Jak samodzielnie naprawić żelazko

Jeśli żelazko przestaje się nagrzewać, można kupić nowe, ale często uszkodzenie nie jest bardzo poważne i można je naprawić samodzielnie. Jeśli wiesz, jak pracować z śrubokrętem i multimetrem, możesz to zrobić. O tym, jak naprawić żelazko własnymi rękami i powie w tym artykule.

Common Device

Ponieważ produkują żelazka bardzo różnorodnych firm, różnią się nieznacznie - kształtem, stopniem nagrzewania, jakością części itp. Ale ogólne urządzenie pozostaje takie samo. Istnieją:

  • Podeszwa z wbudowanym TEN. Jeśli istnieje funkcja parownika, w podeszwie znajduje się kilka wylotów pary.
  • Termostat z uchwytem, ​​który pozwala ustawić żądaną temperaturę ogrzewania podeszwy.
  • Pojemność / zbiornik na wodę, który służy do zdzierania.
  • Jest dysza do zraszania wodą, wymuszonej wydajności pary. Istnieje również regulator intensywności pary. Dzięki temu ustawiona jest częstotliwość automatycznego podawania odparowanej wody.
  • Żelazko jest podłączone do sieci za pomocą przewodu elektrycznego, który jest przymocowany do listwy zaciskowej znajdującej się w tylnej części pod plastikową pokrywą.
Ogólne urządzenie żelazka elektrycznego

Ogólne urządzenie żelazka elektrycznego

Po ogólnym zapoznaniu się z faktem, że jesteś, możesz sam rozpocząć naprawę żelazka.

Co będzie konieczne do pracy

Do pracy potrzebny będzie zestaw wkrętaków - krzyżowy i płaski. Będziesz potrzebował szerokiego noża lub niepotrzebnej plastikowej karty - poddevat części żelazka z zatrzaskami. Aby sprawdzić integralność części, będziesz potrzebował multimetru (jak go używać, czytaj tutaj). Możesz również potrzebować lutownicy - jeśli musisz zmienić niektóre części zamienne.

Narzędzia, które mogą być potrzebne podczas naprawy żelazka

Narzędzia, które mogą być potrzebne podczas naprawy żelazka

Wszystkie narzędzia są dostępne, ale w trakcie pracy czasami potrzebujesz taśmy izolacyjnej lub rurki termokurczliwej, papier ścierny, szczypce mogą być wymagane.

Jak zdemontować żelazko

Pierwszą trudnością, z jaką napotykają ci, którzy chcą samodzielnie naprawić żelazko, jest demontaż. To nie jest proste i nie jest oczywiste. Najprostszym sposobem jest usunięcie tylnej pokrywy. Jest kilka śrub, które są widoczne i odkręcają, co oznacza pracę. Oprócz śrub mogą być również zatrzaski. Po odkręceniu wszystkich widocznych elementów złącznych zbliżamy się do pokrywy za pomocą śrubokrętu lub starej plastikowej karty, oddzielamy pokrywę od obudowy.

Pod nim znajduje się blok zacisków, do którego podłączony jest przewód. W przypadku problemu z przewodem nie można dalej rozmontowywać żelazka. Ale jeśli wszystko jest w porządku z kablem, konieczne będzie dalsze rozmontowanie, co może spowodować problemy.

W niektórych żelazkach - Philips (Phillips), Tefal (Tefal) pod osłoną wciąż znajdują się śruby. Przekręcamy je również. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli widzimy łączniki, usuwamy je.

Zdejmij tylną pokrywę

Zdejmij tylną pokrywę - pierwszą rzeczą do zrobienia podczas demontażu żelaza

Każdy producent opracowuje własny projekt i często zmienia się z modelu na model. Dlatego są trudności. Ale jest kilka punktów, które napotykają prawie każdy producent.

Natychmiast konieczne jest usunięcie dysku regulatora temperatury i przycisków dawania pary do tego, co należy zaciśnąć palcami i pociągnąć w górę. Guziki mogą mieć zatrzaski, więc możesz potrzebować czegoś cienkiego, abyś mógł je trochę wycisnąć - możesz użyć śrubokręta.

Aby zdemontować żelazko, musisz usunąć przyciski

Aby zdemontować żelazko, musisz usunąć przyciski

W niektórych żelazkach, jak na przykład w Rowenty, jak na zdjęciu, są śruby na rękojeści (jest kilka modeli Scarlet). Jeśli takie istnieją, odkręcamy je. Pod usuniętymi przyciskami również śruba jest ukryta, również ją wykręcamy. Następnie usuń górne plastikowe części. Zazwyczaj są one przymocowane do zatrzasków. Aby ułatwić ich wyjęcie, możesz włożyć do zamka ostrze noża lub kawałek plastiku (plastikowa karta).

Zazwyczaj pod pokrywami znajduje się pewna liczba śrub. Po odkręceniu, kontynuuj demontaż, aż ciało i podeszwa zostaną rozdzielone. Niestety niemożliwe jest podanie bardziej precyzyjnych zaleceń - zbyt różne są projekty. Co mogę poradzić - działać powoli i ostrożnie. I kilka filmów o tym, jak demontować żelazka różnych marek.

Przewód zasilający

Awaria przewodu zasilającego jest dość powszechnym rodzajem awarii. Przy takich uszkodzeniach żelazko może nie włączać się wcale lub pracować w urywkach, może być źle ogrzać stopę. Przewód może być wygięty, zawinięty, izolacja jest uszkodzona na zakręcie, niektóre przewody mogą zostać całkowicie lub częściowo odcięte. Jeśli istnieje takie uszkodzenie, lepiej wymienić przewód, niezależnie od tego, czy jest to przyczyną, czy nie. W każdym przypadku wszystkie miejsca z uszkodzoną izolacją powinny być zaizolowane.

W przypadku jakiegokolwiek uszkodzenia rozpoczyna się jakakolwiek naprawa żelazka z czeku na przewód. Aby dokładnie określić w normalnym stanie, jest to, czy nie, musi zostać wywołane. Aby to zrobić, po prostu zdejmij tylną pokrywę. Dostęp do bloku zacisków, do którego podłączony jest przewód. Wymagany jest tester lub multimetr. Wchodzimy w tryb ciągłości, naciskamy jedną sondę na jeden kontakt wtyczki, a drugi dotyk jednego z przewodów na bucie. Kiedy dotkniesz "prawego" drutu, multimetr powinien wykonać pisk. Oznacza to, że drut jest nienaruszony.

Sprawdź integralność przewodu zasilającego

Sprawdź integralność przewodu zasilającego

Kolor izolacji przewodów może być dowolny, ale żółto-zielony z pewnością będzie uziemiony (należy to sprawdzić, umieszczając sondę na małej metalowej płytce na dole wtyczki). Pozostałe dwa są podłączone do pinów wtykowych. Oto jeden z tych dwóch drutów, który powinien zadzwonić z trzpieniem, do którego wcisnąłeś miernik miernika. Ta sama operacja jest powtarzana z innym pinem.

Aby mieć pewność, że przewód jest sprawny, podczas połączenia konieczne jest pogłaskanie / przekręcanie. Zwłaszcza w miejscach, w których występują problemy z izolacją. Jeśli pisk z takich działań zostanie przerwany - lepiej jest wymienić przewód. Należy go wymienić i jeśli jeden lub oba bolce "nie dzwonią". Być może masz szczęście i nie będziesz musiał naprawiać żelazka.

Sprawdzanie sprawności nagrzewnicy

Jeśli żelazko nie jest w ogóle ogrzewane, możliwe, że grzejnik jest spalony. Jeśli tak, to warto kupić nowe żelazko, ponieważ wymiana będzie kosztować prawie taką samą kwotę. Przede wszystkim jednak trzeba się upewnić, że to TEN jest winna.

Są to wyjścia elementu grzejnego żelazka

Są to wyjścia elementu grzejnego żelazka

Aby sprawdzić grzejnik, docieramy do podeszwy żelazka. Na nim, bliżej tyłu, znajdują się dwa wyloty elementu grzejnego. Przenosimy multimetr do pozycji pomiaru rezystancji (do 1000 Ohm), wykonujemy pomiary. Jeśli numery wyświetlacza są rzędu 25 ohm, to grzejnik jest w porządku, jeśli więcej - wypali się. Jak już powiedziano, w przypadku wypalenia TEN żelazko naprawcze nie jest tego warte - bardziej opłaca się kupić nowe.

Sprawdź regulator temperatury

Termostat wygląda jak płyta z grupą styków i wystającą plastikową szpilką, na którą następnie wkładana jest tarcza.

Ten termostat na żelazku

Ten termostat na żelazku

Dwa styki pasują do płyty. Na nich instalujemy sondy multimetru i sprawdzamy funkcjonalność (nazywamy to). W pozycji "off" dźwięk multimetru powinien zniknąć, po włączeniu i obróceniu do dowolnej pozycji, powinien nadal brzmieć.

Uszkodzenie może być takie, że nadal nie ma kontaktu w pozycji "włączony" - wtedy żelazko w ogóle się nie nagrzewa. Może być inna sytuacja - nie jest ona wyłączana przez regulator i / lub nie reaguje na pozycję regulatora. Obie przyczyny w kontaktach. I najprawdopodobniej spłonęły.

W pierwszym przypadku można zapobiec depozytowi, który można oczyścić wkładając kawałek papieru ściernego drobnym ziarnem pomiędzy styki i kilka razy i "delikatnie" na styki. Jeśli nazhdachki nie ma, możliwe jest użycie pilnika do paznokci, ale konieczne jest dokładne działanie - regulacja temperatury zależy od wygięcia płyt. Więc nie można ich mocno zgiąć.

W drugim przypadku - jeśli żelazko się nie wyłącza - być może styki wypalone - stopy. Naprawa żelazka w tym przypadku polega na próbie ich oddzielenia. Ale to skupienie jest rzadkie. Wyjdź - wymień go.

Termoregulator pod innym kątem

Termoregulator pod innym kątem

Może być jeszcze jeden punkt: podczas upadku kontakty mogłyby w jakiś sposób się połączyć. Gdy podeszwa z żelazka jest podgrzewana, zgina się termoplastyczne prasy w grupach styków, ale styki nie mogą się otworzyć. Wynik jest taki sam - żelazko nie wyłącza się po podgrzaniu. Naprawa żelaza jest również podobna - staramy się przywrócić ruchomość płytek, starając się ich nie zginać. Jeśli to nie zadziała, zmieniamy to.

Test bezpiecznika

W przybliżeniu w tym samym obszarze, w którym znajduje się termoregulator, zainstalowany jest bezpiecznik termiczny. Jest to w przypadku przegrzania stopy żelazka - wypala się, jeśli żelazo nagrzewa się do niebezpiecznej temperatury. Zwykle ten bezpiecznik ma rurkę ochronną i najczęściej jest biały.

Naprawa żelazka: bezpiecznik i jego ciągłość

Naprawa żelazka: bezpiecznik i jego ciągłość

Znajdź kontakty, zadzwoń. W stanie normalnym bezpiecznik "dzwoni", jeśli jest przepalony - cisza. W razie potrzeby można przesunąć rurkę, zadzwonić bezpośrednio - może ona przerwać / wypalić przewód łączący. Jeśli bezpiecznik się wygaśnie - wyparuj, poszukaj podobnego i zainstaluj go na swoim miejscu.

Aby wykluczyć bezpiecznik termiczny z obwodu, nie jest to konieczne - w przypadku problemów z termoregulatorem oszczędza się przed ogniem: po prostu wypali się i żelazko nie zadziała. I chociaż żelazo będzie wymagało naprawy, twój dom będzie bezpieczny.

Steam Spray System

Jeśli para nie wydostaje się z żelazka, aw pojemniku jest woda, otwory są prawdopodobnie młotkowane. Przywrócenie zdolności do pracy może być prostą techniką. W misce z niskimi nożami (odpowiednia patelnia) wlej wodę i ocet (zwykły, stołowy). Jeden litr octu na litr wody. Drugi przepis - na 250 ml wrzącej wody 2 łyżeczki kwasu cytrynowego. W naczyniach z gotowanym płynem obniżyć odłączone żelazko. Ciecz powinna pokrywać podeszwę.

Oczyszczenie otworów wylotowych pary na żelazku

Oczyszczenie otworów wylotowych pary na żelazku

Wydajność z żelazem położyć na ogień, doprowadzić do wrzenia, wyłączyć. Poczekaj, aż się ochłodzi. Rozgrzej się ponownie. Możesz więc powtórzyć 3-4 razy. Dopóki sól się nie rozpuszcza.

Czasami woda przestaje pochodzić ze zraszacza. Najprawdopodobniej wynika to z odłączenia lampy. W tym przypadku naprawa żelazka polega na tym, że konieczne jest zdemontowanie panelu, na którym są umieszczone przyciski wtrysku i wszystkie rury i przewody są umieszczone na miejscu.

Drugim sposobem na pozbycie się żelaza jest jego całkowite rozmontowanie, tak aby pozostała tylko jedna podeszwa. Podeszwa powinna być zapieczętowana taśmą samoprzylepną, aby woda nie wyciekała, ale można ją również włożyć do naczyń. Wewnątrz podeszew zalać ciepłą wodą z octem lub kwasem cytrynowym, wytrzymać do schłodzenia, odcedzić, ponownie wlać. Kontynuuj, dopóki nie będziesz zadowolony z wyniku. Po spłukaniu wodą i zebraniu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

50 + = 54