Bir bilgisayarda devre şeması nasıl çizilir – programa genel bakış

Bilgisayar ve sanal araçları giderek kullanıyoruz. Burada zaten ve kağıt şemaları üzerinde çizmek her zaman arzu edilmez - uzun zaman, her zaman güzel ve düzeltilmesi zor değildir. Ayrıca, çizim şemaları için program gerekli elemanların bir listesini verebilir, basılı devre kartını simüle edebilir, hatta bazıları çalışmalarının sonuçlarını bile hesaplayabilir. 

Şema oluşturmak için ücretsiz programlar

Ağ, elektrik devreleri çizmek için çok iyi ücretsiz programlara sahiptir. İşlevselliklerinin profesyonelleri yeterli olmayabilir, fakat ev ya da daireye elektrik tedariki için bir plan oluşturmak için, işlevleri ve işlemleri bir kafa ile yeterli olacaktır. Hepsi aynı derecede uygun değil, ustalaşması zor, ama herkesin kullanabileceği elektrik devreleri çizmek için birçok ücretsiz program bulabilirsin, o kadar basit ve anlaşılır arayüz onlar içinde.

En kolay seçenek, hemen hemen her bilgisayarda bulunan normal Windows Paint programını kullanmaktır. Ama bu durumda tüm öğeleri kendiniz çizmelisiniz. Çizim şemaları için özel bir program, hazır öğeleri doğru yerlere yerleştirmenize ve daha sonra bunları iletişim hatları yardımıyla bağlamanıza olanak tanır. Bu programlar hakkında daha fazla konuşun.

Şemaları çizmek için ücretsiz program - kötü anlamına gelmez

Şemaları çizmek için ücretsiz program - kötü anlamına gelmez. Bu fotoğrafta Fritzing ile çalışmak

Elektriksel şematik editörü QElectroTech

QElectroTech şemaları için program Rusçadır ve Rusça - menüde, açıklamalarda - tamamen Rusçalaştırılmıştır. Kullanışlı ve sezgisel bir arayüz - ekranın sol tarafında olası öğeler ve işlemler ve üstte birkaç sekme bulunan hiyerarşik bir menü. Standart işlemleri gerçekleştirmek için hızlı erişim düğmeleri de vardır - kaydetme, yazdırma, vb.

Elektriksel şematik editörü QElectroTech

Elektriksel şematik editörü QElectroTech

Hazır elemanların geniş bir listesi var, geometrik şekiller çizmek, metin eklemek, belirli bir alanda değişiklikler yapmak, belirli bir parçanın yönünü değiştirmek, satır ve sütun eklemek mümkündür. Genel olarak, bir güç kaynağı şeması çizmenin kolay olduğu, elemanların isimlerini ve mezheplerini isimlendirdiği program oldukça elverişlidir. Sonuç çeşitli biçimlerde kaydedilebilir: JPG, PNG, BMP, SVG, QET formatındaki QET ve XML biçimlerindeki verileri (bu programda açık) içe aktarabilirsiniz.

Bu programın çizim şemaları için sakıncası, Rusça'da videonun nasıl kullanıldığına dair eksikliğidir, ancak diğer dillerde çok fazla ders vardır.

Microsoft'tan Grafik Editörü - Visio

Microsoft ürünleriyle en az deneyime sahip olanlar için, Visio grafik editörünün nasıl kullanıldığını öğrenmek zor değil. Bu ürün ayrıca iyi bir çeviri seviyesine sahip, tamamen Rusça bir versiyona sahiptir.

Visio'daki kablo şemaları kolaydır

Visio'daki kablo şemaları kolaydır

Bu ürün, gerekli tellerin sayısının hesaplanması için uygun olan bir diyagram çizmenize izin verir. Sembolleri olan şablonların geniş bir kütüphanesi, şemanın çeşitli bileşenleri, çalışmayı tasarımcının montajına benzer hale getirir: İstediğiniz elemanı bulmanız ve yerine koymanız gerekir. Birçok insan bu tür programlarda çalışmak için kullanıldığından, arama herhangi bir zorluk göstermemektedir.

Olumlu anlara, bu program ile çizim programlarında ve Rusça'da düzgün bir sayıda dersin varlığına atfedilebilir.

Pusula elektrik

Bilgisayardaki devreleri çizmek için başka bir program Compass Electric'dir. Bu profesyoneller tarafından kullanılan daha ciddi bir üründür. Çeşitli planlar, akış şemaları, diğer benzer çizimler çizmenize izin veren geniş bir işlev vardır. Şema programa transfer edildiğinde, bir spesifikasyon ve kablolama şeması paralel olarak oluşturulmakta ve baskı için basılmaktadır.

Çalışmaya başlamak için, kütüphaneyi sistem öğeleriyle yüklemeniz gerekir. Bir öğenin şematik görüntüsünü seçtiğinizde, kitaplıktan alınan uygun ayrıntıların bir listesini içeren pencere açılır. Bu listeden uygun bir eleman seçilir, daha sonra şematik görüntüsü devrenin belirtilen yerinde görünür. Aynı zamanda, GOST'e karşılık gelen uçtan uca numaralandırma ile işaret otomatik olarak eklenir (program, rakamların kendisini değiştirir). Aynı zamanda, seçilen öğenin parametreleri (isim, numara, derecelendirme) belirtimde görüntülenir.

Compass Electric'de oluşturulan bir devre örneği

Compass Electric'de oluşturulan bir devre örneği

Genel olarak, program cihaz şemaları geliştirmek için ilginç ve yararlıdır. Bir evde veya dairede bir kablo şeması oluşturmak için kullanılabilir, ancak bu durumda işlevselliği neredeyse hiç kullanılmayacaktır. Ve bir tane daha pozitif nokta: Compass-Electric ile çok sayıda video dersi var, bu yüzden onu eğitmek zor olmayacak.

Program DipTrace - tek satırlık diyagramları ve prensipleri çizmek için

Bu program sadece güç şemaları çizmek için değil, sadece bir devre gerektiğinden dolayı her şey basittir. Mevcut bir devrenin bir baskılı devre kartı için bir devreye dönüştürülmesini sağlayan yerleşik bir fonksiyonu olduğundan, kartların geliştirilmesi için daha yararlıdır.

Çalışmaya başlamak için, diğer pek çok durumda olduğu gibi, önce kütüphaneleri, eleman tabanıyla birlikte yüklemeniz gerekir. Bunu yapmak için, Schematic DT uygulamasını başlatmanız gerekir, bundan sonra kütüphaneleri indirebilirsiniz. Programı alacağınız aynı kaynaktan indirilebilirler.

Kütüphaneyi indirdikten sonra şemayı çizmeye başlayabilirsiniz. Öncelikle, gerekli öğeleri kütüphanelerden çalışma alanına "sürükleyebilir," (gerekirse) dağıtabilir, düzenleyebilir ve bağlantılandırabilirsiniz. Devre hazır olduktan sonra, gerekirse menüde "panele dönüştür" satırını seçin ve bir süre bekleyin. Çıkış, elemanların ve izlerin düzenlenmesi ile birlikte bir baskılı devre kartı olacaktır. Bitmiş kartın görünümünü 3D olarak da görebilirsiniz.

Elektrik şemasını hazırlamak için ücretsiz prog programı ProfiCAD

Şemalar için ücretsiz bir program ProfiCAD - bir ev ustası için en iyi seçeneklerden biri. Kullanımı kolaydır, bilgisayarda özel kütüphanelerin bulunmasını gerektirmez - zaten 700 elemanlık bir kapasiteye sahiptir. Yeterli değilse, tabanı kolayca yenileyebilirsiniz. Gerekli eleman, alana istenilen yönde yerleştirilebilecek şekilde "sürüklenebilir".

Elektrik devreleri çizmek için ProfiCAD kullanma örneği

Elektrik devreleri çizmek için ProfiCAD kullanma örneği

Diyagramı çizdikten sonra, bir bağlantı tablosu, bir malzeme listesi, bir kablo listesi alabilirsiniz. Sonuçlar en yaygın dört formattan birinde elde edilebilir: PNG, EMF, BMP, DXF. Bu programın güzel bir özelliği, düşük donanım gereksinimlerine sahip olmasıdır. Normalde Windows 2000 ve üstü sistemlerle çalışır.

Bu ürünün sadece bir dezavantajı var - Rusça'da onunla çalışma hakkında bir video yok. Ancak, arayüz bunu anlayabileceğiniz kadar açıktır, ya da işin mekaniğini anlamak için "içe aktarılan" videolardan birini izlersiniz.

 Ödenmesi gereken ücretli

Düzenleme programları için sık sık bir programla çalışmak zorundaysanız, bazı ücretli sürümleri göz önünde bulundurmak önemlidir. Neler daha iyi? Daha geniş bir işleve, bazen daha kapsamlı kütüphanelere ve daha düşünceli bir arayüze sahipler.

Basit ve kullanışlı sPlan

Çok seviyeli programlarla çalışmanın inceliklerini gerçekten anlamak istemiyorsanız, sPlan'ın davasına bakın. Çok basit ve sezgisel bir cihaz var, bu yüzden bir buçuk saat içinde gezinmek için özgür olacaksınız.

Bu tür programlarda her zaman olduğu gibi, ilk çalıştırmadan sonra, çalışmaya başlamadan önce bir elemanlar kütüphanesi gereklidir. Gelecekte, kütüphaneyi başka bir konuma taşımazsanız, konfigürasyon gerekli değildir - eski yolu varsayılan olarak kullanılır.

SPlan çizim programı ve kütüphanesi

SPlan çizim programı ve kütüphanesi

Listede olmayan bir öğeye ihtiyacınız varsa, çizebilir, ardından kütüphaneye ekleyebilirsiniz. Ekstra görüntüler eklemek ve gerekirse kütüphanede kaydetmek de mümkündür.

Diğer kullanışlı ve gerekli işlevlerden - otomatik numaralandırma, fare tekerini döndürerek öğenin ölçeğini değiştirme yeteneği, daha anlaşılabilir bir ölçekleme için bir cetvel. Genel olarak hoş ve kullanışlı bir şey.

Mikro-Cap

Bu program herhangi bir türden (analog, dijital veya karışık) bir devre oluşturmaya ek olarak, çalışmasını analiz etmenize izin verir. Başlangıç ​​parametrelerini ayarlayın ve çıktı verilerini alın. Yani, devrenin çalışmasını farklı koşullar altında simüle edebilirsiniz. Çok faydalı bir fırsat, çünkü muhtemelen öğretmenlere ve öğrencilere çok düşkündür.

Micro-Cap programı, özel bir işlevle doldurulan yerleşik kütüphanelere sahiptir. Elektrik devresini çizerken, ürün devrenin denklemlerini otomatik olarak geliştirir, aynı zamanda atanan değerlere göre de hesaplar. Nominal değer değiştiğinde, çıkış parametreleri hemen değişir.

Güç şemaları çizmek için bir program ve sadece - sadece çalışmalarını simüle etmek için

Güç şemaları çizmek için bir program ve sadece - sadece çalışmalarını simüle etmek için

Nominal elemanlar çeşitli faktörlere bağlı olarak sabit veya değişken olabilir - sıcaklık, süre, frekans, devrenin bazı elemanlarının durumu, vb. Tüm bu seçenekler hesaplanır, sonuçlar uygun bir biçimde verilir. Şemada görünüm veya durum değiştiren parçalar varsa - LED'ler, röleler - çalışmayı simüle ederken, animasyondan dolayı parametrelerini ve görünümlerini değiştirir.

Mikro-Cap, orijinal İngilizce konuşulan ödeme planları ve analizi için program, ama aynı zamanda bir Russified sürümü. Profesyonel bir sürümde maliyeti - binden fazla dolar. İyi haber şu ki, indirgenmiş özelliklerle her zamanki gibi ücretsiz bir sürüm (küçük kütüphane, şemada 50'den fazla eleman, azaltılmış hız). Ev kullanımı için oldukça uygun ve bu seçenek. Vista ve 7 ve üstü herhangi bir Windows sistemi ile iyi çalışıyor olması güzel.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

14 − = 11