Samostatné pripojenie elektrického sporáka k sieti 220 V, 380 V

Elektrina je vážny a nebezpečný podnik, ale mnohé diela nevyžadujú vysokú kvalifikáciu a môžu sa vykonávať nezávisle bez zapojenia špecialistov. Napríklad, môžete pripojiť elektrický sporák len s diaľkovým výhľadom na elektrinu. Najmä ak je zásuvka už namontovaná. Všetko, čo zostáva, je inštalácia zástrčky na kábel a jeho správne pripojenie ku konektorom dosky. Situácia je horšia, ak je potrebné vytiahnuť linku z štítu, ale tu sa môžete vyrovnať bez pomoci. Len si pamätajte, že všetka práca sa vykonáva s vypnutím napájania. 

Schéma a spôsoby pripojenia

Elektrické domáce taniere sú výkonné zariadenia, ich spotrebovaný prúd je rádovo 40-50 A. To znamená, že je potrebné pripojiť elektrický sporák k špecializovanej elektrickej linke. Musí sa kŕmiť priamo z bytu alebo domáceho štítu. Napájanie sa dodáva cez RCD a ochranný vypínač. Samotná doska môže byť pripojená cez zásuvku a zástrčku (špeciálne napájanie), svorkovnicu. Linka zo stroja môže byť tiež priamo pripojená ku vstupným svorkám na zadnej stene.

Plán zapojenia pre elektrický sporák

Plán zapojenia pre elektrický sporák

Spoľahlivejšie pripojenie - priamo na vstupné svorky dosky. V tomto prípade existuje minimálny počet kontaktných bodov, čo zvyšuje spoľahlivosť. Táto metóda však nie je príliš vhodná: napájací zdroj môžete vypnúť iba automatickým zariadením. Rovnaký problém je aj pri použití svorkovnice, pričom jediný rozdiel je, že existuje viac bodov pripojenia.

Najčastejšie používajte spojenie so zásuvkou a zástrčkou. Toto je pohodlnejšie a známejšie. Keďže zariadenie je výkonné, používajú sa bežné domáce zariadenia, ale špeciálne, ktoré sa tiež nazývajú napájacie zariadenia - pre svoju schopnosť odolávať značným prúdovým zaťaženiam.

Upozorňujeme, že pri pripojení silného elektrického zariadenia musí byť pripojenie k zemi. Bez neho vám bude odmietnutá záručná oprava a jej neprítomnosť je pre život nebezpečná, takže je lepšie neriskovať.

Elektrické parametre a hodnoty automatických ochranných zariadení

Ako sa zistilo, v elektrickom rozvádzači by mali byť samostatné RCD a ochranné automatické zariadenie. Prostredníctvom nich je fáza privádzaná do zásuvky. Tento pár môže byť nahradený rozdielnym automatom. Sú to isté dve zariadenia, ale v tom istom balíku. Mínus je odobratý zo spoločnej zbernice, prechádza cez RCD, uzemnenie sa odoberá z príslušnej zbernice.

Hodnotenie stroja sa volí podľa maximálnej spotreby prúdu. Tieto údaje majú pas a elektrické sporáky sú zvyčajne v rozmedzí 40-50 A. V tomto rozsahu nominálnych hodnôt majú veľký krok - 40 A, 50 A, 63 A Vyberte ďalšie väčšie je lepšie - tak menšie riziko falošného vypínanie pri prevádzke na plný výkon , To znamená, že ak je nárokovaná maximálna spotreba prúdu 42-43 A, zariadenie stále prevezmete na 50 A.

Plán zapojenia elektrolumpu

Plán zapojenia pre elektrický sporák

Na druhej strane sa úplne všetky horáky a rúry, a dokonca aj na plnú kapacitu, nikdy nesmú zapnúť a výkonnejšie stroje sú ohodnotené viac. Potom si vyberiete.

RCD Rating o krok vyššie ako stroj. Ak sa rozhodnete pre stroj umiestniť na 50 A, potom je RCD požadovaný pri 63 A, zvodový prúd je 30 mA.

Drôt a jeho parametre

V posledných rokoch sa najčastejšie používajú medené vodiče, ktoré vykonávajú elektrické vedenie a spájajú domáce spotrebiče. Hoci sú oveľa drahšie, ale je vhodnejšie pracovať s nimi, okrem toho meď vyžaduje oveľa menší priemer jadra ako s hliníkovými vodičmi.

Vybraný prierez vodiča v závislosti od typu siete - 220 V alebo 380 V, typ zapojenia podložky (otvorené / zatvorené), a z odberu prúdu alebo elektrické zariadenia. Zvyčajne sa používajú medené vodiče s obytom 4 mm (s dĺžkou vedenia do 12 m) alebo 6 mm.

Tabuľka výberu prierezu vodiča

Tabuľka výberu prierezu vodiča

Pri výbere typu kábla, ktorý sa má položiť z krytu do zásuvky, je lepšie prestať používať tuhé vodiče. I keď sú prísnejšie, ale spoľahlivejšie. Ak chcete pripojiť dosku samotnú (na ktorú bude potrebné pripojiť sieťovú zástrčku), môžete si vybrať flexibilný viacžilový vodič: v tomto prípade bude jednoduchý vodič príliš nepohodlný.

Varná doska je tu pripojená.

Ako pripojiť elektrický sporák do siete 220 V

Všetky vyššie uvedené režimy boli špeciálne pre jednofázové 220 V. Na pripojenie budete potrebovať tri vodič, elektrickej zásuvky s tromi hrotmi a zapojte sa menovitým prúdom najmenej 32 A. Stačí povedať, že pripojenie zariadení rôznych značiek je zásadne nelíši. Nezáleží na tom, akú dosku máte - Electrolux, Gorenje, Bosh, Beko. Žiadny rozdiel. Všetok rozdiel - iný dizajn krytov, ktoré pokrývajú svorkovnicu na skrinke a rôzne spôsoby jej upevnenia. Všetok zvyšok je analogický.

Pripojte kábel k elektrickému sporáku

Po prvé, kábel zvolený na pripojenie musí byť pripojený na elektrický sporák. Na zadnom paneli, zvyčajne v ľavom dolnom rohu, je svorkovnica, na ktorej sú vodiče odstránené.

Svorkovnica, ku ktorej sa má pripojiť elektrický kábel

Svorkovnica, ku ktorej sa má pripojiť elektrický kábel

V blízkosti sú schémy pripojenia pre rôzne siete.

Schéma pripojenia pre rôzne siete

Schéma pripojenia pre rôzne siete

Pri sieti 220 V je okruh extrémne pravý. Na dosku musí byť pripojený na jeden most kontaktov 1,2,3 - tým sa fáza (červené alebo hnedé vodiče), druhý - kontakty 4 a 5 - neutrálne alebo nula (modré alebo modré), šiesty kontakt - je pôda (zelené alebo žlté -zelená). Zo skladu elektroplity obvykle prichádzajú už s inštalovanými prepojkami, ale nezasahujú do testovania.

Pripojte kábel k elektrickému sporáku

Pripojte kábel k elektrickému sporáku

Správne a spoľahlivé vodiče stlačia kontaktné dosky a potom ich už pripoja. Toto pripojenie je spoľahlivejšie, ale často sa vodiče jednoducho krútia okolo upínacej skrutky a potom sa dotiahnu. V každom prípade je lepšie dodržiavať farebné označenie - takže je menšia šanca urobiť chybu.

Vodiče ukončte kontaktnými doskami

Vodiče ukončte kontaktnými doskami

Nasadenie zástrčky

Kábel je potom pripojený k káblu. Elektrická vidlica - demontovateľná. Odskrutkujte dve upevňovacie skrutky a odstráňte kryt kontaktmi. Upevňovací pás, ktorý drží kábel, je tiež odstránený. Pomocou pružného kábla okraja (približne 5-6 cm) sa odstráni ochranná izolácie, sú vodiče narovnal a ich konce sú zbavené izolácie je približne 1,5 až 2 cm. SPLIT koniec kábla sa vloží do zástrčkového puzdra.

Takže to vyzerá ako zástrčka na pripojenie elektrického sporáka

Takže to vyzerá ako zástrčka na pripojenie elektrického sporáka

Upínacie skrutky kontaktov sú uvoľnené, vodiče, ak sú splietané, sú skrútené do zväzku. Tieto vlajočky sa krútia okolo kontaktov, utiahnite upínacie skrutky.

Rozdelenie vodičov je dôležité a musí byť starostlivo spojené. Horný kontakt konektora je obyčajne podpísaný - tu pripojte zemný vodič (zelený). Pri pripájaní zásuvky je potrebné "uzemniť" ten istý konektor.

Pripojte kábel k elektrickému sporáku

Pripojte kábel k elektrickému sporáku

Ostatné dva kontakty sú "fázové" a "nulové". Kde napájať, čo nie je dôležité, ale pri pripojení zásuvky by mala "fáza" spadať do "fázy", "nula" - na "nulu". V opačnom prípade dôjde ku skratu. Takže pred zapnutím skontrolujte, či sú drôty správne zaskrutkované (fáza a nula).

Ako určiť fázu v inštalovanej zásuvke

Ak máte elektrický sporák, ktorý ste už predtým mali a je k dispozícii zásuvka, je potrebné nájsť v ňom, kde sú umiestnené uzemnenie, fáza a nula, a preto zapojte drôty do konektora. Určenie najjednoduchšieho spôsobu použitia indikátora napätia vo forme skrutkovača. Jednoducho to funguje - nastavte indikátor na miesto zamýšľanej fázy a pozrite sa na LED zabudovanú do puzdra. Ak to spálí, potom je napätie a to je fáza. Ak nie je žiadne napätie, LED sa nerozsvieti a je to nulové.

Zem je ešte jednoduchšie definovať: ide o kontakt v hornej alebo dolnej časti.

Pripojenie k trojfázovej sieti 380 V

V tomto prípade je stroj a kúpil prúdový chránič pre trojfázové siete vodičov musí byť päť-jadro (prierez sa určuje v tej istej tabuľke, iba je potrebné sa pozerať na hodnotu v stĺpci 380). Zástrčka a zásuvka musia mať tiež päť kontaktov.

Proces spojenia sa nebude líšiť, len počet drôtov. Rozdiel je vtedy, keď je kábel pripojený na výstupné svorky elektrického sporáka. Nainštaluje sa len jedna prepojka - na kolíkoch 5 a 6. Všetky ostatné sú pripojené samostatnými vodičmi.

Schéma zapojenia elektrického sporáka do trojfázovej siete

Schéma zapojenia elektrického sporáka do trojfázovej siete

Je tiež potrebné sledovať pozíciu "pozemné" a "neutrálne" (alebo povedať "nula" znova). Farebné prispôsobenie vodičov vo fázach je nekritické, ale je vhodnejšie, ak sa tiež zhodujú.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

42 − = 34