Ako pripojiť vodiče v rozvodnej skrini

Elektrická energia je oblasť, v ktorej je potrebné urobiť všetko správne a dôkladne. V tomto ohľade mnohí radšej chápu všetko nezávisle a neveria mimo ľudí. Jedným z kľúčových momentov je pripojenie drôtov v krabici. Kvalita práce závisí najskôr od správneho fungovania systému a za bezpečnosť - elektrického a požiarneho. 

Jeden z typov distribučných (rozdeľovacích, rozvetvených) políčok

Jeden z typov distribučných (rozdeľovacích, rozvetvených) políčok

Čo je križovatka

Z elektrického štítu prechádzajú drôty cez izby v dome alebo v byte. V každej izbe spravidla nie je jeden bod pripojenia: niekoľko zásuviek a spínač sú presne. Štandardizovať spôsoby prívodných vodičov a ich zhromaždenie na jednom mieste za použitia rozvodných skriniek (tiež niekedy nazýva vetvenie alebo raspaechnymi). V nich sú káble vedené zo všetkých pripojených zariadení, ktorých spojenie sa uskutočňuje vo vnútri dutého telesa.

Že počas budúceho opravy nie je hľadať vedenie, to pripravilo podľa určitých pravidiel, ktoré sú stanovené v EMP - inštalácie Predpisy elektrické.

Pravidlá zapájania

Pravidlá zapájania

Jedno z odporúčaní je vykonať všetky spojenia a vetvy drôtov v krabici. Preto sú drôty povolené v hornej časti steny vo vzdialenosti 15 cm od stropu. Po dosiahnutí miesta vetvy kábel padá zvisle nadol. Na pobočke je inštalovaná spojovacia skrinka. V ňom sú všetky vodiče spojené podľa požadovanej schémy.

Podľa typu inštalácie sú rozvodné skrinky vnútorné (pre montáž do zásuvky) a vonkajšie. Pod vnútornou stenou vytvorte otvor, do ktorého je zabudovaná skrinka. Vďaka tejto inštalácii je veko vyrovnané s dokončovacím materiálom. Niekedy v procese opravy je pokrytý dokončovacím materiálom. Takéto inštalácie však nie sú vždy možné: hrúbka stien alebo povrchov neumožňuje. Potom použite škatuľu pre vonkajšiu inštaláciu, ktorá je pripevnená priamo k povrchu steny.

Niektoré formy spojovacích boxov

Niektoré formy spojovacích boxov

Podľa tvaru škatule môže byť okrúhly alebo obdĺžnikový. Zvyčajne sú to štyri závery, ale môže to byť viac. Terminály majú niť alebo tvar, ku ktorému je zvlnené hadice pohodlne pripojené. Koniec koncov je vhodnejšie položiť drôty v vlnitej rúrke alebo plastovej rúrke. V takom prípade bude poškodený kábel veľmi ľahko vymeniteľný. Najprv ho odpojte v rozvodnej skrinke a potom od spotrebiča (zásuvka alebo vypínač), vytiahnite a vytiahnite. Na svojom mieste utiahnite nový. Ak je na druhej strane položená starým spôsobom - v záhrade, ktorá je potom omietnutá omietkou - na nahradenie kábla, budete musieť dlátať múru. Takže toto je odporúčanie Rady ministrov, ktoré rozhodne stojí za to počúvať.

Čo robia križovatky:

 • Zvýšená udržateľnosť systému napájania. Keďže sú k dispozícii všetky pripojenia, je ľahké určiť miesto poškodenia. Ak sú vodiče uložené v káblových kanáloch (vlnité rúrky alebo rúrky), výmena poškodeného priestoru bude jednoduchá.
 • Väčšina problémov s elektrickou energiou sa vyskytuje v pripojeniach a pri tomto type inštalácie sa môžu pravidelne kontrolovať.
 • Inštalácia rozvodných skríň zvyšuje úroveň požiarnej bezpečnosti: na určitých miestach sú potenciálne nebezpečné miesta.
 • Vyžaduje to menej peňazí a práce než kladenie kábla do každej z predajní.

Spôsoby pripojenia drôtov

V boxe môžu byť vodiče pripojené rôznymi spôsobmi. Niektoré z nich sú komplikovanejšie, sú realizované, iné sú jednoduchšie, ale ak sa robia správne, všetky poskytujú požadovanú spoľahlivosť.

stranding

Najpopulárnejšia metóda medzi ľudovými remeselníkmi, ale najviac nespoľahlivá. Neodporúča sa používať, pretože neposkytuje správny kontakt, čo môže viesť k prehriatiu a požiaru. Táto metóda môže byť použitá ako dočasná, napríklad na kontrolu funkčnosti zmontovaného obvodu, pričom povinná následná výmena je spoľahlivejšia.

Správne skrútenie elektrických vodičov

Správne skrútenie elektrických vodičov

Aj keď je spojenie dočasné, je potrebné urobiť všetko podľa pravidiel. Spôsoby krútenia lankových a pevných vodičov sú podobné, ale majú určité rozdiely.

Pri skrúcaní lankových drôtov postupuje nasledovne:

 • izolácia je odlúpnutá o 4 cm;
 • vodiče sú roztiahnuté o 2 cm (pozícia 1 na fotografii);
 • Pripojte sa na spojenie nekrútených vodičov (pozícia 2);
 • žily sú skrútené prstami (poz 3);
 • krútenie sa utiahne kliešťami alebo kliešťami (pozícia 4 na fotografii);
 • Izolovaná (izolačná páska alebo termosvorná trubica pred montážou).

Spojenie drôtov v spojovacom boxe s jedným obydlí pomocou krútenia je jednoduchšie. Izolované vodiče sú pretiahnuté a skrútené prstami pozdĺž celej dĺžky. Potom vezmite nástroj (napríklad kliešte a kliešte). V jednom sú vodiče upnuté tesne pri izolácii, druhá tesne spne vodiče, čím sa zvyšuje počet závitov. Bod pripojenia je izolovaný.

Zatiahnite za krútenie a kliešte alebo kliešte

Twist kliešte alebo kliešte

Skrutka s montážnymi uzávermi

Ešte ľahšie je skrútenie pomocou špeciálnych čiapočiek. Pri ich použití je pripojenie bezpečnejšie izolované, kontakt je lepší. Vonkajšia časť takéhoto uzáveru je odliatá z plastu, ktorý nepodporuje horenie, kovová kužeľovitá časť so závitom je vložená dovnútra. Táto vložka poskytuje veľkú kontaktnú plochu, čím zlepšuje elektrické vlastnosti pripojenia. Je to skvelý spôsob pripojenia dvoch (alebo viacerých) drôtov bez spájkovania.

Skrútenie drôtov pomocou čiapočiek je ešte jednoduchšie: izolácia je odstránená o 2 cm, drôty sú mierne skrútené. Obliekajú na čiapku, sily sa niekoľkokrát otáčajú, kým sa kov nenachádza vo vnútri uzáveru. Všetko, spojenie je pripravené.

Pripojte drôty uzáverom

Pripojte drôty uzáverom

Čiapky sa vyberajú v závislosti od prierezu a počtu pripojených vodičov. Táto metóda je pohodlnejšia: priestor zaberá menej ako bežný zákrut, všetko sa hodí kompaktnejšie.

Pripojenie vodičov v rozvodnej skrini s uzávermi

Pripojenie vodičov v rozvodnej skrini s uzávermi

spájkovanie

Ak je v domácnosti spájkovačka a viete, ako sa s ňou trochu zaobchádzať, je lepšie použiť spájkovanie. Pred zákrutom sa drôty potiahnu: použije sa vrstva kolofónu alebo spájkovacieho taviva. Zahriaty spájkovač je ponorený do kolofónu a niekoľkokrát sa vykoná na časti, ktorá bola vyčistená z izolácie. Na ňom sa objaví charakteristický nádych červenej farby.

Spájkované drôty

Spájkované drôty

Potom sa drôt skrútený, ako je popísané vyššie (krútená), potom sa na cínu spájkovačkou zahrieva ku krúteniu, kým roztavený cín nebude prúdiť medzi závitmi, obalové zlúčeniny a zabezpečiť dobrý kontakt.

Táto metóda inštalačný nepáči: to trvá dlho, ale v prípade, že pripojovacie vodiče v krabici robia pre seba, vziať nejaký čas a úsilie, ale to bude ustupovať pokojne.

Zváranie drôtov

Ak existuje invertorové zváracie zariadenie, môžete použiť zváracie spojenie. To sa robí na vrchole twist. Zvárací prúd sa nastavuje na zariadení:

 • pre prierez 1,5 mmasi 30 A,
 • pre prierez 2,5 mm2 - 50 A.

Elektróda je grafit (ide o zváranie medi). uzemňovaciu svorku presne uchopenie hornú časť krútenie, že je dno elektróda, krátky dotyk, dosiahnutie zapálenie oblúka, a odstrániť. Zváranie prebieha za zlomok sekundy. Po ochladení je spojovací bod izolovaný. Proces zvárania drôtov v spojovacom boxe je zobrazený vo videu.

Svorkovnice

Ďalšie spojenie drôtov v spojovacej skrini je pomocou svorkovnice - svorkovnice, ako sa tiež nazývajú. Existujú rôzne typy podložiek: so svorkami a skrutkami, ale vo všeobecnosti platí, že ich prístroj je jeden. K dispozícii je medený obal / tanier a drôtový systém upevnenia. Sú usporiadané tak, že vložením na správne miesto dvoch / troch / štyroch vodičov ich bezpečne spojíte. Pri editácii je to veľmi jednoduché.

Skrutkové svorkovnice majú plastový kryt, v ktorom je upevnená kontaktná doska. Sú to dva typy: so skrytými kontaktmi (novými) as otvorenými - so starou vzorkou. V každom z nich je vodič vyčistený od izolácie (dĺžka do 1 cm) a je upnutý skrutkou a skrutkovačom.

Pripojenie drôtov v spojovacom boxe pomocou svorkovnice

Pripojenie drôtov v spojovacom boxe pomocou svorkovnice

Ich nevýhodou je, že nie je príliš výhodné pripojiť k nim veľké množstvo drôtov. Kontakty sú usporiadané v pároch a ak potrebujete pripojiť tri alebo viac drôtov, musíte stlačiť dva drôty do jednej zásuvky, čo je ťažké. Ale môžu byť použité v pobočkách s výraznou spotrebou prúdu.

Ďalším druhom podložiek sú terminály Vago. Jedná sa o podložky pre rýchlu montáž. V zásade sa používajú dva typy:

 • S pružinovým mechanizmom. Oni sa nazývajú jednorazovo, pretože ich opakované použitie, ak je to možné, potom s výrazným zhoršením kvality kontaktu. Prípad vo vnútornej štruktúre: v tele je talíř s jarnými plátkami. Zasunutím vodiča (iba pevného) sa háčika ohne a upína vodič. Pri kontakte narazí do kovu. Ak sa vodič, s náležitým úsilím, a môže vytiahnuť, potom okvetné lístok nie je v rovnakej forme. Preto sa tento typ považuje za jednorazový. Napriek tomu je spojenie spoľahlivé a môžete ich použiť. Existujú aj špeciálne svorkovnice rovnakého tvaru, ale v čiernom puzdre. Majú elektrické vedenie vnútri. Tieto konektory sa musia v prípade potreby pripojiť meď a hliník, ktoré jednoducho nemajú do seba zapadajú v dôsledku aktívnych elektrochemických procesov, ktoré prebiehajú medzi nimi. Pasta zabraňuje oxidácii, čo umožňuje jednoduché kombinovanie oboch kovov.

  Svorkovnice pre Vago

  Svorkovnice pre Vago

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  6 + 1 =