je potrebné chrániť okolité objekty a je stále nepríjemné pracovať so zváračom vo výške. Pretože elektrikári sa tento typ kĺbov používajú vo výnimočných prípadoch. Ak to urobíte "pre seba" a máte dobré námahy pri manipulácii so zváracím strojom, môžete si prax vyskúšať. Hlavným trikom nie je tavenie izolácie, ale zváranie kovu.

Po ochladení je zváranie izolované. Môžete použiť izolačné pásky, môžete - tepelné zmršťovacie hadice.

Pripojenie drôtov krimpovaním

Pre krimpovacie drôty je potrebná špeciálna hliníková alebo medená rukáv - vyberá sa na základe rozmerov krútenia (priemer lúča) a materiál sa odoberá rovnako ako materiál vodičov. Otočené a zbalené na svietenie drôtov sú skrútené, obliekajú sa na tubusový rukáv, ktorý je upnutý špeciálnymi roztočmi.

Príklad zvlňovacích vodičov s objímkou

Príklad zvlňovacích vodičov s objímkou

A rukávy a roztoče sú rôzne, niekoľko druhov. Každý z nich má svoje vlastné pravidlá použitia (počet drôtov, ktoré môžu byť zabalené do objímky), v ktorých je potrebné dobre sa pohybovať. Je potrebné zabaliť káble podľa určitých pravidiel, zmerať veľkosť prijatého zväzku, prispôsobiť ich požiadavkám. Vo všeobecnosti je dosť strašné zamestnanie. Preto tento typ pripojenia vodičov používajú hlavne profesionálni elektrikári a ešte častejšie sa prepínajú na pružinové svorky.

Svorkovnice

Jedno z najjednoduchších a najspoľahlivejších káblových spojov je cez svorkovnice. Existuje niekoľko typov, ale skoro všade sa používa skrutkové spojenie. Existujú hniezda rôznych veľkostí - pre rôzne veľkosti vodičov, s rôznym počtom párov - od 2 do 20 alebo viac.

Samotná svorkovnica je plastový kryt, v ktorom je uzatvorená kovová zásuvka alebo platňa. V tejto zásuvke alebo medzi doskami je zasunutý holý vodič, upnutý skrutkou. Po utiahnutí skrutky je nutné vodič dobre ťahať - aby sa uistil, že je dobre uchytený. Vzhľadom na skutočnosť, že spojovacie body zostávajú neizolované, oblasťou použitia svorkovnic je miestnosť s normálnou vlhkosťou.

Nedostatok takéhoto spojenia: v dôsledku ťažnosti kovov - najmä hliníka - kontakt s časom oslabuje, čo môže viesť k zvýšeniu stupňa zahrievania a zrýchlenia oxidácie, čo opäť vedie k poklesu kontaktu. Vo všeobecnosti pravidelne pripojte drôty v zástrčkových skriniach musia byť utiahnuté.

Pripojenie drôtov v svorkovniciach

Pripojenie drôtov v svorkovniciach

Výhody - rýchlosť, jednoduchosť, nízke náklady, nevyžaduje žiadne zručnosti, s výnimkou schopnosti používať skrutkovač. Ďalšou dôležitou výhodou - môžete jednoducho pripojiť drôty rôznych priemerov, pevných a splietaných, medi a hliníka. Neexistuje žiadny priamy kontakt, preto neexistujú žiadne riziká.

spájkovanie

Najprv o technológii spájkovania. Pripojiteľné vodiče sú vyčistené z izolácie, vyčistené od oxidačného filmu na čistý kov, skrútené a potom lúpané. Za týmto účelom sa vodiče ohrejú pomocou spájkovacej lišty aplikovanej na kolofón. Musí úplne pokrývať križovatku. Konzervované drôty sú skrútené najskôr prstami a potom stlačené pomocou klieští. Namiesto cínovania môžete použiť spájkovací tok. Dobre navlhčujú drôty, ale po krútení.

V skutočnosti začne proces spájkovania: spojovací bod sa ohrieva pomocou spájkovačky alebo horáka s úzkym horákom. Keď kolofóniu alebo tavidlo začne vriec, niektoré pájky sa odoberajú na špičke spájkovacej lišty, zavádzajú sa do spájkovacej zóny a stlačia stinger na vodiče. Spájka sa rozširuje, vyplňuje medzery medzi drôtmi a poskytuje dobré spojenie. Pri použití horáka sa pájka jednoducho priviezuje do horáka.

Ďalej, po ochladení umiestnení technológia spájkovanie potrebné zmyť zvyšky tavidiel (urýchľujú oxidáciu), suché zmesi, zakryjeme špeciálnym ochranným lakom a potom utesnená páskou a / alebo zmrštiteľné trubičky.

Teraz o výhodách a nevýhodách tohto spôsobu pripojenia drôtov. Pri nízkonapäťových systémoch je spájkovanie jedným z najspoľahlivejších spôsobov pripojenia drôtov. Ale pri prepojení domu alebo bytu je kritizovaný nemilosrdne. Ide o to, že spájka má nízku teplotu topenia. Pri pravidelnom prechode cez pripojenie vysokých prúdov (ak dôjde k nesprávne zladeným alebo chybným ochranným zariadeniam) sa spájka postupne roztaví a vyparuje sa. Znova a znova sa kontakt zhoršuje, pripojenie sa stáva stále horúcou. Ak sa tento proces nenájde, môže skončiť v prípade požiaru.

Druhým negatívnym bodom je nízka mechanická pevnosť spájkovania. Je to znova v cínu - je to mäkké. Ak sú vodiče v pripojení payannom veľa, aj keď sú ťažké, keď sa pokúsite zabaliť, často vypadnutie spájkovanie drôtov - príliš veľký pružnú silu, ktorá je ťahá. Z tohto dôvodu sa neodporúča pripojenie vodičov spájkovaním počas inštalácie elektrickej energie: je to nevhodné, dlhé a riskantné.

Pružné svorky na pripojenie drôtov

Jeden z najkontroverznejších spôsobov pripojenia drôtov je prostredníctvom pružinových svoriek. Majú niekoľko typov, ale najbežnejšie sú svorky Wago (wago) a PPE caps. Vonkajšie a spôsobom inštalácie sú veľmi odlišné, ale základom oboch návrhov je pružina, ktorá vytvára silný kontakt s drôtom.

Pri príležitosti tejto jari sú tu aj spory. Odporcovia ispolzvoaniya WAGO povedať, že na jar bude slabnúť v priebehu času, je kontakt sa zhoršuje, pripojenie začne zahrievať viac, čo opäť vedie k rýchlejšiemu poklesu miery flexibility pružiny. Po chvíli môže teplota stúpať tak, aby telo (plast) telo, ale to, čo sa môže stať ďalej, je známe.

Pružinové svorky pre káble - populárne drôtové spojenia

Pružinové svorky pre káble - populárne drôtové spojenia

Pri obrane použitia pružinových svoriek na pripojenie drôtov môžeme povedať, že ak sa používajú v súlade s odporúčaniami výrobcov, problémy sú veľmi, veľmi zriedkavé. Aj keď je veľa falošných a wago a PPE, rovnako ako veľa obrazov v roztavenej forme. Súčasne ich však mnohí používajú a za normálnych prevádzkových podmienok pracujú celé roky bez akýchkoľvek sťažností.

Drôtové klipy wago

Pred niekoľkými rokmi sa na našom trhu objavili a urobili veľa hluku: s ich pomocou je spojenie veľmi rýchle a jednoduché a zároveň má vysokú spoľahlivosť. Výrobca má konkrétne odporúčania týkajúce sa použitia tohto výrobku: