İki devreli bir gaz kazanı seçiyoruz

Bugüne kadar, gaz ısıtma hala en ucuzdur. Bu nedenle, yakındaki bir gaz boru hattı ve teknik kabiliyet varsa, iki devreli bir gaz kazanı monte etmek mantıklıdır. Neden iki devreli? Çünkü bir cihaz hem sıcak hem de sıcak su sağlayacaktır. 

Duvara monte çift devreli gaz kazanı, küçük bir kabinin boyutlarına sahiptir

Duvara monte çift devreli gaz kazanı, küçük bir kabinin boyutlarına sahiptir

Çift devreli bir kazan seçerken, bir kaç parametreye dikkat edilmelidir:

 • kurulum yöntemi - zemin ayakta;
 • güç;
 • yanma odası tipi (açık, kapalı);
 • Isı değiştirici tipi ve yapıldığı malzeme;
 • servis fonksiyonlarını ayarlayın.

Başka birçok şey var ama bunlar temel. Bunlar olmadan, çift devreli bir gaz kazanı seçmek imkansız, onlardan daha fazla bahsedeceğiz. Ve her şeyden önce, kendimizi bu ekipmanın yapısı ve çalışma prensibi ile tanıştıralım. Daha sonra bir ev, apartman veya dak için bir gaz kazanı seçmenin tüm aşamaları anlaşılabilir olacaktır.

Yerden ısıtma kazanı ve depolama kazanı

Yerden ısıtma kazanı ve depolama kazanı

Yapı ve temel farklılıklar

Gaz kazanı üç ana modülden oluşur - bir brülör, bir ısı değiştirici, otomatik kontrol. Brülör yanma odasında bulunur, bunun üzerinde ısıtma ortamının ısıtıldığı bir ısı eşanjörü bulunur. Tüm süreç otomasyon ile kontrol edilir. Güvenlik sağlar ve ekipmanın çalışma modlarını değiştirir.

Kapalı yanma hazneli kazan (turboşarjlı)

Kapalı yanma hazneli kazan (turboşarjlı)

Eşanjör çeşitleri

İki devreli kazan, ısıtma ve su beslemesi için her iki suyu da ısıtması bakımından farklıdır. Bunun ayrı olarak yapılması gerekir, çünkü ısı değiştiriciler özel olanlara ihtiyaç duyar. Iki türü vardır:

 • Çift ısı değiştirici. Ana ve plaka olmak üzere iki ayrı modülden oluşur. Birincil olarak, ısıtma ortamı, iç ihtiyaçlar için ikincil - plaka suyuna - ısıtma sisteminden ısıtılır. Birincil ısı değiştirici, kanatları olan bir tüpdür, ikincil bir dizi plakadır. Kazanın farklı kısımlarında bulunurlar - primer tepenin üstünde, aşağıdaki lamellar, fakat birbirine bağlı oldukları için birbirine bağlı, tek bir detay.
 • Biyotermal ısı değiştirici. Farklı çaplarda iki metal boruyu diğerine sokar. İç boruda, sıcak su için su dışarıda - ısıtma sistemi için ısıtılır.
Çift devreli bir gaz kazanının yapısı

Çift devreli bir gaz kazanının yapısı

Daha güvenilir, çift ısı eşanjörlü bir sistemdir. Isıtmadan beri - sistem kapalı ve soğutucu daire içinde dolaşıyor, ölçek biraz oluşuyor. Sıcak su için su ısıtıldığında, durum tersine döner - akan su ısıtılır, bu da çok fazla ölçek anlamına gelir. Isı değiştiricinin bu kısmı periyodik olarak tamir veya değiştirmeye ihtiyaç duyar. Çift ısı eşanjöründe, yalnızca ev içi ihtiyaçlar için suyu ısıtan parçayı değiştirmek mümkün ise, daha sonra iki yönlü ayırma sağlanmadığında, cihazın tamamen değiştirilmesi gerekir ve bu daha pahalıdır. Bir şey daha var: Çift ısı değiştiricili iki devreli bir gaz kazanı, aynı zamanda normalde ısıtma için çalışıyor, bitermik durum farklı - hiç çalışmıyor.

Isı değiştiricilerin malzemesi

Çift devreli bir gaz kazanı seçimi, ısı değiştiricinin yapıldığı malzemeden de etkilenebilir. Bu olabilir:

 • Paslanmaz çelik. Dayanıklılık için iyi bir seçenek, ancak kazanın verimliliğini azaltan oldukça düşük ısı çıkışına sahiptir. Yine de, böyle bir eşanjörün fiyatı mükemmeldir.
 • Çinkolanmış çelik. Bu en ucuz ısı eşanjörü tipidir, aynı zamanda en kısa ömürlüdür.
 • Bakır. Isı transferi için mükemmel seçenek (kazanların yüksek verimi vardır) ve dayanıklılık, ancak fiyat yüksektir. Ancak bu az kişi korkuyor - operasyon sırasında daha az gaz ödeme fırsatı ağır basıyor. Bu nedenle, iyi iki devreli gaz kazanlarının çoğu bir bakır ısı eşanjörü ile donatılmıştır.

  Bu, birincil ısı değiştiricisinin gaz duvarı kazanlarında nasıl göründüğü

  Bu, birincil ısı değiştiricisinin gaz duvarı kazanlarında nasıl göründüğü

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  40 − = 33