Jak používat laserovou hladinu (úroveň, letadlo)

Mnoho stavebních a dokončovacích procesů lze urychlit a usnadnit. Stačí, abyste věděli, jak používat laserovou hladinu, a samozřejmě ji získáte. Tato zařízení se také nazývají letadloví stavitelé nebo levelers. Nejběžnější možností jsou úrovně laserového hranolu. V případě tohoto zařízení jsou postaveny několik speciálních LED a optických zařízení - hranolů. Světelné paprsky z LED jsou lomené v hranolů a umožňují vytvářet vertikální a horizontální roviny. Na površích se zobrazují jako červené čáry, které jsou vhodné pro značení, kontrolu odchylek od vertikálních a vodorovných čar a mnoho dalších věcí. 

Příprava na práci

Před použitím hladiny laseru musí být nastavena vertikálně. Existují dva typy nástrojů - s automatickou korekcí polohy a bez ní. Pokud vaše zařízení nemá automatické ladění, má bublinky a nastavitelné nožky. Otočte nohy tak, aby vzduchové bubliny byly přesně uprostřed stupnice. Poté může být úroveň zahrnuta.

Jedna z úrovní laseru

Jedna z úrovní laseru

Pokud je laserová úroveň s automatickým laděním, malá odchylka - asi 4 ° - kompenzuje nezávisle. Když je pozice nastavena, ozve se zvukový signál (v jiném varianta se přestane stříkat) nebo zelená LED dioda indikující připravenost k provozu se rozsvítí (před tím se rozsvítí červená). Pokud nelze normální polohu opravit automatickou korekcí, musíte ručně otočit nohy tak, aby byl úhel vychýlení menší.

Jak pracovat s úrovní

Laserové úrovně mohou mít různé sady funkcí. V základní verzi je možné získat svislou a vodorovnou rovinu a také je zahrnout dohromady a dostat průsečík. U některých modelů je možné získat bod na zenitu a pod nástrojem (olovo bob, dot-nadir) a existuje také funkce konstrukce dvou rovnoběžných svislých rovin. Další funkce jsou užitečné, ale jejich dostupnost zvyšuje náklady, protože systém se stává složitějším. Někteří výrobci dodávají standardně stativy nebo plošiny, které lze pomocí šroubu nebo magnetu připevnit ke stěně.

Hlavní funkce úrovně třídy domácnosti

Základní funkce úrovně (stavitel letadla) třídy domácnosti

Modely se liší také v možném úhlu roviny vyrovnaného ve vodorovném povrchu (úhel zametání). To může být od 110 ° do 360 °. Nejjednodušší způsob práce s tou, která poskytuje plné letadlo, ale odkazuje se na profesionální modely a stojí hodně. Můžete získat plnou rovinu a malou planetu. Za tímto účelem se zařízení otočí kolem své osy.

Při používání zařízení na ulici může být užitečná lapačka laserem. Obvykle se kupuje samostatně. Při nákupu musíte zkontrolovat, zda je tento model kompatibilní s vaším laserem. Speciální brýle mohou být užitečné. Nejdříve chrání oči před náhodným vystavením laseru a za druhé umožňují vidět jasnější paprsek.

Používejte při práci na podlaze

Při vyrovnávání podlahy je vhodné používat hladinu laseru. Vystavujete jej přibližně uprostřed místnosti a zapnete konstrukci horizontální roviny. Na stěnách je odmítnuta rovná čára, na které je vhodné provádět značení.

Horizontální rovina je zobrazena na stěnách

Horizontální rovina je zobrazena na stěnách

Laserový paprsek je také zobrazen na jakémkoli objektu, který jste vložili do cesty jeho následného. Pomocí této vlastnosti a pravítka (rulety) najdeme nejvíce vyčnívající a nejvíce zapuštěnou část podlahy. Z těchto dat určíte, na jaké minimální úrovni můžete vytvořit podlahovou podlahu. Dále na zjištěné výšce udělejte značky na stěnách a pokračujte k instalaci majáků. Mohou být také umístěny na paprsek. Po nastavení laserového paprsku na požadovanou výšku nastavte maják zpět tak, aby byl rovnoměrně osvětlený.

Při stejném vodorovném povrchu je možné kontrolovat a rovnoměrně rozložit beton v potěru. Na hromadách bude vidět paprsek a dutiny je možné najít pomocí reiki.

Jak používat laserovou hladinu pro pokládku dlaždic na podlahu

Jak používat laserovou hladinu pro pokládku dlaždic na podlahu

Při položení dlaždic na podlahu můžete použít laserovou hladinu. K tomu je nutné získat průsečík paprsků na podlaze. Nastavte požadovaný režim, vyberte směr, kterým položíte dlaždici a na viditelném místě na lince zarovnejte švu.

Co mohu dělat na stěnách?

Nyní zvážit, jak používat laserové hladiny na stěnách může být ještě aktivnější:

  • Zkontrolujte, kolik je stěna zakřivená. Souběžně s ním jste ve vzdálenosti několika centimetrů odrazili laser s vodorovnou rovinou. Pomocí pravítka nebo rulety změřte vzdálenost od nosníku na několik bodů stěny. To určuje, jak daleko je pohřbena zeď a kde je možné nalézt výkopy a pahorky. Tento postup je nutný při vyrovnání stěn.
  • Pomocí stejné techniky můžete zkontrolovat vertikalitu rohů.
  • Označte vodorovnou čáru pro upevnění: nábytek, profil pro strop hypokaronu atd.
  • Získejte kříž na položení dlaždic na zeď.
  • Zkontrolujte svislou čáru, abyste správně vložili první list tapety. Horizontální, rovnoměrně vložit hranici atd.
  • Ověřte svislost svahů na oknech nebo na dveřích.
  • Označte linku pro zapojení.

Používání laserové hladiny během opravy je často a později v každodenním životě pro malé pracovní místa často potřebné: něco rovnoměrně zavěsit, pak dát domácí spotřebiče (např. Pračka) atd.

Video lekce práce s laserem (úroveň)

Jak zkontrolovat přesnost laserové hladiny

Abyste se mohli bezvýhradně spoléhat na indikace hladiny laseru, musíte ji zkontrolovat. Technické parametry modelu udávají maximální dovolenou chybu pro toto zařízení. Je udáván v mm / m (milimetrech na metr). Samozřejmě, čím menší, tím lépe a to je jeden z klíčových parametrů, kterými byste měli věnovat pozornost. Dokonce i při srovnání různých zařízení stejného modelu je vidět významný rozdíl ve čtení.

Pro normální výsledek opravy by měla být odchylka minimální a může být určena testováním. Teoreticky by tato kontrola měla být provedena před nákupem, ale jen málo obchodů vám poskytne takovou příležitost. Potom můžete zkontrolovat hladinu laseru doma, a pokud nebyla testována, vrátit se nebo změnit (neztrácejte kontrolu). Postup ověření ve videu. Manipulace jsou mnoho, ale jsou to jednoduché.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

66 − = 61