Systemy ogrzewania parowego

Jednym z najważniejszych systemów podtrzymywania życia w naszym raczej nieprzyjemnym klimacie jest ogrzewanie. Istnieje wiele różnych sposobów na stworzenie systemu grzewczego. A jednym z nich jest ogrzewanie parą. System działa, ale jest używany bardzo rzadko - jest za dużo minusów. 

Co to jest i co różni się od zwykłych systemów wodnych

Wiele osób uważa, że ​​ogrzewanie parą i wodą to jedno i to samo. To jest błędne przekonanie. W przypadku ogrzewania parowego są również baterie i rury, jest kocioł. Ale rury nie są ruchomą wodą i parą wodną. Kocioł jest zupełnie inny. Jego zadaniem jest odparowanie wody, a nie tylko ogrzanie jej do określonej temperatury, odpowiednio, jej moc jest znacznie wyższa, a także wymagania dotyczące niezawodności.

Kilka kotłów parowych

Kilka kotłów parowych

Elementy systemu

Podczas podgrzewania pary woda przepływa przez rurociąg. Jego temperatura wynosi od 130 ° C do 200 ° C. Takie temperatury nakładają specjalne wymagania na elementy układu. Najpierw rury. To tylko metalowe rury - stalowe lub miedziane. I powinny być bezszwowe, z grubą ścianą.

Uproszczony schemat ogrzewania parą

Uproszczony schemat ogrzewania parą

Po drugie, grzejniki. Odpowiednie są tylko żeliwo, rejestry lub rura z płetwami. Żeliwo w takich warunkach jest mniej niezawodne - w stanie rozgrzanym od kontaktu z zimną cieczą mogą pękać. Bardziej niezawodny pod tym względem rejestry rur, cewek lub rur z dołączonymi żebrami - grzejnik konwekcyjny. Stal jest bardziej odporna na wnikanie zimnej wody na jej ogrzewaną powierzchnię.

Żywotność i zakres

Ale nie myśl, że stalowy system ogrzewania parowego będzie służył przez bardzo długi czas. W nim krąży bardzo gorąca i wilgotna para. A to - idealne warunki do korozji stali. Elementy systemu szybko wychodzą i budują. Zwykle pękają w najbardziej zardzewiałych miejscach. Podczas gdy wewnątrz pod ciśnieniem jest para o temperaturze wyższej niż cztery stopnie, niebezpieczeństwo jest oczywiste.

Schemat konstrukcyjny kotła do ogrzewania parą

Schemat konstrukcyjny kotła do ogrzewania parą

Dlatego ogrzewanie parowe jest uznawane za niebezpieczne i zabronione do ogrzewania miejsc publicznych i budynków mieszkalnych. Jest nadal używany w niektórych prywatnych domach lub do ogrzewania obiektów produkcyjnych. W produkcji jest to bardzo ekonomiczne, jeśli para jest pochodną procesu technologicznego. W domach prywatnych ogrzewanie parowe stosuje się głównie w domach sezonowego zamieszkania - w domkach. Wszystko ze względu na fakt, że jest normalnie tolerować mrozy - woda w układzie jest mała i nie zaszkodzi, ale także ze względu na gospodarkę w urządzeniu scenicznej (w porównaniu do systemów wodnych) i szybkobieżne obszary rozgrzewka.

Zalety i wady

Ogrzewanie parowe nie jest najbardziej popularne, ale ma zarówno pozytywne, jak i negatywne aspekty. A plusy są dość znaczące:

 • Wysoka sprawność ogrzewania. Faktem jest, że para wodna w systemie nie tylko podgrzewa do jakiejś temperatury grzejniki i rury. Ze względu na dużą różnicę temperatur skrapla się. A z kondensacją 1 litra pary daje 2300 kJ ciepła. Podczas gdy ta sama ilość wody schładza się w 50 ° C, podaje się tylko 100 kJ. Ponieważ do ogrzania pomieszczenia wymagana jest bardzo mała liczba grzejników. W niektórych przypadkach wystarczająca jest wystarczająca liczba rur.
 • Ponieważ system podgrzewania parą jest mały, ma niską bezwładność. Pomieszczenie zaczyna się rozgrzewać dosłownie kilka minut po uruchomieniu kotła.

  Para w grzejnikach skrapla się, spływa, a następnie jest spuszczana przez specjalny rurociąg

  Para w grzejnikach skrapla się, spływa, a następnie jest spuszczana przez specjalny rurociąg

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  15 − 13 =