Sofa narożna do salonu, pokoju dziecinnego, kuchni: problemy wyboru

Najtrudniejszą rzeczą w pomieszczeniu jest używanie narożników - nie wszystkie meble się tam znajdują, a jeśli się je używa, to nie zawsze jest to wygodne. Jednym z dobrych sposobów racjonalnego wykorzystania tej przestrzeni jest zainstalowanie narożnej sofy. Modele są bardzo różne pod względem formy i formy, a także pod względem wielkości i stylu. 

Rodzaje sof narożnych

Wybierz narożną sofę nie jest tak łatwa, jak to wygląda. Na uwagę zasługuje wiele punktów. Pierwszy to projekt, następnie funkcjonalne, a następnie wypełnienie i rodzaj materiału tapicerskiego, wymiary. Tylko decydując się na wszystkie te punkty, możesz wybrać sofę i nie popełnić błędu.

Sofa w formie listu

Kanapa w formie litery "G" jest również wygodna na taras, werandę

Konstrukcje

Przede wszystkim należy zrozumieć, które konstrukcje są kanapy kątowe. Są one podzielone na dwie grupy: stacjonarne i modułowe.

Stacjonarna narożna sofa jest albo monolitem (rzadko), albo składa się z dwóch części, które po zainstalowaniu są ze sobą połączone. Istnieją dwa rodzaje bloków załączników. Pierwszy jest przykręcony do otworów w fabryce. Ten rodzaj połączenia jest odpowiedni, jeśli nie zamierzasz przenosić mebli.

Stacjonarna narożna sofa - z dwóch połączonych części

Stacjonarna narożna sofa - z dwóch połączonych części

Drugi rodzaj mocowania odbywa się za pomocą dwóch płytek zamocowanych na bokach łączonych części. Jedna płyta ma postać wspornika, druga - wystającą część w postaci haka, który przylega do wspornika. Jak wiadomo, to połączenie można łatwo zmontować / rozmontować, ale jednocześnie niezawodnie utrzymuje części na swoim miejscu. Wadą jest to, że w trakcie procesu konieczne jest nieznaczne podniesienie części za pomocą "haka", co wymaga znacznej siły fizycznej. W związku z tym łatwiej jest w razie potrzeby odłączyć parę śrub.

Modułowa kanapa narożna składa się z trzech lub więcej oddzielnych części

Modułowa kanapa narożna składa się z trzech lub więcej oddzielnych części

Modułowe sofy narożnikowe składają się z trzech lub więcej części. Jedna część jest koniecznie z kątem i kilkoma kawałkami "prostymi", które można przesuwać, zamieniać. Z tego punktu widzenia wygodniejsza jest modułowa narożna sofa - można zmienić jej konfigurację. Ale są wady - więcej stawów, i są one nie tylko zauważalne wizualnie, ale także dotykalne: siedzenie na skrzyżowaniu dwóch modułów jest niewygodne.

Kształt i kierunek narożników, sofy w kształcie litery U.

Sofy kątowe - duże i małe - są zwykle wykonane w formie litery "G". I, podobnie jak w tym liście, jedna część jest znacznie dłuższa niż druga (chociaż są równe). Przed wybraniem narożnej sofy dokonaj pomiarów miejsca, w którym chcesz ją umieścić. Próbka powinna być o 5-10 cm krótsza w obu kierunkach - tak aby instalacja nie powodowała problemów.

Kanapa w kształcie litery U należy również do kategorii narożników

Kanapa w kształcie litery U należy również do kategorii narożników

Istnieją również narożne sofy z podwójnym narożnikiem - w formie litery "P". Zwykle umieszczane są w dużych pomieszczeniach - salon-jadalnia, jadalnia - kuchnia, kuchnia - pokój dzienny - w celu oddzielenia stref. W tym przypadku części boczne nie są zbyt duże, ale środkowa część ma znaczną długość. W dużych pomieszczeniach takie meble wyglądają dobrze jako osobny salon, a także krzesła o tym samym wzornictwie i stoliku kawowym.

Funkcjonalność

Wciąż trzeba to zdefiniować, do jakich celów użyjesz kanciastej sofy: tylko usiąść lub nadal jako dodatkowy śpiący. Najczęściej wybór należy do drugiej opcji. Składana narożna sofa jest wygodna w salonie, w pokoju dziecinnym. Rzadko są one umieszczane w kuchni i biurze - nie dokładnie to, czego potrzebujesz, ale w małym mieszkaniu, a wraz z inwazją gości dodatkowe łóżko nawet w nietypowym miejscu nie będzie zbędne.

Jeden rodzaj rozkładanej sofy

Jeden rodzaj rozkładanej sofy

Istnieją specjalne narożne sofy do kuchni. Zwykle mają małe wymiary, nie są tak miękkie i obszerne, ponieważ są zaprojektowane do "siedzenia" przez krótki czas. Pokryte są praktycznym materiałem, przeznaczonym do intensywnego użytkowania i konieczności częstego mycia. Najczęściej jest to eko-skóra lub sztuczna skóra, ale może niedrogi jard ze specjalnym traktowaniem.

Składana narożna sofa do kuchni jest ciekawostką, może być wykonana jedynie na specjalne zamówienie. Zazwyczaj siedzenia w takich meblach są przymocowane do zawiasów, a pod nimi ukryta jest mała skrzynia - do przechowywania rzadko używanych przyborów kuchennych, długotrwałych sklepów spożywczych itp.

Nowoczesne modele sof kuchennych

Nowoczesne modele sof kuchennych

W niektórych kanapach zamiast miękkich podłokietników wokół krawędzi tworzą się małe półki, szafki nocne. Mogą być również umieszczone "w rogu", zamiast oparcia lub zastępowania tylko jego części. Faktem jest, że nikt nie siedzi w kącie - jest zbyt niewygodny, więc możesz użyć tej części jako stołu lub półki.

Inną opcją - na tylnej ścianie może być półka. Ten rodzaj mebli służy do zagospodarowania przestrzennego pomieszczeń.

Sofa z półką - są różne modele

Sofa z półką - są różne modele

To bardziej przypomina szafę-sofę lub coś podobnego. Wygodny i funkcjonalny, ale zbyt dużo czasu można poświęcić na czyszczenie. Zwróć uwagę, że wiele modeli ma część podnoszącą, pod którą schowany jest pojemnik objętościowy. Może być używany do przechowywania rzeczy do prania lub pościeli poza sezonem / - koców, koców, zapasowych poduszek dla gości itp.

Niektóre narożne sofy mają boczną otomanę - część bez pleców i boków. Ten rodzaj mebli tapicerowanych jest bardziej zwarty - nie ma trójwymiarowej ściany bocznej, która zajmuje nie mniej niż 10 cm, a częściej 15 lub więcej.

Napełnianie i materiały

Miękka część kanapy może być wykonana z różnych materiałów. Składa się ona, z reguły, z dwóch części - głównej jednostki, która tworzy siedzenie i miękką wyściółkę / warstwę pośrednią, co zapewnia dodatkowy komfort.

Sofa narożna w małym salonie nie wygląda masywnie

Sofa narożna w małym salonie nie wygląda masywnie

Co może być siedzibą

Miękki blok może być wykonany z następujących materiałów:

 • Piana. W modelach budżetu siedzenia są wykonane z grubej pianki. Jest tani, ale niezbyt trwały - marnieje i zużywa się. Zwykle kupowane są kanapy z pianki dla dzieci - dziecko będzie rosło szybko, a meble będą musiały się pożegnać.
 • PPU - pianka poliuretanowa. Kolejny niedrogi, ale trwalszy materiał. W tradycyjnej wersji jest blok materiału. Ale są też sofy z granulowaną pianką poliuretanową. Niekonwencjonalna forma, która pojawiła się nie tak dawno temu.

  Istnieje wiele opcji układu bardzo podobnych modeli

  Istnieje wiele opcji układu bardzo podobnych modeli

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  1 + 6 =