Nainštalujte ohrievač vody vlastnými rukami foto + video

Ak chcete kúpiť ohrievač vody nie je všetko. Musí byť nainštalovaný a potom pripojený. A pripojte sa k vode a elektrine. Ako inštalovať ohrievač vody závisí od jeho typu: prietok alebo skladovanie. V závislosti od veľkosti a tvaru sa zvolí miesto inštalácie. Výkon závisí od požiadaviek na elektrickú šnúru a na vnútornom zariadení ohrievača vody - schému pripojenia k prívodu vody.

Typy elektrických ohrievačov vody

Existujú dve veľké skupiny: tok a akumulácia. Prietokové ohrievače vody zohrievajú vodu, ktorá prechádza cez ne. V tomto ohľade má relatívne malú veľkosť, ale veľmi vysokú energiu - až 24 kW, ale to je maximum. Na umývanie riadu a sprchovanie, dostatočný výkon 4-6 kW, pre kúpeľňu - 10-12 kW. Takže na pripojenie takéhoto zariadenia je potrebná špeciálna elektrická šnúra s RCD.

Ohrievače vody rôznych typov

Ohrievače vody rôznych typov

Zásobníkové ohrievače vody sa tiež nazývajú "kotly", majú zásobník a malé, v porovnaní s prietokovým výkonom, od 0,8 kW do 4 kW. Pre nich je však tiež žiadúce samostatné elektrické vedenie. Rozmery kotlov závisia od objemu vody obsiahnutej v nádrži. Tvar je valcový a valec sa dá umiestniť vertikálne (lacnejšia možnosť) a horizontálne (cena vyššia).

Miesto inštalácie ohrievača vody sa volí hlavne v závislosti od dostupných podmienok pripojenia. Najčastejšie ide o kúpeľňu alebo kuchyňu: v oboch izbách je voda. Po druhé, miesto je vybrané z estetických dôvodov: že zariadenie nie je veľmi "hádzať" do oka. Z tohto hľadiska zvyčajne vyberiete toaletu alebo kúpeľňu. Ak je priestor, táto voľba je optimálna.

Ako nainštalovať kotol (ohrievač typu zásobníka)

Začnime s inštaláciou na stenu, pretože tam je zvyčajne upevnená. Prázdne kotly majú pevnú hmotnosť a dokonca aj voda v nich obsahuje až 150 litrov. Preto sú na upevnenie kladené pevné požiadavky: musia odolávať dvojitej hmotnosti, ktorá sa rovná dvojnásobku kapacity. To znamená, že ak máte kotol na 80 litrov, upevňovač musí vydržať 160 kg. V tomto ohľade je namontovaný iba na základni s dobrou nosnosťou pre kotvy s háčikmi.

Zavesenie kotla na stenu

Zavesenie kotla na stenu

Na zadnej strane ohrievača vody je na vrchu montážna doska (niekedy sú dve na hornej a spodnej strane). Má otvory, v ktorých sú závitové háčiky. Preto je kotol zavesený na stenu. Existujú dva rôzne spôsoby, ako si všimnúť, kam poháňať spojovacie prostriedky:

  • Ak sú asistenti a priestor umožňuje relatívne voľný pohyb, je možné kotol nakloniť na správne miesto k stene, potom otvárať otvory.
  • Zmerajte vzdialenosť, od ktorej sa nachádza tyč z hornej časti ohrievača vody, tiež merajte vzdialenosť medzi stredmi montážnych otvorov. Umiestnite všetky tieto parametre na stenu a vyhľadajte potrebné body.

Jedna námietka: ak sa chystáte na zavesenie ohrievača na strope, je nutné, aby od špičky až k stropu bola medzera aspoň 5 cm Je nutné, aby bolo možné ju zdvihnúť, posuvné háčiky .. V opačnom prípade nebudete môcť kotol zavesiť.

Ako pripojiť kotol k prívodu vody

Budeme postupovať z toho, že už existuje prívod studenej vody, ako aj hrebeň s rozvodom teplej vody. Trochu o tom, čo spojiť výstupy kotla s potrubím s horúcou a studenou vodou. Je vhodnejšie použiť flexibilné hadice, ale nie tie, ktoré sú len pružné v opletení a pružné z vlnitej nehrdzavejúcej ocele. Majú tiež rôzne dĺžky, majú na koncoch matice s tesnením, ale ich životnosť a spoľahlivosť sú mnohonásobne vyššie. Ak kotol visí nad kúpeľňou a všetky prípojky sú na tom istom mieste, potom ani v prípade pretrhnutia hadíc nič neohrozí: voda bude v kúpeľni. Ak nie, môžete zaplaviť svojich susedov.

Ďalšou možnosťou je použitie plastových (polypropylénových alebo kovoplastových) rúrok. Táto možnosť sa používa vtedy, ak sa distribúcia horúcej vody v distribučných bodoch vykonáva súčasne. V opačnom prípade je výhodnejšie použiť flexibilné konektory. Iba pri použití trubiek, na vedomie, že horúca voda poskytnúť špeciálne potrubia, ktoré sa obvykle používa červené označenie na potrubie pre studenú vodu, môže byť čiastočne, alebo má modrý / azúrová.

Schéma pripojenia ohrievača vody k prívodu vody

Schéma pripojenia ohrievača vody k prívodu vody

Teraz priamo o schéme pripojenia kotla na prívod vody. Hoci sú moderné ohrievače vody často vybavené automatizáciou, pravidelne sa pri zahrievaní dochádza k náhlemu skoku tlaku, čo môže viesť k narušeniu tesnosti nádrže. Aby sa zabránilo skokom, je na vstupe prívodu studenej vody inštalovaný poistný ventil. Po prekročení prahovej hodnoty sa v ňom otvorí kohútik a časť vody sa vypúšťa a vyrovnáva tlak. Preto pri inštalácii batérie skontrolujte, či je vypúšťací otvor (malý zvon) smerovaný nadol. Ak chcete, aby váš kotol pracoval dlhú dobu, vložte tento ventil.

Pohodlne, ak má druhú funkciu, funguje ako spätný ventil, ktorý blokuje odtok vody pri absencii tlaku v systéme.

Poistný ventil pre kotol

Poistný ventil pre kotol

Ak sa pozriete na fotografiu, na kufríku je šípka, ktorá ukazuje smer pohybu vody. Ak je takáto šípka, zariadenie funguje ako spätný ventil, čím zabraňuje vylievaniu vody. Ak nie je žiadna šípka, je potrebné nasadiť spätný ventil (nad poistným ventilom).

O tom, čo funguje bezpečnostný ventil a ako je najlepšie ho nainštalovať, ak nie je nad kúpeľňou, pozrite si video.

Ďalšou povinnou súčasťou schémy sú uzatváracie ventily. Sú zvyčajne umiestnené na vetve stúpačky horúcej a studenej vody. Tieto žeriavy sú povinné. Niekedy sa dávajú pred bezpečnostný tím, ale už nie sú záväzné, ale slúžia len na pohodlnejšie opravy.

Bezpečnostná skupina je hrubý filter a redukčný ventil. Ak tieto zariadenia nie sú pri vchode do domu alebo bytu, je veľmi žiaduce ich umiestniť: predlžujú životnosť ohrievača vody.

Pre vysvetlenie schémy zapojenia kotla pozri video, tu sme tiež rozobrali typické chyby vodovodného pripojenia.

Pripojenie kotla na elektrickú energiu

Všetci výrobcovia ohrievačov vody odporúčame vrátane kotlov na elektrinu do samostatného vedenia od rozvádzača, na ktorom je uložený dvojitý guľomet a prúdový chránič, Upozorňujeme, že stroj sa určite zdvojnásobiť - to znamená, že ten, ktorý láme obaja fázy a neutrálny. Je tiež potrebné mať pozemné pripojenie. Tieto opatrenia poskytujú bezpečnosť, takže ich nestojí za zanedbávanie.

Ako inštalovať ohrievač vody: elektrický okruh

Ako inštalovať ohrievač vody: elektrický okruh

Namiesto radu automatických strojov RCD + môžete dať Difttatt. Bude tiež monitorovať zvodový prúd aj skrat, ale je vyrobený v rovnakom kryte. Pri kotle so strednou kapacitou je dostatočný automatika s hodnotou 16 A a zvodový prúd RCD je 10 mA. Prierez medeného drôtu (jednobarevný) je 2,5 mm.

Ako nainštalovať ohrievač vody typu prietoku

Ako už bolo spomenuté, vodný ohrievač má menšiu veľkosť, pretože miesto aby to jednoduchšie pre neho. Môžete ho zavesiť vedľa steny, alebo ju môžete skryť v skrini. Jeho rozmery sú zvyčajne 15 x 20 cm * 7 cm alebo tak. Vo všeobecnosti - malé. Hmotnosť - na pevnosť 3-4 kg, takže požiadavky na upevnenie sú minimálne. Typicky, alebo zavesiť na dvoch kolíka zaskrutkovaný do steny s malým priemerom, alebo má montážnu dosku, ktorá je naskrutkovaná na stenu, a to nie je zavesený kotol. Ako nainštalovať prietokový ohrievač vody, ktorý je teraz o pripojení.

Pripojenie ohrievača teplej vody k prívodu vody

Z tejto strany je všetko jednoduché. Ale nevýhodou je, že zároveň môže dodávať iba jeden bod vodou. V závislosti od umiestnenia inštalácie je na výtok teplej vody umiestnená hadica na horúcu vodu alebo sprchová hlavica s pružnou hadicou alebo gander na umývanie riadu. Je tu možnosť vložiť "gang" a zavlažovanie cez odpalisko (ako pravý obrázok).

Ako pripojiť bežný elektrický ohrievač vody

Ako pripojiť bežný elektrický ohrievač vody

Aby bolo možné, ak je to potrebné, vybrať ohrievač vody a zablokovať vodu v celom byte alebo v dome, do prívodu a výstupu sa umiestnia guľové ventily. Týkajú sa povinného vybavenia. Pripojenie z trysiek do miesta vkladania do prívodu studenej vody sa vykonáva rovnakým spôsobom ako pri pripojení kotla: vlnité hadice z nehrdzavejúcej ocele alebo plastové rúrky. Ak je to potrebné, udržiava sa horúca voda na mieste pružnou hadicou: tu sú teploty príliš vysoké, v zásade sa to nestane, a preto musí odolávať.

Schéma pripojenia prietokového ohrievača vody k systému zásobovania vodou

Schéma pripojenia prietokového ohrievača vody k systému zásobovania vodou

Ďalším prvkom prietokových ohrievačov vody je to, že môžu bežne ohrievať iba určité množstvo vody. S rastúcim prietokom alebo príliš nízkou teplotou na vstupe sa s úlohou vyrovnávajú. Preto sa takýto ohrievač vody najčastejšie používa ako dočasný - v dachu alebo keď je vypnutá dodávka horúcej vody na profylaxiu (na leto).

Vyriešte problém s nadmerným množstvom vody (ak je tlak vyšší ako normatívny), nie je ťažké: buď zaraďte redukčný ventil na vstup alebo obmedzovač prietoku. Reduktor je závažnejším prístrojom a odporúča sa ho umiestniť pri vchode do bytu a obmedzovač prietoku je malý valec s ventilom. Je navinutá na prívodnom potrubí studenej vody. Príklad, ako nainštalovať ohrievač vody typu prietoku a miesto, kde sa má skrutka obmedzovať, je vo videu.

Pripojenie k elektrickej energii

S elektrickou časťou pripojenia je všetko rovnaké ako pri kotle: vyhradená linka, RCD + automatická. Ostatné len hodnotenia a prierez drôtov. Menovitá hodnota pri výkone do 5 kW je 25 A, až 7 kW je 32 A a 7 až 9 kW je 40 A. Prierez medeného drôtu je 4-6 mm (mono).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

50 − 47 =