Sütunlu temellerin yapı tipleri ve aşamaları

Küçük evler ve çiftlik binaları için popüler temellerden biri sütundur. Küçük maliyetler, uygulama kolaylığı ve inşaat işlerinde özellikle deneyimli olmayan bir kişi tarafından bile kendi elleriyle inşa edilebileceği için caziptir. Sütunlu temel de iyidir, çünkü çoğu bina ve koşul için tasarlanabilir. 

Cihaz ve türleri

Sütun temeli, yükü binadan zemine aktaran bir dizi destek sütunundan oluşur. Mesajlar dikdörtgen veya dairesel bir bölüme sahip olabilir,

 • monolitik betonarme;
 • tuğlalar (tam gövdeli seramik, iyi yanmış);
 • beton (işaretli ağır betondan, düşüktür15) ve betonarme bloklar;
 • buta ve butobeton.

En güvenilir olanlar monolitik betonarme. Yüksek düzeyde yeraltı suyu ile çırpmaya eğilimli topraklarda kullanılabilirler. Geri kalan her şey beton harcı ile tutturulmuş elemanlardan oluşuyor ve yekpare yapıya göre daha düşük. Normal topraklarda kullanılması önerilir.

Farklı ağırlıklardaki binalar için farklı malzemelerin iki çeşit sütunlu temeli

Farklı ağırlıklardaki binalar için farklı malzemelerin iki çeşit sütunlu temeli

Binanın köşelerine yerleştirilen mecburi duvarlar, bitişik duvarlar ve iskeleler yerlerinde. Destekler arasındaki mesafe 3 m'yi geçerse, ilave edin. Kurulum adımı ortalama 1.5-2.5 m'dir. Bina ne kadar ağır olursa, adım o kadar küçük olacaktır, ancak 1 m sonradan çok daha fazla temeli koymak çok da mantıklı değildir.

Izgara türleri

Binadan yüklemek için sütunlara eşit bir şekilde aktarılmış, bir çapraz kiriş ile bağlantılıdır - bir gril veya sığ bir bant. Bu, sütunlu tabanların ana dezavantajlarından birini - desteklerin olası dengesiz büzülmesini - düzeltmiştir.

Izgaralı sütunlu temel örneği

Izgaralı sütunlu temel örneği

Ahşap evler veya karkaslar inşa ederken, büyük bir kesit kerestesi genellikle bir ızgara olarak kullanılır, bazen metal kullanılır - büyük kesit veya T-bar / I kirişlerin profilli bir borusu. İçlerindeki sütunların inşası sırasında kirişlerin ve çemberlerin bağlanması için pimler, özel tutturma elemanları ya da donatının serbest bırakılması. İpotek formu, planlanan tipte ızgaraya göre seçilir.

Metal ile sütunların çemberlenmesi

Metal ile sütunların çemberlenmesi

Ahşap evlerin altında genellikle yığılmış

Ahşap evlerin altında genellikle yığılmış

Ağır evler için beton bir kiriş yapın. Bitmiş betonarme kirişlerden bileşik olabilir ve yekpare olabilir. Bileşenler daha kolay uygulanmasına rağmen (satın al, koy, bağlama), ancak monolitik daha ucuz ve hatta daha güvenilirdir. Bu nedenle, monolitik gril daha sık kullanılır. Tuğla ve diğer ağır malzemeler evin altında daha uygundur.

Monolitik bir grilleme ile bir sütun temelinin örneği

Monolitik bir grilleme ile bir sütun temelinin örneği

Monolitik bir grilleme ile bir sütun temelinin imalatında, direklerin takviyesi, 70 cm'den daha az olmayan bir serbest bırakma ile yapılır, bu çıkışlar daha sonra ızgara çerçevesinin çerçeve takviyesi ile birleştirilir.

Uzantılar ve temelleri

Evin daha hafif uzantıları varsa - bir sundurma, bir veranda, bir rota - temeller ayrı ve bağlantısız hale gelir. Bu, ev için kendi ana hatlarını oluşturdukları, sundurma için sahip oldukları anlamına geliyor. Ve birbirleriyle ortak bir zemini olmamalılar. Izgara (desteklerin tepesi boyunca geçen kirişler) yan yana bulunduğundan, aralarına bir sönümleyici tabaka yerleştirilir. Örneğin, iki kat halinde ruberoid, mineral yün tahta ve diğer benzer malzemeler.

Bitişik bir sundurmanın organizasyonuna bir örnek

Bitişik bir sundurmanın organizasyonuna bir örnek

Bu gereklidir, çünkü bu elemanların ağırlığı, temelde yükün büyüklüğü, çok farklıdır. Bunu tutarlı yaparsanız, büyük bir fark çarpıklığa ve muhtemelen binanın tahrip olmasına neden olacaktır.

Kutuplar arasındaki boşluklar nasıl kapatılır

Sütunlu temel kurulurken, bina zeminden yüksektir ve taslak zemin altında bir taslak yürür. Ahşapta normal nemi korumak için iyidir, fakat ısıtma için kötüdür: zemin çok soğuktur. Bir şey daha: Her yaşayan yaratık evin altında yaşamayı sever. Hem iç hem de çok değil ... Bu nedenlerden ötürü sütunlar arasındaki boşluk kapanmaya çalışıyor. Bunu yapmanın iki yolu vardır:

 • flakonun aygıtı - sütunlar arasında taş veya tuğla işi;
 • sac malzeme veya bitirme malzemelerinin parçalarını takmak.

Tabaka malzemesini takmak daha kolaydır. Daha sonra yerden kesilmemesi için kesilir. Kalan boşluk, hem havalandırma hem de delme için yararlıdır.

Zabirku, evin etrafında ısınmış bir alan yapmayı planlıyorlarsa yap. Aynı zamanda, ızgara veya alt çıtayı desteklemeyecek şekilde yerleştirilmiştir - bunlar, direklerin dış kenarı ile bir seviyede yapılır (duvardan en az 10 cm daha geniş olmalıdırlar).

Bütan swab cihazının bir örneği

Bütan swab cihazının bir örneği

Bir hendek için bir temel hazırlamanız önerilir: 20-30 cm'den daha az olmayan bir açma kazın, dökün ve üzerine bir kum tabakası dökün. Daha sonra bu sıkıştırılmış tabana dekoratif bir duvar konur.

Destek-sütunlu temel

Normal topraklarda 30 metrekareden daha az alana sahip küçük bir ışıklı bina - bir kulübe, çardak ve benzeri binalar gibi - hafif bir temel üzerinde yapılabilir. Sütunlu sütun olarak adlandırılır. Genellikle kum-çakıl yastığına konan bir veya daha fazla beton bloktur.

Destek-sütunlu temel

Destek-sütunlu temel

Planlama direkleri aynıdır: köşelerde, bitişik duvarlarda ve gerekirse ara. Bu tiple, yastığın iyi bir şekilde kürek çekilmesi, böylece toprağın taşıma kapasitesinin arttırılması önemlidir. Ve bir şey daha: gevşek veya killi suyla doymuş topraklarda bu tür bir alt tabaka kullanılmamalıdır. Duşun altında ya da döken bile. Tamamen güvenilmez olacak.

Kazık ve sütunlu temel arasındaki fark nedir

Yuvarlak sütunlar ve kazıklarla sütun temeline bakarsanız, ilk bakışta fark yoktur. Ama öyle. Bunlar yerleştirildikleri topraklar ve gömüldükleri derinliklerdir. Kazıklı temeller, zayıf bir taşıma kapasitesine sahip olan topraklara serilir ve görevleri kararsız topraklardan geçmek ve yükü evden daha yoğun katmanlara aktarmaktır. Kolonlar normal taşıma kapasitesine sahip topraklara yerleştirilir ve derinlikleri toprak tipi, iklim bölgesi ve yeraltı suyu seviyesi ile belirlenir. Yapısal olarak, bunlar benzerdir, ancak görevler farklı uygulama alanlarının yanı sıra farklıdır.

 Toprak delme nedir ve fondöten seçimini nasıl etkiler

İnşaat için en zor olan kil topraklardır. Suyu zayıf bir şekilde çizerler ve küçük boşluklarda birikirler. Donma sırasında, toprağın hacmini önemli ölçüde artırır. Hacimsel olarak artan toprak, temel dahil olmak üzere içinde bulunan her şeye basar. Bu fenomen, şişirme (toprak şişmesi) denir ve açıkça ifade edilen topraklar yaygındır.

Delme kuvvetleri aşağıdan uygulanmakta, direği itmeye çalışmakta ve yanlardan destekleri yana doğru hareket ettirmeye çalışmaktadır. Bu sebeple kil - tınlı - topraklarda takviye ile yekpare yapıların yapılması daha iyidir.

Delme kuvvetleri bir sütun temelde nasıl davranır?

Delme kuvvetleri bir sütun temelde nasıl davranır?

Ayrıca, sütunlar yukarı itilmeyecek şekilde, alt kısım büyütülmüştür. Bu alan topuk olarak adlandırılır ve boyut olarak genellikle kolonun kendisinin iki katıdır ve yüksekliği kolonun kesitinin 1 / 3'üne eşittir. Örneğin, 40 cm sütunun altında bir topuk 80 * 80 cm, 13 cm'lik bir yükseklik yapın.

Prefabrik sütunlardaki bloklar / tuğlalar / taşlar arasındaki dikişler, her zaman yanal yüklere karşı dirençli olmaktan uzaktır, bu nedenle, makaslı kuvvetlerin prefabrik sütun temelleri üzerindeki etkisini azaltmak için, oluklu duvarlar ile yapılır. Bu toprak altı topraklarda güvenilirliklerini arttırır. Normal topraklarda, sütunlar hatta duvarlarla istiflenir.

Prefabrik kolonar temeli oluklu duvarlarla yapılır.

Prefabrik kolonar temeli oluklu duvarlarla yapılır.

Uygulama kapsamı

Daha önce de belirtildiği gibi, sütunlu temel aynı zamanda sütun veya sütunlar olarak adlandırılır) normal olarak normal taşıma kapasitesine sahip topraklarda hareket eder. Gevşek kumlarda, turba bataklıklarında ve diğer kararsız topraklarda kullanılmazlar. Ana özellikleri - zemin seviyesi ve kaba zemin arasında bir bodrum ve uçurulmuş bir boşluk düzenlemek imkansızdır. Seçerken de akılda tutulması gerekir.

Aşağıdaki durumlar için uygundur:

 • hafif malzemelerin evlerinin altında - ahşap, çerçeve, kalkan;
 • ağır duvarların altında 1.8-2 metreden daha derin bir temel kazmak gerekiyorsa ve kemer çok pahalı hale gelirse;
 • kuvvetli bir şekilde puchinisty topraklarda - kutuplarda daha küçük kuvvetler bir kasete göre hareket eder.

  Sütunlu temellerden biri alttan görünümdür.

  Sütunlu temellerden biri alttan görünümdür.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  − 1 = 7