Bramy od proflista własnymi rękami: reportaż + wideo

Bramy i furtki z tektury falistej należą do kategorii budżetowej: nie tyle czasu i materiałów, ile ich produkcja. To prawda, jeśli wybierzesz model konwencjonalnych bram skrzydłowych bez artystycznych dodatków. Istnieją również opcje z elementami kucia, tutaj złożoność pracy jest większa, koszty są znacznie wyższe. Proste bramy skrzydłowe wykonane z tektury falistej własnymi rękami mogą być wykonane nawet przez amatorskiego spawacza: jest kilka szwów, są proste. 

Konstrukcje klapowe

Nawet w tak nieskomplikowanej konstrukcji, jak skrzydło bramy lub brama może być wykonana na różne sposoby i istnieje wiele opcji. Przede wszystkim pozycja skoczków różni się:

  • ukośnie;
  • poziomo;
  • w poprzek.

Każda metoda jest testowana i działa, zapewniając wystarczający stopień sztywności. Następnie wybierz to, co wydaje Ci się bardziej poprawne lub niezawodne.

Konstrukcja bramy z profilu metalowego z wysięgnikami

Konstrukcja bramy z profilu metalowego z wysięgnikami

Występuje różnica w konstrukcji samych bram - z nieruchomą ramą (górna poprzeczka) lub bez. Z ramą bramy są bardziej stabilne, ale potem są ograniczenia wysokości: wysokie samochody - ciężarówki lub pojazdy specjalne nie mogą wejść na dziedziniec. Dzięki właściwemu wzmocnieniu słupków i normalnie wykonanych klap (ze wzmocnieniem w narożnikach) bramy bez ramy będą również niezawodne.

Konstrukcja bramy w górnej poprzeczce i poprzeczkach

Konstrukcja bramy w górnej poprzeczce i poprzeczkach

Podczas instalowania bramy z ramą zużycie metalu jest większe - na długość zwory, ale nie można wzmocnić biegunów: obciążenie na nich jest mniejsze.

Mosty w kształcie krzyża na kołnierzach wykonanych z metalu

Mosty w kształcie krzyża na kołnierzach wykonanych z metalu

Aby łatwiej było zamocować blachy stalowej, na zewnątrz (czasami wewnętrznego, jak to przedstawiono powyżej), obwód listków są przyspawane cienkościennego profilu metalowego o szerokości 1 cm. Należy to uwzględnić przy określaniu rozmiaru preformy pod klapką.

Aby projekt był jak najbardziej sztywny, aby nie "chodził" i nie hałasował na wietrze, narożniki wzmacniały. I znowu są dwa sposoby. Pierwszym jest spawanie naroży wyciętych z blachy.

Wzmocnienie ulotek za pomocą metalowych płytek

Wzmocnienie ulotek za pomocą metalowych płytek

Drugi - do umieszczenia krótkich kątowych wysięgników z tej samej rury, w której warzono tusze z ulotek.

Druga metoda wzmocnienia bram

Druga metoda wzmocnienia bram

Różnica w czasie montażu: od stawów, rury są połączone pod kątem 45 ° lub po prostu za pomocą kolby. Profesjonalny - w 45 °, łatwiej - tyłek. Niektóre sposoby montażu nie przewidują możliwości połączenia pod kątem (jeśli obie drzwi są całkowicie integralne, a tylko zawieszone na słupach, są cięte na dwie części).

Różne sposoby łączenia rur

Różne sposoby łączenia rur

Kolejna subtelność, która zależy od ilości śniegu w zimie. Jak widać na zdjęciu, dolna listwa klap podnosi się na różne wysokości od ziemi - gdzieś na kilka centymetrów, gdzieś 20 cm lub więcej. Zależy od wysokości pokrywy śnieżnej w zimie: jeśli śnieg jest ułożony w stos, a brama od samej ziemi, nie otworzysz ich. Aby wszystkie zwierzęta nie mogły wspiąć się w tę lukę latem, po tym, jak śnieg spadnie na śruby, słupek jest wkręcony, późną jesienią ponownie się usuwa.

Na bramach skrzydłowych można umieścić automatykę. Wtedy możesz kontrolować je z konsoli i schodzić pod śniegiem i nie potrzebujesz deszczu.

Materiały

W przypadku słupów zwykle bierze się profilowaną rurę spawaną 80 * 80 mm, o grubości ścianki 3 mm. Wchodzą poniżej głębokości zamarzania ziemi, układają ją pionowo i wylewają betonowe rozwiązanie. Prace nad instalacją bramy rozpoczynają się po tym, jak beton uzyskał około 50% wytrzymałości. Jeśli temperatura na ulicy nie jest niższa niż +20 ° C, potrwa 5-6 dni, jeśli jest chłodniej - do dwóch tygodni.

W przypadku klap stosuje się rurę profilową o różnym przekroju: w zależności od siły wiatru i rozpiętości bramy: istnieje wariant 60 * 40 mm, jest 40 * 20 mm. Wybierasz na podstawie własnych warunków. Na zworki wziąć albo tę samą rurkę, albo nieco mniejszy przekrój, do 20 * 20 mm. Wszystkie te rury mogą być wykonane w ścianie o grubości 2 mm, mogą wynosić 3 mm. Grubsze kosztują więcej (sprzedają na kilogramach) - są cięższe, ale metal o grubości 3 mm jest łatwiejszy w gotowaniu, co jest ważne dla początkujących spawaczy.

Przygotowany metal

Przygotowany metal

W sprawie spawania cienkiego metalu, przeczytaj tutaj.

Materiał do ładunku bramki jest taka sama jak dla dopływu blachy profilowanej, jest dołączony do tej samej śruby. Przed rozpoczęciem pracy niezbędnego do przygotowania metalu Usunięcie wszystkich rdzy (młynek ze szczotką drucianą), zagruntowane „Antirzhavchinoy” i farby. Po wyschnięciu można rozpocząć pracę.

Fotoreportaż z produkcji i montażu bram

Jest to jedna z opcji, w jaki sposób możesz zrobić bramę z tektury falistej własnymi rękami. Technologia nie jest najlepsza, ale nie najgorsza: od sześciu lat wszystko funkcjonuje bez problemów.

Aby ustawić bieguny 80-80 mm przyspawane zawiasy, elementy współpracujące są zgrzewane w odpowiedniej odległości w części pionowej rury stojaka 40 * 40 mm - w prawo i w lewo. Stojaki są zawieszone na zawiasach na słupie, między nimi umieszcza pożądanej grubości warstwy słupy i zamocować zacisk.

Regały zawieszamy na spawanych pętlach słupków

Regały zawieszamy na spawanych pętlach słupków

Mierzymy wymaganą wysokość i przecinamy nadmiar, od góry do słupków, a nie do słupów, spawane poprzeczki z tej samej rury 40 * 40 mm. Jakość spawania na tym etapie nie ma znaczenia. Nadal bierzemy szczegóły, nie dbając o dokładność szwu - wtedy sprowadzimy go do normy. Najważniejsze, że wszystko było gładkie i trzymane razem. Dlatego pobieramy punkty w kilku miejscach.

Poprzeczka jest przyspawana do słupków kłonicy

Poprzeczka jest przyspawana do słupków kłonicy

Podobnie, łapiemy rurę na dole.

Spawamy dolną rurę

Spawamy dolną rurę

Znajdujemy środek poprzecznych belek. Od środka w obu kierunkach odkładamy na bok 3 mm. Wykonujemy wyraźne notatki. Zmierzyć odległość między górną i dolną belką, cięte dwa segmenty znakami spoin (dwóch pionowych rur powinny pozostawać w tej wolnej przestrzeni 6 mm).

W środku z przerwą 6 mm spajamy dwie pionowe rury

W środku z przerwą 6 mm spajamy dwie pionowe rury

Mierzymy odległość między dwoma słupami połowy bramy. Powinny być takie same, ale lepiej mierzyć je osobno. Wytnij rury o pożądanej długości i złap je na odpowiedniej wysokości. Jeśli potrzebujesz więcej poprzeczek - zainstaluj je.

Spawane poprzeczki do wzmocnienia

Spawane poprzeczki do wzmocnienia

Przez zaznaczony środek bułgaru, powyżej i poniżej, wykonujemy nacięcia, dzieląc bramę na dwie połówki. Tak więc po prostu mamy bramkę, która otworzy się i zamknie bez żadnych problemów.

Rozszczepione połówki bramy

Rozszczepione połówki bramy

Rama bramy jest gotowa. Usuwamy go, układamy na płaskiej poziomej powierzchni i spawamy szwy. Tutaj ważna jest już jakość spawania, podążamy za pełnią kąpieli, staramy się nie palić dziur. Gotowe ściegi są czyszczone, zagruntowane, malowane.

Układając liść na płaskiej poziomej powierzchni, spawać wszystkie szwy

Układając liść na płaskiej poziomej powierzchni, spawać wszystkie szwy

Zaczynamy montować podporę do mocowania arkusza profilu. Aby zmniejszyć żagiel, został on pocięty na dwie części, tak aby arkusz nie był pojedynczym kawałkiem, ale pociętym arkuszem. Aby to zrobić, używamy profilowanej rury 20 * 20 mm. Tniemy go na kawałki o wymaganej długości, tak aby można było je przymocować na wewnętrznym obwodzie.

Przecinamy rurę 20 * 20 mm i wkręcamy ją wokół wewnętrznego obwodu

Przecinamy rurę 20 * 20 mm i wkręcamy ją wokół wewnętrznego obwodu

Umieszczamy je w tej samej płaszczyźnie z częścią zewnętrzną - arkusz zostanie wkręcony od wewnątrz. Mocujemy do śrub, wstępnie nawiercone otwory o wymaganej średnicy.

Jak naprawić deski do wyprofilowanego arkusza

Jak naprawić deski do wyprofilowanego arkusza

Wygląda więc na wykończoną ramę skrzydła bramy

Wygląda więc na wykończoną ramę skrzydła bramy

Gotowa rama jest pomalowana - wewnątrz jasnoszarą farbą, na zewnątrz - czerwono-brązowa, w tonie koloru tektury falistej. Pozostaw do wyschnięcia.

Malowana ramka

Malowana ramka

Przystępujemy do montażu profilowanego arkusza na bramie. Jest on nieco mniejszy niż ramka główna - na obwodzie 2-3 mm powinien być wcięty. Połóż na przygotowanych podporach i przymocuj od wewnątrz wzdłuż obwodu do śrub.

Montaż profilowanego arkusza na kołnierzu

Montaż profilowanego arkusza na bramie

Możesz wziąć specjalne, z kapelu- szkami i uszczelkami, ale nakładają je na zwykłe.

Aby zaoszczędzić, użyliśmy tradycyjnych śrub

Aby zaoszczędzić, użyliśmy konwencjonalnych śrub samogwintujących do metalu

Możesz powiedzieć, że brama jest gotowa.

Prawie gotowy

Prawie gotowy

Pozostaje ustalić zaparcie. Możliwe jest oczywiście złamanie zamka i uchwytu, ale jakość niedrogiego jest bardzo niska, a do tego kosztowna - w tym momencie niedopuszczalny luksus. Z powodu pozostałości rur i łączników spawanych śrubami. Działają dokładnie w każdych warunkach.

Domowe śruby

Domowe śruby

Jeden (górny) jest ustawiony na śrubach samogwintujących z częścią liczącą na ulotkach, dwie dolne są przymocowane do słupków. W ziemi w odpowiednich miejscach wierci się małe otwory, w których betonowane są sekcje okrągłych rur, których średnica jest większa niż średnica pręta. Brama wykonana jest tą samą metodą, tylko zamek jest w niej osadzony.

Gotowe bramy z tektury falistej z drzwiami przejściowymi

Gotowe bramy z tektury falistej

Dzięki tej technologii gwarantowane jest otwieranie i zamykanie skrzydeł drzwiowych. Jeśli wystąpiły pewne zniekształcenia podczas instalacji słupów, są one brane pod uwagę. Prezentacja "krok po kroku" sprawia, że ​​cały proces nie wygląda na skomplikowany i tak jest. Jeśli wszystkie części przygotowujesz osobno, geometria powinna być idealna i musisz upewnić się, że rura nie spawa się podczas spawania. Kilka różnych technologii tworzenia bram z tektury falistej, patrz następna sekcja, która zawiera lekcje wideo.

Z profilowanego arkusza można wykonać bramy przesuwne i wyposażyć je w automatykę. 

Jak zrobić bramę z tektury falistej: lekcje wideo

Jeśli praca jest nowa, nawet po raporcie ze zdjęciem, pytania mogą pozostać. Niektóre z nich mogą wyjaśnić lekcje wideo na ten temat. Na początek powtórz powyższą technologię: zbieramy ramkę bezpośrednio na zainstalowanych słupach.

Ta sama technologia, w sekwencji zdjęć.

Drugi film o tym, jak prawidłowo spawać ramę przy podłączaniu rur pod kątem 45 °. Podejście jest profesjonalne.

Ci, którzy wcześniej nie spotkali się z drzwiami lub drzwiami do spawania, mogą pojawić się pytania o sposób spawania zawiasów. Nie takie proste, jak się wydaje. Obejrzyj następny samouczek wideo.

Dokładniejsze wyjaśnienie, jakie ruchy wykonujesz podczas spawania pętli bramek, gdzie prowadzić elektrodę i inne niuanse, zobacz poniższy film wideo.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

− 1 = 2