Jaké jsou kabelové kanály (boxy, zásobníky)

Jedním ze způsobů, jak otevřené kladení drátů v bytech a domích je kabelové kanály. Používají se v případech, kdy je skryté těsnění z nějakého důvodu nemožné nebo nežádoucí.

Definice, struktura, účel

Kabelové kanály jsou plastové nebo kovové krabice pro skryté nebo otevřené pokládání drátů a kabelů. Může být použit jak ve venkovním prostoru, tak uvnitř. Zavolejte jim více kabelových žlabů a krabic, někdy přidejte slovo "elektrokhnicheskiy"

Skládá se z těla a víka. Část je v podstatě obdélníkový a čtvercový, ale existují i ​​jiné, konkrétnější (budou o nich dále diskutovány). Tělo může být pevné, může být perforované. Perforované pouzdra jsou zřídkakdy potřeba pro lepší větrání a rychlejší chlazení.

Kryt a pouzdro kanálu jsou spojeny zámkem - zaskočí na místo. Tyto kabelové vaničky jsou také vhodné - můžete otevřít, zkontrolovat, položit nový drát nebo kdykoli odstranit zbytečný vodič. Při nákupu věnujte pozornost struktuře a kvalitě výkonu zámků - na nich závisí pohodlí při použití. Nejlepší je v této fázi dvojitá zámka. Poskytuje dostatečnou fixaci a umožňuje opakované otevření / zavření víka.

Některé kabely mohou být odděleny uvnitř oddílů

Některé kabely mohou být odděleny uvnitř oddílů

Vnitřní prostor kabelového kanálu lze oddělit přepážkami. To se provádí tak, aby bylo možné oddělovat kabely elektrického (kabelážního) a nízkonapěťového (televizního, internetového, telefonního atd.). Měli by být stohovány odděleně tak, aby mezi sebou neporušovaly. Některé firmy vyvinuly návrh tak, aby oddíly mohly být uvedeny samostatně. Jsou prodávány samostatně a umístěny na lišty na vnitřní stěně pouzdra (příklad takových výčnělků na fotografii vpravo).

Materiál - kov nebo plast. Pokud zvolíte plastové kabelové kanály, poznamenejte si, že musí být nehořlavé nebo nepodporující spalování (viz popis). V ideálním případě, pokud ještě nebude produkovat dostatek kouře - jen pro případ.

Typy a velikosti

Typy kabelových kanálů se liší od sebe v základním tvaru, pouze v některých případech používají speciální materiály - například transparentní plast nebo hliník a jeho slitiny.

V různých případech existují různé modely

V různých případech existují různé modely

Sloupkové kabelové kanály

Chcete-li skrytě položit kabely a nedělat stěny dláta - podívejte se na soklové kabelové kanály. Jedná se o druh plastických lišt, ve vnitřních dutinách kterých jsou kladeny dráty. Tam jsou v různých barvách, budou se přihlásit k registraci v různých stylech.

Plastové kabelové kanály typu podstavce

Plastové kabelové kanály typu podstavce

Výrobci celého systému svodových kabelových kanálů, kromě dlouhých zásobníků, vytvářejí řadu dalších zařízení, která umožňují kolegu vytvořit jakýkoli tvar. Jedná se o vnější a vnitřní rohy, různé formy ohybů, zásuvek, montážních a multi-modulových skříní, na kterých lze instalovat spínače a zásuvky.

Také je zde variant s instalací zásuvek přímo na úrovni soklu. U starších lidí tato možnost není nejlepší, ale pro mladé lidi nejsou nízké svahy problém. Ale ne tak přitahuje pozornost.

Vývod lze instalovat přímo na úrovni soklu

Vývod lze instalovat přímo na úrovni soklu

Tento typ kabelových kanálů je k dispozici v různých barevných variantách - od bílé, šedé a černé až po barvu napodobující dřevo a kovový povrch. Nevýhodou je poměrně vysoká cena, i když to nelze srovnávat s platbami za desky stěn.

Dostupné velikosti výrobků SL Hager jsou 20 * 50 mm, 20 * 70 mm, 15 * 100 mm, 25 * 100 mm. Společnost Legrand (Legrand) má dvě série: mini s rozměry - 20 * 12,5 mm, 32 * 12,5 mm, 40 * 12,5 mm, 32 * 16 mm, 40 * 16 mm, 60 * 60 mm, 60 * 20 mm, 75 * 20 mm. Druhá řada - DPL má následující rozměry: 35 * 80 mm, 35 * 105 mm, 50 * 80 mm, 50 * 105 mm, 50 * 150 mm, 65 * 150 mm.

Další video o jiném systému, které přitahuje kabelové kanály.

p;

Venkovní

Tento typ kabelové skříňky je odlišný a tvarově odlišuje metodou instalace. Je instalován na podlaze, protože má na jedné straně zaoblený tvar, takže nenarušuje pohyb. K dispozici v nárazuvzdorném plastu nebo hliníku. Tvar je stejný.

Podlahové kabelové kanály nezasahují do pohybu

Podlahové kabelové kanály nezasahují do pohybu

Kabelové podlahové vaničky se používají jako součást systému - když potřebujete vedení připojit ke stolu nebo k osvětlovacímu zařízení, které je daleko od stěn. Úspěšně nahrazuje nosné a prodlužovací šňůry.

Jak zjistit velikost podlahových kabelových kanálů

Jak zjistit velikost podlahových kabelových kanálů

Na trhu naleznete následující velikosti:

 • 50 * 12 mm;
 • 75 * 17 mm;
 • 92 * 20 mm;
 • 160 * 65 mm;

Barevná schéma se neliší odrůdou: obvykle je šedá, bílá a černá. Klouby obou pásů, úhlů a závitů mohou být provedeny pomocí tvarových dílů vhodné velikosti. Nejdříve je namontována spodní část, vodiče jsou položeny, načež západka zapadne na své místo.

Pravidla pro instalaci podlahových kabelových kanálů společnosti Legrand

Pravidla pro instalaci podlahových kabelových kanálů společnosti Legrand

Pak jsou na správných místech nainstalovány příslušenství - rohy, spoje. Jsou vyrobeny tak, aby se jednoduše zasunuly na místo a zajistily spolehlivou fixaci. V tomto případě je zachován i stupeň ochrany (obvykle IP40).

Parapet

Parapetové kabelové kanály (které jsou dosud označovány jako hlavní) mají podobnou strukturu jako sokly. Mírně odlišný tvar, ale většinou v tom, že jsou namontovány nad podlahou. Také obsahují různé prvky, které umožňují sestavit libovolnou konfiguraci.

Parapetové plastové kabelové lávky

Parapetové plastové kabelové lávky

Používají se hlavně v kancelářích nebo v podnicích. Pokud tyto konstrukce nasadí do soukromých domů nebo bytů, snaží se přizpůsobit barvě stěn. Trasy spojující venkovní a vnitřní jednotky klimatizačních jednotek jsou obvykle uzavřeny.

Rozměry mohou být následující:

 • šířka 80 mm, 100 mm, 120 mm, 150 mm;
 • výška 40 mm, 55 mm, 60 mm.

Ke každému typu úseku se nachází sada tvarových prvků - vnější a vnitřní rohy, zátky, rozbočovače atd. Může být několik barev, ale hlavní jsou bílé a mléčné. Zbytek je těžké najít.

Mini

Zmenšená verze parapetních kabelových kanálů, ve kterých můžete umístit řadu vodičů - televize, telefonu, pro internet.

Takové možnosti v bytech a domech se používají častěji

Takové možnosti v bytech a domech se používají častěji

Při použití tohoto výrobku nejsou rohy tvořeny speciálně tvarovanými součástmi, ale řezáním krabice v požadovaném úhlu (obvykle 45 ° pouze s ohledem na to, zda je vnitřní nebo vnější).

Rozměry mohou být:

 • šířka 10 mm, 12 mm, 16 mm, 20 mm, 25 mm, 40 mm, 60 mm, 80 mm, 100 mm.
 • výška - 10 mm, 12 mm, 16 mm, 20 mm, 25 mm, 40 mm, 60 mm.

Kombinace těchto velikostí poskytují velký počet možností. Tam jsou široká a nízká, jsou úzká a vysoká, takže existuje výběr a může být vybrán.

Roh

Rohové kabelové kanály díky své konstrukci lze instalovat na spáru stěny a stropu nebo namísto soklu. S přesným provedením rohů (musí být také odříznuty pilou ve správném úhlu) vypadají jako dekorativní prvek.

Tento typ kabelových kanálů je umístěn v rozích - u spáry stropu a stěny

Tento typ kabelových kanálů je umístěn v rozích - u spáry stropu a stěny

Nevýhodou je, že nemají tak velký prostor jako na základních deskách a stěny jsou tenčí, takže pravděpodobnost poškození při pokládání je velmi vysoká. Nejběžnější rozměry jsou 40 * 40 mm, nemůžeme v nich položit mnoho kabelů.

Pro LED pásy

Jedná se o druh šikmé verze kabelových žlabů. Odlišují se tím, že víko je vyrobeno z průhledného nebo průsvitného plastu.

Některé typy zásobníků pro LED pásky

Některé typy zásobníků pro LED pásky

Umístěné pod stropem v rohu, na spodku kuchyňských skříní nebo ve skříních a skříních. Instalace v nich není instalována, protože uspořádání vnitřního prostoru je zcela jiné - dělají podložku, na které je vhodné připojit pásku z LED. Její poloha je zvolena tak, že vychází z potřebného směru světelného toku.

Kovové kabelové přihrádky

Tento typ výroby v soukromých domech se používá především pro pokládku elektroinstalačního materiálu v hořlavých stěnách - při stavbě rámových domů nebo panelových domů. Uvnitř stropního stropu a stropu jsou umístěny podnosy, v nich jsou vtaženy kabely a na správných místech jsou vedeny přes stěny nebo stropní krytiny.

Příklady kovových táců: pevné, perforované, drátěné

Příklady kovových táců: pevné, perforované, drátěné

Některé typy (kabelové kanály) se používají v osvětlovacím zařízení napínaného nebo zavěšeného stropu. Při jejich použití je doba instalace drasticky snížena, protože namísto instalace velkého počtu malých spojovacích prostředků je třeba do zásobníků připojit několik závěsů a pak je vložit všechny kabely.

Rozměry kovových kabelových žlabů:

 • šířka 50 mm, 80 mm, 100 mm, 150 mm, 200 mm a dále až 600 mm v krocích po 100 mm;
 • výška - 50 mm, 80 mm, 100 mm;
 • délka jednoho kusu je 3 m.

Takže bude možné vybrat libovolný počet vodičů.

Pravidla instalace

Pořadí instalace závisí na tom, zda budou kování použita - úhly, větve a zátky nebo ne. Pokud ano, výrobce dává jasná doporučení ohledně toho, kolik vzdáleností by mělo zůstat pro správnou instalaci. Měli by být dodrženy v milimetrech. Pak vše vypadá čistě. Základní pravidla instalace budou podrobněji popsány níže.

Jak vybrat velikost

Pokud se rozhodnete vybudovat kabely v kabelových kanálech, musíte nejdříve rozhodnout, jakou velikost potřebují. Vyberte velikost na základě počtu a velikosti vodičů, které je třeba položit a přidat do budoucna určitou marži - takže v případě potřeby můžete položit další jeden nebo dva vodiče.

Při výběru velikosti je třeba vzít v úvahu počet kabelů, které je třeba zploštět

Při výběru velikosti je třeba vzít v úvahu počet kabelů, které je třeba položit

Počet vodičů v kabelovém kanálu není normalizován. Hlavním úkolem je bez problémů zavřít víko. Omezením může být nutnost samostatného umístění napájecích a nízkonapěťových kabelů. V tomto případě vyberte průřez tak, aby mezi skupinami kabelů byla alespoň krátká vzdálenost.

Pořadí a funkce instalace

Podle pravidel je kabeláž položena horizontálně a vertikálně, nakloněná instalace je přípustná pouze na schodech. V ostatních případech se pravidla neodcházejí ani při otevřeném zapojení. Abyste dosáhli hladkého řezu při instalaci plastových kabelových kanálů s tenkými komíny, použijte nůžky na kov nebo jiné, ale ostří musí být ostré. Hliníkové a kovové podnosy jsou řezány pilou na kov. Silný plast lze také řezat stejným nástrojem - bude mít rovnoměrný okraj a profil nebude upnutý.

Pokud potřebujete určitou délku - přitiskněte ji například do výřezu: přitiskněte víko, zarovnejte okraj, označte víko a tělo najednou. Poté může být odříznut zvlášť. V tomto pořadí bude délka obou produktů stejná.

Dávejte pozor, při průchodu rohu víko není rozřezáno na dvě části, ale pouze boční stěny - tak, aby mohly být ohnuté. Nezapomeňte, že když je vnější roh obcházen, víko by mělo být delší než zásobník, v tomto případě je lepší označit místa řezu po upevnění krytu kanálu.

Pravidla pro instalaci plastových kabelových vaniček

Pravidla pro instalaci plastových kabelových vaniček

Na nehty se širokým kloboukem (pomocí samořezných šroubů), na sádrové nebo sádrokartonové stěně - na samořezné šrouby není připevněn dřevěný povrchový kabelový kanál. Pro montáž na cihlovou nebo betonovou stěnu je nutné ji namontovat na hmoždinku. Upevňovací krok upevňovacího prvku je řádově 60-70 cm, na koncích profilu a na spojích jsou upevňovací prvky instalovány ve vzdálenosti 3 až 5 cm od okraje.

Pokud jsou připojeny dva kusy kabelu, musí být kryt umístěn tak, aby se spoje těla a krytu neodpovídaly. V opačném případě bude kloub příliš nápadný a může se objevit nerovnoměrnost, která bude dále zdůrazňovat křižovatku.

Postup pro kladení drátů

Postup pro kladení drátů

V namontovaném pouzdru položíme vodiče. Ke stěnám kabelového kanálu není posunutá, s krokem nastavit podpěrné propojek a potom zaklapnout víko. Za tímto účelem lze kabeláž v kabelových kanálech považovat za dokončenou.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

35 − 26 =