Jak zbudować garaż z płyt warstwowych

Jeśli potrzebujesz prefabrykowanego, niedrogiego i ciepłego garażu - zwróć uwagę na panel kanapkowy. Ten materiał jest lekki, co ułatwia wykonanie lekkiego fundamentu. Poza tym natychmiast otrzymuje się lakierowanie wewnątrz i na zewnątrz, dzięki czemu prace wykończeniowe również nie są potrzebne. Jest montowany na metalu, rzadziej - drewnianej ramie, przez kilka dni (pod warunkiem, że jest gotowy fundament). Więc garaż z płyt warstwowych jest dobrym rozwiązaniem. 

Garaż ich płyt warstwowych jest ciepły, ma solidny wygląd

Garaż ich płyt warstwowych jest ciepły, ma solidny wygląd

Z czego wykonane są płyty warstwowe

Płyty warstwowe - trójwarstwowa konstrukcja, która składa się z dwóch zewnętrznych warstw sztywnego materiału i nagrzewnicy, znajdujących się między nimi.

Struktura panelu warstwowego

Struktura panelu warstwowego

Twardy materiał - najczęściej jest to stal ocynkowana. I to jest ten materiał, który jest zwykle używany, jeśli garaż zbudowany jest z płyt warstwowych. Pochodzą również z polimerów arkuszowych, kompozytów drewno-polimer (DPC), płytkowych materiałów do golenia drewna (płyty OSB, sklejki, GVL, GSP itp.).

W przypadku stosowania jako osłona zewnętrzna ze stali ocynkowanej pokryta jest powłoką ochronno-dekoracyjną. Najczęściej jest to jeden z barwionych polimerów. Najczęściej - poliester i pural (pural jest lepszy pod względem właściwości, silniejszy i trwalszy). Folia polimerowa zwiększa żywotność materiału, czyni go niewrażliwym na agresywne media. Kolor powłoki z ocynkowanych warstwowych paneli metalowych dobierany jest zgodnie z tabelą RR i RAL i łącznie może mieć ponad 240 odcieni.

Część tabeli RAL

Część tabeli RAL

Izolacja cieplna w płytach warstwowych jest używana inaczej:

 • Bazaltowa wata. Ma dobre właściwości, ale obawia się zmoczenia (traci właściwości termoizolacyjne) i pochłania wodę w postaci cieczy i pary. Podczas zamrażania w stanie mokrym, po rozmrożeniu może po prostu się kruszyć. Aby wyeliminować tę wadę, konieczne jest uszczelnienie sekcji, co jest problematyczne przy budowie garażu.
 • Wełna szklana. Wilgoć się nie obawia, ale praca z nim jest bardzo problematyczna - potrzebujesz kompletnej odzieży ochronnej - gęstej odzieży, nakrycia głowy, rękawiczek, wysokich butów, a także respiratora i okularów. Materiał jest bardzo ostry, a najmniejsze cząsteczki przenikają wszędzie. Ma dobre właściwości, ale jest rzadko używany.
 • Styropian. Lekki materiał o strukturze komórkowej. Nie obawia się wilgoci, ma bardzo dobre właściwości termoizolacyjne, należy do materiałów o niskiej palności. Jego wady - kruszenie przy ładunkach (kompensowane sztywnością skorupy zewnętrznej), lubi obgryzać owady i małe zwierzęta. Nie jest to zła opcja, ale nie najlepsza.
 • Pianka poliuretanowa. Doskonały materiał termoizolacyjny, którego właściwości nie zależą od wilgotności. Nie gnije, bakterie i grzyby nie rozmnażają się, owady i gryzonie tego nie lubią. Wadą jest odpowiednio wysoka cena, a płyty warstwowe z takim wypełnieniem są droższe.

Jeśli to możliwe, lepiej jest zbudować garaż z płyt warstwowych z izolacją z pianki poliuretanowej. Chociaż okaże się droższe, ale nie będzie problemów, nawet w przypadku wzrostu wilgotności.

Rodzaje profili ściennych płyt warstwowych

Rodzaje profili ściennych płyt warstwowych

Według rodzaju profili panele warstwowe to ściany i pokrycia dachowe. Różnią się kształtem profilu (wysokość fali) oraz wymiarami:

 • Ściany wchodzą:
  • szerokość od 1000 do 1200 mm:
  • grubość od 60 do 260 mm.
 • Pokrycie dachu:
  • szerokość - 1000-1600 mm;
  • grubość 20-260 mm.

Arkusze płyt warstwowych połączone są ze sobą za pomocą zamków o różnych kształtach. W przypadku ścian zamek jest zwykle "w formie języka", a w przypadku pokrycia dachowego "pokrywa się".

Zamki z płyt warstwowych różnych typów

Zamki z płyt warstwowych różnych typów

Panele ścienne mogą mieć gładkie lub profilowane ściany. Profile mogą być zwykłe (pofałdowania o różnych wysokościach / szerokościach) i mogą być dekoracyjne.

Montaż i mocowanie

Garaż z płyt warstwowych należy do kategorii konstrukcji ramowych. Pod nimi zwykle montuje się metalową ramę (rur profilowanych), do której panele mocuje się za pomocą śrub. Aby zapewnić wymaganą nośność, minimalna grubość ścianki rury powinna wynosić 1,5 mm. W przypadku małego garażu regały mogą być wykonane z rury 150 * 50 mm, dla bardziej solidnego do 150 * 150 mm.

Tak dużą szerokość rur tłumaczy się cechami montażowymi płyt warstwowych - są one przymocowane do ramy, odchylone od krawędzi 50 mm. Okazuje się, że przy podłączeniu dwóch paneli dystans pomiędzy dwoma śrubami będzie wynosił 100 mm. Przy szerokości 150 mm pozostaje 25 mm dla większej wytrzymałości.

Schemat instalacji panelu warstwowego

Schemat instalacji panelu warstwowego

Zadaszenie dachu garażu z płyt warstwowych jest zbierane jak zwykle - z pręta lub gotowane z tych samych profili co rama. Minimalne nachylenie dachu pokryte tym materiałem wynosi 10 °.

Rama dla małego garażu, dla jednego lub dwóch samochodów bez dodatków, może być wykonana z suchego pręta o przekroju poprzecznym 150 * 150 mm. Jest wstępnie traktowany związkami bio-ochronnymi, a następnie środkami opóźniającymi palenie.

Płyty warstwowe są mocowane za pomocą specjalnych śrub samogwintujących (śrub). Wykonane są z hartowanej stali pokrytej warstwą cynku. Ten łącznik ma średnicę 5,5 mm i ośmiokątną główkę. Czasami, aby zapewnić szczelność, stosuje się gumowe podkładki uszczelniające. Podczas ich instalowania należy upewnić się, że podkładka jest mocno dociśnięta do materiału, ale śruba nie powinna odkształcać zewnętrznej warstwy.

Prawidłowy montaż elementów złącznych

Prawidłowy montaż elementów złącznych

Podczas instalacji śruby są ustawione ściśle prostopadle do powierzchni, unikając odchyleń, w przeciwnym razie prawdopodobieństwo jest wysokie, że metal zostanie uszkodzony, a woda wpłynie do panelu, co spowoduje jego zniszczenie.

Minimalna długość elementów złącznych zależy od grubości panelu i jest pokazana w poniższej tabeli. Zasadniczo śrubę należy wkręcić w ramę o co najmniej 35 mm. Oznacza to, że jego minimalna długość to grubość panelu plus 35 mm.

Minimalna długość elementów złącznych dla płyt warstwowych

Minimalna długość elementów złącznych dla płyt warstwowych

Liczba wkrętów na metr kwadratowy zależy od rodzaju budynku i obciążenia wiatrem w regionie. Budując garaż z płyt warstwowych w Moskwie i regionie lub w Sankt Petersburgu, wystarczy przykręcić je po bokach panelu w odstępach 300-400 mm.

Po zamontowaniu na metalowej ramie do słupków i poprzeczek przymocowana jest gumowa taśma uszczelniająca. Na jednej ze stron znajduje się warstwa przylepna chroniona paskiem papieru. Przed instalacją papier jest usuwany, a taśma jest przyklejona do stojaków ramy.

Sposoby montażu paneli ściennych

Montaż ściennych paneli warstwowych może być pionowy i poziomy. Dla każdego z nich tworzą one ramkę, biorąc pod uwagę cechy zapięcia w każdym przypadku. Odległość między stojakami jest równa szerokości wybranego rodzaju materiału. Tylko pierwsze słupy z rogu mają krótszą odległość (o 150 mm, jeśli regały mają 150 * 50 mm lub 150 * 150 mm).

Przy układaniu poziomym pierwszy arkusz jest instalowany bezpośrednio na cokole. Aby uzyskać lepszą izolację, pod panelem można umieścić piankę lub styropian. Blokada musi być rozłożona w taki sposób, aby rowki znajdowały się na zewnątrz. Woda nie wpływa do stawu.

W przypadku montażu pionowego, poszycie z warstwowymi panelami ściennymi rozpoczyna się od jednego z rogów. Kierunek blokady jest wybierany arbitralnie. Aby uzyskać lepszą izolację termiczną pod panelem, można również zastosować piankę lub piankę polistyrenową.

Niezależnie od rodzaju układania, przed zamocowaniem blachy należy sprawdzić, czy jest on ustawiony prawidłowo. Weź poziom i sprawdź styl pionowy lub poziomy. Dopiero potem instalowane są łączniki.

Podczas instalacji można wyeliminować jedną z wad budynków z płyt warstwowych - brak izolacji w szwach, z powodu tego, co lokale są rozdmuchiwane i szybko schładzane. Aby poprawić charakterystykę termiczną, w złączu umieszcza się taśmę montażową, linkę z gumy butylowej lub cienki grzejnik. Czasami, aby zapewnić szczelność, złącze jest smarowane szczeliwem. Jest to szczególnie ważne przy budowie dachu, ale także w przypadku ścian garażu nie zaszkodzi. Podczas łączenia płytek ważne jest, aby zapewnić ścisłe przyleganie arkuszy do siebie, ale nie można zgnieść materiału termoizolacyjnego.

Po zamontowaniu narożniki i boczne złącza arkuszy układane są grzejnikiem i pokryte dekoracyjnymi narożnikami lub listwami. Kolor jest wybierany tonem do podstawowej powłoki lub kontrastowego koloru.

Instalacja na dachu

Dach płyt warstwowych jest wykonywany po pokryciu ścian. Niewiele prywatnych garaży ma długość ponad 12 metrów, dlatego lepiej jest układać panele dachowe z całymi arkuszami wzdłuż nawisu. Pozwoli to uniknąć tworzenia pionowych szwów, które trudno jest uszczelnić.

Jeśli system krokwi zostanie zmontowany z metalu, do belek i dźwigarów zostanie przymocowany gumowy uszczelniacz, a następnie rozpocznie się instalacja. Kiedy podłoga, zamek jest podniesiony z cierniem w górę - w kierunku grzbietu. Przed połączeniem miejsce łączenia arkuszy jest nasmarowane silikonowym uszczelniaczem. Zapewnia to dobre uszczelnienie dachu.

W przypadku montażu płyt warstwowych z pokryciem dachowym wymagane są dłuższe obciążenia wiatrem (patrz tabela poniżej).

Długość wkrętów samogwintujących do mocowania wielowarstwowych paneli dachowych

Długość wkrętów samogwintujących do mocowania wielowarstwowych paneli dachowych

Dostępne są również funkcje montażu:

 • Po pierwsze, możesz naprawić arkusz tylko dwóch śrub. Po ułożeniu całej powierzchni zainstaluj pozostałe śruby.
 • Elementy mocujące są zainstalowane w górnej części fali, zaczynając od góry, w dół.
 • Na płaszczyźnie dachu krok instalacji wynosi 500 mm.
 • Wzdłuż okapu śruby są ustawione na podziałce 250 mm.
 • Po przymocowaniu wszystkich arkuszy dodatkowo przyciągają zachodzącą falę. W tym celu stosuje się samoobróbki o średnicy 4,8 mm i długości 28 mm, a etap instalacji jest nie mniejszy niż 500 mm.

  Pionowe połączenia są trudne do uszczelnienia

  Pionowe połączenia są trudne do uszczelnienia

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  + 24 = 30