Wykonujemy łóżko na poddaszu sami (2 zdjęcia + rysunki)

Dzieci marzą o łóżku na wysokości i dla tego godzą się pogodzić nawet z niedogodnościami. Drugą atrakcyjną dla nich chwilą jest możliwość stworzenia własnego terytorium na dole. Dla rodziców opcja ta jest atrakcyjna dla racjonalnego wykorzystania obszaru. Jedyną wadą gotowych opcji jest solidna cena. Doskonałe wyjście z łóżka na poddaszu własnymi rękami. Po pierwsze, koszty będą niewielkie, a po drugie będą budowane dokładnie według ich wielkości. 

Co jest najlepsze w łóżkach na poddaszu? Że są używane z przyjemnością, dzieci i dorośli. I dzieci w każdym wieku - od małych dzieci, które nadal chodzą do przedszkola, do nastolatków. Z dorosłą publicznością jest nieco bardziej skomplikowana. Młodzi ludzie zgadzają się na łożu strychu, starsi ludzie nie znajdują już przyjemności w odpoczynku u góry. Niemniej jednak widmo wieku jest stałe. Wszystkie modele opisane poniżej mogą być używane dla dzieci i młodzieży, a także dla dorosłych. Wszystko rozwiązuje się po prostu przez zmianę wymiarów.

Opcja dla młodzieży i młodzieży

Opcja dla młodzieży i młodzieży

Domowe drewniane łóżko na poddaszu pełnej szerokości pokoju

W wąskim pokoju nastolatka o szerokości 2,5 metra postanowiono zrobić łóżko na poddaszu, na dole przygotować komodę i szafkę z szufladami. Ponieważ poddasze łóżek własnymi rękami zrobiły po jednej stronie deski podporowej, pozwala na to dobra nośność ścian.

Zbieramy ramkę

Wysokość sufitu jest duża - prawie 3 metry, łóżko zostało postanowione zrobić na wysokości 2 metrów - tak, że można normalnie chodzić na dole. Ściany zostały oznaczone znacznikami - pionowymi liniami, wzdłuż których została wyrównana górna krawędź prętów wsporczych. Linie te powinny być na tym samym poziomie i znajdować się ściśle w poziomie. Najłatwiej to zrobić za pomocą poziomu lasera (jak go używać tutaj). Jeśli nie istnieje, konieczne będzie wyrównanie go za pomocą wody.

Na jednej ścianie przybijamy deskę - będzie szafka, a więc tylko płyta bazowa przymocowana do mocnych śrub kotwiących.

Przy szerokości nabrzeża mocujemy deskę do śrub kotwiących

Przy szerokości nabrzeża mocujemy deskę do śrub kotwiących

Do tego forum będzie konieczne naprawienie przekrojów kłód. Do ich montażu stosowane są mocowania zszywek w kształcie litery U. Są przybite do deski gwoździami w każdym otworze.

Zainstaluj wsporniki montażowe

Zainstaluj wsporniki montażowe

Etap instalacji wynosi 50-60 cm, ale zależy od grubości płyty, z której będziemy korzystać na podłodze. Im cieńsza jest deska, tym częściej konieczne jest umieszczenie podpór.

Rama na drugiej ścianie

Rama na drugiej ścianie

Na przeciwległej ścianie zbieramy tutaj konstrukcję nośną, zakładamy wykonanie półek, zbieramy dla nich ramę. Górna plansza powinna być umieszczona dokładnie na tym samym poziomie, co przeciwna.

Mocujemy deski do kołków (mur z cegły), wzmacniamy połączenia za pomocą metalowych płyt montażowych, sprawdzamy pionowość i poziomość każdego elementu. Do górnej belki na tym samym poziomie, co przeciwnie, mocujemy podpory do kłód podłogi. Oni też powinni być usytuowani ściśle w jednej płaszczyźnie. Wstawiamy belki cięte na rozmiary na podporach.

W zszywkach leżą kłody podłogowe

W zszywkach leżą kłody podłogowe

W bocznych powierzchniach płyt znajdują się otwory do mocowania łączników. Używaj wkrętów samogwintujących do drewna lub gwoździ o odpowiedniej długości.

Zainstaluj i zabezpiecz wszystkie opóźnienia

Zainstaluj i zabezpiecz wszystkie opóźnienia

Jeśli wszystko zostanie wykonane poprawnie, wszystkie logi będą poziome. Musimy również sprawdzić, czy ich górne krawędzie znajdują się w tej samej płaszczyźnie.

Lagi - widok z dołu

Lagi - widok z dołu

Podłogi

W przypadku podłogi stosuje się suchą, struganą płytę rowkowaną. Jest on układany w stos na kłodzie, mocowany do śrub samogwintujących. Długość śruby - nie mniej niż potrójna grubość płyty: pod płytą 20 mm - nie mniej niż 60 mm. Elementy mocujące są instalowane w każdym opóźnieniu (co najmniej jeden, ale z szeroką deską można mieć dwa w każdym opóźnieniu).

Podłogi z desek są łatwe w montażu

Podłogi z desek są łatwe w montażu

Aby między deski nie mają szczeliny, weź młotek, małe - 50-60 cm - kawałek płyty jest włożona do rowka lub grzbietu (które można dostać się do krawędzi) i ten segment wbić młotkiem, zapewniając szczelne łączenie płytę na całej płaszczyźnie. Następnie możesz to naprawić.

Narzędzie do układania łóżka z drewna na poddaszu

Narzędzie do układania łóżka z drewna na poddaszu

Budowa schodów

Z grubej suchej deski, najpierw wyciąć dwa cięciwy boczne - ściany boczne, do których będą przymocowane schody. Wspinanie się jest wygodniejsze, jeśli istnieje choćby nieznaczne odchylenie. Aby to zabezpieczyć, pokrój końce desek pod niewielkim kątem. Po ich znalezieniu zaznacz wycięcie, które unieruchomi cięciwę w żądanej pozycji.

Wykonaj cięciwę z wycięciami

Wykonaj cięciwę z wycięciami

Dla określonej wysokości schodów zdecydowano, że siedem kroków będzie normalnych. Oddzielono długość cięciwy na osiem części, otrzymałem punkty mocowania stopni. Teraz we wszystkich tych punktach rysujemy linię poziomą (cięciwa znajduje się w pozycji "robocza").

Oznaczenie pod krokiem

Oznaczenie pod krokiem

W tej linii wypełniamy kroki. Z każdej strony przykręcamy co najmniej trzy śruby na krok. Długość jest również nie mniejsza niż trzykrotność grubości deski-cięciwy. Istnieje druga opcja do ustalenia kroków - do rogów. Może to dla ciebie łatwiejsze.

Ostatni etap - instalacja poręczy w górnej części - wygodniej jest przechowywać (można go znaleźć w sklepach sprzedających wyposażenie meblowe).

Montaż poręczy

Montaż poręczy

Ostatnim krokiem jest przymocowanie drabiny - do ściany bocznej i podłogi.

Montaż poręczy

Do montażu stojaków w desce ekstremalnej wykonujemy nacięcia (w zależności od rozmiaru użytego pręta).

W podłodze wykonujemy nacięcia na regały

W podłodze wykonujemy nacięcia na regały

Montujemy stojaki poręczy. Muszą być przymocowane do lameli, pełnej szerokości, do tego, przy cięciu na planowaną wysokość szyn, dodajemy wysokość kłody. Gwoździamy skośnie, uderzając trzema gwoździami z dwóch stron. Aby ukryć zapięcie, wbijamy szeroką deskę w tyłek. Jest przymocowany do stojaków i nie pasuje ściśle. Istniejąca luka jest pokryta zaokrąglonym paskiem (takim jak listwa przypodłogowa).

Jak pięknie zamknąć tyłek

Jak pięknie zamknąć tyłek

Z tego samego paska wykonujemy obrzeża na słupki - stawy są również niedoskonałe. Odciąć cztery kawałki, łącząc je pod kątem 45 °.

Krawędź z cokołu

Krawędź z cokołu

Ustawiliśmy ukształtowany pasek na górze. Poręcz jest gotowa.

Ustawiamy poprzeczkę

Ustawiamy poprzeczkę

Widok z dołu

Widok z dołu

Miejsce do pracy pod łóżkiem

Dwa lub trzy (w zależności od szerokości) stosunkowo cienkich płyt tworzą pulpit. Stawy są rozmazane klejem na drewnie, osadzonym na noc w imadle. Po wyschnięciu klej jest szlifowany do gładkości. Najpierw skórka z grubym ziarnem, a następnie cienka.

Wykonujemy (kupujemy) blat stołu

Wykonujemy (kupujemy) blat stołu

Na odwrocie wkręcamy konstrukcję w kształcie Z - dla sztywności. Samoobróbki zajmują niewielką długość - mniej niż całkowita grubość blatu i pręta - dzięki czemu punkty nie wystają. Aby zapewnić niezawodność, można przykleić listwy za pomocą kleju, a następnie dokręcić.

Dołączamy kształt Z.

Naprawiamy strukturę w kształcie litery "Z"

W sklepie meblowym znajdują się interesujące pętelki składane, które pozwalają obniżyć, unieść blat. Oto one i przymocuj je do regałów (blat na całej długości jest wykonywany tuż pod nimi).

Złożone zawiasy składane

Złożone zawiasy składane

Nad stołem będzie półka. Natychmiast na miejscu przyciąć deski o wymaganej długości - od jednego stojaka do drugiego. Podczas piłowania piła trzymana jest prostopadle, dzięki czemu pilarka znajduje się pod kątem 90 °. Z ciętych desek zestrzelimy prostokąt. Aby ściśle wytrzymać kąty proste, wykorzystujemy zacisk kątowy. Aby połączyć szczegóły możliwe jest na paznokciach lub samorezy - który jak się przyzwyczaił.

Montaż ramy na półki

Montaż ramy na półki

W ramce wynikowej ustaw półki. Podczas instalacji, cały czas sprawdzając poziomo.

Montaż półek

Montaż półek

Gotową strukturę układa się i mocuje do stojaków.

Półki gotowe

Półki gotowe

Wykończenie

Teraz jest polerowanie. Weź szlifierkę i dużo papieru ściernego i uzyskaj gładką powierzchnię. Po usunięciu kurzu należy w razie potrzeby pomalować, bejcować, a na wierzchu dwie warstwy lakieru (możliwe jest na bazie wody, nie śmierdzi). Wybraliśmy związek wybielający - wydaje się, że struktura nie jest tak masywna.

Po ostatecznym przetworzeniu

Po ostatecznym leczeniu: łóżko poddasza własnymi rękami jest gotowe

Rozstawienie łóżka jest niewielkie.

Fotorelacja 2: łóżko na poddaszu dla siebie

Ta opcja jest wykonana z drewna i sklejki. Zastosowano następujące materiały:

  • belki 50 * 150 mm, 50 * 100 mm;
  • sklejka o grubości 15 mm (1,5 arkusza zwykłego i 1 arkusz laminowany po jednej stronie) i 6 mm dla pudeł;

Rysunek łóżka na poddaszu

Wykonano szkic z wymiarami.

Projekt: łóżko dla dziecka

Projekt: łóżko dla dziecka

Na jednej ze ścian jest miejsce pracy, a reszta przestrzeni będzie wyposażona w szafki do przechowywania ubrań i zabawek.

Zbieranie schodów

Desek 50 x 150 mm, podzielone na trzy ciąg schodów - dwa krótszy jest większa (dla przykładu 1 * 1900 mm x 1462 mm 2). Aby utworzyć pożądane nachylenie, wytnij końce.

Gotowy cięciwa do schodów

Gotowy cięciwa do schodów

Po każdych 25 cm umieszczamy miejsca na instalację stopni. Jeśli weźmiemy pod uwagę stopień grubości (5 cm), można uzyskać zaplanowany krok w 30 cm. Gdy oznaczenie zachowuje ten sam stok jak w Spila, ponieważ jest to bardziej wygodne, aby to zrobić, umieszczając napis.

Używając małego paska, zwróć uwagę, gdzie będą zamocowane stopnie

Używając małego paska, zwróć uwagę, gdzie będą zamocowane stopnie

Po przygotowaniu wymaganej liczby talerzy, przybijamy kroki. Ten projekt wymaga dwóch różnych długości - 400 mm dla części, w której będą stopnie i 486 mm dla tej, w której znajdują się półki. Górny stopień jest solidny, jego długość wynosi 962 mm. W środku wkrętu wkręca się od dołu, pod kątem (nie mniej niż 3 sztuki na stół), z końcówek można przekręcić po całej planszy.

Przymocowujemy kroki

Przymocowujemy kroki

Podczas mocowania stopni odsłaniaj ich krawędź od przedniej strony w tej samej płaszczyźnie co krawędź słupków (aby stopnie nie wystawały).

Drabina gotowa

Drabina gotowa

Półki

Jedna część drabiny służy jako półka na książki, a druga idzie w górę. Aby upewnić się, że książki nie spadną, naprawiamy ściany laminowanej sklejki. Najpierw skracamy sklejkę na kawałki 250 * 486 mm (sześć sztuk po liczbie szczelin) i paski 20 * 486 mm (również sześć).

Tniemy sklejkę na części o pożądanej wielkości

Tniemy sklejkę na części o pożądanej wielkości

Najpierw przymocuj paski do schodów. Służą jako nacisk. Następnie do kleju montujemy tylne ściany półek.

Półki i składane

Półki i składane

Na ekstremalnych strunach wycinamy fałdy. Są one niezbędne do przymocowania drabiny do ramy łóżka.

Wymiary szwu (wnęki) do mocowania ramy

Wymiary szwu (wnęki) do mocowania ramy

Wszystkie wycięcia z elementów złącznych i wiórów są pokryte szpachlą na drewnie (można dodać pył drzewny, który pozostał po cięciu drewna - więc szpachlówka nie będzie widoczna w ogóle). Po wyschnięciu wszystko porównuje się z papierem ściernym i rękami lub szlifierką.

Rama łóżka

Najpierw odbierzemy ramkę z planszy 50 * 100 mm. Wymagane są następujące długości ramy: 2 * 2032 mm (strona), 1200 mm (listwa z prawej strony), 2 * 964 mm - nadproża, 362 mm i 162 mm dla występu. Wszystko, co zbieramy na śrubach samogwintujących (trzy na każde połączenie).

Zmontuj ramę łóżka

Zmontuj ramę łóżka

Nakładamy uzyskaną ramkę na arkusz sklejki, przyciąć na wymiar. W sklejce i płycie wykonujemy wstępne wywiercenie otworów, a śruby zostaną umieszczone później - już na zamontowanej ramie. Średnica wiertła jest o 1-2 mm mniejsza niż średnica śrub.

Gotowa podstawa łóżka

Gotowa podstawa łóżka

Instalacja

Wszystkie wykończone części są malowane. W tym przypadku są one wyjaśnione. Po wyschnięciu farby przystąpić do instalacji. Tutaj potrzebni są pomocnicy. Konieczne jest zamontowanie ramy w rowkach wyciętych pod nią na schodach, a także wymagane jest utrzymywanie ramy w ścisłym, poziomym położeniu. Do tymczasowego zapięcia można użyć gwoździ.

W ten sposób musisz zmontować łóżko

W ten sposób musisz zmontować łóżko

Kiedy wszystko jest odsłonięte na poziomie, rama jest przymocowana do ściany za pomocą kołków. Co najmniej 4 sztuki na długim boku i 2 na krótkim boku.

Dołączamy do kolców

Dołączamy do kolców

W ten sposób wygląda skrzyżowanie z drabiną

W ten sposób wygląda skrzyżowanie z drabiną

Balustrada

W tym projekcie szyny mają postać chmur. Najpierw wykonujemy szablon z tektury - wybierz kształt, dopasuj rozmiar. Wokół szablonu wycinaj elementy, szlifuj krawędzie za pomocą szlifierki.

Najpierw tworzymy szablon z tektury

Najpierw tworzymy szablon z tektury

Malujemy, a następnie instalujemy na miejscu.

Balustrady-chmury są malowane

Balustrady-chmury są malowane

Gotowe domowe loft dla dziewcząt

Gotowe domowe loft dla dziewcząt

Druga opcja z półką na książki - dla chłopca

Projekt okazał się sukcesem i nieznacznie zmodyfikowany, i wykonał drugą kopię dla najstarszego syna. Dla niego półki z książkami i stół zostały dodane z boku. Wysokość również się zmieniła - chłopiec jest wysoki.

Projekt łóżka na poddaszu o wymiarach

Projekt łóżka na poddaszu o wymiarach

Zakończono drugą opcję

Zakończono drugą opcję

Kilka innych wariantów tego samego projektu w galerii zdjęć.

Rysunki do samodzielnej produkcji

Rysunek: łóżko na poddaszu dla nastolatka z szafą i miejscem do pracy

Rysunek: łóżko na poddaszu dla nastolatka z szafą i miejscem do pracy

Prosta opcja - i rysunek bez potrzeby

Prosta opcja - i rysunek bez potrzeby

Ta opcja może zostać złożona z drzewa

Ta opcja może zostać złożona z drzewa

Niskie łóżko jest odpowiednie dla młodszych dzieci

Niskie łóżko jest odpowiednie dla młodszych dzieci

Cały narożnik z szafą i miejscem do pracy

Cały narożnik z szafą i miejscem do pracy

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

64 + = 68