Bir gaz silindiri, varil, borulardan mangal nasıl yapılır

Eski gaz silindiri çiftlikte en yararlı şeylerden biridir. Sadece bundan yapmıyorlar: Hem sobalar hem de burzhujki, barbekü ve mangallar. ama hepsi formun neredeyse hazır olduğu için. Sadece birkaç saat süren küçük değişiklikler kalır. Örneğin, kendi elinizle bir gaz silindirinden bir mangal üç ila dört saatte yapılabilir (bu, bacakların olmaması halinde).

İstenirse, manken, örneğin, bir lokomotif şeklinde, çok çekici bir şekilde tasarlanabilir.

İstenirse, manken, örneğin, bir lokomotif şeklinde, çok çekici bir şekilde tasarlanabilir.

Güvenli sökme

Silindir ile çalışmaya başlamadan önce, artık gazı çıkarmak gerekir. İşlem basittir, ancak olası sorunları güvenilir bir şekilde önler: kap su ile doldurulur. Tüm çiftleri ve kalıntıları geçersiz kılar.

İlk önce musluğu kapatın, su hortumunu bağlayın ve küçük bir basınç altında su verin. Bütün hacim tamamen boşaldığında, metal kesmeye başlayabilirsiniz.

Silindir işaretleme

Çoğu zaman bir mangal için, 50 litrelik bir propan şişesi alın. Şişman kebabın 6 porsiyonunu pişirmek için en uygun boyutu ortaya çıkarır. Bu ürünler standarttır, çünkü işaretleme herkes için ortak olacaktır.

Balonun dış çapı 96 cm'dir, mükemmel şekilde 4'e bölünmüştür: 24 cm., Işaretlemek için uygun bir işaret vardır: bu, uzunlamasına bir dikiştir. Ona göre ve tüm mesafeleri ertelemeye değer: o zaman her şey düzensiz ve çarpıksız olacak.

İlk olarak, dikişten, her iki yönde 24 cm uzanır, çizgiler çizeriz. Silindiri yatay olarak, bir dikişle, çizgilerin bir tanesine koymak, şişler için bir işaret yaparız. Sağ ve soldaki çevresel dikişlerden 3 cm geriye çekiyoruz ve sonra işaretleri her 8 cm'de koyuyoruz. Çapı yaklaşık 1 cm kadar delik açmaları gerekecektir.

İşaretlemenin yapıldığı çizgiden yukarı doğru 10 cm (dikiş-ortadan 34 cm olacak şekilde) yerleştirdik. Bu, mankenimizin kapağını sonlandıracak.

Gaz tüpünün barbekü için işaretlenmesi

Gaz tüpünün barbekü için işaretlenmesi

Sonra kapağı kendimiz işaretleriz. Bu, ilk işaretli çizgi ile yeni uygulanmış olan arasındaki mesafedir. Bunlar arasında 3 cm'lik dairesel kaynak dikişlerinden sapma çizgileri çizilir. Biz de seninle birlikte barbekünün kapağını boyadık. Çapın yarısından daha azını alır (fotoğrafta aşağıya doğru).

Sac metalden mangal nasıl yapılır burada okunur. 

Bir gaz şişesinden mangal yaparız

Bütün bu manipülasyonlar su ile doldurulmuş bir balon ile gerçekleştirilir. İşaretlidir ve önce kapağın takılacağı çizgi boyunca kesilir (aşağıdaki fotoğrafa bakın). Sadece unutma: Balonyu kes, dairesel dikişlere 3 cm uzatma.

Bu çizginin tüm uzunluğu boyunca bir kesim yaptıktan sonra durun. Ayrıca henüz kesmek gerekli değildir: hemen menteşeleri kaynaklayacağız.

İlk önce kapağın tamamını keserseniz, menteşeleri kaynaklamak zor olacaktır: bir şekilde kapağı sabitlemeniz, aynı mesafede tutmanız gerekir. Birine yapmak imkansızdır, bir asistana ihtiyaç vardır. Hat boyunca ilk kesimden sonra durmak, herşeyi bire yapmak kolaydır.

Kapağın üst kısmı boyunca ilk kesiği yaptıktan sonra, menteşeleri hemen kaynatıyoruz

Kapağın üst kısmı boyunca ilk kesiği yaptıktan sonra, menteşeleri hemen kaynatıyoruz

Menteşeleri kaynaklayarak, bir Bulgar olarak çalışmaya devam ediyoruz - kapıyı kesiyoruz ve dönüyor ve düşmiyor. Şimdi suyu tanktan dışarı akıtın.

İnverter kaynak makinesinin nasıl kaynatılacağı hakkında bilgi edinin.

Ayrıca, açık kapak geriye düşmez ve menteşeleri kırmaz, köşenin ilmek parçaları arasındaki kesme çizgisi boyunca kaynak yaparız (aşağıdaki fotoğrafa bakınız). Yeterince geniş 3-4 cm genişliğinde ve ne olduğunu kestiğinizde - 40 * 40 mm veya 50 * 50 mm. Sağ ve sol kapağın her iki tarafında bu gibi duraklar gereklidir.

Kapağın açılacağı mesafe, açılı olmayan açılarla değiştirilir. Kolayca kapatabileceğiniz bir mesafeyi alın - ileriye eğilmeye gerek yok, sapa doğru çekin. Ama aynı zamanda, onu çok fazla beslemek de imkansızdır, bu yüzden çarpılamıyor ve eline çarpmıyor.

Bir köşeyi köşebentler arasında kaynaklıyoruz - bu bir mandal stoperi olacak

Bir köşeyi köşebentler arasında kaynaklıyoruz - bu bir mandal stoperi olacak

Bir insizyon yaparsanız kalan alt jantın çıkarılması kolaydır. Yanal (yuvarlak) dikişlerden kaçınılmalıdır. Onlar, mangalın tüm yapısını sıkıca tutan sızdırmazlık halkalarını yerleştiriyorlar. Bu yüzden kapağın işaretlenmesi sırasında onlardan birkaç santimetre geri çekildik: mangalın sağlam ve güvenilir olmasını sağlamak için.

Kolu kapağa takın. Herhangi biri olabilir. Eğer kullandığımız "zagashnik" de uygun bir şey varsa, hayır - buna göre kemerli bir armatürün kaynağını sağlayabiliriz. Sadece başka bir tahta parçasına uyum sağlaması tavsiye edilir, böylece elinizle taşıyabilirsiniz.

Bir gaz silindirinden bir mangal yapımında bir sonraki adım, kapağın içeriye düşmemesi için gereklidir. Bunu yapmak için, 1-3 cm'lik şerit genişliğinde yaklaşık 3 cm kalınlığında bir metali kesin ve balondaki kesik noktasına kaynak yapın.

Çevrenin etrafındaki iç kısımdan, kapağın düşmesini engelleyecek bir metal şerit kaynak yapınız.

Çevrenin etrafındaki iç kısımdan, kapağın düşmesini engelleyecek bir metal şerit kaynak yapınız.

Daha önce belirtilen işaretler üzerinde, şişlerin altındaki delikleri açıyoruz.

Daha önce 8 cm'lik etiketler uyguladık, şimdi üzerinde delikler açıyoruz.

Daha önce 8 cm'lik etiketler uyguladık, şimdi üzerinde delikler açıyoruz.

Diğer tarafta, deliklerin her birinin karşısındaki kaynaklı plakada kesimleri yapıyoruz. Bu da şişenin altındaki yer.

Bir sonraki adım, alttaki hava girişi yuvalarını kesmektir. Barbekü tasarımı kapalıdır ve onsuz yakacak odun ve kömürler yanacak. Bu nedenle, manivelayı ters çeviriniz ve her iki yöndeki dikişten 10 cm uzağa yerleştiriyoruz.Ayrıca bu hatların her birinden 10-12 cm daha erteleyeceğiz ve aynı zamanda çizgileri çizeceğiz. Merkezi dikişten eşit mesafede, 10 cm genişliğinde iki şeritimiz bulunduğundan, bu şeritlerde Bulgar hava deliğinin her 5 cm'sinde bir parça kesildi. İstenirse, şerit kesemez ve delikleri açamazsınız, ancak çok olmalı ve bantların üretimi daha az zaman alacaktır.

Hava tedarik delikleri için işaretler böyle görünüyor

Hava tedarik delikleri için işaretler böyle görünüyor

Deliklerin neden aşağı doğru yapılmadığı hakkında. İlk olarak, dikişe dokunmak istenmez. Tasarıma sertlik katıyor. İkinci olarak, tabandaki herhangi bir delik hızla kül ve kül ile karıştırılmış yağ ile tıkanır. Daha sonra bu karışım kuvvetle çınlıyor ve dövülmüş deliklerden hava çok kötüyse, odun kömürü ve kömürleri sürekli olarak yakmanız ve genellikle delikleri temizlemeniz gerekiyor.

Son dokunuş musluğun kesilmesi ve deliğin demlenmesidir.

Vinci kestik, yamayu uyguluyor ve kaynak yapıyoruz

Vinci kesin, bir yama uygulayın ve kaynak yapın

Gaz silindirindeki mangal zaten hazır. Bacakları tutturmak için kalır. Gibi - aşağıdaki birkaç paragraf okuyun.

Sonuç olarak ne olmalı?

Sonuç olarak ne olmalı: kapaklı bir gaz silindirinden mangal

Levhadan mangal nasıl yapılır? 

Basit inşaat

Yukarıda açıklanan seçenek uygundur, ancak üretimi oldukça zordur. Her şeyi daha basit hale getirebilirsiniz. En kolay yol, propan balonunu yarıya doğru kesmek, kenarlar boyunca şişler boyunca olukları kesmek, hava girişi için kenarlarda delik açmak ve bacakları bağlamaktır. Bütün iş bu.

Bir propan şişesinden en basit mangal

Bir propan şişesinden en basit mangal

Bir kapaklı bir mangal yapmak için bir arzu varsa, ikinci yarısı menteşelere kaynaklanır. Kapağın aşağı düşmemesi için, 3 cm genişliğinde bir metal şerit, dış ve yan taraflara kaynaklanır (önceki versiyonda, şerit gövdeye ve kapağa değil).

Açık kapağın düşmediği, bazen bir tıpa bir zincir parçası kullandığı için. İstenilen uzunlukta bir parça sağa ve sola kaynaklıdır. Ancak, arka stoplara sahip seçenek çok daha pratiktir: zincir karışık ve kirli: kapak kapalı olduğunda, mangalın içinde.

Bir varil gelen Brazier

Hemen hemen aynı hacmi bulmak için bir varil arzu edilir - 50-60 litre - bu en uygun boyuttur. Ve çapı çok büyük olmamalıdır: şişler genellikle 50-60 cm gidin.Onların mangalda sıkı bir şekilde uzanmaları için, en az 10-12 cm serbest uzunlukta kalmalıdır. Yani, varil çapının 40-50 cm'den fazla olmaması gerektiği ortaya çıkıyor.

Kapaklı bir varilden mangal. Önemsizliğe kadar üretim, kullanım sırasında süreçle çakışır

Kapaklı bir varilden mangal. Bir gaz silindiri kullanıldığında triflese kadar olan üretim süreci ile çakışır

Daha genişse, şişleri istenilen boyutlarda yapmak ya da uçlarını destekleyecek köşenin içinden uzak tarafa kaynak yapmak için iki yol vardır. Çok fazla kazanamazsınız, ama 5-6 cm, köşenin büyüklüğüne bağlı olarak oynayabilirsiniz.

Varillerin duvar kalınlığı en az 2-3 mm olmalıdır. Tankları yakıttan kullanmak imkansız. Onlar yemek pişirmek için böyle bir yere düşmezler.

Bir varilden bir mangal yapma sırası, yukarıda açıklananlardan farklı değildir. Kendi başına sadece hazırlık aşaması kaldı - suyla doldurmaya gerek yok. Çok farklı boyutlarda, işaretlemede ayarlama yapmak zorunda kalacaksınız - azalan veya artan yönde - kendiniz görün.

Namludan, en kolay mangal da yapabilirsiniz - konteynır boyunca bacaklara kaynak yapmak ve şişliğin altındaki oluğun kenarlarını kesmek

Namludan, en kolay mangal da yapabilirsiniz - konteynır boyunca bacaklara kaynak yapmak ve şişliğin altındaki oluğun kenarlarını kesmek

Varillerden çok fonksiyonel barbeküler yaparlar - kömür veya yakacak odun için bir kap eklemek (bir kapakla birlikte). Bunlardan biri fotoğrafta.

Kömür kapasitesi olan bir varil barbekü

Kömür kapasitesi olan bir varil barbekü

Her ne kadar hiç kimse silindirin aynısını yapmaya engel olmamasına rağmen: 50 litrelik propanın hemen hemen aynı olanı takmak yerine, 27 litreye kadar.

Kömür veya yakacak odun kapasitesi olan propan silindirlerinden mangal

Kömür veya yakacak odun kapasitesi olan propan silindirlerinden mangal

Bir borudan ve bir borudan lehim

Borudan bir mangal yapmak için biraz daha zor. Bilmeniz gereken anlamda biter. Diğer tüm işlemler farklı değildir. Tasarımlar bile tamamen aynı.

Borulardan mangallar - üretim biraz daha zaman gerektirecektir: yan duvarlara kaynak yapmalısınız.

Borulardan mangallar - üretim biraz daha zaman gerektirecektir: yan duvarlara kaynak yapmalısınız.

Ancak boruyu kullanırken, avantajlar var: yana kalacağımıza göre, neden kapıyı açmıyoruz (soldaki fotoğrafta). Eskiyi sobadan kullanabilirsiniz - yakacak odun koyabilirsiniz ve ayrıca kömürleri "hazırlarken" hava tedarikini de düzenleyebilirsiniz.

Bir baca ile mangal

Daha iyi çekiş sağlamak ve duman yakın müdahale olmadığını, kabın yan duvarı barbekü mümkündür için, bir boru veya varil duman toplama tüpü takmak. İş ekleyecektir ama çok fazla değil. Ancak kullanımı daha rahat olacak: duman barbekü için iyidir ve hiç soluk almak istemezler.

Borulu mangallar daha rahat - duman yükseliyor. Her şeyi farklı yollarla da düzenleyebilirsiniz.

Borulu mangallar daha rahat - duman yükseliyor. Her şeyi farklı yollarla da düzenleyebilirsiniz.

Basit bir tuğla manken nasıl yapılır, burada okuyun.

Barbekü barbeküsü

Hepsi değil, her zaman şişleri açmaz. Sonra ızgara veya barbekü için bir ızgaraya ihtiyacınız var. Böyle bir şeye sahip olmak istiyorsanız, varil kutusunun uzun kenarındaki metal şeridi yerine, bir metal şeridi değil, 30 * 30 mm köşe kullanın. Bir ızgara yerleştirebileceğiniz bir raf alacaksınız. Izgaraın kendisi bir çubuktan kaynaklanabilir.

Gaz şişesinden barbekü-barbekü

Gaz şişesinden barbekü-barbekü

Bir seçenek olarak, ızgara için destek, 3-4 cm genişliğindeki kapı seviyesindeki parçaların hemen altında kaynak yapılabilir.

Videoda barbekü tasarımı, barbekü ve tütsüleme olabilen üç gaz tüpünden geliyor. Çok yetkin tasarım. Bakın! Faydalı!

Tuğladan barbekü üretimi burada açıklanmaktadır. 

Bacak yapmak

Bir köşeden, yuvarlak veya şekilli bir borudan, takviye, kalın metalden bir şerit olabilirler. Hanede ne var, sonra kullan. Bazı fikirler aşağıdaki fotoğrafta.

Boruya ve köşeye en basit bacaklar - tabana kaynaklanmış. Aşağıda bir takviye yapabilir ve bir raf düzenlerler.

Boruya ve köşeye en basit bacaklar - tabana kaynaklanmış. Aşağıda bir takviye yapabilir ve bir raf düzenlerler.

Neredeyse aynı zamanda büyük kalınlıktaki çelik şeritlerden de yapılabilir.

Büyük kalınlıktaki metal şeritlerden yapılmış bacaklar

Büyük kalınlıktaki metal şeritlerden yapılmış bacaklar

Bir propan balonundan bir mangal için rahat bacaklar bir profil borusundan yapılabilir. Tersine çevrilmiş bir "T" şeklinde olabilirler ve ortaya kaynaklanmış olabilirler. Bir çerçeve şeklinde bir destek oluşturabilir, yakacak odun, kase vb. Için alt kısımda (veya birkaç rafta) raf yapabilirsiniz.

Gaz silindirinden gelen barbekü için profil borusundan bacaklar

Gaz silindirinden gelen barbekü için profil borusundan bacaklar

Yuvarlak bir borudan ve / veya takviyeden bacak yapabilirsiniz. Bir mangal taşınabilir olması için, bu gövde montaj küçük parçalara kaynak ve uygun bir çapa sahip bir boru (boru iç çapı, dış bağlantı parçaları biraz daha büyük) parçaları üzerine bunları şiş edilir. Aksini yapabilirsin: boru parçalarını kaynakla ve donatıyı yerleştir.

Boru ve bağlantı elemanlarından barbekü yapmak için bacaklar nasıl yapılır

Boru ve bağlantı elemanlarından barbekü yapmak için bacaklar nasıl yapılır

Sadece böyle bacaklarla hareket etmenin zor olacağını unutmayın: bacaklar düşecektir. Bunu önlemek için parçayı

Self-mangal manganlardan birini yapmak için bir video örneği aşağıda gösterilmiştir.

Yaz mutfağını nasıl kurabilirim? Belki de şiş kebabın tadını çıkarabileceğin bir çardak yapmalısın? Metalden yapılmış bir gazebo yapımında, buradan okuyun (bir fotoğrafla birlikte).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

− 6 = 2