Bloki arbolith własnymi rękami

Arbolit, jako materiał budowlany, był znany nawet w czasach sowieckich, fabryki pracowały, domy były budowane. Po upadku kraju przez pewien czas technologia została zapomniana, a kilka lat temu ponownie ją zapamiętano. Materiał okazuje się ciepły, lekki, trwały, słabo przewodzi dźwięk, ale jego koszt jest niski. Dlatego bloki z arbolitu i arbolitu (arbobloki) stają się coraz bardziej przedmiotem zainteresowania prywatnych deweloperów.

Natychmiast ustalamy, że arbolit i trociny są różnymi materiałami o różnych właściwościach. Skład arbolitu obejmuje przemysł drzewny, ale tylko ściśle regulowany rozmiar. Nie ma innego wypełniacza. I wszystko jest napisane w GOST i instrukcji. A agregat nie jest trocinami, ale zrębki drewniane o wymiarach zalecanych przez normę to nie więcej niż 40 * 10 * 5 mm.

Gosty o normatywnej podstawie na arbolit

Gosty o normatywnej podstawie na arbolit

Właściwości, zalety i wady

Dla prywatnego budowniczego, przy wyborze materiału budowlanego, istotne są właściwości techniczne materiału. Spójrzmy na bloki arbolityczne z tej strony. A więc cechy i ich krótki zapis:

 • Przewodność cieplna - 0,08 - 0,14 W / m ° C (w zależności od gęstości, im wyższa gęstość, tym wyższa przewodność cieplna). Charakterystyki są porównywalne do drewna. Przy tym parametrze 0,14 W / m ° C, przy cegle ceramicznej 0,6-0,95 W / m ° C. Oznacza to, że doi z bloków arbolitycznych będzie ciepło, a szerokość ścian jest mała. Dla środkowej strefy Rosji w domach stałego zamieszkania zaleca się wykonanie ścian o grubości 30-40 cm.
 • Mrozoodporność - 25-50 cykli. Ten parametr oznacza, że ​​ściany mogą zamarzać / zmieniać rozmiar od 25 do 50 razy (w zależności od producenta) bez obniżania ich jakości. Jeśli dom jest stałym miejscem zamieszkania, to wcale nie zamarznie. W przypadku nieogrzewanych daczy żywotność 25-50 lat jest do przyjęcia.
 • Wytrzymałość na ściskanie wynosi 0,5-5 MPa. Jest to jedna z najbardziej atrakcyjnych cech arbolitu - ciężko go zniszczyć. Kolejna kwestia: przywraca swój kształt po usunięciu obciążenia. Oznacza to, że uderzając młotkiem, można wykonać wgniecenie, ale po chwili wyrównuje się - częściowo lub całkowicie zależy od "ciężkości" uszkodzenia.

  Charakterystyka techniczna bloków arkbolitowych

  Charakterystyka techniczna bloków arkbolitowych

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  − 3 = 6