Typy koncových hran nábytku

Při výrobě nábytku z laminované dřevotřískové desky mají hrany dílů bez zpracování nevzhledný vzhled. Pro jejich opravu se používá okraj a profil nábytku. Práce s nimi je výhodnější na speciálních zařízeních, ale také s vlastními rukama doma, můžete také dosáhnout dobrých výsledků. 

Druhy okrajů nábytku

Jedním z nejoblíbenějších materiálů pro výrobu nábytku je dřevotříska. Jeho nevýhodou jsou ošklivé okraje, které zůstávají při řezání dílu. Tyto hrany maskují okraj nábytku. Udělat to z různých materiálů, respektive, má různé vlastnosti a ceny.

Tuto hranu můžete získat také sami

Tuto hranu můžete získat také sami

Okrajový papír nebo melamin

Nejlevnější možnost - okraje papíru s impregnací melaminu. Papír se odebírá ve vysoké hustotě, impregnuje melaminem, čímž zvyšuje pevnost a vkládá papyrusový papír. Papyrus může být jednovrstvý (levnější) a dvouvrstvý. To, že melamnovo krytí nebylo vymazáno, vše je pokryto vrstvou laku. Aby bylo vhodnější vysekávat součásti, aplikuje se na zadní stranu melaminové hrany kompozice lepidla. V práci je nutné jen lehce ohřát tuto kompozici a dobře ji tlačit na zadní část.

Papírový nebo melamínový okraj - nejlevnější, ale také nejkratší variantu dokončení nábytku

Papírový nebo melamínový okraj - nejlevnější, ale také nejkratší variantu dokončení nábytku

Tloušťka okrajů papíru je malá - 0,2 mm a 0,4 mm - nejběžnější. Tloušťka nemá smysl a bude to drahé.

Tento typ okrajů se liší tím, že se ohýbá velmi dobře, při ohýbání se nerozbije. Jeho mechanická pevnost je však velmi nízká - okraj se rychle vyčerpá. Proto je-li používán, pak pouze na těch površích, které nejsou vystaveny stresu. Například na zadní straně polic, desky, atd.

Z PVC

Polyvinylchlorid, který se nedávno rozšířil, se také používá při výrobě okrajů nábytku. Páska o určité šířce a tloušťce je tvořena z barevné hmoty. Jeho přední plocha může být hladká a monofonní a může být texturovaná - s imitací dřevěných vláken. Počet barev je velký, takže je snadné najít ten správný.

Okraj nábytku z PVC je nejoblíbenějším materiálem používaným jak domácími řemeslníky, tak odborníky. To je způsobeno poměrně nízkou cenou a dobrými výkonnostními vlastnostmi:

 • Vysoká mechanická odolnost.
 • Odolává expozici chemikáliím (například chemikáliím pro domácnost).
 • Materiál odolný proti vlhkosti chrání konce výrobku před vlhkostí.
 • PVC je elastický materiál, který umožňuje zpracování zakřivených povrchů.
 • Dobře zpracované pomocí jednoduchých nástrojů, které umožňují dokonce doma získat dobrý výsledek.

  Různá tloušťka okraje vypadá jinak

  Různá tloušťka okraje vypadá jinak

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  29 − 25 =