Jak zrobić huśtawkę z drewna i metalu

Pamiętasz dziecięce wrażenia z huśtawki? Jest to nie tylko przyjemne, ale także użyteczne - monotonne huśtawki szkolą aparat przedsionkowy, a także - uspokaja układ nerwowy. Druga właściwość w naszych czasach jest bardzo przydatna. Tak przyjemny zabieg-relaks po ciężkim dniu. Co więcej, każdy z "prostymi" rękami może sam wykonać zamach. Istnieją oczywiście złożone modele, ale istnieje wiele innych prostych. 

O konstrukcjach

Podobnie jak większość oficyn, huśtawki są najczęściej wykonane z drewna. Regały i belki poprzeczne - z bali, kłód, siedzeń - z talerzy, a nawet z części mebli domowych.

Taka rozkładana sofa z podstawką z bali, aby się łatwo: szybko, tanio, wygodnie

Taka rozkładana sofa z podstawką z bali, aby się łatwo: szybko, tanio, wygodnie

Trochę o projektach. Istnieją trzy główne typy wiszących huśtawek, lub jak się je nazywa - huśtawka, kanapa, ławka, itp. Główna różnica w rodzaju konstrukcji nośnej: ma kształt litery A i kształt litery "U". Przykład z regałami złożonymi w trójkątną konstrukcję, którą widzisz powyżej, a na poniższym zdjęciu przykład z wieszakiem w kształcie litery U. Jest bardziej podobny do pergoli z wiszącą ławką i jest zbudowany według tego samego typu, tylko w odniesieniu do kołyszących się ładunków.

Istnieje trzeci rodzaj - to już skomplikowana struktura, która wymaga pewnych umiejętności - opiera się na stawach obrotowych i odsuwa się od reszty ze stopami na podłogę. Natychmiast otrzymamy zarówno zdjęcia, jak i schematy dla zainteresowanych osób (możliwe jest rozwijanie się na pełnym ekranie, jeśli naciskamy strzałki w prawym górnym rogu zdjęcia).

Jak zbudować drewnianą altanę własnymi rękami przeczytaj tutaj. 

Wykonujemy huśtawkę własnymi rękami wykonanymi z drewna

Najczęściej robią wzór w formie litery "A". Jest to prostsze, wymaga mniejszego zużycia materiału. Bardziej szczegółowo przeanalizujemy węzły, zapięcia, omówimy materiały, ochronę przed zniszczeniem i stabilność.

Materiały

Natychmiast na co zrobić drewnianą huśtawkę. Wybór tarcicy zależy od planowanego obciążenia. Jeśli przyjmie się, że jedna osoba dorosła będzie siedziała, słupki i górna poprzeczka minimum - 50 * 70 mm. Jeśli jest więcej miejsc "lądowania" - dwa lub trzy, to odcinek belki jest nie mniejszy niż 100 * 100 mm, w lepszej - 100 * 150 mm. Zostało doświadczalnie ustalone, że taka konstrukcja, gdy stosuje się pręt 100 * 100, zwykle wytrzymuje całkowite obciążenie około 200 kg. Jeśli potrzebujesz więcej - weź większą sekcję lub umieść dzienniki))

O czym tworzy ławka / sofa. Na ramie pojawi się pręt 70 * 40 mm, wysokość oparcia nie będzie mniejsza niż 600 mm, głębokość siedziska nie będzie mniejsza niż 480 mm. Dzięki głębokości siedziska i kątowi oparcia możesz eksperymentować: istnieją opcje "leżenia". Odpowiednio, długość sofy i wymiary struktury różnią się znacznie od tego. Do mocowania należy użyć gwoździ 200 lub kołków o średnicy nie mniejszej niż 10 mm.

Jak układać stojaki

Schemat z wymiarami i listą wymaganego materiału na zdjęciu poniżej. Jeśli szczerze, niewielu ludzi robi takie materiały, jak podano w specyfikacji. Częściej stawiają przechyłki.

Istnieją odmiany tego wzoru: z ramą dolną lub bez. Jeśli huśtawka jest zamontowana na sztywnej platformie, a mocowania są sztywne, na kołkach, bez możliwości luzu, wówczas taka konstrukcja stanie bez problemu. W przypadku wątpliwości można wykonać jastrych z drewna na dnie, przygwoździć go kołkami do pokrywy lub wbić zszywki w ziemię.

Dla tych, którzy obawiają się obciążeń bocznych - konstrukcja w tej osi nie jest najbardziej niezawodna - istnieje możliwość zaproponowania stojaków z tendencyjnością. Obszar będzie duży, ale stabilność będzie wysoka.

Stojaki z odchyleniem sprawią, że konstrukcja będzie bardziej stabilna

Stojaki z odchyleniem sprawią, że konstrukcja będzie bardziej stabilna

Jeśli ma być zainstalowany w ziemi, części regałów do zakopania należy traktować z ochroną biologiczną. Jako opcję tanią - umieść na kilka godzin w naczyniu z zużytym olejem. Wysuszyć, a następnie zakopać. Zagłębić się na głębokość co najmniej 50 cm, na dno wylać trochę gruzu, postawić regały i zestalić. Jeśli obawiasz się, że to nie wystarczy, zamocuj poprzecznie pod kilkoma pasmami metalu. Dziura będzie musiała wykopać większy rozmiar, ale obszar trzymania będzie większy.

Zejdź z baru na ziemię. Widoczne są ślady betonowania

Zejdź z baru na ziemię. Widoczne są ślady betonowania

Jak zrobić staw na letnią rezydencję lub w pobliżu domu, który czytamy w tym artykule. Być może zainteresuje Cię czytanie basenów na domki letniskowe.

Sposoby mocowania poprzeczki

We wszystkich huśtawkach tego typu - z belkami filarów przymocowanych u góry - problemem mocowania poprzeczki jest węzeł, do którego następnie przylega ławka. Na powyższym zdjęciu jest niezawodnie rozwiązany, choć nie całkiem estetycznie. Cały problem polega na tym, że metody estetyczne są trudne do wykonania. A jeśli nie jesteś na sprzedaż, szybciej zrobisz coś nieprzyjemnego, ale niezawodnego. Tak więc, aby naprawić poprzeczkę, poniżej skrzyżowania przyczepiona jest belka napowietrzna, przyciągnięta do kolców za pomocą kołków. Na niej leży poprzeczka, która z bocznych zmian jest utrzymywana przez słupki i zapięcia - gwoździe i kolce.

Innym sposobem instalacji poprzeczki jest przymocowanie regałów bocznych w formie litery "X". Dzięki tej opcji belka nośna doskonale się układa. Jest dodatkowo zapinany na gwoździe, a ćwieki są zapinane na napy. Taka opcja, patrz następne zdjęcie.

Wszystko jest dobrze, ale długość sofy to za mało ...

Wszystko jest dobrze, ale długość sofy to za mało ...

Na tej samej zasadzie huśtawka składa się własnymi rękami z kłód: boki są mocowane poprzecznie, a kłodę nośną układa się na górze. Jeżeli belka jest czasami montowana na gwoździach, to w przypadku kłód używane są głównie spinki do włosów.

Huśtaj się po łańcuchach kłód

Huśtaj się po łańcuchach kłód

Dla tych, którzy dobrze znają stolarstwo, wciąż istnieją opcje: w pół drzewa. Taki projekt w galerii zdjęć znajduje się poniżej z bliska niektórych kluczowych węzłów.

O ławkach do ogrodu i na działce można przeczytać tutaj.

Galeria zdjęć przedstawiających własną huśtawkę na łańcuchach

I kilka zdjęć różnych huśtawek wykonanych na podstawie projektu w kształcie litery "A".

Jak zbudować dom zabaw dla dzieci na przedmieściach lub w pobliżu domu, przeczytaj tutaj. 

Montaż huśtawki do poprzeczki

Kolejną potrzebą wyjaśnienia jest zapięcie na huśtawce, to nie dla wszystkich oczywiste jest, jak powiesić kanapę na poprzeczce. Najpierw poprzeczka jest wiercona od dołu do góry. Przez otwór, do którego przymocowana jest nakrętka oczkowa, przechodzi rygiel. Pod czapką nakrętki układa się jedną lub dwie szerokie podkładki, aby nie przecisnęły się pod ciężarem.

Zamiast zwykłej nakrętki, śruba oczkowa jest wkręcona w śrubę wkręconą przez otwór w poprzeczce

Zamiast zwykłej nakrętki, śruba oczkowa jest wkręcona w śrubę wkręconą przez otwór w poprzeczce

Okazuje się, że pierścień nakrętki znajduje się poniżej. Możesz dołączyć do niego karabin, rzucić linę lub linę itp. Zwróć uwagę, że karabinek powinien być normalny, swobodny do zawieszenia na pierścieniowej nakrętce pierścieniowej. W karabinie dwa ogniwa łańcucha powinny znajdować się swobodnie. Dlatego wskazane jest kupowanie wszystkiego razem w jednym sklepie: możesz spróbować na całej stronie jednocześnie.

Jak jest zapięcie łańcucha na huśtawce. Następnie ten karabin trafia do nakrętki ocznej, a pierścień zabezpieczający jest skręcony

Jak jest zapięcie łańcucha na huśtawce. Następnie ten karabin trafia do nakrętki ocznej, a pierścień zabezpieczający jest skręcony

Przy okazji, w sklepie olinowania można natknąć się na inne urządzenia, które można zaadaptować do mocowania łańcuchów lub lin z siedziska obrotowego. Na przykład, takie jak zdjęcie poniżej.

Więcej opcji osprzętu. Można również wykonać węzeł wahadłowy do zamocowania na poprzeczce

Więcej opcji osprzętu. Można również wykonać węzeł wahadłowy do zamocowania na poprzeczce

Są one przeznaczone do podnoszenia 0,5 ton ładunku, tak, że dzieci korzystają z nich nie ma sensu tu na huśtawka dla dorosłych - dość.

Takie mocowanie ma znaczną wadę - gdy kołysze się, słychać pisk. Przez pewien czas możesz się go pozbyć, zacierając węzeł, ale operacja ta będzie musiała być powtarzana okresowo. Wyjście to zrobić węzeł na łożyskach, ale nie można obejść się bez spawania.

Metalowa huśtawka własnymi rękami

Ich wzór jest dokładnie taki sam. Materiał jest inny i sposób jego mocowania. To jest spawanie. Ci, którzy znają falowniki spawalnicze, nie będzie trudno spawać coś takiego. I dla raportu ze zdjęć inspiracji.

Poniżej znajduje się rysunek tej huśtawki o wymiarach. Niektóre wyjaśnienia są wymagane. Na rysunku znajduje się rura zgrzewana wzdłuż obwodu (ta płaszczyzna jest zacieniona). Jest pochowany i dlatego nie jest widoczny na zdjęciu. Został stworzony w celu poprawy stabilności: masy przyjaciół są znaczne. Z tego samego powodu spawane do końców słupków metalowej płyty. Instalacja była skomplikowana, ale swing był napięty.

Huśtawka wahadłowa z rury profilowej o wymiarach

Huśtawka wahadłowa z rury profilowej o wymiarach

Do produkcji trwało 22 m kształtnej rury 50 x 50 mm, przy czym gniazdo 25 x 25 mm - 10 mm, płytę 2000 * 120 * 18 - 7- a reszta - elementów mocujących, farby, antirzhavchina.

Istnieje inny sposób mocowania huśtawki do poprzeczki. Jest na zdjęciu.

Sposób na przymocowanie metalowej huśtawki do przedniego skrzydła

Sposób na przymocowanie metalowej huśtawki do poprzeczki

Nikt nie może tego wyjaśnić jako autor pracy. Jak zrobić huśtawkę własnymi rękami wykonanymi z metalu w filmie.

Oryginalna forma huśtawki z rury profilowanej - stojaki są nieliniowe i zakrzywione. Zrób to z drzewem, jeśli to możliwe, a następnie tylko do mistrza.

Kilka fotoreportaży od autorów i właścicieli podobnych projektów.

O projektowaniu i produkcji metalowych pieców można znaleźć w tym artykule.

Huśtawka dla dzieci

Dla dzieci możesz zrobić to samo w projekcie, ale mniejsze.

Przybliżony rozmiar huśtawki dla dzieci. Wysokość oczywiście może być mniejsza

Przybliżony rozmiar huśtawki dla dzieci. Wysokość oczywiście może być mniejsza

Istnieje kilka innych modeli na plac zabaw, a także, jak zrobić piaskownicę można przeczytać tutaj. Oto pierwsze - swing-balance lub balancer.

Huśtawka dla dzieci - balancer lub łuski

Huśtawka dla dzieci - balancer lub łuski

Wszystko jasne, mogą być pytania tylko na węźle mocującym. Poniżej znajduje się rysunek przedstawiający wymiary. Aby ozdobić górną część w środku, stalowe płyty są przymocowane. Aby je wymachiwać, wywiercony jest otwór, w który jest nawleczony sworzeń. Możesz poprawić "walcowanie", wstawiając łożyska.

Stojak do wyważarki wahadłowej

Stojak do wyważarki wahadłowej

Szybko i łatwo można zrobić jack huśtawka opon (opony). W swoich czterech kątach są ustawione z orzechów oko na śruby, ale o mniejszej średnicy (około podkładki nie są pewni), że trzymać się lin lub łańcuchów, ale może przynajmniej do odpowiedniego oddziału na rzut drzewa, przynajmniej na poziomy pasek do powieszenia.

Jak zrobić kołysankę z opony

Jak zrobić kołysankę z opony

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

17 − = 9