Jak zrobić rusztowanie

Budując, naprawiając i serwisując prywatny dom lub domek, niektóre prace należy wykonywać na wysokości. Przy pomocy drabiny nie wszystko można zrobić, i nie jest to bardzo wygodne. O wiele wygodniej jest używać rusztowań. 

Z drabiną drabiny nie jest tak wygodna do pracy

Z drabiną drabiny nie jest tak wygodna do pracy

Rusztowania domowe wykonane z drewna

Metalowe rusztowania są oczywiście niezawodne i trwałe, ale najczęściej są wykonane z drewna. Wszystko może pracować z drewnem i wszystko, co jest potrzebne - piła, gwoździe / śruby, młotek / śrubokręt / śrubokręt. Zestaw narzędzi jest nieskomplikowany, który może znaleźć każdy właściciel, a jeśli nie ma czegoś na zakup dużej ilości pieniędzy, nie jest to wymagane. Metal w tym zakresie jest bardziej skomplikowany. Wymaga to co najmniej pewnych umiejętności obsługi, obecności spawarki i co najmniej jakiegoś pomysłu na poprawne spawanie szwów. Dlatego rusztowanie własnymi rękami w większości przypadków wykonuje się z drewna.

Co robić

Wszyscy rozumieją, że rusztowania lub rusztowania są potrzebne przez krótki czas. Ale aby użyć ich do produkcji, potrzebujesz dobrej jakości drewno o minimalnej sile. Niektórzy mistrzowie zalecają wytwarzanie lasów wyłącznie ze świerku. W przeciwieństwie do sosny, węzły w nim znajdują się pojedynczo, a siła deski jest prawie niezmieniona.

Ale deski świerkowe są rzadko dostępne, ale zwykle wystarczają sosny. Z desek sosnowych można również zrobić rusztowanie, ale każdy z nich musi być sprawdzony (w każdym przypadku, który trafia do stojaków i podłóg). Aby to zrobić, dodaj dwie kolumny (trzy lub cztery cegły jedna na drugiej, para cegiełek, dwa głazy, itp.). Podczas sprawdzania trójmetrowych desek odległość między nimi wynosi 2,2-2,5 m. Tablica umieszczana jest na słupach, a kilka razy przeskakuje na nią pośrodku. Jeśli występują słabości, płyta pęknie lub pęknie. Wytrzymał - można użyć.

Deska do lasów jest używana dobrze, bez sęków

Deska do lasów jest używana dobrze, bez sęków

Grubość deski powinna być konkretnie związana z konstrukcją rusztowania, odległościami między zębatkami a planowanym ładunkiem. Jedyne, co można powiedzieć, to że do desek i podłóg deska jest zwykle używana o grubości 40 mm lub 50 mm, do koszenia - 25-30 mm. Taka deska może być wykorzystywana w najbardziej szczegółowych pracach budowlanych, jeśli nie zostanie ona uszkodzona podczas demontażu lasów.

Gwoździe lub śruby

Spór o to, czy gwoździe czy śruby są lepsze, jest zawsze, ale w tym przypadku jest on pogarszany przez fakt, że praca jest wykonywana na wysokości, a od projektu wymaga się większej niezawodności. Z tego punktu widzenia paznokcie są lepsze. Wykonane są z miękkiego metalu, a jeśli jest ładunek, zginają się, ale nie pękają. Samoobrobiarki są wykonane ze stali hartowanej, a przy pękaniu lub zmiennym obciążeniu są kruche i łamliwe. W przypadku rusztowań jest to bardzo ważne - zdarzały się sytuacje, gdy się zawaliły. Ale jest to kwestia "czarnych" śrub. Jeśli nadal są anodowane - żółto-zielone - nie są tak kruche i mogą całkowicie wytrzymać wszystkie obciążenia. Jeśli poważnie martwisz się o niezawodność lasów, lepiej użyć gwoździ. Nie lubią ich, ponieważ nie mogą rozmontować połączenia szybko i bez strat - często uszkadzają drewno.

Nawet anodyzowane śruby pękają

Nawet anodyzowane śruby pękają

Dzięki niezależnej produkcji rusztowań możesz to zrobić: po pierwsze, zebrać wszystko na anodowanych śrubach. Jeśli wzór jest wygodny i prawidłowy, zabezpiecz żywcem dwa lub trzy gwoździe w każdym złączu. Aby uniknąć uszkodzenia drewna podczas demontażu, pod gwoździami można przyciąć cienkie płyty, możliwe jest stosowanie całych desek, ale o małej grubości, na rozpiętej rozpiętości. Podczas demontażu można go podzielić, a wystające gwoździe można łatwo usunąć.

Konstrukcje i ich funkcje

W przypadku różnych rodzajów prac stosuje się różne rusztowania i rusztowania. Aby pracować z lekkimi materiałami, zbyt duża nośność nie jest potrzebna. W takich przypadkach należy wykonać rusztowania lub koperty rusztowania.

Budowa koperty rusztowania. Pomimo pozornej niepewności, wygodnie jest z nimi pracować

Budowa koperty rusztowania. Pomimo pozornej niepewności, wygodnie jest z nimi pracować

Do prac przy szczytach lub przy dekorowaniu niskiego domu parterowego stosuje się kozy budowlane, na poprzecznych belkach, na których kładzie się podłogę.

Jeśli nie możesz opierać się o ściany, możesz użyć bambusa budowlanego z deskami podłogi położonymi na poprzecznych belkach

Jeśli nie możesz opierać się o ściany, możesz użyć bambusa budowlanego z deskami podłogi położonymi na poprzecznych belkach

Do układania ścian z cegły, wszelkich cegiełek, do wykończenia elewacji cegłą lub kamieniem, wszystkie te prace wymagają pełnowymiarowego rusztowania.

Rusztowania drewniane do wzmocnienia sztywności są wzmocnione ogranicznikami i usztywnieniami

Rusztowania drewniane do wzmocnienia sztywności są wzmocnione ogranicznikami i usztywnieniami

Zasadą jest, że wszystkie te konstrukcje nie są przymocowane do ścian budynku, ale są mocowane za pomocą ograniczników podtrzymujących słupy. Porozmawiajmy o każdej z tych konstrukcji.

Rusztowanie boczne

Są tak nazywane, ponieważ zazwyczaj nie przywiązują się do ściany, ale po prostu opierają się o nią. Są przechowywane na koszt zatrzymania. Im więcej tego rodzaju rusztowania jest załadowane, tym mocniej stoją. Istnieją dwa projekty, oba są wykonane w formie litery "G", tylko rozmieszczone w różnych kierunkach.

Rysunki dołączonych rusztowań (dwa typy)

Rysunki dołączonych rusztowań (dwa typy)

Rysunek po prawej stronie pokazuje prostą i niezawodną konstrukcję rusztowania. Ich jedyną wadą jest to, że nie są regulowane wysokością. Wygodne, jeśli potrzebujesz, na przykład, do szycia zwisów dachowych, montażu lub czyszczenia odpływu, wszystkie te prace, które mają niewielką rozpiętość wysokości. Niektórzy nawet przystosowują takie rusztowania do budowania domu z bali (drewna). Na krawędziach przystanków wygodne jest zwijanie lub podnoszenie kłód.

Na rysunku po lewej stronie znajduje się rusztowanie-koperta lub ormiańskie rusztowanie. Projekt jest prosty i niezawodny, choć tak nie jest. Ale jest już testowany na wielu tysiącach domów w budowie. Atrakcyjne pod tym względem, że wymaga minimum materiałów budowlanych, do montażu / demontażu / przenoszenia mogą być w ciągu kilku minut. Najważniejsze jest wykonanie trójkątów, a ustawienie dla danej wysokości czasu odejmuje trochę: podnieś trójkąt, podeprzyj nachyloną belkę, która w podłożu do naprawy.

Trójkątne przystanki dla ormiańskich lasów

Trójkątne przystanki dla ormiańskich lasów

Do produkcji trójkątów należy grubość płyty 40-50 mm, szerokość 100-150 mm. Część pionowa może być długa - wygodnie jest podnosić rusztowania do określonej wysokości. Górna poprzeczka wykonana jest z 80-100 cm din, a na niej układane są deski podłogowe. Przy okazji, mają one również grubość 50 mm, a szerokość - im większa, tym lepiej, również 150 mm.

Podczas wykonywania naroży połączenie musi być ustawione tak, aby pozioma płyta znajdowała się na górze. Aby zwiększyć niezawodność tego urządzenia, możesz użyć metalowych łat w rogu. Ale jeśli narożnik zostanie przymocowany za pomocą trzech zboczy, przybity z dwóch stron, nie ma takiej potrzeby.

Trójkąty ormiańskiego rusztowania instalowane są co metr

Trójkąty ormiańskiego rusztowania instalowane są co metr

Takie trójkąty są ustalane w przybliżeniu na każdy metr. Jeśli fasada pozwala, są przybijane, jeśli nie - tylko grawitacja. Główny ładunek w tym projekcie spada na twardą deskę - taką, która jest ustawiona pod kątem, a jeden koniec opiera się o ziemię, a drugi - u góry trójkąta. Wsporniki te wykonane są z pręta, płyt o grubości co najmniej 50 mm, rur o stałej średnicy (nie mniej niż 76 mm) lub sekcji (dla rur profilowanych nie mniejszych niż 50 * 40 mm). Podczas instalowania ogranicznika umieszczany jest dokładnie w rogu, ubijany w ziemi, dodatkowo zamocowany, wbijany klinami.

Przystanki ustawione dokładnie w rogu

Przystanki ustawione dokładnie w rogu

Zabójstwa są wbijane w ziemię, dodatkowo przymocowane klinami

Zabójstwa są wbijane w ziemię, dodatkowo przymocowane klinami

Aby wykluczyć możliwość poprzecznego ścinania, stałe ograniczniki są ustalane za pomocą kilku przyrządów, łącząc je ze sztywną konstrukcją. W tym miejscu można użyć deski nieobrzynanej do tych stoków, ale o wystarczającej grubości i szerokości.

Stałe przystanki są powalane

Stałe przystanki są powalane

Jeśli istnieje zapotrzebowanie na uparte deski (jeśli potrzebują więcej niż 6 metrów długości), dodatkowy nacisk jest kładziony na taką deskę. Leży mniej więcej pośrodku głównego, usuwając część ładunku.

Jak zrobić ormiański rusztowanie na zewnętrznym rogu

Jak zrobić ormiański rusztowanie na zewnętrznym rogu

Teraz trochę o podłodze tych dołączonych rusztowań. Wykonany jest z szerokiej płyty o grubości 40-50 mm. W takim przypadku pożądane jest zamocowanie ich do trójkątów przynajmniej dla śrub samogwintujących. Ten projekt nie przewiduje obecności poręczy, a najmniejsze przesunięcia pod stopą będą powodować zwiększony dyskomfort. Dlatego fiksacja jest wysoce pożądana.

Rusztowanie drewniane: rysunki i zdjęcia

Powyższe opcje są dobre, jeśli praca nie wiąże się z obecnością ciężkich materiałów. Ponadto, nie zawsze istnieje możliwość oparcia rusztowania na ścianie - dowolnej wentylowanej lub wielowarstwowej ścianie - i nie można zastosować podobnego projektu. W tym przypadku tworzą cenne lasy. Ich konstrukcja również nie jest skomplikowana, ale wymagana jest duża ilość drewna.

Schemat rusztowania z desek

Schemat rusztowania z desek

Do ich urządzeń używa się także płyt o znacznej grubości - 40-50 mm. Stojaki są montowane jako pierwsze. Są to dwa pionowe pręty lub grube płyty, zamocowane poprzeczkami. Wymiary poprzeczek to 80-100 cm, należy to zrobić, ponieważ minimalna, mniej lub bardziej wygodna szerokość podłogi wynosi 60 cm, ale będziesz czuł się pewniej, jeśli masz co najmniej 80 cm. Stojaki mogą być zwężane.

Aby zapobiec spadnięciu rusztowania na ścianę domu, poprzeczki mogą być wykonane z wylotem o wysokości 20-30 cm, dzięki czemu konstrukcja nie wpadnie w bok domu

Aby zapobiec spadnięciu rusztowania na ścianę domu, poprzeczki mogą być wykonane z wylotem o wysokości 20-30 cm, dzięki czemu konstrukcja nie wpadnie w bok domu

Stojaki ustawione w odległości 1,5-2,5 metra. Zależy od rozpiętości grubości płyt, które będziesz używał do podłóg - konieczne jest, aby się nie zginały. Stojaki zainstalowane na wymaganej odległości są mocowane razem ze szypułkami. Nie pozwolą projektowi na boki. Im więcej poprzeczek i pochyłości, tym bardziej niezawodne są rusztowania.

Że rusztowania nie spadają, są podtrzymywane przez deski / belki, których jeden koniec jest przybity do stojaków (gwoździ), drugi - zakopany w ziemi

Że rusztowania nie spadają, są podtrzymywane przez deski / belki, których jeden koniec jest przybity do stojaków (gwoździ), drugi - zakopany w ziemi

Belki poprzeczne nie pozwalają na ukształtowanie się na boki, ale nadal istnieje możliwość, że luźne drewno może spaść do przodu. Aby temu zapobiec, belki są podpierane przez wysięgniki. Jeśli wysokość lasów wynosi 2,5-3 metrów, nie można tego zrobić, ale jeśli musisz pracować na poziomie drugiego lub trzeciego piętra, takie przymocowanie jest konieczne.

Drewniane rusztowanie własnymi rękami można zrobić w kilka dni

Drewniane rusztowanie własnymi rękami można zrobić w kilka dni

Jeśli prace będą wykonywane na dużych wysokościach, pożądane jest wykonanie balustrady. Mogą być wykonane z niezbyt grubej planszy, ale węzły nie powinny być, jak również pęknięć. Poręcze pomagają poczuć się pewniej u szczytu osób, które boją się wysokości.

Kozy budowlane

Nadal istnieje sposób na wykonanie lekkiego mobilnego rusztowania - do budowy tych samych kóz budowlanych, nadziewania pewnymi krokowymi poprzeczkami, które będą zarówno drabiną, jak i podporą dla desek podłogowych.

Na poprzeczkach układać deski

Na poprzeczkach układać deski

Ta opcja rusztowania jest dobra, na przykład, gdy dom jest boczny z bocznicą. Panele idą od dołu do góry, wysokość musi być cały czas zmieniana, opiera się o ścianę lub jest przymocowana do ściany, nie ma takiej możliwości. Dlatego ta opcja jest najlepsza w tym przypadku.

Kozy budowlane - opcje

Kozy budowlane - opcje

Czasami jeden ze stojaków po jednej stronie jest ustawiony pionowo, bez przechylania. Pozwala to na zainstalowanie ich bliżej ściany, a następnie podłoga znajduje się bliżej ściany. W niektórych przypadkach jest to wygodne - na przykład do uszczelniania, malowania, profilaktyki.

Rodzaje i elementy rusztowania z metalu

Podczas budowy domu z kamienia bardziej odpowiednie są bloki budowlane, lasy metalowe. Są w stanie tolerować każdy ładunek. Mniej popularne są tylko dlatego, że w wielu regionach drewno jest nadal najtańszym rodzajem materiałów budowlanych. Często decydującą kwestią jest to, że po rozebraniu drewnianego rusztowania można je wykorzystać - wykorzystać w dalszej budowie. Część metalu musi zostać zebrana w szopie.

Ale metalowe rusztowanie ma zalety. W stanie zdemontowanym nie zajmują dużo miejsca. Właściciele drewnianych domów wciąż muszą ich używać od czasu do czasu: dom z bali wymaga opieki, więc raz na dwa lub trzy lata lasy są potrzebne. Bardziej praktyczny w tym przypadku, metalowy, nie drewniany. Są łatwiejsze w montażu, wytrzymałe i trwałe.

Wszystkie metalowe rusztowania mają ten sam kształt - pionowe regały połączone poprzecznymi belkami i sadzonkami. Jedyną różnicą jest sposób łączenia części ze sobą:

 • Biczowanie drewna. Nazywa się je tak, ponieważ poprzeczki ze słupkami są połączone za pomocą szpilek. Stosy rur lub dysków z perforacją są spawane na słupach i wygięte szpilki na belkach poprzecznych. Taki system jest bardzo łatwy w montażu, wytrzymuje duże obciążenia. Bardzo proste jest zaimplementowanie rusztowania kołkowego dla budynków o prostej formie, omijających okna wykuszowe i półki - o wiele trudniejsze.

  Zasada łączenia lasów szpilkowych

  Zasada łączenia lasów szpilkowych

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  80 + = 90