Domy sferyczne (kopułkowe): struktury, cechy układu

Kuliste domy kopułowe znane są od dawna - yarangi, plagi, wigwamy itp. - zbudowany na tej zasadzie. Wyróżniają się one wysoką stabilnością i łatwością wznoszenia, co przyniosło popularność naszym przodkom. Ale domy kopułowe w czystej postaci, jako zjawisko nowoczesnej konstrukcji, pojawiły się nie tak dawno temu - mniej więcej w drugiej połowie ubiegłego wieku. Kiedy amerykański naukowiec Fuller rozłożył strukturę kopuły na proste figury - trójkąty, z których cała konstrukcja jest często montowana. To na tej zasadzie buduje się dzisiaj wiele domów sferycznych. 

Domy kopułowe: technologie i ich cechy

Kopuła lub sferyczny dom to nazwa jednej technologii budowlanej. W rzeczywistości nazwa odzwierciedla specyfikę tego rodzaju budownictwa mieszkaniowego - dom nie jest prostokątny, ale wykonany jest w formie półkuli. Raczej - w postaci wielościanu zbliżającego się do sfery.

Ta forma lepiej wytrzymuje obciążenia wiatrem i śniegiem, przy równym miejscu budynku z prostokątem, ma więcej powierzchni użytkowej. Ale w takim domu nie ma co najmniej jednego prostokątnego lub kwadratowego pokoju. Przynajmniej jedna strona, ale będzie nierówna. To komplikuje układ, dekorację, dobór i instalację mebli. Najprawdopodobniej cała lub większość sytuacji będzie musiała być wykonana "na zamówienie", według własnych rozmiarów i szkiców.

Domy kopułowe mają rozpoznawalny wygląd

Domy kopułowe mają rozpoznawalny wygląd

Budowane są domy kopułowe, głównie w technologii szkieletowej, dzięki czemu konstrukcja jest łatwa. Rama wykonana jest z drewnianych lub metalowych rur, jest wyłożona materiałem budowlanym (sklejka, płyta OSB). Pomiędzy kolumnami ramy układa się grzałkę (styropian, wełna mineralna, szkło piankowe, materiały ekologiczne, np. Juta, suszone glony itp.). To znaczy, oprócz niecodziennej formy, żadne wiadomości, materiały nie są wybierane tak, jak w przypadku tradycyjnego domu szkieletowego.

Domki kopułowe są również wykonane z monolitycznego żelbetu. Ale ta technologia jest rzadko używana, szczególnie w naszym kraju, gdzie czasami drewno cięte jest tańsze. Jeśli weźmiemy również pod uwagę potrzebę dobrej izolacji termicznej betonowej kopuły, jej niepopularność staje się zrozumiała.

Ze szkieletami domków z kopułami nie jest to takie proste. Istnieją dwie technologie, dzięki którym są zbierane: kopuła geodezyjna i stratodezowa. Mają swoje cechy, które mogą wpłynąć na twój wybór.

Kopuła geodezyjna

Kopuła podzielona jest na trójkąty, z których składa się wielościan. Osobliwością tej technologii jest to, że w pewnym momencie zbiegają się liczne wiązki. Aby zapewnić niezawodne mocowanie, stosowane są łączniki - specjalne urządzenia wykonane ze stali, które umożliwiają niezawodne łączenie elementów konstrukcji nośnej. Każdy z łączników kosztuje od 600 do 1500 rubli (10-25 $).

Domy sferyczne (kopułkowe): struktury, cechy układu

Kopuła geodezyjna dla domu sferycznego zbudowana jest na bazie trójkątów

Biorąc pod uwagę, że liczba łączników jest szacowana w dziesiątkach lub nawet setkach, ich obecność silnie wpływa na koszt budowy. Ci, którzy planują zbudować dom z kopułą własnymi rękami, próbują zrobić bez złączy lub zrobić to samemu. Przyczyny są zrozumiałe, ale jeśli siła połączenia jest niewystarczająca, budynek pod obciążeniem może się zawalić. Tak więc przy oszczędnościach w tym węźle musisz być bardzo, bardzo dokładny.

Złącza, które służą do łączenia wiązek z kopułą geodezyjną

Złącza, które służą do łączenia wiązek z kopułą geodezyjną

Nawiasem mówiąc, przy stosowaniu belek drewnianych istnieje technologia bez łączników, ale montaż takich urządzeń wymaga wysokiego poziomu stolarki i precyzyjnego wykonania. A jednak: nie są tak niezawodne, jak połączenia z metalowymi złączami.

Zaletą tego typu ramy jest stabilna konstrukcja. Przy zniszczeniu 35% elementów kopuła nie zapada się. Jest to testowane w regionach aktywnych sejsmicznie, z huraganami. Ta stabilność pozwala łatwo usunąć pewną liczbę zworek. Oznacza to, że otwór pod drzwiami, okna można zrobić w dowolnym miejscu, prawie każdej wielkości. Jedyne, co należy wziąć pod uwagę, to to, że okna będą trójkątne. W tej konstrukcji nie można uciec. Dla wielu jest to krytyczna wada.

Trójkąty są wyraźnie widoczne na gotowych domach

Trójkąty są wyraźnie widoczne na gotowych domach

Inna cecha - podczas montażu ramy, bez poszycia, ma dobrą odporność na naprężenia przy skręcaniu, ale nie bardzo dobrze odbiera obciążenia poziome. W związku z tym rama jest najpierw całkowicie zbierana i tylko wtedy jest platerowana.

Kopuła stratosfatyczna

Domy kopułowe tej konstrukcji są złożone z odcinków o kształcie trapezowym. Oznacza to, że jego fragmenty przypominają bardziej prostokąty lub kwadraty. Taka konstrukcja pozwala na zastosowanie drzwi i okien o standardowej konstrukcji. Dla wielu jest to duży plus.

Minusem kopuły statodeskiej jest to, że możliwe jest usunięcie elementów konstrukcyjnych dopiero po dokładnym obliczeniu i wzmocnieniu sąsiadujących struktur. Przeniesienie drzwi lub okna, zmiana rozmiaru jest możliwa tylko po obliczeniu zmiany nośności tej sekcji lub nawet kopuły jako całości.

Kopuła Stratodezichesky składa się z fragmentów, jak prostokąt (trapez z lekkim odchyleniem boków)

Kopuła Stratodezichesky składa się z fragmentów, jak prostokąt (trapez z lekkim odchyleniem boków)

Istnieje ta technologia i jej własna funkcja kompilacji. Rama musi być złożona w miarę instalowania stojaków. Oznacza to, że drugi rząd regałów jest montowany dopiero po przycięciu pierwszego, trzeciego rzędu - po drugim jest zszyty materiałem z arkusza itp. Wynika to z faktu, że w niedokończonej formie - bez poszycia - rama ma wysoką nośność dla obciążeń pionowych i nie jest bardzo odporna na obciążenia skrętne. Gdy brzegi są osłonięte, staje się bardzo stabilny i niezawodny.

W przeciwieństwie do kopuły geodezyjnej, do budowy stratody nie jest wymagane złącze warstwy. Pionowe części ramy są połączone za pomocą zamków o specjalnym kształcie. Mostki poziome są mocowane za pomocą płyty, którą mocuje się za pomocą śrub, pod którą ułożona jest metalowa pokrywa.

Trapezoidalne konstrukcje wsporcze umożliwiają wykonanie werandy

Trapezoidalne konstrukcje wsporcze umożliwiają wykonanie werandy

Jest jeszcze jeden niuans, który wpływa na koszt kopuły domu. Podczas cięcia arkusza materiału na kopułę stratodyczną jest więcej sadzonek niż w przypadku urządzenia geodezyjnego. Zwiększa to w pewnym stopniu koszt materiałów. Ale są one kompensowane przez fakt, że okna i drzwi są używane w standardowej konstrukcji, są one tańsze niż trójkątne. W rezultacie koszt kopuły różnych technologii niewiele różni się.

Zalety i wady

Dzięki temu, że dom z kopułą wygląda niecodziennie, nikt się nie spiera. Jeśli chcesz mieć dom lub dacza "nie jak wszyscy" i nie masz nic przeciwko budowie domów szkieletowych, przyjrzyj się bliżej tej technologii. Rozwiązanie jest naprawdę niestandardowe. Ponadto, mówią, ekonomiczne. Koszt za metr kwadratowy zaczyna się od 200 $. Ale jak wiesz, jest to cena minimalna. Jest to ekonomiczna opcja.

To także dom z kopułą

To także dom z kopułą

Plusy domów z kopułą

Oprócz niezwykłego wyglądu, zalety sferycznych domów są następujące:

 • Optymalne wykorzystanie przestrzeni. Pokoje uzyskuje się przy maksymalnej powierzchni podłogi i znacznie mniejszej powierzchni sufitu. Oznacza to, że niewykorzystana przestrzeń nad głową jest mniejsza.
 • Mniejsze zewnętrzne powierzchnie ścian w porównaniu ze standardowymi prostokątnymi konstrukcjami.
 • Mniej powierzchni - mniej ciepła rozprasza się w zimie i pochłania ciepło w lecie. Oznacza to, że zawartość takich domów jest bardziej ekonomiczna.

  Opady w dużych ilościach nie kumulują się - opadają lub drenują

  Opady w dużych ilościach nie kumulują się - opadają lub drenują

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  − 4 = 4