Ako urobiť elektrické vykurovanie ekonomické

Premýšľate nad tým, ktorý systém vykurovania si vyberiete doma alebo dacha často premýšľať o používaní elektrickej energie. Plus tento typ nosiča energie v jeho ekologickosti, "čistota" a vysokú spoľahlivosť elektrických ohrievačov. Minus je značná cena, kvôli ktorému elektrický kúrenie nie je najpopulárnejším spôsobom vykurovania. 

Ako to môže byť

Vykurovanie domu s elektrickou energiou je možné vykonať mnohými spôsobmi. Bez ohľadu na to, aký druh vykurovania si vyberiete, jeho ekonomika závisí vo veľkej miere od toho, ako je dom izolovaný. Táto otázka by mala mať maximálny čas.

Vykurovanie domu s elektrickou energiou je najviac

Vykurovanie domu elektrickou energiou je najviac "čistá" cesta

Najprv musíte zistiť typ systému: môže to byť vzduch, voda a para, môžete ho ešte zahriať teplými podlahami. Poďme krátko prehodnotiť hlavné výhody každého systému.

Parné kúrenie (nezamieňajte s vodou)

Parné ohrev je veľmi účinné, ale nebezpečné - teplota chladiča a potrubie k nej asi sto stupňov dosiahnutie (vyššie pod závisí od typu zvoleného systému). Tento systém je veľmi podobný vode, ale je ekonomickejšie usporiadanie krokov vyžaduje oveľa menšie časti chladiča, môže potrubia menší prierez.

Zjednodušená schéma parného vykurovania

Zjednodušená schéma parného vykurovania

Vo všeobecnosti je vzhľadom na vysoké nebezpečenstvo zakázané vo verejných a bytových domoch, ale môže byť vykonané v súkromnom dome. Elektrický parný kotol môže slúžiť ako zdroj tepla v tomto systéme. Takže toto je tiež jeden z typov elektrického vykurovania, hoci je celkom nepopulárny.

ovzdušia

Vzduchové vykurovanie s elektrickou energiou je možné usporiadať pomocou konvektorov alebo iných ohrievačov pracujúcich na elektrine - keramických vykurovacích paneloch, infračervených žiaričoch. Tieto systémy sú dobré v tom, že okamžite začnú ohrievať vzduch v miestnosti. Stále priláka malé náklady v štádiu výstavby - nie je potrebné stavať nič. Kúpili sme vykurovacie telesá, nainštalovali sme, zapli, začali sa ohrievať.

Nevýhodou tohto spôsobu vykurovania - účinná cirkulácia vzduchu v miestnosti (nepohodlné) takú ohrievanie vzduchu presušenej (vyžaduje zvýšenie vlhkosti). Ďalšou nevýhodou je potreba takmer konštantnej práce. Ak sú elektrické ohrievače inštalované s termostatmi, nie je to tak kritické, pretože po dosiahnutí nastavenej teploty sa vypnú. Ale malá zotrvačnosť vedie k tomu, že miestnosť sa rýchlo ochladí, a preto väčšina zariadení je v prevádzke.

Konvektory na ohrev vzduchu

Konvektory na ohrev vzduchu

Medzi všetkými elektrickými ohrievačmi sa infračervené zariadenia považujú za ekonomickejšie, ale tiež "ťahajú" elektrinu decentne. Takže tento spôsob vykurovania sa často používa ako dodatočná metóda - v čase ťažkej zimy. Druhá oblasť použitia - vily, ktoré žijú iba pravidelne. Pri tomto režime návštev pri príchode môžete vykurovať potrebné zariadenia. V tomto prípade je tento typ elektrického vykurovania a skutočnosť, že sa nebojí mrazu (len pri výbere vykurovacích telies, venovať pozornosť tomu, či sú trpí zmrazenie).

Elektrické teplé podlahy

Toto elektrické vykurovanie môže byť buď dodatočné - na zvýšenie úrovne komfortu, a hlavné. Elektrické ohrievače na teplú podlahu môžu byť rôzne:

  • vykurovacie káble (odporové a samoregulačné);
  • rohože z vykurovacích káblov (jednoduchšia inštalácia);
  • uhlíkové fólie (s infračerveným žiarením);
  • uhlíkové rohože (zatiaľ nie veľmi spoľahlivé v prevádzke).

Elektrické vykurovanie teplými podlahami vyžaduje výpočet. Rovnako ako každé iné, musí vykompenzovať tepelné straty. Jediný rozdiel je v tom, že vykurovacie články majú veľkú plochu a jeden štvorcový meter môže mať veľmi malý výkon. Viac informácií o výpočte výkonu elektrického podlahového vykurovania nájdete tu.

Pri pokládke v poteru je lepšie použiť rohože na teplú podlahu

Pri pokládke v poteru je lepšie použiť rohože na teplú podlahu

Tento variant je vhodná len pre elektrické vykurovanie domácností s trvalým pobytom - príliš veľa času (a zdrojov) sa vynakladá na ohrev betónové platne, čo je zvyčajne "zabalené" ohrievač. A to je ako nevýhoda. Ale na druhej strane veľká vyhrievaná hmota pomáha udržiavať stabilnú teplotu v dome. Ďalším pozitívnym bodom: to kachle úplnom vychladnutí, to trvá niekoľko dní, takže dočasné výpadky prúdu v tomto prípade nie je príliš desivé.

Podlaha laminát alebo linoleum na stoh lepšie fólie teplé podlahy

Podlaha laminát alebo linoleum na stoh lepšie fólie teplé podlahy

Elektrické vykurovanie s teplými podlahami sa nedá nazvať veľmi ekonomickým. Výška platby závisí od stupňa otepľovania domu. Treba však pamätať na to, že výroba elektrickej teplej podlahy je potrebná len v spojení s termostatom a snímačmi teploty. V takomto prípade budú ohrievače zapínané iba v časti času a účty budú pomerne malé. No, skutočnosť, že teplé podlahy - najpohodlnejší spôsob vykurovania, pravdepodobne nie je potrebné hovoriť.

Ohrev vody elektrickými kotlami

V skutočnosti ide o bežný systém vykurovania s rúrkami, radiátormi a chladiacou kvapalinou (voda alebo nemrznúca kvapalina), ktoré cirkulujú v systéme. Jediným rozdielom je, že kotol pracuje na elektrine. Elektrické kotly sú tri typy:

  • o transeurópskych sieťach;
  • indukcie;
  • elektróda.

Kotly na TEN sú najbežnejšie. Indukcia a elektróda sa používajú menej často. Výrobcovia (a mnohí používatelia) hovoria, že sú hospodárnejšie. Pokiaľ ide o ekonomiku, spor sa stále deje, ale nejde o veľkosť. Indukčný kotol vyzerá ako kúsok potrubia stredného priemeru. Zaberá veľmi málo miesta, ľahko sa montuje, môže bežať v samostatnom režime.

Elektrické kotly môžu byť veľmi malé

Elektrické kotly môžu byť veľmi malé

Vzhľadom k tomu, elektródy trochu zložitejšie: je nutné sledovať stav elektród, pre výber kompozície pre chladiacej kvapaliny (zvyčajne naleje určité množstvo soli pre zvýšenie vodivosti vody). Preto je pravidelná údržba takéhoto kotla nevyhnutná.

Aký typ elektrického vykurovania si vyberiete

Vyberte typ vykurovacieho zariadenia zvyčajne na základe jeho účelu. Elektrické vykurovanie je racionálnejšie na to, aby sa vykonali inštalačné náklady bez použitia vzduchu, nízka zotrvačnosť - to je to, čo sa vyžaduje. Ale to je len vtedy, ak nemáte v pláne udržiavať v ňom pozitívnu teplotu počas celej zimy.

Pre dom trvalého bydliska sú vhodné elektrické teplé podlahy alebo ohrev vody. Mimochodom, môže byť vyrobená teplá podlaha a voda, ale či to má zmysel pri použití elektrického kotla, musíte premýšľať. Oba tieto systémy majú veľkú zotrvačnosť, ktorú možno odhadnúť ako plus - dlho ochladzujú. Nevýhody týchto systémov sú vysoké náklady spojené s usporiadaním.

Elektrické vykurovanie sa vyberá na základe použitia domu

Elektrické vykurovanie sa vyberá na základe použitia domu

Pri zariadení elektrického vykurovania podlahy pod dlažbou je potrebné inštalácia vykurovacích prvkov v spojke a trvá to veľa času. Ak je podlaha laminát alebo linoleum (špeciálna), všetko je oveľa jednoduchšie. Elektrická teplá podlaha pod laminátom (a linoleum) sa položí na plochý základ na špeciálnom podklade. Laminát alebo pevná základňa pod linoleom (preglejka) je namontovaná na vrchu.

Elektrické vykurovanie je štandardné. V niektorých prípadoch však existuje možnosť šetriť peniaze.

Ako urobiť ohrev vody ekonomickým

V mnohých regiónoch boli zavedené viaczónové tarify. Ak má váš región takéto sadzby, môžete minimalizovať náklady na elektrické kúrenie. To si vyžaduje inštaláciu viacúčelového merača a tepelného akumulátora (TA). Tepelný akumulátor je veľký kontajner s vodou. V našom prípade, slúži k akumulácii tepla v období "noci", lacnejšie tarify.

Schéma ohrevu vody pomocou akumulátora tepla

Schéma ohrevu vody pomocou akumulátora tepla

V čase, keď elektrina stojí oveľa menej, sa voda v nádrži zohreje na dosť pevné teploty. Počas pôsobenia vysokej tarify, kúrenie nefunguje, a teplota sa udržuje v sieti pomocou tepla, ktoré nahromadené v zásobníku. Takýto systém skutočne pomáha šetriť, ale konkrétny výsledok závisí od regiónu - v rôznych regiónoch sa tarify veľmi líšia.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

+ 74 = 84