Ako odstrániť kanalizačné bloky sami

Občas sa stretávame s problémom - upchatím do kanalizácie. Potom odpadá drenáž v umývadle, potom vo vani, niekedy je voda vo všeobecnosti všade. V takom prípade môžete zavolať inštalatérske práce a môžete si vyčistiť kanalizáciu sami. 

Tam, kde sa vytvára upchávka

Aby ste si vybrali správnu metódu čistenia kanalizácie, musíte pochopiť, kde bola vytvorená blokáda. Za týmto účelom striedavo vypúšťajte vodu vo všetkých bodoch. Ak voda nepríde niekde na jednom mieste, sifón bude pravdepodobne upchatý. Druhým dôvodom je zablokovanie v časti potrubia pred pripojením k hlavnej kanalizácii.

Dôsledky zanesené kanalizácie v byte

Dôsledky zanesené kanalizácie v byte

Ak voda vôbec nezmizne, navyše sa naleje z jedného zariadenia do druhého (otvorí sa voda v umývadle, objaví sa v kúpeľni alebo úroveň na toalete začne stúpať), celkový výtok odpadu je upchatý.

Ak je to súkromný dom, ide o odklon do septiku alebo žumpy, ak je byt na mieste až po stúpačku alebo dokonca aj na samotné kanalizačné potrubie. V prípade zablokovania stúpačky v byte môže byť všeobecne nepríjemná situácia - keď sa voda znižuje v horných poschodiach, kvôli zástrčke v kanalizácii sa naleje do vášho, stúpa v kúpeľni a toalete. Ak je situácia rovnaká - volajte inštalatérov - nemôžete to urobiť sami, potrebujete výkonné vybavenie.

Ak je kanalizácia v súkromnom dome upchaná, najskôr skontrolujte, či je priehrada alebo septik preplnená. Ak hladina nie je vyššia ako normálne, problém je v potrubiach alebo drenážnych zariadeniach.

Ako odstrániť kontamináciu v sifóne

Najjednoduchší prípad kované kanalizácie - nenecháva vodu len v jednom umývadle. Najčastejšie sa tento problém vyskytuje v kuchyni, o niečo menej v kúpeľni. V tomto prípade je najjednoduchšie vyčistiť kanalizáciu. Je potrebné, aby sa sifón rozlúčil, odstránili odpadky, vnútorné umývanie čistiacim prostriedkom a všetko na mieste. Ak to bol dôvod, mali by sme si zarobiť dřez.

Ako rozobrať sifón na umývadle, pozrite sa na fotografiu. Spodná časť sifónu je nekrútená - existuje obyčajná rezba. Pred odskrutkovaním položte nejakú kapacitu nadol - niektoré vody vytekajú. Po odstránení spodnej časti dôjde k znečisteniu. Na umytie je potrebné a odstránená časť a vyčistiť to, čo zostalo na umývadle - tam, medzi stenami, sa zhromažďuje slušné množstvo nečistôt. Všetko, čo vymažeme, je jasné.

Ako rozobrať sifón a vyčistiť upchatie umývadla

Ako rozobrať sifón a vyčistiť upchatie umývadla

Pod kúpeľňou má sifón iný tvar. Ak chcete rozobrať, je to ťažšie, ale ak ju odstránite, uvidíte tesnú zástrčku vlasov a rôzne rastlinné pozostatky.

Sifón pod kúpeľňou je ťažšie pochopiteľný

Sifón pod kúpeľňou je ťažšie pochopiteľný

Aby sa sifón neodstránil, zvyčajne sa snažia vyhnúť mechanickým vplyvom. Na obrázku vľavo môžete vidieť, ako vypadá upchávka kúpeľa. Hlavnou úlohou pri odstraňovaní je posunúť korku ďalej do rúrky, aby sa dostal do kanalizácie. Za týmto účelom zvyčajne používajte piest - to je gumová dýza na drevenej alebo plastovej rukoväti.

Piest je pevne pritlačený k vypúšťaciemu otvoru, vylial vodu do umývadla / umývadla. Ďalej musíme ostré stlačiť a zdvihnúť rukoväť piestu smerom hore, vytvárať kolísanie vo vode, rozbiť sedimenty a ďalej zvyšovať zvyšky. V tomto prípade je žiaduce, aby bola gumová časť plunžera tesne, bez štrbín, pripevnená k povrchu kúpeľa alebo plášťa. Potom, keď ju oddelíte od povrchu (ostré stlačenie a vytiahnite sa), dôjde k ostrému trhnutiu, ktorý najlepšie rozbije zátky. Táto operácia by sa mala opakovať, kým voda nevystúpi bez problémov a vytvorí lievik. Ale aj v tomto prípade je tiež žiaduce - na profylaxiu - čistenie kanalizácie pomocou ktoréhokoľvek z nižšie opísaných prostriedkov, ktoré rozpúšťajú tuk.

Spôsob odstránenia upchatého kúpeľa

Spôsob odstránenia upchatého kúpeľa

Ak niektorí členovia rodiny majú dlhé vlasy, zanedbané kúpele sú s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobené nimi. Zvyčajne sa vlasy prilepia na rošt, potom sa na ňu priľne nečistota a to všetko blokuje prietok vody. V tomto prípade môžete odstrániť rošt z kusa drôtu, vytvoriť háčik a vybaviť ho v umývadle. S najväčšou pravdepodobnosťou vytiahnete niečo ako špinavú náplasť. Postupne vytiahnete všetko, čo sa tam nahromadilo, môžete umyť zvyšky.

V našej kanalizácii je ešte jedno miesto, v ktorom sa najčastejšie vytvárajú upchávky. Jedná sa o vlnité hadice. Ich štruktúra je taká, že prispieva k akumulácii všetkých odpadkov. Ak umývadlo nefunguje, z ktorého zvlnenie ide, najskôr skontrolujte sifón a potom zvlnenie. Ak je všetko v nich čisté, ale voda neodďaľuje, problém je niekde ďalej v potrubí.

Vlnitosť je príťažlivá, pretože sa ľahko prispôsobí akejkoľvek dĺžke a ľahko sa namontuje / demontuje. Takže si ho odložte, vyčistite ho a vložte na miesto (môžete dať nový, aby ste sa neobťažovali čistením).

Ak sa vám toto "potešenie" nepáči, môžete sa pokúsiť čistiť kanalizáciu chemickými prostriedkami. Robia dobrú prácu s takmer celou špinou, aspoň sú dobré, kým sa všetko úplne nezmizne.

Ako čistiť upchatie rúrok pomocou nástrojov pre domácnosť

Ak sú sifóny viac alebo menej ľahko zrozumiteľné, potrubia sú oveľa komplikovanejšie. Demontujte ich - to je stále problém, takže len málo ľudí to súhlasí. Skúste použiť všetky dostupné metódy - chemické aj mechanické.

Tu je potrebné povedať, že najspoľahlivejšie mechanické metódy sú piest a kábel. Môžu sa vysporiadať s korkom akéhokoľvek charakteru - ako mastné, tak aj klasické upchatie spôsobené vlasmi alebo handry. Chemikálie - ako doma, tak aj obchod sú pre prevenciu skôr. Ak ste mali len podozrenie, že voda začala trochu horšie - použite chémiu a všetko bude na chvíľu fungovať. Ak je korok už tam, potom po použití "tukových rozpúšťadiel", to jednoducho usadzuje na to, premeniť ho na monolit. Ak sa voda aspoň trochu nechá, potom sa po aplikácii "chémie" môže stať pevnou. Odstránenie takéhoto upchatia kanalizácie je ešte ťažšie. Jedinou cestou je vyčistiť kanalizáciu pomocou kábla, prípadne so špeciálnym vodným zariadením alebo "Kercher", ak je v domácnosti.

Najčastejšie voda opúšťa kuchynský drez zle kvôli nahromadeniu tuku na stenách potrubia. Najprv vyplní nezrovnalosti na stenách a potom rastie, postupne zatvára všetky alebo takmer celý lúmen. V tomto prípade, čistenie kanalizácie je rozpustenie tuku. Ak to robíte správne, zvyšok fragmentov pôjde s ním.

Ľavostranná rúrka

Ľavostranná rúrka

Pretože tuk je lepšie rozpustený v zahriatom stave, je žiaduce ohriať rúrku. Ak voda zanechá aspoň trochu, zapnite horúcu vodu a chvíľu ju nalejte. Ak je problém tlstý, zistíte, že voda začala odísť lepšie. Ale nezastavujte sa tam. Ak rúry neupravíte drasticky, po určitom čase sa kanalizácia znova upchne. Takže pokračujeme.

Zlomte uzáver so sódou a vodou

Ako viete, obyčajná jedlá sódy veľmi dobre rozpúšťa tuk. Preto je logické používať tento lacný spôsob. Ak je zablokovanie v sifóne a nechcete ho odstrániť, stačí ho vyplniť otvorom na vypúšťanie sódy (na začiatku - podlaha obalu) a naplňte ju vriacou vodou. Varenie vody s tenkou tekutinou, spolu so sódu, bude postupne erodovať tuku zástrčky, v rovnakom čase ostatné vklady budú mäkšie.

Ak chcete hlboko zaspať v sóde s rúrou, nevypadá to. Takže táto metóda je účinná pre zástrčky, ktoré sú blízko odtokového otvoru. Pokiaľ je problém ďalej - je žiaduce pripraviť vodný roztok sódy. Za týmto účelom je sóda predhriata v panvici na vyprážanie.

Soda dokonale rozpúšťa tuky

Soda dokonale rozpúšťa tuky

Ak chcete získať silný alkalický roztok, potrebujete 150 g sódy (5 lyžíc so šmýkačkou) a 200 ml vody. Soda nalejte do suchého panvica a 10-15 minút, stále miešajte, zohrejte na kachle. Pokračujeme v oteplení, až kým sa na panvici nezvýši ľahký dym - prebieha reakcia premeny hydrogenuhličitanu sodného (uhličitan sodný) na uhličitan sodný - uhličitan sodný. Počas reakcie sa tiež vytvára voda a oxid uhličitý. Plyn sa odparí a odparenie vody pozorujeme ako opar cez panvu.

Keď sa sóda stala viac drobivou a oddelenie pary prestalo, odložili sme panvicu a čakali asi 10-15 minút, kým sa sodík ochladí. Potom nalejte do nej vodu (ihneď nenechajte - nechajte spáliť chemicky) a rozpustite prášok. Získa sa koncentrovaný roztok uhličitanu sodného. Vylijeme ju do rúrky, necháme ju hodinu a pol, potom ju rozliajeme horúcou vodou. Pomerne účinný spôsob čistenia kanalizácie s domácimi prostriedkami.

Sóda a ocot proti kanalizačným kalom

Každý vie, že ak prilieva oct do sódy, začína násilná reakcia, ktorá je sprevádzaná bohatou tvorbou peny, hmotnosť výrazne stúpa. Látky vytvorené ako výsledok reakcie sú prakticky neutrálne, ale blokáda ničí reakciu s tvorbou peny. Týmto spôsobom môžete tiež čistiť kanalizáciu.

Sóda s octom preniká potrubím v dôsledku penenia

Sóda s octom preniká potrubím v dôsledku penenia

Takže usneme suchú sódu do odtokového otvoru (aspoň - podlaha balenia), nalejte ocot - asi 500 ml. Aby sa sóda nezaslepala na rošt z kusu hrubého papiera, vytvorte niečo ako lievik, do nej zakryte sódu.

Keď sa reakcia zastaví (syčanie v potrubí prestane), vezmite vedro s vriacou vodou a nalejte do potrubia. Mal by pomôcť. Ak voda ešte stále nie je dostatočne dostatočná (nie je vytvorený lievik), liečba sa môže zopakovať.

Mechanické metódy

Už sme vám povedali o komore. Môže sa použiť aj na kanalizačné potrubia. Predbežne by sa obsahy potrubia mali tiež ohriať, nalejte aspoň rovnaké riešenie sódy, a potom všetko toto "čerpanie" viac a piest. Takéto komplexné opatrenie môže vyčistiť kanalizáciu dokonca aj s vážnou zátkou.

Ako pracovať s lanom

Ak je látka uviaznutá v potrubí, vlasový plášť alebo niečo podobné, nebudú fungovať žiadne metódy uvedené vyššie. Potrebujete špeciálny vodovodný kábel. Jedná sa o kábel (alebo ohybný oceľový drôt) s rukoväťou na jednom konci a háčkom, kefou alebo špirálou na druhej strane.

Tak to vyzerá ako inštalačný kábel. V domácnosti je možné ho nahradiť bežným žíhaným drôtom (flexibilným)

Tak to vyzerá ako inštalačný kábel. V domácnosti je možné ho nahradiť bežným žíhaným drôtom (flexibilným)

Niektoré káble môžu mať výmennú trysku, jednoduchšie konce v jednom zariadení. Rukoväť je vyrobená tak, aby rukoväť zostala nepohyblivá a kábel sa otáčal vo vnútri.

Nie je ťažké používať inštalačný kábel, ale je lepšie pracovať s asistentom. Noste rukavice, špinavé oblečenie a začnite čistiť kanalizáciu. Najprv zabezpečte prístup k kanalizačnej rúre. Môžete odstrániť jeden zo sifónov a v súkromnom dome je lepšie pri plánovaní kanalizácie poskytnúť taký zálohovací bod na čistenie kanalizačných potrubí.

Princíp "práce s káblom" so špirálou alebo háčikom a na konci - zástrčku, ktorá upchala hadičku a vytiahla ju. Raz, je nepravdepodobné, že sa úplne vytiahne, ale v častiach to je skutočné.

Ako pracovať s inštalačným káblom

Ako pracovať s inštalačným káblom

Kábel je rozopnutý, koniec je spustený do potrubia a začne sa otáčať v jednej línii. Druhá osoba v tomto okamihu tlačí kábel cez potrubie. Ak v určitom momente kábel zasekne, môžete ho trochu vytiahnuť a skúsiť ho znova zatlačiť (rukoväť pokračuje v otáčaní). Toto alebo ďalšie odbočka kanalizácie, v ktorej bol koniec kábla spätý, alebo blokovanie. Niekoľkokrát sa snažíme tlačiť ďalej, vytiahneme kábel. Ak je koniec zablokovania dopravnou zápchou a ste na správnej ceste. Špička je vyčistená, znova vtečte do trubice a opakujte postup, kým nie je čistá. Nie je to príjemný zážitok, ale bez toho nemožno jednoducho zablokovať.

Existuje iný spôsob - urobiť špičky lana s reznými hranami. Sú schopní prejsť najzložitejšie a hustšie upchávky. Potom sa korek nebude musieť čiastočne odstrániť, ale bude možné ho rozdrviť a potom ho vyprať. Ktoré tipy môžete urobiť pre inštalačný kábel - vo videu.

Čistenie záchodu s plastovou fľašou

Ak ste sa pokúsili vyčistiť upchatý záchod pomocou piestu, potom sme zistili, že táto metóda je neúčinná vzhľadom na to, že guma časť nie je vybavená pevne, v uvedenom poradí, voda je takmer nehýbe, výsledkom je takmer neexistuje. Existuje účinnejší a navyše lacnejší nástroj - plastová fľaša s rezaným dnom. Vezmeme väčšiu nádobu, odrežime len dno, ponecháme veko uzavreté.

Prinesíme odrezanú fľašu do bodu vniknutia záchodovej misy, spustíme ju do vody, prudko sa pohybujeme dolu a hore. Pohyby vody sú dosť aktívne. V bode inflexie sa vytvárajú "vlny", ktoré postupne vytvárajú korku. Týmto spôsobom čistenie kanalizácie funguje len vtedy, ak je korok vytvorený v úkone toalety, ak niekde v potrubí, výstup je jeden - čistenie kábla.

Po prvé, môžete sa pokúsiť prelomiť odvodňovacieho otvoru toalety, ale v prípade potreby nebude môcť rozobrať WC a voľný prístup k výjazdu do kanalizácie (ak nie je audit poklop).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

15 + = 25