Inštalatérstvo v byte a dome

Samoobslužná distribúcia teplých a studených vodovodných potrubí v byte alebo v dome nie je jednoduchá úloha, ale skutočná. Aj keď sa chystáte najať špecialistu, hlavné body, ktoré potrebujete vedieť sami seba, ovládanie nebude ublížiť. 

Dnes je vo väčšine prípadov distribúcia rúrok v kúpeľni vyrobená z polymérových potrubí - polypropylén pre zásobovanie vodou, PVC pre kanalizáciu

Dnes je vo väčšine prípadov distribúcia rúrok v kúpeľni vyrobená z polymérových potrubí - polypropylén pre zásobovanie vodou, PVC pre kanalizáciu

Ako vytvoriť systém distribúcie vody

Najprv určte miesta, kde sa nachádzajú všetci spotrebitelia studenej a teplej vody. Je lepšie robiť všetko, čo je v pláne, ale je to možné a "na mieste" si všimnúť. Dôležité je nielen geometrické rozmery nástrojov, ale aj presné umiestnenie miesta, kde sa musí priniesť voda.

Nakreslite plán s rozmermi a vzdialenosťami - prvým krokom

Nakreslite plán s rozmermi a vzdialenosťami - prvým krokom

Mnohé zariadenia sú pripojené k vodovodnej sieti pomocou flexibilných hadíc. Potom vetva z hlavnej línie môže skončiť 10-20 cm pred zariadením. Najdôležitejšie je, že pripojenie je ľahko prístupné. To je potrebné pre pohodlné a rýchle pripojenie k službe. Tento spôsob pripojenia je jednoduchší - nie je potrebné presne vypočítať dĺžku potrubia.

Stále existuje prísna dodávka vody pre inštalatérsky prístroj alebo domáce spotrebiče - potrubia k samotnému vchodu. Toto spojenie je ťažšie vykonať, pretože tento typ zapojenia je menej častý. V podstate sa pripájajú plynové ohrievače vody (stĺpy), kúpeľňové vodovodné batérie, ktoré sú pripevnené k stene.

Vonkajšie alebo skryté tesnenie

Najskôr je potrebné určiť typ pokládacích potrubí - budú na vrchu alebo skryté v stene alebo podlahe. Skryté vedenie v kúpeľni, WC je dobré z estetického hľadiska - nič nie je viditeľné. Ale potrubia nie sú k dispozícii, aby sa zabránilo úniku je potrebné prelomiť stenu, ktorá sa vôbec neradi. Pretože stena sa pokúša položiť len celé kúsky bez kĺbov - menšia šanca úniku.

Skryté položenie vodovodných potrubí v procese

Skryté položenie vodovodných potrubí v procese

Ďalším problémom je skryté pokladanie vodovodného potrubia - potreba potrubia v stene (žiarovky), v ktorých sú kladené rúrky. Po prvé, nie každá stena vám umožní vytvárať stehy v ňom. Napríklad v panelových domoch, kde hrúbka steny je len asi 10 cm, aby sa dosiahla hĺbka kanála 5-6 cm, rozhodne nestojí za to. Doska stratí významnú časť únosnosti. Hrozí, že to pravdepodobne vysvetlí, nie je to potrebné. Po druhé, tesnenie v stene v stene - táto práca nie je najjednoduchšie, aj v prítomnosti puncher vezme veľa času. Takže nevýhody tejto možnosti sú viac ako dosť.

Ďalší typ skrytých potrubí je za falošnou stenou. Preto, po ustúpení určitej vzdialenosti od hlavnej steny, vytvoriť rám, a na ňom sadrokartón, na ktorý sa potom položí dlaždice. Druhý variant falošnej steny je vyrobený z plastových panelov.

Môžete skryť rúry za falošnou stenou

Môžete skryť rúry za falošnou stenou

Vonkajšie potrubie z praktického hľadiska je lepšie - všetko je v dohľade, je k dispozícii na opravu kedykoľvek. Ale estetická strana trpí. Ak chcete skryť komunikáciu všetkých - vodovod a kanalizáciu - pokúste sa položiť bližšie k podlahe a potom pridajte sadrokartónovú škatuľu s odnímateľným vekom alebo vrcholom. Takže na všetky potrubia je voľný prístup, a oni sami takmer nie sú viditeľné.

Vonkajšia podložka nie je tak estetická

Vonkajšia podložka nie je tak estetická

Spôsob putovania

V byte alebo v dome je distribúcia vody vykonávaná dvomi spôsobmi - dôsledným pripojením všetkých spotrebičov alebo umiestnením kolektora, z ktorého prechádza samostatné potrubie ku každému spotrebiču. Obe možnosti nie sú bez chýb.

Pri postupnom pripojení potrubia to trvá trochu, ale ak sú viac ako dve inštalačné prvky pripojené v rade, tlak nemusí postačovať na ich súčasnú prevádzku. Tento typ káblov sa tiež nazýva odpájacie vedenie - všetky vetvy z hlavnej trúbky sú vyrobené s odpalinkami (niekedy - kríže alebo rohy).

Konzistentne prepojené spotrebiteľov

Konzistentne prepojené spotrebiteľov

Pri usporiadaní kolektorov potrubia vodovodných potrubí ide veľa, navyše je potrebné ďalšie vybavenie - kolektor na prívod vody. Takže tento plán smerovania potrubia je nákladný podnik, ale tlak na všetky pripojené zariadenia, bez ohľadu na počet zamestnancov, je rovnaký.

Paralelné pripojenie - ku každému zariadeniu z kolektora ide jeho vlastné potrubie

Paralelné pripojenie - ku každému zariadeniu z kolektora ide jeho vlastná linka

Je tu ešte jedna nuance: veľké množstvo potrubí niekde musí byť zabalené a kompaktné, ale to nie je ľahké. Preto sa tento typ vedenia častejšie používa so skrytým tesnením alebo keď je otvorený, ale na tých miestach, ktoré vyžadujú takéto spojenie alebo môžu byť pokryté nábytkom.

Napríklad v kúpeľni alebo v toalete sú pripojené iba dve zariadenia. Tam môžete urobiť dôsledné vedenie. V kuchyni je pripojený stĺp (kotol), kohútik na umývanie, práčka a umývačka riadu. Tu, v tomto prípade, je rozumné dať zberateľ v kuchyni, a od toho už rozdeliť na všetkých spotrebiteľov jednotlivé pobočky dodávky vody. Tento spôsob pripojenia sa nazýva zmiešaná - časť vodovodného potrubia je chovaná pomocou odpališť, časť - z kolektora.

Rúry horúcej a studenej vody sú položené paralelne

Rúry horúcej a studenej vody sú položené paralelne

Upozorňujeme, že ak sa distribuuje studená a horúca voda súčasne, potrubia sú položené paralelne. Pri otvorenom potrubí je zmysluplné zabaliť TÚV v tepelnej izolácii - voda bude naozaj horúca a nebudete ohrievať steny. Ak sú rúrky polypropylén alebo plast, nie je to tak kritické - polyméry majú nízky koeficient prenosu tepla. Pre kov (akékoľvek - oceľ, nehrdzavejúca oceľ, pozinkovanie, meď) je veľmi žiaduca tepelná izolácia.

Potrubia: pravidlá

Ako v každom prípade, inštalatérske práce má svoje vlastné pravidlá. Tam sú a na obloženie vodovodu. Ak sa chystáte rozdeliť vodovodné potrubie pre seba, sledovať ho alebo nie, rozhodnete sa, ale je najlepšie to spraviť správne. Pravidlá majú vlastnú logiku, ktorú väčšina dodržiava:

 • Rúry by mali ísť paralelne, je lepšie, aby sa nepretínajú. Dláždenie je lepšie nie šikmo, ale vertikálne a horizontálne. Najmä toto pravidlo je dôležité pre skrytú inštaláciu - takže budete vedieť, kam dúšky idú a nerobia v nich žiadne dierky, keď sa snažia niečo visieť / opraviť na stenu.
 • Je žiaduce mať voľný prístup k spojom a kĺbom.
 • Každá vetva pred vodovodným prístrojom alebo domácimi spotrebičmi končí zastavením (guľovým) kohútikom. Je potrebné, aby ste zariadenie odstránili alebo opravili, neblokujte tok vody ostatným spotrebiteľom.
 • Pri rozdeľovaní vodovodného potrubia do bytu, po stúpaní, musíte vložiť hrubý filter (ak je to potrebné, je potrebné ďalšie filtre).

  Elektrická inštalácia je rôzneho priemeru

  Potrubia majú rozdielne priemery

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  + 57 = 60