Jak wybrać fartuch kuchenny do obszaru roboczego

Jednym z najważniejszych elementów projektu kuchni jest fartuch - część ściany roboczej pomiędzy zawieszką a szafkami podłogowymi. Strefa ta jest najbardziej zanieczyszczona, szczególnie w obszarze zmywania i płyty, dlatego wraz z wymogami estetycznymi materiały do ​​dekoracji podlegają surowym wymogom praktycznym. Dopiero wtedy fartuch do kuchni można uznać za dobry, gdy przyjemnie jest patrzeć i łatwo się nim zająć. 

Co robić

Kilka dziesięcioleci temu nie powstało pytanie, co zrobić z fartuszkiem w kuchni: jeśli uda się znaleźć kafelek, zrobiony z niego, jeśli nie - po prostu pomalowany farbą olejną. Jako jedną z opcji - przyklejono tradycyjną papierową tapetę, którą pokryto lakierem. To cały wybór. Oczywiście, kafelek w tym przypadku jest najlepszą możliwą opcją.

Fartuch złożony do kuchni - z płytek i mozaiki

Fartuch złożony do kuchni - z płytek i mozaiki

Dzisiaj wybór jest znacznie szerszy. Na płycie fartuchowej znajdują się zarówno tradycyjne kafelki, jak i wiele innych materiałów:

  • Płytki ceramiczne i mozaika.
  • Z hartowanego szkła z zastosowanym nadrukiem fotograficznym.
  • Kamień i materiały na nim oparte (na przykład granit).
  • MDF.
  • Panele plastikowe i plastikowe.
  • Metal.

Pomimo obfitości materiałów, płytki ceramiczne są nadal najbardziej popularne. A wszystko dlatego, że jest w bardzo szerokiej gamie kolorów i rozmiarów. Drugim najczęstszym jest fartuch wykonany z plastiku - łatwo się nim zająć, a także jest niedrogi. Ponieważ jest popularny. Na trzecim miejscu być może fartuch kuchenny ze szkła. A wszystko dlatego, że daje niezwykle szerokie możliwości projektowania i projektowania. Jego jedyną wadą jest wysoki koszt. Wszystkie inne sposoby projektowania ściany obszaru roboczego nie są zbyt popularne. Niektóre ze względu na nie najlepsze cechy (MDF, na przykład, nie lubi wilgoci i ciepła) lub złożoność montażu na ścianach (granit i kamień). Niemniej jednak można użyć wszystkich tych materiałów.

Płytki ceramiczne są nadal popularne

Płytki ceramiczne są nadal popularne

Wymiary

Z uwagi na długość zwykłych pytań nie zachodzi: cała ściana lub jej część, którą zajmuje zestaw kuchenny, wymaga szczególnej troski. Ponieważ ze względu na długość wszystkiego jest prosta. Ale szerokość wykładanego obszaru powinna być bardziej otwarta. Oznacza to, że wykończenie powinno rozpocząć się poniżej poziomu blatu szafek podłogowych i zakończyć powyżej poziomu, na którym kończą się zawieszone szafki. Zapas ten jest pożądany na około 5 cm, zależy to w mniejszym lub większym stopniu od wielkości materiału wykończeniowego, w szczególności płytek ceramicznych.

Gotowy fartuch w kuchni z płytek ceramicznych

Gotowy fartuch w kuchni z płytek ceramicznych

Ponieważ nie ma szafek nad piecem, fartuch w tym miejscu jest wyższy. I znowu: jego szerokość powinna być taka, aby burty zwisające z boków leżały na płytce z jej bokiem. Więc wygodniej jest posprzątać.

O projekcie kuchni-salonu można przeczytać tutaj.

Płytki fartuch

Najbardziej tradycyjną formą wykończenia ściany roboczej w kuchni są płytki ceramiczne. Jest dobry, ponieważ jest łatwy do czyszczenia i ma długą żywotność. Nowoczesna technologia pozwala na wykonanie różnych kształtów, kolorów i rozmiarów, co daje wiele możliwości projektowania.

Brak kafelkowego fartucha w kuchni - złożoność i czas instalacji, wysoka cena samej płytki i prac instalacyjnych. Wadą jest obecność dużej liczby szwów. Są przecierane specjalnymi związkami, ale to szwy się brudzą i przede wszystkim tracą swój urok. Konieczne jest usunięcie starej zaczynu i ponowne przetworzenie ich na nowe.

Niemniej jednak fartuch płytek jest najczęściej wykonywany w kuchniach. Płytki mogą być małe - kwadrat o boku 12-15 cm.

Fartuch z ceramicznych kwadratowych płytek

Fartuch z ceramicznych kwadratowych płytek

Istnieje płytka o rozmiarach bardziej przypominających cegły: prostokątny. Ta forma płytki jest również nazywana "dzikem". Układanie jest trudniejsze - więcej szwów, ale wygląd fartucha okazuje się interesujący. Możesz znaleźć model "ceglany", ale możesz zrobić niebieski lub zielony kolor. Wszystko wygląda nieźle.

Istnieje wielkoformatowa ceramika. Może mieć wymiary o boku 60-70 cm, może być zarówno kwadratowy, jak i prostokątny. Możesz wybrać model, który jedna jednostka pokryje całą wysokość fartucha. To dobrze, że taki fartuch ma mniej szwów.

Istnieją kolekcje płytek o różnych nieliniowych formach, z wzorami. Wyglądają oczywiście cudownie, ale pod względem ostrożności jest trudniej: wszystkie szczeliny, nierówności i łuki są trudniejsze do wymazania niż płaska powierzchnia. Inną wadą takiego kafla jest wysoka cena, znacznie wyższa niż średnia. Jeśli to wszystko Cię nie przeraża, pamiętaj, że musisz zamówić to z marginesem około 10%. Po pierwsze, marnowanie jest nieuniknione podczas układania, po drugie, jest walka podczas dostarczania, po trzecie, jeśli popełnisz kilka błędów w obliczeniach, będziesz musiał czekać jeszcze przez długi czas, a nie fakt, że taki kafelek będzie. Wiele kolekcji wydawane jest w bardzo ograniczonych ilościach. I po prostu nie mogą. Z tego samego powodu zawsze trzeba zostawić kilka sztuk do naprawy. Kilka lat później, nawet masowe kolekcje są usuwane z produkcji.

Jest też ceramiczna mozaika - bardzo mała płytka, z której można zbierać całe panele. Jest jeszcze trudniej go spakować, ale ściana jest bardzo skuteczna.

Istnieje inny rodzaj płytek ceramicznych - z drukowaniem zdjęć. Na powierzchni ceramicznej przed wypaleniem nanosi się specjalny rysunek tuszem. Po pokryciu glazurą i utrwaleniu w wysokiej temperaturze w piekarniku. Technologia ta może być stosowana nawet na zdjęciach, ale w przypadku fartuchów kuchennych często wybiera się owoce lub kwiaty.

Jak widać, istnieje już wiele opcji na kafelkowy fartuch w kuchni. I jest 5 innych materiałów.

Opis funkcji małej kuchni opisano tutaj.

Fartuch do kuchni ze szkła

Ten rodzaj materiału został użyty do wykończenia ściany roboczej w kuchni stosunkowo niedawno, ale szybko zyskuje na popularności. Jeszcze łatwiej jest dbać o szklany fartuch niż o kafelkowy fartuch - prawie bez szwów, powierzchnia jest gładka. Możesz zastosować prawie każdy wzór - od gładkiego koloru do obszernej fotografii. Technika drukowania zdjęcia na szkle nazywa się "skórą". To na fartuchach w tej wersji można stosować rysunki 3D.

Jak zrobić sobie drukowanie zdjęć na szkle

Jedyną wadą szklanego fartucha jest jego wysoki koszt. Jest to spowodowane złożoną techniką rysowania. Ale możesz zrobić to sam. Technologia nie jest taka sama jak ta stosowana w przedsiębiorstwach, ale rzemieślnicy są do tego zdolni, aby znaleźć wyjście z każdej sytuacji.

W celu wytworzenia szklanego fartucha w technice skóry w domu bierze się dwie szklanki o stosunkowo małej grubości. Jeśli znajdziesz lub kupisz hartowane - doskonałe, ale jak zwykle, jak pokazuje praktyka, służy długo. Poproś warsztat szkła o przetworzenie krawędzi i wywierć otwory na elementy złączne (lub zrób to sam, jeśli wiesz jak). Obie szklanki muszą mieć dokładnie taki sam rozmiar, otwory na łączniki również muszą się pokrywać.

Na jednym z nich jest naklejony film ze wzorem. Może to być gotowa samoprzylepna półprzezroczysta folia, sprzedawana zwykle w sklepach sprzedających tapety. Możesz zamówić drukowanie na filmie dowolnego obrazu w specjalistycznym warsztacie (być może możesz pomóc w agencji reklamowej zajmującej się reklamą zewnętrzną).

Oni wygodnie przyklejają film na szkle

Oni wygodnie przyklejają film na szkle

Szkło jest oczyszczone z kurzu, odtłuszczone (mieszanina wody i płynu do mycia naczyń lub płynu do czyszczenia szkła), przetarte, a następnie spryskane wodą z pistoletu natryskowego. Z folii usuń warstwę ochronną i z jednej strony przyklej ją do mokrego szkła: wygodniej jest pracować i rzadziej tworzyć pęcherzyki powietrza. Następnie pobierają gęsty i elastyczny materiał o gładkich krawędziach (można użyć gumowej szpachelki) i usuwają nadmiar wody spod folii. Głównym zadaniem jest zapobieganie pojawianiu się pęcherzyków powietrza. Wklejony film pozostawia się do wyschnięcia na kilka dni i po wykonaniu otworów w łącznikach.

Oba kawałki szkła są składane iw tej formie są przymocowane do ściany. Folia jest wyciskana z obu stron i doskonale chroniona przed wszelkimi wpływami. Aby dokładnie z upływem czasu z takim fartuchem nic się nie stało, ale spoina wokół obwodu powinna być pomazana silikonowym uszczelniaczem (nie akrylem, po jakimś czasie żółknie). Możesz obejść się bez drugiej warstwy szkła, ale wtedy jest wielka szansa, że ​​film się oderwie, lub dostanie się do niego brud, który będzie widoczny.

Aby uzyskać informacje na temat liczników barów i ich produkcji, przeczytaj tutaj.

Fartuch wykonany z płyty MDF i płyty wiórowej

Jeśli chcesz szybko i niedrogo przyciąć ścianę roboczą w kuchni, możesz zainstalować fartuch z paneli MDF. Musisz wybrać produkty odporne na wilgoć z mocną powłoką: będziesz musiał często myć. Ponieważ MDF ma średnią lub wysoką gęstość. Im wyższa gęstość, tym lepiej: przy mniejszej grubości panele są bardziej trwałe, ale bardziej gęsty materiał kosztuje więcej.

Jest instalowany na śrubach do mebli lub, jeśli to konieczne, na gwoździach. Wstępnie w niezbędnych miejscach wywiercono otwór. Średnica wiertła jest taka sama, jak średnica pręta lub nieco mniejsza. Aby zapobiec wystawaniu czapek, panele są wykonane z wiertłem o średnicy większej niż rozmiar nasadki wykonującej mały rowek. W sklepie, w którym sprzedawane są okucia meblowe, można znaleźć zatknięcia w tonie panelu. Tutaj, pod trzpieniem wtyczki, możesz wybrać średnicę wiertła: tak, aby był ciasny.

Przed instalacją klej nakłada się na tylną powierzchnię, a następnie dodatkowo opiera się na elementach złącznych. Jeśli fartuch zostanie uzyskany z jednej ściany na drugą - nie ma problemu, ale jeśli są rogi, powinny być w jakiś sposób przycięte. Do tego można użyć narożników plastikowych lub aluminiowych - w zależności od stylu mebli kuchennych (sklepy z meblami).

Narożniki i złącza MDF są ozdobione narożnikami z aluminium

Narożniki i złącza MDF są ozdobione narożnikami z aluminium

Jeśli mówimy o rozwiązaniach kolorystycznych, czyli o jednobarwnych wariantach o różnych kolorach, dość szeroki wybór powierzchni imitujących różne rodzaje drewna, to imitacja kamiennych powierzchni. Dostępne są również ekskluzywne rysunki, takie jak drukowanie zdjęć, kwiaty itp.

Obraz na płycie MDF jest sklejony. To jest film z drukowaniem zdjęć. Ponieważ folia musi mieć wysoką gęstość, te panele są przyzwoite.

O tym, jak wybrać odpowiedni blat kuchenny i jak rozmieścić meble, przeczytaj tutaj.

Z tworzywa sztucznego

Fartuchy z tworzywa sztucznego są dobre, ponieważ są niedrogie, są montowane po prostu. W takim przypadku plastikowa powierzchnia jest dobrze oczyszczona. Do produkcji fartuchów używaj plastiku ABS (ABS). Jest neutralny dla tłuszczów, kwasów, zasad, ale słabo reaguje na kontakt z alkoholem. Dlatego nie wolno przecierać alkoholem i związkami zawierającymi alkohol. Właściwości fizyczne - twardy, wytrzymały i jednocześnie plastikowy - pozwalają na tworzenie obudów urządzeń domowych. Nawet niektóre części w samochodzie wytwarzają takie tworzywa sztuczne. Ponieważ fartuchy w kuchni - to tylko część jego zastosowania.

Zakres temperatury, w którym można stosować taki plastikowy fartuch, wynosi od -40 ° C do + 90 ° C. Jego jedyną wadą jest to, że źle reaguje na promieniowanie ultrafioletowe. Dlatego umieszczenie go w kuchni, w której ściana robocza jest oświetlona z okna, jest niepożądane.

Wybór kolorów jest szeroki, a relatywnie niska cena i łatwość instalacji pozwala zmienić wykończenie, jeśli jest bardzo zmęczony. Każdy obraz jest nakładany na plastik, a następnie pokryty jest podwójną warstwą lakieru, który chroni obraz i zapobiega pojawianiu się zadrapań. Jeśli spróbujesz, oczywiście, możesz go zdrapać, ale przypadkowo uderzysz - nie. Ogólnie rzecz biorąc, dobra opcja. Jeśli mówimy o cenie, to panel ścienny z tworzywa sztucznego, który służy jako fartuch kuchenny, kosztuje od 1,5 do 6 tysięcy rubli. Szerokość panelu wynosi 60-80 cm, długość 2-3 m. Kilka przykładów plastikowych fartuchów znajduje się w galerii zdjęć.

Panele ścienne są montowane na stosunkowo płaskiej powierzchni. Klej punktowy nakłada się jak "płynne paznokcie" i mocuje się na nim plastik. Jego gęstość pozwala ukryć drobne defekty powierzchni.

Funkcje naprawy kuchni w Chruszczow są opisane tutaj.

Z kamienia i metalu

Fartuchy do kuchni z kamienia są najmniej powszechne. Po pierwsze, są drogie, po drugie, nie jest łatwo oczyścić z nich płytkę nazębną: powierzchnia jest nawet bardzo dobrze przetworzona, ma otwarte pory, w których nieuchronne w kuchni tłuszczu i sadza są zatkane.

Fartuch w kuchni z kamienia. W niektórych wnętrzach wygląda dobrze ... ale ciężko jest je wyczyścić

Fartuch w kuchni z kamienia. Wygląda dobrze w niektórych wnętrzach ... .nie do czyszczenia mocno

Wyjątki - produkty na bazie kamienia, w szczególności - kamionka porcelanowa. Jego powierzchnia może być bardzo gładka. Ale jest jeszcze jedno: wielka waga takiego wykończenia. Odpowiednio złożona instalacja i potężny system mocowania.

Udekoruj ścianę roboczą w kuchni i metalu, ale jest to bardzo żrące zjawisko. Taki fartuch zmieści się w minimalnym i zaawansowanym technicznie, a nawet wtedy należy wypróbować, aby pokój nie wyglądał jak sklep do krojenia mięsa ...

Fartuch do kuchni z metalu

Fartuch do kuchni z metalu

Jak widać, można udekorować ścianę roboczą różnymi materiałami. Opcje dotyczą innego smaku i torebki. Najważniejsze jest, aby podnieść fartuch do kuchni, aby zestaw i reszta mebli stała się jednym zestawem. Wtedy będzie przytulnie w kuchni.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

− 2 = 3