Blat w łazience pod zlewem: wybór i własna produkcja

Jak się okazało, łazienka zapewnia wiele możliwości projektowania. Istnieje wiele ciekawych rozwiązań, które nadają pomieszczeniom sanitarnym wyjątkowy wygląd. Funkcjonalność i wygoda nie ucierpią, ale wręcz przeciwnie, poprawią się. Jednym z takich rozwiązań jest blat do łazienki pod zlewem. Zamiast zwykłego cokołu jest tylko pozioma płaszczyzna, pod którą można umieścić pralkę lub kosz na bieliznę. 

Jakie materiały robią

Blat do łazienki pod zlewem wykonany jest z różnych materiałów:

  • kamień naturalny i sztuczny;
  • Płyta wiórowa i płyta MDF;
  • szkło;
  • drewno;
  • płyta gipsowa, licowana płytkami ceramicznymi lub mozaiką.

Część blatów do łazienki pod zlewem jest sprzedawana w stanie gotowym i konieczny jest wybór spośród tych rozmiarów i kolorów, które są. Dla wielu osób od razu dostępna jest umywalka - nie wszystkie materiały mogą z łatwością zrobić dziury. W kamieniu i szkle odbywa się to bez specjalnego wyposażenia, co jest niezwykle problematyczne. Czasami od razu dostarczany jest zestaw kran / mikser i syfon. Całe "wypełnienie" jest wyraźnie widoczne i wszystko powinno być w jednym stylu, a kupno zestawu jest uzasadnione.

Blat do łazienki pod zlewem wykonany jest z drewna w tym

Blat do łazienki pod zlewem wykonany jest z drewna w tym

Niektóre blaty w łazience - szklane, drewniane, z płyty MDF i płyty wiórowej - można zamówić u producenta we własnym rozmiarze. Kosztuje trochę więcej niż zakup gotowego, ale idealne dopasowanie wielkości jest czasem ważne.

Blat w łazience z płyty gipsowo-kartonowej jest "na miejscu", więc zawsze jest domowej roboty, a wykończony jest takimi samymi materiałami jak ściany, ale głównie z płytek lub mozaiki. Ta opcja jest możliwa do samodzielnej produkcji.

Zlew z blatem

Są też muszle z solidnym blatem (nazywają to na odwrót - blat z solidną lub zintegrowaną powłoką). Te produkty hydrauliczne wykonane są z porcelany, fajansu, sztucznego kamienia. Ich urządzenie całkowicie wyklucza przepływ wody, ponieważ nie ma szwów - zlew jest po prostu zagłębieniem w płaszczyźnie, wszystko wykonane jest z monolitycznego materiału. Jest tylko otwór do instalacji syfonu i dźwigu (dla dźwigu nie zawsze jest, ponieważ można zainstalować modele ścienne).

Solidtop top z umywalką

Solidtop top z umywalką

Zobacz podobne produkty nie są wcale gorsze, tylko porcelana lub porcelana nie mają tak dużego wyboru rozmiarów i kształtów. Ale produkty wykonane ze sztucznego kamienia można zamówić według indywidualnych miar i mogą mieć nietypowe kształty. Na przykład, jak na powyższym zdjęciu, istnieje nawet ściana boczna i niestandardowy kształt - jedna krawędź już, a druga szersza.

Jak wybrać blat pod zlewem w łazience

Twierdzić, że można być nieskończenie lepszym, ponieważ nadal nie ma idealnego wyboru. Każdy materiał lub forma ma swoje zalety i wady. Możesz wybrać najlepszą opcję dla tej sytuacji, ale aby podjąć decyzję, musisz jasno poznać właściwości, zalety i wady każdego rozwiązania. To, że cechy operacji nie były nieprzyjemną niespodzianką.

Istnieją bardzo nietypowe opcje

Istnieją bardzo nietypowe opcje

Z laminowanej płyty wiórowej i płyty MDF

Zarówno płyta wiórowa, jak i płyta MDF są wykonane z resztek drewna. Jest zmiażdżony, a następnie tworzy się z nich płyty. Różnica polega na tym, że do produkcji płyty wiórowej wykorzystywana jest większa frakcja, a do wytrzymałości dodaje się lepiszcze. To spoiwo uwalnia formaldehyd, który w dużych ilościach może być szkodliwy dla zdrowia. Ten parametr - oddzielenie formaldehydu - jest kontrolowany i zapisywany w dokumentach. Jest on oznaczony łacińską literą E i cyframi od 0 do 3. Najbezpieczniejszą klasą jest E0 - poziom emisji nie jest większy niż poziom drewna. E1 jest bezpieczny - można go wykorzystać do produkcji mebli do pokoju dziecinnego. Pozostałe klasy nie są dozwolone do użytku domowego. Dlatego przy wyborze blatu pod zlewem należy zwrócić uwagę na ten aspekt.

Odporny na wilgoć blat łazienkowy MDF

Odporny na wilgoć blat łazienkowy MDF

W produkcji MDF drewno dzieli się na bardzo małe fragmenty, praktycznie na włókna, następnie poddaje się je sprężaniu pod wysokim ciśnieniem bez obcych dodatków, poprzez sklejanie ze sobą kosztem naturalnego spoiwa zawartego w drewnie (lignina). W gotowej postaci włókna drewna są tak ściśle przylegające do siebie, że wilgoć wewnątrz praktycznie nie przenika. Właśnie dlatego, że jeśli wybierzesz między blatem wykonanym z płyty wiórowej i MDF, powinieneś wybrać drugą opcję. Oprócz tego, że jest ekologicznie bezpieczny, jest również mniej podatny na wilgoć. Do łazienki - to bardzo ważna cecha.

Nawet jeśli blat do łazienki pod zlewem wykonany jest z odpornej na wilgoć płyty wiórowej lub wysokociśnieniowej płyty MDF i pokryty jest folią laminowaną z wzorem na wierzchu, nie należy spodziewać się bardzo długiego życia. Słabym punktem takich produktów są krawędzie i strona tylna. Tylko powierzchnia przednia i krawędź są laminowane. Reszta pozostaje bez ochrony. Aby przedłużyć żywotność, wszystkie otwarte sekcje (również wycięcie do montażu zlewu) są zabezpieczone szczeliwami. W tym celu można idealnie stosować uszczelniacze sanitarne, silikon można stosować do akwariów.

Płyta MDF i płyta wiórowa - opcja ekonomiczna

Płyta MDF i płyta wiórowa - opcja ekonomiczna

Ale nawet przy takim zabiegu żywotność wynosi kilka lat. Głównym warunkiem jest to, że folia laminująca na powierzchni pozostaje nienaruszona. Pod opieką takich blatów są łatwe - z gładką powierzchnią, wszystkie zanieczyszczenia są łatwo usuwane, ale można użyć tylko wilgotnej szmatki, upewnij się, że woda jest na powierzchni przez długi czas, nie używaj środków ściernych. Ogólnie rzecz biorąc, jest to raczej problematyczne.

Kamień naturalny i sztuczny

W rzeczywistości są to dwa różne materiały, ale ich wygląd może być podobny. Wierzchołek do łazienki pod zlewem wykonany z naturalnego kamienia jest wykonany z płyty o grubości kilku centymetrów. W odpowiednich miejscach wyrób otwory, a następnie miel i poleruj.

Kamień wygląda bardzo ładnie, ale wymaga dużych objętości

Kamień wygląda bardzo ładnie, ale wymaga dużych objętości

Są to drogie modele, które dobrze wyglądają w przestronnych łazienkach. Są trwałe, nie boją się wody, ale ważą dużo, przez co są trudności z instalacją. Nadal mogą pojawić się problemy z wyjściem. Trzeba wiedzieć, z jakiego kamienia wykonany jest blat, aby wiedzieć, jakie detergenty mogą być użyte. Na przykład, marmuru nie można traktować preparatami zawierającymi chlor, granit może wytrzymać, a nie takie testy. Dlatego należy starannie dobierać. Ogólnie rzecz biorąc, drogie, piękne, niezawodne, ale z odejściem może być problem.

Sztuczny kamień to kamień naturalny, zmielony do stanu drobnych okruchów, zmieszany ze spoiwem (żywica poliestrowa lub akryl). Tę mieszaninę przelewa się do pewnego kształtu, po zestaleniu otrzymujemy monolityczną płytkę ze zintegrowaną skorupą (lub bez).

Sztuczny kamień może przybierać dowolne formy

Sztuczny kamień może przybierać dowolne formy

Zaletą tego materiału jest możliwość uzyskania dowolnego kształtu, szerokiej gamy kolorów. Charakterystyka wydajności na wysokości: sztuczny kamień nie boi się wody, łatwo się nią opiekuje, można użyć detergentu bez ścierniwa (nie do zera) i mokrych szmat lub gąbek. Materiał jest odporny na obciążenia, nieusuwany, aby go uszkodzić należy wywierać znaczną siłę. I tylko w blatach z użyciem akrylu jako spoiwa jest ograniczenie - w wysokich temperaturach może się stopić. Ale jeśli nie oczekuje się gorącej pracy w łazience, można używać takich blatów bez ograniczeń.

Ze szkła

Szklany blat idealnie pasuje do dużych i małych łazienek. Wykonuj je z grubego szkła hartowanego. Może być całkowicie przezroczysty lub z odcieniem, a nawet może być kolorowy. Odporność na wilgoć tego materiału jest ponad wszelką wątpliwość, ale wielu obawia się kruchości szkła. Szansa na przełamanie tego szkła, oczywiście, jest, ale wymaga to dużego nakładu pracy. W rodzinach z małymi dziećmi prawdopodobnie nie warto instalować, ale w innych przypadkach nie ma przeciwwskazań.

Szkło wygląda świetnie, ale często jest wcierane

Szkło wygląda świetnie, ale często jest wcierane

Pamiętaj, że wszelkie plamy na szkle są bardzo widoczne. Będę musiał nieustannie pocierać powierzchnię, aby monitorować czystość. Ogólnie rzecz biorąc, blaty szklane do łazienki pod zlewem - dla tych, którzy lubią sprzątanie.

Drewno

Wiele osób uważa, że ​​drewno w łazience nie jest najlepszym wyborem. Być może jest to prawda, ale przy właściwym przetwarzaniu będzie służyć nie mniej niż fajans lub porcelana. Tak, wymaga to dokładniejszej pielęgnacji, ale ten brak nie znosi dekoracyjności drewna.

Drewniany blat do łazienki pod zlewem może być z litego - pojedynczego kawałka drewna, a może z klejonych prętów. Druga opcja jest tańsza, ale nie mniej dekoracyjna. W celu ochrony przed wilgocią drewno jest pokryte kilkoma warstwami wodoodpornego lakieru. Lakier jest błyszczący, półbłyszczący, półmatowy i matowy, to znaczy o różnym stopniu blasku. Tak więc powlekanie lakierem nie zawsze jest błyszczącą powierzchnią. Ale ta folia ochronna jest całkowicie wodoodporna, a brud jest dobrze usuwany z gładkiej powierzchni.

Tablica lakierowana

Tablica lakierowana

Inną metodą ochrony drewna przed wilgocią jest impregnacja związkami ochronnymi na bazie oleju. Nie są gorzej chronione przed wodą, ale nie tworzą filmu, ale przenikają do włókien, zatykając kanały wodne. Drewno potraktowane w ten sposób wygląda i wydaje się naturalne, ale trudniej jest dbać o teksturowaną powierzchnię - rowki powstają bezpośrednio w celu gromadzenia zanieczyszczeń i osadów soli.

Impregnacja wyraźniej pokazuje strukturę drewna

Impregnacja wyraźniej pokazuje strukturę drewna

Drewniane blaty do łazienki wymagają okresowej renowacji powłoki ochronnej. Impregnacja oleistą będzie musiała być odnawiana mniej więcej raz w roku (po raz kolejny pokryta tym samym składem), lakier może trwać kilka lat, ale jego odbudowa jest bardziej kłopotliwa (usunąć stare warstwy, nałożyć nowe warstwy lakieru). Ogólnie rzecz biorąc, taka sama opieka jak w przypadku drewnianych mebli, ale musimy zapewnić, aby woda przez długi czas na powierzchni nie pozostała.

Z płyty gipsowo-kartonowej z wykończeniem z płytek lub mozaiki

Blaty wykonane z płyt kartonowo-gipsowych sprawiają, że mistrzowie kończą układanie płytek na ścianach. Jeśli chcesz, możesz zrobić to sam. Używaj ocynkowanych profili (ważne, że nie rdzewieją) i odpornej na wilgoć płyty gipsowej. Ponadto, zamiast płyty gipsowo-kartonowej, można użyć sklejki wodoodpornej. Oba materiały nadają się do późniejszego wykańczania płytkami lub mozaiką.

Tego rodzaju blaty pod zlewem w łazience zwykle wykonuje się w formie stołu - trzeba co najmniej pewnego rodzaju wsparcia, ponieważ waga projektu z wykończeniem okazuje się znaczna. Technologia pracy z profilami i płytami gipsowo-kartonowymi pozwala wykonywać zarówno proste, jak i zakrzywione powierzchnie. Tak więc formularz może być dowolny - dowolnie.

Formularz może być dowolny

Formularz może być dowolny

Właściwości i dbałość o tego typu blaty do łazienki pod zlewem są takie same jak na wykończenie - płytki ceramiczne lub mozaika. Po fugowaniu spoin związkiem odpornym na wilgoć powierzchnia staje się wodoodporna, odporna na naprężenia mechaniczne i zużycie. Dbałość o złożoność nie jest inna - można użyć dowolnego detergentu, nawet z cząstkami ściernymi. Z substancjami żrącymi i zawierającymi chlor, trzeba być ostrożniejszym, ale nie z powodu płytki, ale ze względu na szwy - mogą stać się lżejsze.

Montaż blatów

Istnieją trzy sposoby instalacji blatów w łazience:

  • Zawieszenie na wspornikach. W tym przypadku przestrzeń na dnie pozostaje całkowicie wolna, co po pierwsze ułatwia czyszczenie, a po drugie daje wolność umieszczania rzeczy lub sprzętu. Ta metoda instalacji nazywa się zawieszonym blatem stołu.
  • Montaż na nogach. Projekt okazuje się bardziej niezawodny, ale nogi są ograniczeniem i czasami silnie wtrącają się.
  • Montaż na meblach. Wykonaj kilka półek lub cokołów na dole, a górny ma być zainstalowany na górze - jedna z opcji łazienki.

Podczas montażu wsporników wybierz mocne moduły z rogu lub profilowaną (kwadratową) rurę ze wzmocnieniami. Podczas instalowania ciężkiego blatu na wspornikach od rogu pożądane jest, aby miały przekątne wzmocnienie.

Wsporniki do montażu blatów stołowych

Wsporniki do montażu od ściany do ściany

Oprócz nawiasów w kształcie trójkąta znajduje się prostokątna konstrukcja. Nadają się do wieszania porcelanowych lub fajansowych zlewozmywaków z blatami, a także lżejszych opcji.

Instalacja na metalowych ramach

Instalacja na metalowych ramach

Ta metoda wygląda dobrze i jest również wygodna: możesz powiesić ręcznik na poprzeczce. Aby wszystko wyglądało harmonijnie, syfon i ograniczniki są wybierane w jednym kolorze, a najczęściej ze stali nierdzewnej, ale mogą istnieć inne opcje.

Montaż blatu pod zlewem w łazience na nogach nie różni się od ustawienia nóg na każdym meblu. Oznaczając miejsce instalacji, nogi są przykręcane za pomocą elementów złącznych, których dolina stanowi 3/4 grubości blatu.

Montaż nóg na blacie do łazienki pod zlewem - standardowa procedura

Montaż nóg na blacie do łazienki pod zlewem - standardowa procedura

Złożoności mogą powstać tylko podczas instalowania wyrobów z porcelany, kamienia lub szkła. W takim przypadku można użyć uszczelniacza uszczelniającego (na bazie polimeru MS lub poliuretanu).

Podczas instalowania tych dwóch metod pożądane jest dodatkowe przymocowanie konstrukcji do ściany. Od spodu na styku ze ścianą przykręcany jest metalowy narożnik (wykonany ze stali nierdzewnej lub ocynkowany). Daje to dodatkową sztywność i zwiększa niezawodność.

Instalacja na meblach jest jeszcze łatwiejsza: weź aluminiowe lub ocynkowane narożniki, możesz - wzmocnić. Z jednej strony są one przymocowane do ścianek działowych mebli, a drugie - do tylnej strony stołu (w zależności od materiału na śrubach lub kleju).

Instalacja na meblach

Instalacja na meblach

Po zamontowaniu złącza ze ścianą, musi być ono zapieczętowane. Zastosowanie może być wodoodpornym uszczelniaczem. Lepiej - silikonowe sanitarne lub do akwariów, bardzo dobre jeszcze na bazie polimerów MS. Podczas instalowania drewnianych blatów należy szukać kompozycji, która może być użyta z drewnem.

Pomysły na zdjęcia

Jeśli nadal nie zdecydujesz się, jaki rodzaj blatu w łazience powinien wyglądać blat Twojej łazienki, pomocne mogą okazać się zdjęcia ciekawych opcji.

W wyrafinowanym wnętrzu nieobrobionej krawędzi ... kontrast nadaje smak

W wyrafinowanym wnętrzu nieobrobionej krawędzi ... kontrast nadaje smak

Szkło kolorowe jest dobrym rozwiązaniem

Szkło kolorowe jest dobrym rozwiązaniem

Drewno wciąż jest bardzo

W końcu drewno bardzo "ociepla" wnętrze

Bardzo nietypowy - dla miłośników ekstrawaganckich decyzji

Bardzo nietypowy - dla miłośników ekstrawaganckich decyzji

Szafka pod zlewozmywakiem do małych łazienek

Szafka pod zlewozmywakiem do małych łazienek

Szkło wygląda świetnie, ale trudno się nim przejmować

Szkło wygląda świetnie, ale często trzeba je wytrzeć.

Z tektury gipsowej i mozaiki można uzyskać najbardziej oryginalną formę

Z tektury gipsowej i mozaiki można uzyskać najbardziej oryginalną formę

Formularz wybiera się pod umywalką

Formularz wybiera się pod umywalką

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

12 − 6 =