Dekoracyjny tynk odporny na wilgoć – skuteczne wykończenie

Dekoracyjny tynk odporny na wilgoć - skuteczne wykończenie

Pomimo ogromnej różnorodności nowoczesnych sposobów dekoracji ścian, w tym w łazience, najlepszą opcją jest nadal zastosowanie dekoracyjnych tynków odpornych na wilgoć.

Tynk odporny na wilgoć pozostaje w chwili obecnej najbardziej przyjaznym dla środowiska i trwałym materiałem, a co ważniejsze, dość budżetową i prostą opcją do dekoracyjnego malowania ścian. Szeroka gama tynków dekoracyjnych i ich dostępność coraz częściej przyciąga klientów.

Tynk dekoracyjny w projektowaniu ścian łazienki

Tynkiem weneckim

Tynk własnymi rękami

Plusy

Tynki ozdobne jest wodoodporny ściana jest sucha mieszanina składa się z różnych elementów zdobiących wypełniaczy symulujące różnych materiałów - granitu lub marmuru, jedwabiu lub metalu oraz szczególne właściwości polimerów, które tworzą ochronną warstwą odporną na wilgoć.

Obróbka taką mieszaniną stanowi podstawę do układania płytek lub malowania ścian w wilgotnych pomieszczeniach. Tynk z dodatkiem kolorowego pigmentu może natychmiast służyć jako wykończenie powierzchni wykończeniowej. W niektórych preparatach miękiszu z naturalnych materiałów - marmur i granit dodaje się, co tworzy lepszą imitację powierzchni.

Dekoracyjny reliefowy tynk ze złotym efektem poświaty

Jakie są główne cechy tego materiału, które przyciągają tak wielu klientów?

 • Głównie odporność na wilgoć i paroprzepuszczalność materiału, który zapobiega pojawianiu się grzyba i pleśni.
 • Dość prosta technologia nakładania tynków dekoracyjnych. Producent zawsze stosuje do swojego produktu szczegółową instrukcję uzyskania wysokiej jakości rozwiązania i metod jego stosowania.
 • Tynk dekoracyjny doskonale ukrywa wszelkie nierówności i pęknięcia na ścianach, tworząc naturalny efekt fakturowanej powłoki.
 • Wielu producentów wytwarza mieszanki tynkowe o właściwościach izolacyjnych, które doskonale radzą sobie z tą funkcją, bez konieczności dodatkowej izolacji pomieszczenia.
 • Ważną rolę w selekcji ma trwałość tej wersji dekoracji wnętrz, z którą można porównać niewiele nowoczesnych materiałów.
 • Wielu nabywców przyciąga przyjazny środowisku materiał. W końcu kompozycja tynku nie zawiera chemicznych wypełniaczy, nie wchłania nieprzyjemnych zapachów, jest nietoksyczna, ogniotrwała i odporna na wysoką wilgotność i zmiany temperatury.
 • Kolejną zaletą przy wyborze tej opcji jest delikatność i estetyka.

Nawet przy użyciu tynku popularnych klas, można mieć pewność, że taka konstrukcja nie znajdziesz nigdzie indziej, ponieważ w różnych okolicznościach, ten sam tynk daje różne wyniki, ale w każdym razie wygląda imponująco i kosztowne.

Tynk dekoracyjny

Tynk dekoracyjny i kamienie

Wystrój z gipsu

Rodzaje

Tynk dekoracyjny to specjalny materiał, ponieważ jego kompozycja zawiera różne syntetyczne i naturalne wypełniacze, dzięki którym powstaje niezbędna ulga.

Tynk dekoracyjny

Skład tynku dekoracyjnego dzieli się na typy:

 • Tynk strukturalny - Gotowa sucha mieszanka, wyprodukowana w technologii fabrycznej. Najczęściej ten rodzaj tynku stosowany w miejscach publicznych, które nie wymagają nadmiernej oryginalność, na przykład budynków mieszkalnych fasad, ścian w klatkach schodowych, korytarzach i tak dalej. Zastosowanie tynku strukturalnego jest dość proste, ponieważ jego główną właściwością jest wysoka plastyczność, która pozwala na nałożenie powierzchni ukształtowanych bruzd. Zazwyczaj mieszanki są dostępne w kolorze białym, ale dopuszcza się możliwość barwienia w różnych kolorach. Gotowa powierzchnia jest dobrze oczyszczona wodą i detergentami, długo zachowuje swój pierwotny wygląd.
 • Gładki tynk pomaga uzyskać efekt gładkiej powierzchni lub jedwabiu. Malowanie na ścianach i sufitach, klasyczne wykończenie ścian z gipsem również odnosi się do tego rodzaju dekoracji.
 • Tynkiem weneckim naśladując teksturowane powierzchnie, takie jak kamień lub marmur, i wygląda dość oryginalnie i drogo w klasycznych wnętrzach dzięki błyszczącej, świetlistej powierzchni. Aby poprawić migotanie powierzchni mistrza często dodajemy wosk pszczeli do wykończenia, co nadaje pomieszczeniu wyrafinowanego wyglądu.
 • Tynk mineralny jest mieszaniną materiału podstawowego z dodatkiem okruchów z granitu, kamienia lub marmuru. Eksperci zalecają stosowanie wykończenia tynku mineralnego w pomieszczeniach niemieszkalnych, takich jak przedpokój, łazienka, korytarz. W pomieszczeniach mieszkalnych materiał ten nadaje się do ozdabiania poszczególnych części wnętrza, które nadają pomieszczeniu niepowtarzalny kolor.
 • Powłoka stada tylko zaczyna zyskiwać popularność wśród populacji i jest stosowanie kolorowych kłaczków (chipsów) na ścianach z późniejszą obróbką lakierem. Cząstki stada są podobne do małych nieregularnych kolorowych płatków. Tynk flokowy łatwo ukrywa wady ścian, jest odporny na zmiany temperatury i wilgotności, jego zastosowanie nie przyniesie trudności.

Tynk strukturalny

Gładki tynk

Gładki tynk ze wzorem

Tynkiem weneckim

Tynk mineralny

Powłoka stada

Wszystkie te dekoracyjne mieszanki mogą być bezpiecznie użyte do wykończenia łazienki, co najważniejsze - muszą być odporne na wilgoć!

Aplikacja

Umieszczenie wilgoci w gipsie dekoracyjnym własnymi rękami jest bardzo przystępne dla każdego twórcy. Należy jednak pamiętać, że istnieje kilka obowiązkowych zasad i indywidualnych zaleceń dla każdego rodzaju tynku dekoracyjnego. Konieczne jest ścisłe przestrzeganie konsystencji i technologii pracy z mieszaniną tynków zgodnie z instrukcją, że nowa powłoka powinna mieć doskonały wygląd i działać prawidłowo przez długi czas.

Możliwości zastosowania tynku strukturalnego własnymi rękami

Funkcje aplikacji na różnych powierzchniach

Proces wykańczania tynków dekoracyjnych o różnych powierzchniach roboczych ma swoje niuanse:

 • Na różnych powierzchniach tynk dekoracyjny wysycha w różnym czasie. Na przykład, najszybciej wysycha na powierzchniach betonowych, dłużej - na drewnie lub metalu.
 • Betonowe ściany są wstępnie wyrównane mieszanką gipsową. Jeśli na ścianach znajdują się plamy, pożądane jest, aby traktować je białą farbą na bazie wody.
 • Ściany z płyt gipsowo-kartonowych muszą być otynkowane na całej powierzchni, zwracając szczególną uwagę na połączenia i narożniki oraz tworząc całkowicie płaską powierzchnię.
 • Drewniane ściany są pokryte farbą olejną, aby zapobiec deformacji powierzchni.
Zastosowanie do przygotowanej ściany

Zastosowanie tynku dekoracyjnego do płyty gipsowo-kartonowej

Zastosowanie tynku strukturalnego na malowanej ścianie

Rozciąganie

Przygotowanie ścian

Przed nałożeniem tynku dekoracyjnego należy pamiętać, że przed rozpoczęciem pracy z mieszankami sztukatorskimi należy dokładnie wyczyścić i oczyścić powierzchnię. Ostateczny wynik będzie zależeć od jakości przygotowania ścian. Kolejność przygotowania ścian:

 • Oczyść ściany starych powłok: tapetę, farbę, wybielić lub gips, wycierając powierzchnię łopatką lub papierem ściernym. Wszystkie powierzchnie metalowe, aby uniknąć pojawienia się rdzy, muszą zostać odizolowane.
 • Pęknięcia, rozdrobnione, nierówności w rogach starannie zamknięte mieszaniną tynków, powierzchnia wyrównana.
 • Ściany należy pokrywać akrylowym podkładem o głębokiej penetracji dwa lub trzy razy, w przeciwnym razie tynk może stracić swoją fakturę.
 • Jeśli ściany są traktowane w łazience, należy najpierw nałożyć warstwę mieszanki hydroizolacyjnej, na przykład tynk sanityzacyjny, a następnie nałożyć podkład.
 • Konieczne jest poczekanie na całkowite wyschnięcie zagruntowanej powierzchni, a dopiero potem można przystąpić bezpośrednio do aplikacji tynku dekoracyjnego.
Przygotowanie ścian do nakładania tynku

Prace wykończeniowe

Każdy rodzaj tynku dekoracyjnego ma własną technologię aplikacji, która jest koniecznie zalecana przez producenta na opakowaniu, ale można określić pewne ogólne wymagania, których należy przestrzegać niezależnie od rodzaju rozwiązania:

 • Mieszankę tynków należy nakładać tylko na czystą i suchą powierzchnię.
 • Mieszanki tynków należy przygotować w małych ilościach.
 • Przed nałożeniem mieszaniny należy ją przetestować na małym obszarze: roztwór nie powinien być zbyt płynny ani gruby.
 • Działać optymalnie z partnerem: jedna osoba dostaje tynku kielnią równomiernie 2-3 mm i wygładza kielni, drugi natychmiast tworzy dekoracyjną strukturę powierzchniową, jako mieszanina wysycha bardzo szybko.

Pielęgnacja powłoki

Ściany z dekoracyjnymi tynkami odpornymi na wilgoć są łatwe do mycia wodą i płynnym detergentem.

W przypadku uszkodzenia ściana może być zabarwiona, a nawet całkowicie odmalowana. Elastyczność materiału zapobiegnie pojawianiu się pęknięć i zrębków. Ze względu na wodoszczelność gipsu dodaje się środki bakteriobójcze, wyklucza formy tak wystarczy tylko przetrzeć wilgotną ściany pyłu tkaniny.

Pomysły na projektowanie łazienek

Ściany w łazience ozdobione tynkiem

Dekoracyjny panel na tynku w łazience

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

87 − 77 =