Asymetrická vaňa: pôvodné riešenie pre neštandardné interiéry

Asymetrická vaňa: pôvodné riešenie pre neštandardné interiéry

Koľko pozornosti je venované farbe pri opravách kúpeľne. A to je samozrejme správne. Farba je nálada, ktorá je jednou z hlavných psycho-emocionálnych zložiek interiéru. Ale koniec koncov, interiér nie je len farba, je to všeobecné vyplnenie interiéru. Veľkosť, tvar, štýl nábytku a inštalácie hrajú rovnako dôležitú úlohu pri vytváraní harmonického priestoru.

Snažte sa opustiť štandardný spôsob vytvárania miestnosti a vybudovať celý interiér vrátane výberu palety od jedného objektu. Napríklad kúpeľ. Vytvorenie najbežnejších sanitárnych zariadení na čele koncepcie návrhu umožní asymetrický model. Moderná výroba nám prakticky neobmedzuje výber tvarov, veľkostí, farieb a materiálov.

výhody

Asymetrické kúpele získavajú rastúcu popularitu kvôli mnohým nepopierateľným výhodám:

 • Vytvorenie neštandardného individuálneho interiéru. Koľko môže byť inštalované v kúpeľniach rovnakého typu obdĺžnikových modelov, s výnimkou snáď veľkosti? Asymetrický kúpeľ vám umožňuje ukončiť stereotypy, animovať interiér. Nainštalujte ho a priťahuje pozornosť viac ako šarlátový uterák!
 • Riešenie pre malé miestnosti. Problém malého priestoru kúpeľne je dôležitý pre mnohých majiteľov bytov. Často inštalácia štandardného kúpeľa znižuje užitočnú plochu miestnosti. Optimálnym riešením je nákup uhlového modelu. To vám umožní maximalizovať vzácne štvorcové metre bez toho, aby ste ohrozili ergonómiu miestnosti.
 • Rôzne veľkosti, tvary a farby. Jeho použitie nie je len odklon od štandardnej obdĺžnikovej inštalácie. Ide o široký otvorený priestor pre fantáziu, ktorý umožňuje realizovať takmer akýkoľvek dizajnový nápad.
 • Funkčnosť. Mnoho asymetrických modelov s vnútornými líniami opakuje obrys tela, vybavený rukoväťami, podrúčkami, opierkami hlavy. Ale stojí za zmienku, že takáto sada užitočných častí má najčastejšie akrylátové vane, v ktorých môžete tiež namontovať vírivý systém a dokonca osvetlenie.

Moderné modely sú vybavené funkciou hydromasáže. Viac o nich môžete čítať v našom článku o kúpeli s hydromasážou.

asymetrický kúpeľ s hydromasážou

typy

V predajniach exkluzívnej sanitárnej keramiky nájdete asymetrické kúpele z dreva, kameňa a dokonca aj skla. Je však nepravdepodobné, že by takéto potešenie bolo dostupné obyčajnému obyvateľovi vysokej budovy.

Modely, ktoré sa nachádzajú v bežných obchodoch s budovami, sú rozdelené do troch typov v závislosti od materiálu, z ktorého sú vyrobené.

asymetrický kúpeľ

akryl

Materiálny akryl bol vynájdený v prvej polovici 20. storočia. Jeho široké uplatnenie v odvetví stavebníctva a opravy však začalo relatívne nedávno. Tu akrylátové vane sú pre mnohých stále neznáme, ale ich popularita rastie každý deň.

Celá paleta tvarov a farieb vo výrobe je možná vďaka použitiu akrylátu. Tento materiál je ľahko tvarovaný a lakovaný, odolný proti oderu, nevyhorený, je jednoduchý počas prevádzky a údržby. Akrylát je výberom znalcov pokroku dosiahnutého pokroku, moderných a multifunkčných riešení. Ďalším plusom z nich je nízka hmotnosť, ktorá je dôležitá pre inštaláciu vane.

Nie je potrebné zvoliť akrylátové asymetrické modely s príliš zložitými tvarmi a množstvom malých detailov - hrbole, depresie atď. Kvalitný akrylát, pokiaľ ide o hrúbku a zloženie, je ťažké vyrábať komplexné detailné lišty.

Akrylátový asymetrický kúpeľ

liatina

Ak akryl je moderný pri výrobe sanitárnej keramiky, potom liatina s dôverou môže byť nazývaná stará dobrá klasika. Nepochybná výhoda kúpeľa z liatiny je, že drží teplo veľmi dobre. Takisto k zásluhám možno pripísať nízky hluk pri nalievaní vody a samozrejme aj sile. To môže slúžiť doslova po stáročia.

Avšak asymetrické kúpele z liatiny sa nerozlišujú rôznymi tvarmi vďaka žiaruvzdorným vlastnostiam materiálu. Spravidla sa vyrábajú v dvoch štandardných rozmeroch: 150x70cm a 170x100cm. V podstate ide o modely s pravým alebo ľavým pohybom. Je však možné a individuálne objednať od výrobcu. Nevýhodou je vysoká hmotnosť liatinového sanitárneho vybavenia, čo značne komplikuje inštaláciu a vyžaduje zvýšené požiadavky na základňu.

Viac o nich môžete prečítať v našom článku o liatinových kúpeľoch. Pred výberom sa uistite, že sa pozrite na článok - naučte sa veľa zaujímavých.

Asymetrická liatinová kúpeľ

oceľ

Oceľ je tiež značne klasickým materiálom pri výrobe. V dôsledku dostatočnej ťažnosti materiálu sú oceľové asymetrické kúpele rozmanitejšie než asymetria liatiny.

Oceľový asymetrický kúpeľ bude najlepším riešením pre tých, ktorí sú obozretní modernými materiálmi. Zároveň jej náklady sú veľmi demokratické.

oceľový asymetrický kúpeľ

Pri výbere oceľového alebo liatinového kúpeľa dbajte na kvalitu skloviny. Nedovoľte, aby sa čipy, trhliny, pruhy, škvrny líšili farbou.

rozmery

Hlavné aspekty pri výbere kúpeľa s asymetrickou štruktúrou sú tvar písma a veľkosti a až potom dizajn. V závislosti od rozmerov sa kapacita môže pohybovať od 100 do 1000 litrov.

Pre veľmi malú kúpeľňu si môžete vybrať rohový oceľový alebo akrylový kúpeľ vo veľkosti 90x90 cm. Samozrejme, je nepravdepodobné, že v ňom budete môcť plne rásť, ale s takou úlohou, pokiaľ ide o hygienu, sa taká detská kúpeľ bude tiež vyrovnávať. Pre zachovanie priestoru je možné inštalovať rohové modely s parametrami 150x70cm a 170x100cm.

Pri inštalácii v priestranných kúpeľniach je výber asymetrického kúpeľa obmedzený len finančnými prostriedkami a predstavivosťou. Dĺžka modelu môže byť 180 cm alebo 200 cm, možno okrúhly a oválny, podobne ako malý bazén. Zaujímavým riešením môže byť dvojmiestny kúpeľ.

Teraz existuje každá príležitosť implementovať takmer akýkoľvek dizajnový nápad. Vyzerá veľmi pôsobivo ako hojdacia sieť, hoci je ťažko použiteľné.

Vaňa-hojdacia sieť

Ak máte záujem o vírivý kúpeľ, v ktorom môžete využiť užitočné a príjemné vírivé procedúry, prečítajte si náš článok o vírivke.

Vaňa pre dve osoby

tvar

Meno "asymetrické" takéto kúpele získané vďaka svojmu druhu. Sú charakterizované polygonálnosťou, spojením strán, iným tvarom, dĺžkou a niekedy výškou, pod uhlom väčším ako 90 °.

V závislosti od konfigurácie je možné ich rozdeliť na:

 • polygonálne;
 • roh;
 • trapéz;
 • Kúpele s komplexným tvarom.

Profil polygonálneho modelu obsahuje aspoň 5 strán, líšia sa dĺžkou. Spojenie strán môže byť úplne bez pravého uhla. Pre voľný predaj sú také asymetrické kúpele vzácnosťou. Najčastejšie sú na objednávku.

polygonálny asymetrický kúpeľ

Vírivé vane s hydromasážou vám poskytnú nezabudnuteľné pocity a prenesú do stavu blaženosti.

Asymetricko-pravouhlý (lichobežníkový)

Obrys tvorí tri strany, kombinované v pravých uhloch a rôznych dĺžkach. Štvrtá strana je skosená alebo zaoblená.

trapézový kúpeľ

rohový

Sú najobľúbenejšie. Obe strany tejto kúpeľne sú spojené v pravom uhle a priliehajú k stenám miestnostiam. Tretia strana má okrúhly alebo zakrivený tvar, zriedkavejšia je priama čiara. Pre veľmi malé priestory je možné vybrať šikmú asymetrickú vaňu s bočným rozmerom 90 x 90 cm. štandard je veľkosť rohových vaní s pomerom 1,3 x 0,7 metra a 1,5 x 1 metra.

Rohové vane asymetrického profilu

Komplikovaný profil

Odlišujú sa v rôznych modeloch. Majú rozdielne výšky strán a kombináciu rôznych geometrických tvarov. Napríklad jedna časť kúpeľa je okrúhla a druhá časť je oválna alebo obdĺžniková a dokonca trojuholníková. V každom prípade, Model s komplexnou konfiguráciou písma je centrom, okolo ktorého je celý interiér postavený.

uhlovú kúpeľ

Montážne funkcie

Inštalácia kúpeľa, rovnako ako akékoľvek sanitárne vybavenie, vyžaduje zámočníctvo. Zle vykonávané inštalatérske práce sú ohrozené vážnymi problémami, vrátane so susedmi. Preto je lepšie nezachrániť a zveriť inštaláciu profesionálneho tímu.

Inštalácia kúpeľa sa vykonáva na horizontálnej úrovni. Odvodňovací sklon je už v dizajne.

V závislosti od modelu môže byť inštalácia rôznych asymetrických kúpeľov mierne odlišná, ale inštalácia vo všeobecnosti zahŕňa niekoľko povinných prác:

 1. Zatvorte prívod vody do kúpeľne.
 2. Demontujte starú vaňu.
 3. Skontrolujte vhodnosť alebo vymeňte prepadové a drenážne systémy a vodu.
 4. Namontujte nosný rám
 5. Nainštalujte nový produkt a nastavte úroveň nohami.
 6. Pripojte prívod vody a odvodňovací systém k vani.
 7. Skontrolujte tesnosť kĺbov, odstráňte netesnosti.
 8. Upevnite nohy pevne na podlahu.
Inštalácia asymetrického kúpeľa

Sklon kanalizačného potrubia musí byť najmenej 2 cm na meter dĺžky.

Pri inštalácii oceľového kúpeľa na zvýšenie jeho stability, okrem inštalácie nohy pod kúpeľ, sú umiestnené tehly alebo penové bloky. Priestor medzi blokmi a dnom je vyplnený montážnou penou.

Dôležité! Aby ste zabezpečili, že konštrukcia nevyplýva z rozšírenia peny, nezabudnite vložiť bremeno vnútri.

Výhody inštalácie asymetrického kúpeľa pred tradičným spôsobom sú viac ako zrejmé. Ak chcete priniesť dynamiku do interiéru, nie je potrebné hľadať komplexné modely. Dokonca aj s pravidelnou rohovou kúpeľňou si môžete kúriť relaxačnú atmosféru v kúpeľoch.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

+ 60 = 70